אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 4127/05

החלטה בתיק בשא 4127/05

תאריך פרסום : 19/05/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי באר שבע
4127-05,6361-01
18/11/2007
בפני השופט:
צלקובניק יורם

- נגד -
התובע:
שגב אילן
עו"ד זיאד דבח
הנתבע:
כונס נכסים רשמי
עו"ד גפן
החלטה

1.         בפני בקשת הפטר של החייב.

ביום 11.12.2001 ניתן צו כינוס לנכסי החייב. הבקשה להליכי הכינוס הוגשה ביום 10.12.2001, באמצעות אימו של החייב, הגב' רוזה סבג, שהינה אפוטרופסית על החייב, על פי צו מינוי אפוטרופוס שניתן ביום 5.11.2000 בבית משפט לענייני משפחה - אשדוד (תמ"ש 13160/00), נוכח מחלת נפש בה לקה החייב.

בבקשה להליכי הכינוס הוצהר על חובות בסך של 1,752,000 לערך, והושת תשלום חודשי בסך של 200 ש"ח. ביום 1.5.2003 הוכרז החייב פושט רגל.

דרך יצירת החובות

2.         מחוות דעת הכונ"ר עולה כי החייב יצא מהארץ ביום 14.4.1997, וחזר ארצה ביום 12.3.1999. לדברי אימו, לא יצר קשר עם בני משפחתו, עד שנודע כי אושפז במחלקה פסיכיאטרית בארה"ב, ואימו פעלה להחזרתו ארצה. לאחר מכן אושפז במחלקה פסיכיאטרית בבית החולים ברזילי. בחקירת האם שנערכה ביום 18.5.1998, בבית המשפט השלום באשקלון (ה"פ 524/98), במסגרת בקשת האם לקבוע כי המטלטלין בביתה הינם בבעלותה, ובכך להביא למניעת עיקולם על ידי 36 מנושי החייב, שצורפו כמשיבים לבקשתה, טענה האם כי אינה יודעת כיצד נוצרו החובות, החייב עזב במפתיע את הארץ ואינה יודעת מקום הימצאו בארה"ב. בהחלטת בית משפט השלום נקבע כי החייב הותיר אחריו חובות רבים לעשרות נושים, "ונראה כי מעל בכספים וברח מן הארץ".

בעדותה של האם ביום 7.11.2006, בפני בית משפט זה, ציינה הגב' סבג כי החייב סיים שירות צבאי מלא בשנת 1997, ולאחר 3-4 חודשים יצא לחו"ל כאמור. בעת השירות הצבאי היה " במצב נפשי טוב מאוד" (עמ' 5 לפר'). עוד יצויין כי בחקירת אחד הנושים, אייזיק רונן, שנערכה על ידי הכונ"ר, טען נושה זה, המנהל עסק למכירת מוצרי קרמיקה ואינסטלציה, כי כי בשנת 1997 רכש ממנו אדם מסויים סחורה בשווי של 90,000 ש"ח, תוך שימוש בהמחאות שלא כובדו, הנושאות פרטיו של החייב, וכן פרטי עסק בשם  "בית המסחר" באיזור התעשייה בשדרות, שם רוכזו סחורות שניקנו מספקים נוספים באמצעות המחאות חסרות כיסוי. "בית המסחר" רוקן מתכולתו ערב צאתו של החייב לחו"ל, והערכת הנושה הינה כי הופעל על ידי אחרים לביצוע מעשי ההונאה.  

3.         מתסקירי הכונ"ר עולה כי לא ניתן לחקור את החייב נוכח חוות דעת פסיכיאטרית שהוצגה מטעם רופא פסיכיאטר בבי"ח ברזילי, בדבר מצבו הנפשי הלא יציב של החייב, וחשש לאובדן שליטה והתפרצויות אלימות מצד החייב אם תקויים חקירה. ניסיון לחקור את החייב ביום 27.12.2006 על ידי חוקרי הכונ"ר, לא עלה יפה. מדוח החקירה עולה, כי החייב "היה סגור בתוך עולמו שלו" , השמיע מלמולים, ולא ניתן היה להציל מפיו דברים ברורים לגבי דרך יצירת החובות.

