אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 4418/05

החלטה בתיק בשא 4418/05

תאריך פרסום : 30/08/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
4418-05
22/09/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
פרבר דוד
הנתבע:
ירושמם נהול ושיווק בע"מ
עו"ד שמואל לביא
החלטה
  1. בפני מונחת התנגדות החייב להתראת פשיטת הרגל שהוצאה על ידי בית משפט זה, לבקשת המשיבה , ירושמם ניהול ושיווק בע"מ  (להלן: " הנושה").
  1. ביום 29.7.04  ניתן פסק דין כנגד החייב והחברה בשליטתו, טכנו אלומינים בע"מ (ת.א (ראשל"צ ) 2148/04) ובו חויב החייב לשלם לנושה סך של 75,728 ש"ח בצירוף הפרשי הצמדה וריבית עד לתשלום בפועל. משלא צלח ביד הנושה לגבות את חובו ופסק הדין הפך חלוט, פתח האחרון בהליכי הוצאה לפועל כנגד החייב, לשם גביית החוב, אולם אלו העלו חרס בידו.
  1. ביום  10.4.05 הגיש הנושה בקשה להתראת פשיטת רגל, בה נדרש  החייב לשלם לנושה את החוב תוך שבעה ימים.  כנגד  התראה זו מוחה החייב.
  1. החייב חולק על קיומו של חוב כלפי הנושה וטוען כי לא חתם על כתב ערבות להתחייבות החברה שבבעלותו כלפי הנושה וכי החתימה המופיעה על כתב הערבות זוייפה והיא אינה שלו ועל כן, לא היה נכון לחייב אותו באופן אישי בחוב החברה כלפי הנושה. במסגרת התנגדותו להתראת פשיטת רגל ביקש כי בית המשפט יקבל את טענת הזיוף, לה הוא טוען, וידחה את בקשת הנושה. בעת הדיון בפני הוסיף לראשונה החייב וטען כי הגם שקיים נגדו פסק דין חלוט הגיש הוא לאחרונה תובענה לסעד הצהרתי לבית המשפט השלום בירושלים (ה.פ. 682/05) בה עתר לסעד הצהרתי אשר יקבע כי פסק הדין אשר ניתן בבית המשפט השלום בראשון לציון , ואשר הפך חלוט, נשוא הבקשה כאן, הושג בתרמית ועל סמך מסמך מזויף ועל כן דינו להתבטל. לכן, ביקש לדחות את הבקשה להתראת פשיטת רגל.
  1. הנושה טען כי אין כל סיכוי לתובענה החדשה אותה הגיש החייב לנוכח העובדה כי פסק הדין הפך חלוט והערעור אותו הגיש החייב על פסק הדין נמחק לבקשת החייב עצמו. מטעמים אלו טען הנושה כי יש לדחות את ההתנגדות.
  1. התראת פשיטת רגל משמשת יסוד לכל ההליכים הבאים בעקבותיה ואין להתייחס לשלב התראת פשיטת הרגל בקלות ראש, כ"שלב מקדמי" בלבד אשר אין בו, לכשעצמו, נזק ממשי לחייב. נהפוך הוא: לעיתים קרובות מאד, מוכרע גורל  החייב לשבט או לחסד דווקא בשלב "מקדמי" זה.

יפים לענין זה דבריה של כב' השופטת ו. אלשיך בבש"א 1788/01 פריינטה נ' פיניציה אמריקה - ישראל (זכוכית שטוחה) בע"מ , דינים מחוזי, כרך לד(3) 591 בקובעה כי:

"דיני התראת פשיטת הרגל וההתנגדות לה סובבים סביב איזון אינטרסים שעושה בית המשפט בין שני אינטרסים נוגדים, אשר משקלם נקבע לפי נסיבות המקרה:

א.         מהותו המיוחדת של מוסד התראת פשיטת הרגל כמכשיר גביה יעיל, מהיר ונוח להפעלה, הפועל לפי התובנה "חובות יש לשלם לאלתר ובמלואם". לעניין זה התייחסתי בעבר, בהחלטתי בעניין בש"א 15382/01 אפל נ' פריניר, כדלקמן:

"מהותה של התראת פשיטת רגל אינה הזמנה למשא ומתן אודות החוב או הסכסוך המשפטי בין הצדדים אשר קדם לפסק הדין שקבע כי קיים חוב. התראת פשיטת רגל כשמה כן היא - התראה לחייב כי עליו לשלם את חובו במלואו, ולאלתר, אחרת יחשב למי שעשה מעשה פשיטת רגל. בדרך זו, מספקת התראת פשיטת הרגל לנושה מכשיר משפטי פשוט יחסית להפעלה, המקנה בידו הוכחה משפטית מוגמרת המעבירה את החייב מהתחום "הסולבנטי", אל תחילת הליכי פשיטת הרגל."

