אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3797/05

החלטה בתיק בשא 3797/05

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
3797-05
11/05/2005
בפני השופט:
ר. אבידע - ס. נשיא

- נגד -
התובע:
מאיר מלכה
עו"ד דוד פולק
הנתבע:
1. בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ
2. יצחק ועמוס בוקרה קבלנים בע"מ

עו"ד אגסי ומיטרני
החלטה

1.המבקש הגיש המרצת פתיחה בה ביקש לקבוע כי הדירה ברח' התקוה 3/ 4 באשקלון (להלן-הדירה) שהמבקש רכש מהמשיבה  2 (להלן - המשיבה) אינה משעובדת למשיב 1 (להלן- המשיב). לחילופין ביקש המבקש כי יקבע כי זכותו על הדירה עדיפה על פני זכותו של המשיב, או כי יקבע כי המבקש זכאי לעיכבון על הדירה.

2.עם הגשת המרצת הפתיחה עתר המבקש למתן צו מניעה האוסר על משיב לנקוט נגד המבקש בהליכי פינוי, במסגרת תיק הוצאה לפעול שהמשיב פתח בלשכת  ההוצאה לפועל שליד בית משפט השלום בכפר סבא. תיק ההוצאה לפועל האמור נפתח ביום 23.12.04 על ידי המשיב על מנת לממש משכון שנרשם לטובת המשיב על זכויות המשיבה בגוש 1728 חלקה 87 (להלן-הנכס) אשר בו נמצאת הדירה.

א.העובדות :

3. ביום 30.8.96 התקשרו המשיבים בהסכם הלוואה לפיו המשיבה תקבל הלוואה מהמשיב כנגד משכנתא ראשונה על הנכס שעליו עמדה המשיבה לבנות 23 קוטג'ים. על פי הסכם ההלוואה התחייבה המשיבה להפקיד כל תקבול שיתקבל ממכירת הקוטג'ים בחשבון תקבולים - שכונה במהלך הדיון גם חשבון ליווי. על הנכס נרשמה איגרת חוב ללא הגבלה בסכום לשם הבטחת כספי ההלוואה. האיגרת נרשמה אצל רשם החברות.

4. תחילה, על פי המוסכם בין המשיבים, נכח באתר בניית הקוטג'ים מפקח, לאחר שהמשיבה, שהיתה חייבת בתשלום שכרו של המפקח, חדלה לשלם לו, המשיך הפרויקט להתנהל, לאחר שנת 1998 ללא מפקח.

במהלך 1998 התברר למשיב כי המשיבה נהגה בניגוד למוסכם עימה בהסכם ההלוואה, ולא העבירה כספים שקיבלה ממכירת דירות לחשבון הלווי. 

5. את המשיבה, ניהלו הרצל גבעתי (להלן- גבעתי) ועמוס אלון (להלן- אלון) בעקבות הסכם שנערך ביניהם ביום 28.2.02. לאחר שנתגלעו חילוקי דעות בין השנים הם פנו לבוררות בפני כבוד השופט (בדימוס)א. לרון. בפסק-דין שניתן על ידי הבורר נקבע כי המשיבה תנוהל במשותף על ידי גבעתי ואלון, עד אשר גבעתי ישלם לאלון את הסכום של 136,000 ש"ח. עד לדיון שהתקיים בבקשה דנן, טרם שולם על ידי גבעתי לאלון הסכום האמור.   

6. המבקש העיד, במסגרת חקירתו הנגדית במהלך הדיון בבקשה, כי הוא אמור היה להיות שותף עם המשיבה בפרויקט הנדון. לאחר שלא הגיע להסכם עם המשיבה לפיו יהיו שותפים בפרויקט, הגיע עמה להסדר פשרה בו התחייבה המשיבה לשלם לו - ליתר דיוק לחברה שבשליטתו - סכום של 70,000 ש"ח . המשיבה מסרה למבקש שיקים לתשלום הסכום המוסכם, משאלה לא נפרעו פתח המבקש שני תיקי הוצאה לפועל נגד המשיבה המתנהלים בלשכת ההוצאה לפועל שליד בית משפט השלום בקרית גת. חובה של המשיבה בתיקי ההוצאה לפועל צמח לסכום של כ-200,000 ש"ח . בא כוחו של המבקש, שייצג אותו באותם תיקי הוצל"פ, הציע למבקש לרכוש ממנו את התיקים תמורת הסכום של 70,000 ש"ח . למרות שהוסכם בין עורך הדין והמבקש על מכירתם של תיקי ההוצל"פ לעורך הדין, לטענת המבקש עד למתן עדותו לא זכה לקבל ולו אגורה מבא כוחו בתמורה לתיקים שמכר לו.

