אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 4408/05

החלטה בתיק בשא 4408/05

תאריך פרסום : 06/09/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
4408-05,4402-05
17/08/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
הרסטיג אנדרי
הנתבע:
1. כונס הנכסים הרשמי
2. הרשטיג יפה

עו"ד ברטה שוורצמן
החלטה
  1. בפני מונחת בקשת החייב להכריז עליו  כפושט רגל וכן בנוסף להפחית את החיוב החודשי אשר הושת עליו בהליך פשיטת הרגל והוא תשלום חודשי של  700 ש"ח לקופת הנושים ( בש"א 4408/05).
  1. מנגד עומדת בקשתה של  גרושת החייב (בש"א 4402/05) (להלן: " המשיבה 2 ") לדחות את בקשת החייב להכריז עליו  כפושט רגל, ועד למתן ההחלטה להקציב ולקבוע למבקשת מקופת פשיטת הרגל, סכום חודשי לתשלום דמי המזונות עבור שלושלת ילדיהם הקטינים, ולהגדיל את התשלום החודשי שהושת על החייב לטובת קופת פשיטת הרגל.
  1. ביום 24/11/04 ניתן צו כינוס לנכסי החייב והכונס הרשמי מונה לכונס נכסיו. על החייב הושת תשלום חודשי בסך 700 ש"ח. 
  1. בעת הגשת הבקשה למתן צו כינוס והכרזתו כפושט רגל, הצהיר החייב כי חובותיו הידועים לו ביום הגשת הבקשה עומדים על סך של 1,722,106 ש"ח ומספר נושיו 18. על פי טענת החייב הסתבכותו הכלכלית שהצמיחה חובות גבוהים לנושיו, נוצרה לאחר שהעסק אותו ניהל החייב, בתחום כוח אדם וייעוץ למלונות באילת, עבר משבר עסקי עד כדי קריסה לנוכח התקופה הקשה שעבר ענף התיירות בשנים 97-96 מפאת פיגועי הטרור בארץ. 
  1. מתסקיר הכונס הרשמי עולה כי נגד החייב הוגשו 5 תביעות חוב, בסך של 1,375,632 ש"ח. עוד מציין הכונס הרשמי כי החייב אינו עומד בתשלומים החודשיים אשר הושתו עליו, וסכום הפיגורים נאמד בסך של 1,400 ש"ח. אי לכך ובהתאם לזאת סבר הכונס הרשמי כי בכפוף לסילוק הפיגורים, לא יתנגד להכרזת החייב כפושט רגל. מנגד סברה ב"כ המשיבה 2  כי אין להיעתר לבקשת החייב, היות וזה פתח בהליכי פשיטת רגל מייד לאחר שהמבקשת אתרה את החייב ווהשיגה כנגדו עיקולים על משכורותיו במסגרת הליכי הוצאה לפועל .

6.      בדיון בפני מיום 28/06/05 חזר הכונס הרשמי על עמדתו לפיה בכפוף לסילוק הפיגורים לא תהא התנגדות להכרזת החייב כפושט רגל. מאידך ב"כ המשיבה סברה כי אין להיעתר לבקשת החייב, היות ובקשתו ופנייתו להליכי פשיטת רגל, נעשתה לאחר 7 שנים בהן התחמק מתשלום מזונות, ורק לאחר שאותר על ידי המשיבה 2, אשר פתחה נגדו בהליכי הוצאה לפועל, מיהר החייב לבקש מחסה של הליך פשיטת הרגל.

7.      בעניין זה טען החייב כי לא היה שום קושי לאתר את מקום מגוריו באילת וכי לא התחמק מנושיו. עוד הוסיף והסביר כי  לאחר שהגיש את בקשתו להקטנת התשלום החודשי  לקופת הנושים סבר הוא  כי אין לשלם את התשלום החודשי כסדרו, אלא לאחר מתן החלטה בבקשתו על ידי בית במשפט. 

