אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 5699/04

החלטה בתיק בשא 5699/04

תאריך פרסום : 20/08/2012 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
5699-04
28/12/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
1. דוד דייני
2. אורנה דייני

הנתבע:
1. כונס הנכסמים הרשמי
2. בנק לאומי בע"מ
3. פרגמניקוב גורי (1995) בע"מ

עו"ד אלה חזוב
עו"ד אלישע כהן
עו"ד רחל בן שלוש
החלטה

 

 1. בפני מונחת בקשת החייבים לפטור אותם מיתרת חובותיהם במסגרת הליכי פשיטת רגל.
 1. כנגד החייבים ניתן צו כינוס ביום 18/11/97 וביום 12/5/98 הוכרזו החייבים כפושטי רגל וכונס הנכסים הרשמי מונה כנאמן על נכסיהם.                                                     על החייבים הוטל תשלום חודשי בסך 750 ש"ח צמוד למדד 3/05 , החייבים עמדו בתשלומים אלו באופן סדיר.
 2. בעת הגשת הבקשה למתן צו כינוס והכרזתם כפושטי רגל הצהירו החייבים על חובות בסך של 2,338,127 ש"ח ומספר נושיהם 23 .בפועל הוגשו נגד החייבים תביעות חוב בהיקף של 1,406,984 ש"ח.

4.      נכון ליום 17/5/2005 הצטברו בקופת פשיטת הרגל כ-58,000 ש"ח וזאת לאחר  ניכוי הוצאות הכרוכות בגין בקשת ההפטר אולם, הכונ"ר צפוי לשלם סכום      של 6,000 ש"ח לעו"ד שפרה גב אשר בדקה את תביעות החוב (בהתאם          להחלטת ביהמ"ש זה מיום 12/11/04 בבש"א 5645/04) .

עפ"י טענות החייבים ובהתאם לחקירה שניהל הכונס הרשמי, החייבים נקלעו לחובות עקב חתימתם על ערבויות אישיות לטובת חברה שהקימו יחד עם אביו של החייב, בשם "המבריק יצור כימיקלים ב"ש 1988 בע"מ". החברה נוסדה בשנת 1988 והפסיקה את פעילותה בחודש 7/1997 . לטענת החייבים הסיבות העיקריות לקריסת החברה היו הפרת הסכם ע"י חברת נקה וצמצום אשראי דרסטי ע"י בנק איגוד.