4.         בחוות דעת הכונ"ר מיום 2.6.2002, הביע הכונ"ר התנגדות להכרזת החייב כפושט רגל נוכח הסבירות הקיימת כי החובות נוצרו שלא בתום לב. בהחלטה בה הוכרזה פשיטת הרגל קבע בית המשפט (כב' השופטת ו.מרוז) כי "צודק ב"כ הכונ"ר בטענתו כי לא קויימו במקרה דנן התנאים הנדרשים להכרזתו של החייב כפושט רגל, ולו מהטעם שאין ידיעה של ממש באשר לדרך היווצרות החובות. עם זאת אין להתעלם מהעובדה, שהחייב הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנכה בשיעור 100% כמו גם מהאישור הרפואי שהוצג, כי מדובר בצעיר אשר לקה בנפשו, אושפז פעמים רבות בכפייה, ועתה מצוי בבית אימו תחת פיקוחה".

על החלטה זו המהווה צו בפשיטת רגל, לא הוגש ערעור.

בקשת ההפטר

5.         בבקשה למתן הפטר מציין ב"כ החייב כי אין טעם בהמשך הליכי פשיטת הרגל נוכח מצבו הרפואי של החייב, המתקיים מקצבת מל"ל, ולאחר שאין בידו כל נכסים בני מימוש העשויים להועיל לנושיו. בשלב זה נושאת בעול התשלומים אמו של החייב המשמשת כאפוטרופסית, ואין מקום לפקוד עליה המשך ההליכים, שאין בהם תכלית, לאחר שהאם עצמה אינה יודעת כיצד נוצרו חובותיו של בנה.

6.         הכונ"ר התנגד תחילה לבקשת ההפטר. מתסקיר הכונ"ר מחודש דצמבר 2005, עולה כי הוגשו תביעות חוב בסך של כ- 841,000 ש"ח, והתשלומים שהושתו על החייב משולמים כסדרם, במהלך השנים. החייב שהינו יליד 1977, התחתן בינתיים והינו אב לילד. קצבת הביטוח הלאומי שניתנת לו, עומדת על סך של 3,786 ש"ח. התנגדות הכונ"ר התבססה על כך שהכספים שהצטברו בקופת הפשט"ר מאפשרים כיסוי תביעת החוב בדין קדימה בלבד (למס הכנסה), ואינם מאפשרים תשלום דיבידנד בדין רגיל. 

בתסקיר משלים מחודש מרס 2006 שינה הכונ"ר עמדתו, והביע הסכמה למתן הפטר. שינוי עמדה זה מתבסס על חקירתו של הנושה אייזיק רונן כמפורט לעיל, שנערכה על ידי הכונ"ר ביום 17.12.2006, לפיה עולה אפשרות כי  החייב יצר חובותיו על ידי כך שנוצל על ידי אחרים, בשל מגבלותיו, ולא נמצא היעדר תום לב ביצירת החובות.

דיון

7.         על-פי הנסיבות שתוארו יצר החייב חובותיו, לפני צאתו לחו"ל, בשנת 1997. חובות אלה נוצרו על פי עדות האם תוך פרק קצר של מספר חודשים לאחר סיום שירותו הצבאי של החייב, ולפני היציאה הפתאומית לחו"ל. בעת יצירת החובות לא ניכרה על פי עדות  האם, כל מחלת נפש אצל החייב. נהפוך הוא, על פי עדותה תפקד היטב, והשלים מלוא שירותו הצבאי ללא תקלות מיוחדות. מחלת הנפש פרצה, לכאורה, רק לאחר צאתו לארה"ב, במהלך שנת 1999. לא הוכח איפוא, כי בעת יצירת החובות היה החייב נטול כשרות לביצוע פעולות משפטיות, הוא לא הוכרז כפסול דין, והבקשה למינוי אפוטרופוס התבצעה רק בשנת 2001. יצויין בעניין זה, כי גם אם בעת יצירת  החובות קננה אצל החייב מחלת נפש - קביעה שבשלב זה נטולת בסיס ראייתי נאות -  הרי שלא היה בכך כדי להצביע, מיניה וביה, על שלילת כושרו המנטאלי של החייב לביצוע העיסקאות נשוא החובות, "שכן חולה נפש אינו מפגר, ויכול חולה נפש להבין על מה הוא חותם" (ע"א 8163/05 - הדר חברה לביטוח בע"מ נ' פלונית ואח' . תק-על).

