אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3803/06

החלטה בתיק בשא 3803/06

תאריך פרסום : 09/10/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
3803-06
25/01/2007
בפני השופט:
שרה דברת

- נגד -
התובע:
אורלי חברה לבנין ופיתוח בע"מ (בפירוק)
עו"ד גד שילר וטליה אבני - מפרקים של החברה
הנתבע:
1. מגדל חברה לביטוח בע"מ
2. כונס הנכסים הרשמי

עו"ד פ.קרני
עו"ד ל.גפן
החלטה

  1. בפני בקשתם של מפרקי "אורלי חברה לבנין ופיתוח בע"מ" (בפירוק) (להלן- " החברה"), להורות כי הליכי המכר של הנכס, הידוע כחלק מחלקות 123 ו-140 בגוש 1216, מגרש מס' 2    ו-3, בשטח של 1610 מ"ר, המצוי באיזור התעשיה הצפוני באשקלון (להלן- " הנכס"), יבוצע על ידי מפרקי החברה ולא על ידי המשיב 1, ב"כ  של חברת "מגדל חברה לביטוח בע"מ" (להלן- " מגדל").

העובדות הדרושות לענינינו:

  1. ביום 9.5.96, נחתם הסכם למתן הלוואה בסך 800,000 ש"ח, על ידי חברת "מעוז חברה לביטוח בע"מ" (להלן- "מעוז"), לטובת החברה שבפירוק ועליזה ודוד יפרח (נספח ו' לתגובת המשיב). על פי תנאי ההסכם, שועבדו זכויות החברה בנכס, כנגד מתן ההלוואה, בגינה נרשם השעבוד (נספח ג' לתגובת המשיב).

לימים התמזגו החברות מעוז ומגדל, ומכוח איחוד זה, מבקשת מגדל לממש את נשייתה של מעוז, לגבי יתרת ההלוואה שטרם שולמה על ידי החברה, ועומדת על סך של 109,851 ש"ח (נכון ליום 13.2.06).

ביום 18.4.05 הוגשה בקשת פירוק נגד החברה (פש"ר 6189/05).

ביום 6.2.06 שלח המשיב הודעה לכונ"ר, על כוונתה של מגדל לממש את השעבוד נוכח אי-עמידתה של החברה בתשלומי ההלוואה שקיבלה ממעוז.

ביום 14.2.06 הגישה מגדל בקשה למימוש המשכון הרשום על המקרקעין, במסגרת תיק הוצל"פ (ת"א) 02-06-1844-01. ביום 12.6.06 מונה המשיב ככונס הנכסים על הנכס, על ידי ראש לשכת ההוצאה לפועל.

המשיב החל לפעול למימוש הנכס וביום 15.8.06 נתפרסמה מודעה למכירת הנכס בשני עיתונים יומיים. ביום 23.8.06 ניתנה חוו"ד של מר אבי שלח, שמאי מקרקעין, לפיה שווי המבנה הינו 550,000$ ובמימוש מהיר, שווי המבנה הינו 468,000$.

            עמדת המפרק:

  1. המפרק עותר לעצור את הליכי מימוש הנכס על ידי המשיב, ולהעביר המימוש לידיו כיוון שהחוב הנטען על ידי מגדל (שטרם נבדק) עומד על סך של כ-24,000$, המהווה כ-4.5% משווי הנכס ובהתחשב בעובדה כי מכירת הנכס כפופה למיסוי, לגביו אין לכונס הנכסים כל מידע עשוי להיגרם נזק לקופת הפירוק.

טענות המבקשים מופנות גם כנגד עצם נקיטת ההליך בתיק ההוצל"פ, ללא קבלת אישורו של בימ"ש של פירוק ולעובדה כי שכר הטרחה שיפסק בתיק ההוצל"פ נגד החברה בגין מימוש המבנה יגזר, קרוב לודאי, משווי המימוש ולא מגובה החוב, ובכך עלול להיווצר מצב בו שכר הטרחה יעלה או ישווה לגובה החוב, דבר שיפגע בזכויות הנושים.

