אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 596/07

החלטה בתיק בשא 596/07

תאריך פרסום : 26/07/2009 | גרסת הדפסה
בש"א
בית דין ארצי לעבודה ירושלים
596-07
11/10/2007
בפני השופט:
1. עמירם רבינוביץ
2. יגאל פליטמן
3. שמואל צור


- נגד -
התובע:
1. המאירי הסעות ושירותים בע"מ
2. המאירי ש.ה. השקעות בע"מ
3. שרה מאירי

הנתבע:
דורית אילוז
החלטה

השופט שמואל צור

1.         המבקשות 1 ו- 2 הן חברות משפחתיות (להלן - החברות). המבקשת 3 (להלן- המבקשת) שימשה כמנהליה וכבעלת מניות של המבקשת 2 בעוד שבעלה ובנה של המבקשת שימשו כבעלי מניות של המבקשת 1. המשיבה הועסקה כמנהלת חשבונות אצל המבקשת 1 מיום 20.2.00 עד ליום 31.8.00. לאחר מכן עברה המשיבה לעבוד אצל המבקשת 2 עד ליציאתה לחופשת לידה, ביום 9.6.01. ביום 10.9.01 סיימה המשיבה לעבוד אצל המבקשת 2 והחלה לעבוד במקום עבודה חדש.

2.         בבית הדין האזורי בבאר-שבע התבררה תביעה שהגישה המשיבה נגד החברות והמבקשת, באופן אישי, לפיצויי פיטורים, תמורת הודעה מוקדמת וזכויות אחרות הנובעות מסיום עבודתה עם תום חופשת הלידה אליה יצאה. בית הדין האזורי (השופט אילן סופר; עב 3296/06) קיבל את תביעת המשיבה בחלקה. בית הדין האזורי קבע כי מאחר ולמשיבה הוצע לשוב לעבודה בתפקיד מוכרת ולא בתפקיד מנהלת חשבונות, בו שימשה לפני יציאתה לחופשת הלידה, הסתיימו יחסי העבודה בין הצדדים. כן נקבע כי במצב בו המעביד מסרב להחזיר עובדת לתפקיד בו עבדה קודם לכן ניתן לראות את העובדת כמפוטרת. עוד קבע בית הדין כי המבקשת המשיכה להפעיל את החנות באמצעות חברה משפחתית שלישית במספרה, שעה שהמבקשת 2 עמדה מרוקנת מנכסים. בנסיבות אלה, הגיע בית הדין למסקנה כי פעולתה של המבקשת הינה בבחינת הברחת נכסים ועירוב נכסים שלא בתום לב המצדיקה הרמת המסך וחיובה באופן אישי בחובות המבקשת 2. עוד נקבע כי המבקשת נמנעה, בניגוד לחוק, לאפשר למשיבה לשוב לעבודה ולשלם לה את זכויותיה בשל סיום יחסי העבודה. כן נקבע כי המבקשת גם לא פעלה לפירוק החברה על מנת לאפשר למשיבה לקבל את המגיע לה מהמוסד לביטוח לאומי. כפועל יוצא מכך חייב בית הדין את המבקשת ביחד ולחוד עם החברה, המבקשת 2, לשלם למשיבה פיצויי פיטורים בשל כל תקופת עבודתה וכן דמי הודעה מוקדמת. בנוסף חייב בית הדין את המבקשות לשלם למשיבה תשלום עבור 45 ימים בהם חל האיסור לפטר עובדת לאחר חופשת לידה, לפי סעיף 9ג' לחוק עבודת נשים, תשי"ד- 1954. בנוסף חויבו המבקשות לשלם למשיבה דמי הבראה, הוצאות נסיעה והוצאות משפט. 

3.         המבקשת והחברות הגישו ערעור על פסק הדין ובמקביל הגישו לבית הדין האזורי בקשה לעיכוב ביצועו. בקשה זו נדחתה בהחלטה מיום 2.9.07 ומכאן הבקשה לעיכוב ביצוע שהוגשה לנו.      

4.         המבקשות טוענות כי טובים סיכוייהן לזכות בערעור. לטענתן, בפסק הדין נפלו טעויות משפטיות רבות וקביעותיו העובדתיות נוגדות את המציאות, ללא כל ביסוס בתשתית ראייתית. עוד טוענות המבקשות כי סיכוייהן להיפרע מן המשיבה במקרה בו יתקבל הערעור קלושים. כן טוענות המבקשות כי אי עיכוב ביצוע הסכום הפסוק עשוי לגרום להן נזקים בלתי הפיכים.

