אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3848/04

החלטה בתיק בשא 3848/04

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
3848-04
07/07/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
אמסלם מרב
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי - הדרום
עו"ד ברטה שוורצמן
החלטה

1.       בפני מונחת בקשת החייבת לפטור אותה מיתרת חובותיה במסגרת הליכי פשיטת רגל.

2.        ביום 07/02/01 ניתן צו כינוס לנכסי החייבת, וביום 02/09/01 הוכרזה החייבת כפושטת רגל וכונס הנכסים הרשמי מונה כנאמן על נכסיה. על החייבת הושת תשלום חודשי בסך של 400 ש"ח.

3.       החייבת הצהירה על חובות בסך 130,497 ש"ח ומספר נושיה 7. בפועל אושרו כנגד החייבת 4 תביעות חוב בהיקף של 60,791 ש"ח. נכון ליום 23/12/04 הצטבר בקופת פשיטת הרגל, סך של 1,055 ש"ח, וזאת לאחר ניכוי הוצאות בגין בקשת ההפטר.

4.       במהלך ניהול ההליכים לא אותרו בבעלות החייבת נכסים למימוש לטובת הנושים, פרט ל-2 קופות גמל, אשר אחת מהן, בסך של 550 ש"ח,  מומשה לטובת קופת פשיטת הרגל.

5.       החייבת סיפרה כי חובותיה נוצרו כתוצאה מניהול עסק, מספרה, בעיר באר שבע במהלך שנת 1996. החייבת הפכה לפעילה בעסק אשר הוקם על ידי דודה, מר אליקו אמסלם, בהיותה בת 23 שנים בלבד. לאחר זמן מה ניהלה החייבת את העסק בגפה, ולאור חוסר נסיונה כשל העסק לאחר תקופה קצרה בת 7 חודשים.

יצוין כי לא הועלתה טענה כי חובות החייבת נוצרו בחוסר תום לב או כי נפל פגם אחר באופן יצירתם.

6.       בבקשתה לקבלת הפטר אין החייבת מציעה תשלום כלשהו לטובת נושיה ובפועל ימצא כי הכספים המופקדים בקופת פשיטת הרגל יאפשרו חלוקת דיבידנד לנושים  בשיעור של 1.38% בלבד מקרן החוב. לנושים נשלחה הודעה בדבר בקשת ההפטר העומדת על הפרק. ב"כ הנושה בנק המזרחי המאוחד בע"מ (הנושה בסכום נשייה של 21,665 ש"ח) התנגד לבקשה, מן הטעם כי אין החייבת מציעה דבר לטובת הנושים וכי הסכום המצוי בקופת פשיטת הרגל נמוך ביחס לחובותיה. כן התקבלה עמדתו של הנושה, מס הכנסה, אשר הסכים לבקשת ההפטר, ואף ביטל את תביעת החוב אשר הגיש לכונס הרשמי.

7.       המדובר בבקשה שניה של החייבת לקבלת הפטר. החייבת הגישה בקשה ראשונה לקבלת הפטר ביום 08/01/03 (בש"א 4107/03), אשר נדחתה לאור חוב הפיגורים לקופת פשיטת הרגל שהיה לחייבת באותה עת ולאור העובדה כי באותה עת עמדה לדיון בקשת הכונס הרשמי לביטול הליכי פשיטת הרגל, עקב אי עמידה בתשלומים החודשיים (בש"א 4552/03). בקשת הכונס הרשמי נדונה ביום 10/04/03 בפני כב' השופטת מרוז אשר החליטה לתת לחייבת אורכה בת 3 חודשים על מנת להסדיר את חוב פיגוריה לכונס הרשמי. לאחר מתן אורכה נוספת לחייבת (בש"א 7799/02) שולם רובו של חוב הפיגורים ביום 12/10/03.

8.       בדיון בפני ביום 27/12/04 מסר הכונס הרשמי כי חוב הפיגורים הקיים בקופת פשיטת הרגל לאותו מועד עומד על סך של 3,650 ש"ח ולמעשה החייבת אינה משלמת כל תשלום מאז חודש אוקטובר 2003. ב"כ הכונס הרשמי חיוותה דעתה כי עקרונית הנה מתנגדת לבקשת החייבת לפטור אותה מחובותיה, אולם, בכפוף לתשלום סך של 10,000 ש"ח היא תשאיר את בקשת החייבת לשיקול דעת בית המשפט.

9.       החייבת ביקשה כי בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות הקשות כעומדות לזכותה וכי יפטור אותה מיתרת חובותיה. החייבת הנה כבת 31, רווקה, ספרית במקצועה אך בפועל מתקיימת מקצבאות המוסד לביטוח לאומי בסך של 1,300 ש"ח. החייבת ספרה כי הנה סובלת מבעיות רפואיות קשות, בעיקר פגיעת גב ממנה היא סובלת מאז שירותה הצבאי, המגבילה את תפקודה. לדבריה אין היא יכולה לעבוד ובפועל הינה חסרת דיור קבוע והיא נעה ונדה בין דירות אליהן היא "פולשת".