 1. החייב יליד שנת 1953 ,החייבת ילידת שנת 1962, נשואים זל"ז ולהם 3 ילדים אחד מהם קטין.בסמוך לחודש ינואר 2002 קיבל החייב את אישור ביהמ"ש לעבוד כעצמאי במקצועו בתחום הרפואה המשלימה, בכפוף לכך שיגיש מדי חודש בחודשו דוחו"ת הכנסות והוצאות, העתקי הדו"חות למע"מ ולמס הכנסה וכן תדפיסי חשבון הבנק. החייב לא עשה כן, והגיש את בקשתו לקבלת הפטר מיתרת חובותיו, ביחד עם אשתו החייבת, שמונחת בפני ב"כ הכונס הרשמי ובית המשפט תמונה מלאה אודות ניהול העסק אותו הם מנהלים ומקורות הכנסותיהם.
 1. לנוכח דברים אלו ולפנים משורת הדין הורתי לחייבים, בהחלטתי מיום 31.5.05, להמציא לב"כ הכונס הרשמי את כל הדוחו"ת השוטפים, החל ממתן ההיתר שניתן להם לניהול העסק, החל מחודש ינואר 2002, ועד היום לרבות תדפיסי הבנק לתקופה הרלבנטית.  
 1. ב"כ הכונס הרשמי, בהודעתו מיום 15/11/05, מציין כי החייבים המציאו למשרדיו דוחו"ת ההכנסות וההוצאות עבור שנים 2005-2002 ואף המציאו דפי חשבון בנק הדואר מהם ניתן ללמוד כי הכנסות החייבים מסתכמות בסך של 9,000 ש"ח נטו לחודש המשמש את בני המשפחה, אשר כאמור מונה בני זוג ושלושה ילדים. החייבים אף פנו לכונס הרשמי עם הצעה משופרת להעשיר את קופת הנושים בסך של 45,000 ש"ח אותו ישלמו בשלושה תשלומים חודשיים, וזאת בתמורה לקבלת ההפטר.
 1. ב"כ הכונס הרשמי החזיק בעמדה כי הצעתם של החייבים תביא תועלת לנושים מאחר והעשרת קופת הנושים בסך של 45,000 ש"ח, בנוסף לסכום של 65,000 ש"ח אשר מצוי בקופת פשיטת הרגל, תאפשר לחלק דיבידנד לנושים שתביעותיהם אושרו בשיעור של כ-6.7% מקרן החוב וכי סכום זה משקף הקדמת תשלומים חודשיים אותם היו משלמים החייבים במשך 5 שנים נוספות מהיום. לפיכך, הסכים ב"כ הכונס כי ינתן לחייבים הפטר מיתרת חובותיהם בכפוף להפקדת הכספים האמורים וכן בכפוף למימוש פוליסות הביטוח העומדות לזכות החייבים בחברת ביטוח פניקס, במידה וקיימות.
 1. לנושים נשלחו הודעות בדבר בקשת החייבים, הנושים אמנם לא התייצבו לישיבה אך הביעו את עמדתם בכתב לעניין הבקשה. שרון ראובן מנכ"ל שרון גום נושה בסכום של 175,466 ש"ח התנגד למתן הפטר לחייב מיתרת חובותיו. אולם מאחר ותביעתו נדחתה לא מצאתי מקום להתחשב בעמדתו. הנושים פרגמניקוב גורי (1995) בע"מ נושה בסכום של 104,345 ש"ח,ליוור הפצת מוצרי טיפוח בע"מ (נושה בסכום של 47,822 ש"ח), אף הם התנגדו לבקשה וביקשו להשהות את מתן ההפטר לשלב מאוחר יותר עד אשר יצטברו כספים נוספים. הנושה בנק לאומי לישראל בע"מ (נושה בסכום של 173,919 ש"ח) הודיע כי הוא מותיר את ההחלטה בבקשת החייבים לקבלת הפטר, לשיקול דעתו של בית-המשפט.
 1. בית המשפט הנדרש לבקשה מסוג זה בוחן על כפות המאזניים מחד גיסא את רצונם של החייבים לפתוח דף חדש בחייהם וזאת אל מול זכותם של הנושים כי החובות כלפיהם יפרעו. כמו כן, יש לקחת בחשבון שיקולים מהותיים נוספים, כגון יכולת הפירעון העתידית של החייבים,היקף החובות שצברו , עמדת הנושים והתנהגות החייבים במועד יצירת החובות ובמהלך הליכי פשיטת הרגל. אולם ההגנה על האינטרס של הנושים, בהבטחת זכותם, וכן האינטרס של החייב בשיקומו אינם עומדים בפני עצמם אלא הם כפופים לעקרון תום הלב. (ע"א 6416/01 דני בנבנישתי נ' כונס הנכסים הרשמי תק-על 2003 (2), 971).
 1. בענייננו זה, אין להתעלם מן העובדה כי אכן חלוף הזמן היטיב עם הנושים מאחר וקופת פשיטת הרגל התעשרה בתשלומים החודשיים בסכום המגיע לכדי סך של כ-65,000 ש"ח אותו הפקידו החייבים לטובת הנושים לאורך השנים בהם מתנהלים הליכי כינוס ופשיטת הרגל נגד החייבים. יחד עם זאת, בחלוף 8 שנים בהם מצויים החייבים בהליכי פשיטת הרגל יש לבחון מקרוב את פוטנציאל העשרת קופת פשיטת הרגל על ידי החייבים והתועלת לנושים מהמשך קיום ההליכים שמא הגיע העת לאפשר לחייבים לפתוח דף חדש בחייהם. לאחר בחינה מקרוב של הדברים נראה לי כי החייבים עשו מאמצים כנים כדי להיטיב עם הנושים. התנגדות חלק מהנושים באה עוד לפני ששיפרו החייבים את הצעתם והציעו להפקיד סך נוסף של 45,000 ש"ח, שמהווה עבורם הקדמת תשלומים חודשיים עבור כ-5 שנים. המדובר בזוג נורמטיבי אשר נקלע למצב כלכלי קשה תוך איבוד נכסיהם לרבות קורת ביתם. החייבים עמדו בכל התשלומים החודשיים שנקבעו להם, ונראה כי הם נמצאים בתחילת דרכם החדשה. החייב מציין כי רכש מקצוע בתחום הרפואה המשלימה, המהווה מקור פרנסה בכבוד לבני משפחתו.

בשקילת כל הנתונים העומדים על הפרק בתיק זה, הגם ששיעור הדיבידנד העומד לחלוקה לנושים הינו מזערי ביותר, סבורתני כי בנסיבות העניין, בהעדר עוד כל נכסים למימוש ובהתחשב בהתמשכות ההליכים ותום ליבם של החייבים בניהול ההליכים, לא תצמח עוד כל תועלת לנושים מהמשך ניהול ההליכים. באיזון האינטרסים ,מחד גיסא אינטרסים הנושים להגן על קניינם ומאידך גיסא אינטרס החייבים לפתוח דף חדש בחייהם גובר אינטרס  החייבים והוא כי בחלוף 8 שנים בהם מצויים הם בהליכי פשיטת רגל יפתחו השניים דף חדש בחייהם.

 1. הגם זאת, לא ניתן להתעלם מהפוטנציאל ההשתכרותי העתידי הקיים לחייבים. החייב בשנות החמישים לחייו, החל לעסוק לא מכבר בתחום הרפואה המשלימה תחום המגלה בחובו פוטנציאל השתכרותי גבוה, והילדים הבגירים זה עתה יוצאים לעצמאותם הכלכלית. לפיכך יש לצפות כי החייבים יעשירו את קופת הנושים בסכום גבוה מזה אותו הם מציעים. לפיכך, אני מורה כי בכפוף להעשרת קופת הנושים בסך של 60,000 ש"ח, תוך 90 יום מהיום, ובכפוף למימוש פוליסות ביטוח המתנהלות על שם החייבים בחברת ביטוח "הפניקס", במידה וקיימות, ינתן לחייבים הפטר מיתרת חובותיהם במסגרת הליכי פשיטת רגל.

ב"כ הכונ"ר ידווח בתום התקופה.

ניתנה היום כ"ז בכסלו, תשס"ו (28 בדצמבר 2005) בהעדר הצדדים

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים

רחל ברקאי, שופטת

005699/04בשא055 בת-שבע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