8.         חקירתו של החייב האמורה להבהיר מכלי ראשון את נסיבות ביצוע החובות על ידו, מתמהמהת לפי שעה, נוכח מצבו הנפשי. נוכח עובדה זאת, ולאחר שעד כה לא נערכה פעולת חקירה מעמיקה על ידי חוקרי הכונ"ר לבדיקת הנסיבות הקשורות בהיווצרות החובות - עד כה נחקר נושה אחד בלבד -  הרי שלא ניתן לעמוד על מידת תום ליבו של החייב בעת יצירת החובות. הראיות הקיימות מצביעות לדעת הכונ"ר על אפשרות שהחייב "הופעל" על ידי אחרים במסגרת הונאה רבת היקף ממנה נפגעו נושי החייב, אולם גם אם חשד זה יוכח כנכון, הרי שאין כל ראיה לכך  ש"הפעלה" זו, אם אכן נתבצעה, נעשתה בכפיה, ובלא שהחייב הבין מהות פעולותיו נוכח מצבו הנפשי.

נוכח האמור, בשלב זה איני יכול לאמץ הנחת הכונ"ר כי החייב יצא ידי הוכחת תום ליבו ביצירת העיסקאות שהולידו חובות בהיקף כה ניכר, בזמן קצר יחסית.

9.         בהקשר זה אציין כי אם אכן יוכח בסופו של דבר כי החובות נוצרו שלא בתום לב,  לא מן הנמנע כי הליכי פשיטת הרגל יבוטלו בעתיד, ובנסיבות אלה לא יהיה מקום לדון כלל באפשרות של מתן הפטר. ההכרעה לעניין דרך יצירת החובות נתקלת לפי שעה בקשיים נוכח מצבו הרפואי של החייב, ויש מקום לקבל חוות דעת פסיכיאטרית עדכנית, נוכח הקביעה הרפואית העולה מחוות הדעת הפסיכיאטרית המצוייה בתיק כי מחלתו של החייב נמצאת ברמיסיה, והחייב אף נישא בינתיים, הקים משפחה, ומנהל אורח חיים מסודר. בנוסף, יהיה על הכונ"ר להרחיב חקירת הנושים - עשרות במספר - לעניין התנהלות החייב ודרך יצירת החובות על ידו, גם בזיקה למצבו הנפשי של החייב, ככל שנושים אלה יכולים להבהיר עניין זה. על הכונ"ר לבחון בנוסף אם נערכה חקירה משטרתית לעניין הטענות לביצוע הונאה, ולצרף חומר החקירה.

10.        עוד אציין כי אם נוצרו החובות בתום לב, הרי שהחייב יצטרך לפי שעה לשאת בעולם. התשלומים החודשיים מתונים ביותר, ולנוכח גילו הצעיר של החייב יוכל לשאת בהם לאורך שנים, ועם שינוי אפשרי בכושר השתכרותו יוכל אף להגדילם בעתיד. טענת האם כי היא נושאת בעול התשלום אינה צריכה לעניין. החייב הוא שאמור להעביר כספים לקופת פשיטת הרגל מהכנסתו החודשית, והאם מצווה מכוח מינויה כאפוטרופוסית, על פי כתב המינוי, לפקח על התנהלותו הכספית של החייב, על פי הסמכויות הנתונות בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, ולדווח לכונ"ר על כל שינוי שיחול במצבו הכלכלי של החייב וביכולת עמידתו בתשלומים המושתים.     

נוכח טעמים אלה נדחית בקשת ההפטר.

הכונ"ר יעביר דיווח עדכני תוך 90 ימים לעניין השלמת החקירה כמפורט בסעיף 9 לעיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