תגובת המשיב

  1. זכותה של מגדל כבעלת שעבוד ראשון על המקרקעין לממש את הנכס על פי הוראות פקודת פשיטת הרגל והפסיקה הקובעים כי נושה מובטח זכאי לממש ערבותו ורק במקרים נדירים יש להפקיע ממנו את הליכי המימוש. אין לקבל את טענת המבקשים כי בכל מקרה ששווי הבטוחה עולה על ערך החוב, מפקיע הדבר את המימוש מידי הנושה המובטח ומעביר אותו למפרק. סעיף 129 לפקודת פשיטת הרגל קובע, כי על הנאמן להודיע על כוונתו לבדוק את הנכסים הממושכנים, ורק לאחר מכן לבדקם בפועל ולשקול האם להשתמש בזכותו לפדותם. תקנות 85-86 לתקנות פשיטת הרגל, קובעות כי לאחר שהודיע הנושה המובטח על כוונתו לממש את הנכס, על הנאמן להודיע בתוך שלושה חדשים האם בכוונתו לפדות את הנכס או לממשו, ובמידה וימומש הנכס, באיזו דרך יש לעשות כן. במקרה דנן, הכונ"ר או המפרקים לא פעלו כאמור לעיל, ולא הודיעו לנושה המובטח על כוונה לממש את הנכס (לפי סעיף 129 לפקודה), וגם לאחר שביום 6.2.06 הודיע המשיב לכונ"ר על כוונתו לממש את הנכס, לא הגיב הכונ"ר להודעה זו לפי תקנה 85 לתקנות. ביום 25.6.06 הודיע המפרק כי יגיב למינויו של המשיב, אולם לא הגיב לעניין זכותו לפדות את הערובה. רק ביום 24.8.06, הודיע המפרק למשיב על התנגדותו להליכי מימוש הנכס, וזאת מעבר לשלושת החדשים הקצובים בתקנה 85 לתקנות.

בנוסף, אין כל בסיס לטענה כי הליכי המימוש על ידי כונס הנכסים עלולים לפגוע בשאר הנושים עקב מימוש במחיר הנמוך משווי הנכס. ההיפך הוא הנכון, המשיב קיבל שמאות על הנכס אשר הינה גבוהה פי כמה וכמה מגובה החוב, והדבר מעיד על כוונתו למכור את הנכס במחיר הגבוה ביותר בהתבסס על הערכה זו.

תגובת הכונ"ר

  1. הכונ"ר תומך בעמדת המפרק כיוון ששווי הנכס עולה בשיעור ניכר על גובה החוב לנושה המובטח. בהתאם לסעיף 129 לפקודת פשיטת הרגל (נוסח חדש), התש"ם- 1980 ולתקנה 85 לתקנות פשיטת הרגל, התשמ"ה- 1985, המפרק רשאי לפדות את הנכס המשועבד ולממשו. בהתאם להלכת גרבש (פש"ר (ת"א) 466/93 יחיאל גרבש נ' עו"ד י. שלף ואח'), על הנושה המובטח לבקש אישור בית המשפט למימוש הנכס.

ההנחה היא כי המפרק יפעל להשיא את מחיר הנכס מחד, ויבחן את גובה החוב לנושה מאידך, באופן שיאפשר את חלוקת הדיבידנד ליתר הנושים.

דיון:

  1. טרם מתן ההחלטה הוריתי למפרק להודיע אם יש כסף בקופת הפירוק כדי סילוק החוב של הנושה המובטח. המפרק סבור כי עם סיום הליכי המכירה של נכס אחר של החברה - שמימושו מתבצע בלשכת ההוצל"פ - תיוותר יתרה בקופת הפירוק אשר יהא בה כדי לכסות את סכום הנשיה של הנושה המבוטח, העומדת על סך של 109,851 ש"ח נכון ליום 13.2.06, כאשר סכום זה כפוף לבדיקת מפרק החברה.

ב"כ המשיב מתרעם על פניה זו, וגם רומז לעדיפות שבית משפט זה נותן לתיקים אחרים שגם שם השעבוד לכאורה עולה על גובה החוב. מוסיף וטוען הוא גם כנגד גובה הנשיה שלטענתו עומד על כ-150,000 ש"ח וכנגד יעוץ שבית משפט נותן לכאורה למפרק. עסקינן בבית משפט של פירוק שמפקח על פעילות המפרק ואמור לדאוג לקופת הפירוק ולכלל הנושים ולראות את התמונה במלואה ולא רק את ההיבט הצר, שאולי במקרה זה מתאים למשיב ולכן סברתי שלאור הפער הגדול בין שווי הנכס לסכום הנשיה, מן הראוי למצוא פתרון ראוי ונכון לכל הצדדים.

בנסיבות אלה, ומשהנושה המובטח הודיע לכונ"ר כי בדעתו לממש הנכס ביום 6.2.06 ופתח תיק הוצל"פ ביום 14.2.06 והכל מבלי לפנות ולבקש אישורו של בית משפט לפירוק. אני מורה בשלב זה , על עיכוב מכירת הנכס על  ידי הנושה המובטח, בהתחשב בסכום הנשיה לעומת שווי הנכס, מכיוון שבמימוש הנכס על ידי הנושה המוטח, יהיה משום פגיעה בקופת הנושים, ולו מפאת שכר הטירחה שיפסק בהוצל"פ.

המפרק יבדוק בתוך 30 יום את סכום הנשיה הנדרש על ידי הנושה המובטח ויודיע החלטתו לנושה המובטח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