5.         המשיבה מתנגדת לעיכוב ביצוע פסק הדין וטוענת כי היא ממתינה מזה למעלה משבע שנים לקבלת זכויותיה סוציאליות וכי אין להעדיף את האינטרס של המבקשות על פני האינטרס שלה כעובדת. לטענתה, התביעה הוגשה עוד בשנת 2002 ובמסגרת הליך הגישור נערך הסכם שקיבל תוקף של פסק דין, לפיו התחייבה המבקשת 2 לשלם לה סך 8,000 ש"ח. על ההסכם חתמה המבקשת בשם החברה. מאחר והמבקשות לא קיימו ההסכם ברובו, בוטל פסק הדין וחודש הדיון בבית הדין האזורי. לטענתה, מדובר באותה התנהלות והתחמקות המבקשות לשלם לה את החוב וכן להשלים עם קביעותיו העובדתיות ומסקנותיו המשפטיות של בית הדין האזורי. לגופו של עניין טוענת המשיבה כי המבקשות לא הצביעו על נסיבות לפיהן יהיה קשה או בלתי אפשרי להיפרע מן המשיבה אם יתקבל ערעורן.  בתוך כך מדגישה המשיבה כי היא עובדת ובעלה הינו מנהל ובעל מניות בחברה משפחתית, בעלת מוניטין רב שנים. לטענתה, עובדות אלה שוללות את החשש שהמבקשות יוכלו להיפרע ממנה אם יתקבל הערעור. המשיבה מוסיפה וטוענת כי סיכויי הערעור של המבקשות אינם גבוהים. לחילופין מבקשת המשיבה להתנות העיכוב בהפקדת ערבות בנקאית בגובה החוב לשם הבטחת ביצועו תשלומו.

6.         הלכה פסוקה היא כי מי שזכה בדינו, זכאי לממש את פרי זכייתו, ועיכוב ביצועו של פסק דין הוא בבחינת החריג, במיוחד כן כשהמדובר בחיוב כספי. הסעד של עיכוב ביצוע פסק דין יינתן בכפוף לכך שיתקיימו שני תנאים מצטברים אלה: האחד, סיכויי הערעור להתקבל אינם משוללי יסוד והשני, שהנזק היחסי שייגרם למבקש מאי היענות לבקשה גדול מן הנזק הצפוי למשיב אם יעוכב הביצוע והערעור בסופו של עניין יידחה (ראו: ע"א 7221/01 י.ג. רובינשטיין יצור וסחר בע"מ נ' שובל (נ.י.ב) שווק מוצרים והפצתם בע"מ ואח', פ"ד נב(4), 178, 181). יתר על כן, חשש בלבד שמעלה המבקש ביחס למצבו הקשה של המשיב מבחינה כלכלית, אין בו כדי לעכב ביצועו של פסק דין (ראו ב"ש 978/84 שיכון עובדים בע"מ נ' דבורה ושמעון מלובנציק, פ"ד לח(4), 572 וגם ע"א 7221/01 י.ג.רובינשטיין יצור וסחר בע"מ נ' שובל (נ.י.ב) שווק מוצרים והפצתם, פ"ד נו(4) 178).

7.         לאחר שנתנו דעתנו לבקשה ולתגובה עליה, כמו גם לפסק הדין של בית הדין האזורי, אנו מחליטים לדחות את הבקשה. המקרה שלפנינו אינו בא במסגרת החריג לכלל האמור. לא עלה בידי המבקשות להוכיח - ולו לכאורה-  כי אם ישולם הסכום שנפסק לחובתן יקשה עליהן להיפרע מן המשיבה. המשיבה הוכיחה כי הינה בעלת יכולת כספית ועל כן המבקשות יכלו להיפרע ממנה אם יזכו בערעור. לפיכך, דין הבקשה להידחות אף מבלי שנידרש לסיכויי הערעור.

8.         סוף דבר - הבקשה נדחית. המבקשות ישאו בהוצאות המשיבה בקשר לבקשה זו, בלי קשר להליכים האחרים, בסכום של 1,500 ש"ח.

ניתנה היום כ"ט תשרי, תשס"ח (11 אוקטובר, 2007), בהעדר הצדדים.

השופט שמואל צור

 

השופט יגאל פליטמן

 

השופט עמירם רבינוביץ

נציג מעבידים מר משה אורן

 

נציגת עובדים גב' אסתר פרץ

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