  1. המסגרת הדיונית, בסוגיה זו של הכרזת חייב כפושט רגל, קבועה בסע' 18ה' לפקודת פשיטת הרגל (נוסח חדש) התש"ם 1980 הקובע:

"(א) בית המשפט יחליט, בתום דיון בבקשת פשיטת הרגל ולאחר שהוגשה לו חות דעת הכונס הרשמי, אחת מאלה:

(1)    להכריז בצו שהחייב הוא פושט רגל כאמור בסעיף 42;

(2)    לדחות את הבקשה, אם שוכנע כי הוגשה שלא בתום לב, במטרה לנצל לרעה את הליכי פשיטת הרגל, או כי החייב יכול לפרוע את חובותיו;"

בבואו לבחון את שאלת תום הלב של המבקש, נדרש בית המשפט להתבונן על שתי תקופות רלוונטיות להליך. האחת, התקופה שקדמה להליכי הכינוס, וכאן נבחן אופן התנהגותו של החייב בדרך יצירת החובות. השניה, בתקופה שבוצע מעשה פשיטת הרגל ולחייב ניתן צו כינוס, וכאן תבחן התנהגותו של החייב בעיקר מול כונס הנכסים ויישום הוראות צו הכינוס (ראו לווין וגרוניס, פשיטת רגל, מהדורה שנייה, הכשרה מקצועית 2000, עמ' 169) .

מעבר לשאלת תום הלב נדרש בית המשפט לבחון קשת נוספת של שיקולים, בין היתר; התנהגות החייב מול הנושים, פעולות שנקט החייב על מנת למזער את נזקיו הכלכלים בשלב יצירת החובות, אי חוקיות שנפלה באופן יצירת החובות וכו' (ראו פש"ר (חי') 538/02 גוטנייר ורד נ. כונס הנכסים הרשמי (טרם פורסם) (מיום 23.08.04)).

  1. במקרה דנן סבורתני כי התחקות המבקשת אחר החייב, אינה מעידה על חוסר תום לב של החייב, ככזו אשר עשויה לשלול ממנו את הזכות לחסות תחת כנפי הליכי פשיטת הרגל.  אמנם, אי תשלום המזונות במשך תקופה ארוכה וממשית עומד לרועץ בבקשת החייב, אך סביר להניח - וזאת כל עוד לא באה בפני בית המשפט כל התנגדות או השגה כלשהיא לעניין תום לבו של החייב, כי החייב נהג כך נוכח קריסת העסק שבבעלותו והמצב הכלכלי אליו נקלע.

מבין התכליות שבבסיס הליך פשיטת הרגל, ניצבת לה התכלית לפיה הליך פשיטת הרגל מאפשר לחייב שאיתרע מזלו ופשט את הרגל, לפתוח דף חדש בחייו, מבלי שיצטרך כל חייו להיות רדוף ע"י נושיו, מבלי יכולת להיחלץ מהסתבכותו ( הדגשה שלי - ר.ב), וזאת ע"י מתן הפטר (ראה ת.א (ת"א) 2463/81 חנוך אלוני נ. רו"ח סבירסקי ואח', מו (2) 45), לפיכך בעצם פניית החייב להליך זה, אין לומר כי נהג בחוסר תום לב לאחר שהוטלו עיקולים על משכורתו, כפי שכיוונה בטענותיה   ב"כ המבקשת.

לאור כל האמור לעיל,  יש לקבל את בקשת החייב ולהכריז עליו כפושט רגל, בכפוף לסילוק חוב הפיגורים שצבר.

  1. אשר לבקשה להפחתת התשלום החודשי, סבורתני כי דינה להדחות. מתסקיר הכונס הרשמי עולה כי סך כל הכנסות החייב ואשתו הנוכחית עומד על  כ- 7,140 ש"ח בחודש, כמו כן לחייב הוצאות מחייה רגילות.  לאור גובה החובות של החייב, היעדר נסיבות מספקות המצדיקות הפחתת התשלום החודשי, הפיגור בתשלומים לקופת פשיטת הרגל ואי תשלום מזונות במשך תקופה ארוכה, הנני דוחה את בקשת החייב להפחתת התשלום החודשי.  להיפך, הנני מוצאת לנכון להגדיל את התשלום החודשי לקופת הנושים.
  1. לנוכח הבקשה להקצבת המזונות חובת המבקש לזון את ילדיו הקטינים והיקף הכנסתו הנני מוצאת לנכון לקבוע כי החייב ישלם לקופת הנושים תשלום חודשי של  1,700ש"ח. מתוך הסך האמור יוקצב סך של 1,200 ש"ח לטובת מזונות הקטינים והיתרנ בסך של 500 ש"ח לטובת קופת הנושים.
  1. לאור כל האמור לעיל, הנני מורה כי בכפוף לסילוק חוב הפיגורים הפיגורים לקופת הנושים, בתוך 60 יום מהיום, יוכרז החייב כפושט רגל. 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