10.   בהחלטתי מיום 18/01/05 הוריתי לחייבת לתמוך את טענותיה העובדתיות באשר למצבה הסוציו אקונומי, בדו"ח של שרותי הרווחה לרבות מסמכים מהמוסד לביטוח לאומי, התומכים בטענותיה בדבר נכותה הרפואית וגובה הקיצבה אותה היא מקבלת. מסמכים אלו הומצאו לכונס הרשמי ולבית המשפט, וניכר כי החייבת תמכה עמדתה בדבר בקשת ההפטר.

11.   משהומצאו המסמכים  לכונס הרשמי, סבר האחרון כי בנסיבות שצוינו אין עוד כל תועלת מהמשך הליכי פשיטת הרגל של החייבת, על כן הודיע לבית המשפט כי הוא משאיר את ההחלטה לעניין אופן סיום ההליכים, לשיקול דעת בית המשפט.

12.   הליך פשיטת הרגל נועד לאזן בין שתי עמדות קוטביות. מחד גיסא עמדת החייב המבקש כי תנתן לו הזדמנות לפתוח דף חדש בחייו חרף חובותיו, מאידך גיסא עמדת הנושים, המבקשים כי זכותם החוקתית לקניין לא תפגע לאור הליכי פשיטת הרגל. עמדות מנוגדות אלו הנן לב לבו של הליך ההפטר.

על מנת להכריע בין עמדות אלו נדרש בית המשפט להתחשב בנסיבותיו האישיות של החייב, במידת תום הלב ושיתוף הפעולה של החייב עם כונס הנכסים הרשמי, בסכום החובות שצבר, ביכולת הכלכלית של החייב ופוטנציאל ההשתכרות שלו, באפשרות מימוש נכסי החייב והתועלת שתצמח לנושים מהמשך ניהול הליכי פשיטת הרגל.

על אף שמוסד ההפטר אינו מוכר כחלק ממערך זכויות האדם בחקיקת היסוד הישראלית, הרי שנשמעו קולות הקוראים לפרשו כנגזר מהעקרונות החוקתיים של משפטנו (ראה נ. תל-צור, "הפטר בפשיטת רגל", המכון למחקרי משפט וכלכלה, 1999, עמ' 177). פרשנות שכזו מלמדת על שוויון בין זכות הנושים ובין זכות החייב.

בתי המשפט נוהגים להטות את הכף לפי כל מקרה ונסיבות העניין שבפניו, תוך הדגשת מוסד ההפטר ומטרות הליך פשיטת הרגל, וזאת לאור התיקונים שבוצעו בפקודת פשיטת הרגל בשנת 1996 המדגישים את אינטרס החייב למחוק את חובותיו ולפתוח דף חדש בחייו. (ראה פש"ר (י'ם) 24/92 המ' 982/96, הנרי אסרף נ. שמעון אורי ואח', דינים מחוזי, כו (7) 659, פש"ר (י/ם) 156/97 ניצנית ליאון נ. כונס הנכסים הרשמי, דינים מחוזי, לב (2) 223, פש"ר (י'ם) 183/97 עו"ד פוריס שלום נ. כונס הנכסים הרשמי ואח', תק-מח 2003(2), 3470 וכן ע"א 6416/01 דני בנבנישתי ואח' נ. כונס הנכסים פד"י נז (4) 197).

13.   בנסיבות דנן, לאחר בחינת עמדות הצדדים הגעתי לכלל מסקנה שיש לקבל את בקשת החייבת. לתשומת לבי לקחתי כנתון מרכזי את נסיבותיה האישיות של החייבת שתוארו לעיל ונתמכו במסמכים רפואיים ובמסמכים של רשויות הרווחה המלמדים כל אלה על מצוקה ממשית בחיי החייבת, באשר לרווחתה, מגוריה ובריאותה.  לחייבת אין נכסים למימוש לטובת קופת פשיטת הרגל והיא מתגוררת מעת לעת בדירות אליהן היא "פולשת" לשם קורת גג זמנית. הגם גילה הצעיר של החייבת ולכאורה פוטנציאל השתכרותה נוכחתי כי נכותה של החייבת והעובדה שהיא אמורה לעבור ניתוח בגב, אינה מוסיפה ואף גורעת מן האפשרות, שהחייבת תחזור למעגל העבודה התקין וכושרה הכלכלי ישתפר בטווח הזמן הקרוב.

ערה אני לעובדה כי קבלת בקשת ההפטר תפגע קשות בנושים. יחד עם זאת, כאשר מתגבשת תמונת מצב המלמדת על חוסר תועלת מהמשך ניהול ההליכים המתנהלים מזה כ-4 שנים ללא השגת תועלת לנושים, באופן המלמד על מיצוי של הליכי פשיטת הרגל, ניתן לומר כי מתקיימת עילה למתן הפטר (ראה לוין וגרוניס, פשיטת רגל, הכשרה מקצועית (2000), עמ' 191).

בין שתי החלופות לסיום הליכי פשיטת הרגל, ביטול ההליכים למול מתן הפטר, סבורתני כי האלמנט השיקומי הטבוע בהליכי פשיטת הרגל, מוביל למסקנה כי יש לזכות את החייבת בבקשתה, ולגלות תקווה כי זו תשכיל לפתוח דף חדש בחייה ובכך תפיק מן האינטרס הניצב לו בבסיס ההליך.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