ב.         מנגד, עומדת הפגיעה המשמעותית בזכויות החייב אשר צופנים הליכי פשיטת רגל. מן המפורסמות הוא, כי הליכי פשיטת רגל הינם פוגעניים וקשים עבור החייב ובני ביתו. די, לעיתים, בעצם הפתיחה בהליך כזה בכדי לגרום נזקים כבדים לשמו הטוב ולמשלח ידו של החייב, אף אם בסופו של יום תדחה הבקשה או תבוטל. לאור העלאת זכויות היסוד של הפרט למדרגה חוקתית על-ידי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, הרי שיש ליחס לפגיעה זו משקל כבד ביותר.

ביחוד, על בית המשפט של פשיטת רגל להקפיד כי הליך פשיטת הרגל בכלל, והתראת פשיטת הרגל בפרט לא ישמשו "נשק טקטי" להפעלת לחץ שלא כדין על החייב. אין חולק, כי מטרת ההתראה ללחוץ על החייב לשלם את חובו כדין. אלא, שלא פעם נתקל בית המשפט בהתראות אשר מטרתן הדומיננטית הינה לאלץ את החייב להפסיק הליכים שנקט בהם כנגד הנושה, או מטרות אחרות שאין דבר בינן לבין מטרת הליכי פשיטת הרגל. לעיתים, עולה השימוש הטקטי בהתראות פשיטת רגל לכדי נסיון לשלול מהחייב את זכות הגישה לערכאות, זכות ראשונה במעלה המוגנת אף היא בידי חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

המלאכה המוטלת על בית המשפט היא לאזן בין אותם שיקולים נוגדים, אשר שניהם כבדי משקל. איזון זה נעשה לפי נסיבות המקרה, ולא לפי נוסחא פורמלית וקבועה מראש. אין לקבל גישה אשר תקדש, בכל מצב, את מהירות הליך ההתראה וטובת הנושה ותיתן להם עליונות מובנה וכמעט חסרת תנאים על פני האינטרס היסודי של החייב כי ינתן לו יומו בבית המשפט בטרם יפתחו נגדו הליכי פשיטת רגל. יש לזכור תמיד, כי דחיית התראת פשיטת רגל שנעשתה טרם זמנה אינה חופפת לסעד עיכוב הליכים, באשר הליכי הוצאה לפועל עודם פתוחים בפני הנושה. מאידך גיסא, כפי שקבעתי בהחלטתי בעניין פריניר, הרי חוסר תום-לב מצד החייב, המתבטא באי-שיתוף פעולה בהליכי הוצאה לפועל, עשויים להביא למתן התראת פשיטת רגל לאלתר, למרות שערעורו של החייב עודו תלוי ועומד בערכאות.

יוצא מכך, כי כאשר נושה רוצה לפתוח בהליכי פשיטת רגל לאלתר, למרות כי הליכים כספיים עודם תלויים ועומדים בין הצדדים, אינו יכול להסתפק בהצגת פסק הדין נשוא החוב, ולבקש על-בסיסו התראת פשיטת רגל כמובן מאליו. עליו לתת נימוק משכנע, אשר יעורר בלב בית המשפט חשש סביר (להבדיל מהוכחה לפי מאזן הסתברות) כי מתקיים אחד מאלו:

א.         החייב מכשיל במזיד את הליכי ההוצאה לפועל.

ב.         החייב או מי מטעמו עוסקים בהברחת נכסים.

ג.         הערעור או ההליכים האחרים התלויים בין הצדדים אינם אלא הליכי סרק שלא נועדו אלא "לדחות את הקץ" עבור החייב.

ד.         החייב מסתיר פרטים מהותיים מבית המשפט, או מגלה חוסר תום-לב בדרכים אחרות, המצדיקות מתן התראה לאלתר.

ה.         טעמים אחרים המצדיקים שימוש לאלתר בהליכי פשיטת רגל, בלא להמתין לתוצאות פסק הדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