7. בניסיון להציל את כספו התקשר המבקש עם גבעתי, וביום 7.8.03 נחתם, בינו לבין המשיבה, כאשר אך חתימת גבעתי הוספה לחתימת המשיבה, "הסכם מחייב לקיזוז ברכישת דירה מחברת בוקרה..." על פי ההסכם התחייבה המשיבה למכור למבקש, במסגרת הסכם שיחתם ביניהם, דירה ברחוב התקוה באשקלון, כאשר הסכום של 200,000 ש"ח , שאותו חייבת המשיבה למבקש על פי תיקי ההוצל"פ, יקוזז מהמחיר הכולל של הדירה.

ביום 10.8.03 חתם המבקש על זיכרון דברים עם המשיבה לפיו התחייבה המשיבה למכור לו, או למי שיורה, דירה ברחוב עולי הגרדום באשקלון. גם על פי הוראות זכרון דברים זה, אמור היה הסכום של 200,000  ש"ח  מתיקי ההוצל"פ, להיות מקוזז ממחיר הדירה.

לאחר דברים אלה, נערך ביום 20.8.03 פרוטוקול מסירה בין המבקש והמשיבה -  שממנו עולה כי המשיבה מסרה למבקש את הדירה ברחוב התקוה.  בפרוטוקול מצוינות העבודות שעל המבקש להשלים בדירה. הצדדים העריכו כי ערכן הכולל של העבודות הוא בסכום של 30,000דולר.

8. את פרויקט בניית הקוטג'ים ליווה מטעם המשיב עו"ד לב, אשר אף מסר תצהיר מטעמו. עו"ד לב נשאל מתי נודע לו לראשונה שהמבקש קנה את הדירה ועל כך ענה (עמ' 10 לפרוט'): " לשאלתך מתי נודע לי לראשונה על זכרון הדברים לפיו באוגוסט 03 מלכה רכש דירה בפרוייקט אני משיב שמר אלון צלצל אלי בסוף 03, תחילת 04 ואמר לי שגבעתי מכר דירה לאדם בשם מאיר מלכה. אני פניתי למר גבעתי ואמרתי לו ששמעתי שהוא מכר דירה למאיר מלכה. הוא שאל אותי מאיפה אני יודע, אמרתי לו שמאלון והוא הכחיש שהוא מכר את הדירה אמר שאלון שקרן ואמר לי שימציא לי מסמך בחתימת ידו של מלכה שהוא לא קנה דירה. ב-28.1.04 קיבלתי מסמך בחתימת ידו של מלכה ובאישור עו"ד של חברת בוקרה שאדון מלכה לא קנה דירה מהחברה. כוונתי לנ/1".

המסמך נ/1 נושא את התאריך 28.1.04 והוא ממוען לעו"ד לב, נאמר בו "לבקשת הרצל גבעתי, הריני לאשר בזאת כי לא רכשתי מאת חב' יצחק ועמוס בוקרה בע"מ כל נכס שהוא". המסמך אומת על יד עו"ד ד"ר מייק יורק ריד.

עוד בטרם נשלח לעו"ד לב נ/1, נערך ביום 24.11.03 הסכם שכירות בין המבקש לבין המשיבה.על פי הסכם השכירות שכר המבקש את הדירה מהמשיבה לתקופה של ארבע שנים, עם אופציה להאריך את השכירות לשש שנים נוספות.

9. עו"ד לב העיד כי לאחר שקיבל את נ/1 ניהל מספר שיחות עם מלכה ואמר לו במפורש שלא יקנה דירה מהמשיבה כיוון שהדירה משועבדת למשיב. כן מסר עו"ד לב למבקש כי מתקיימת בוררות בין גבעתי לאלון לגבי השליטה במשיבה, ולכן המשיבה לא יכולה לחתום על שום חוזה למכירת דירה.  עו"ד לב אף טען כי אמר למבקש כי את כל התמורה עבור הדירה עליו להפקיד אצל המשיב ותמורתה יקבל ערבות בנקאית לפי חוק המכר.לטענת עו"ד לב  הוא לא קיבל הסכם שכירות לגבי הדירה, ואף לא קיבל הסכם מכר לגביה.

10. למרות שהמבקש הוזהר על ידי עו"ד לב שלא לקנות דירה מהמשיבה, ביום 21.10.04  נחתם הסכם מכר בין המבקש למשיבה לגבי הדירה.  המבקש אישר בעדותו כי הוא ידע שהדירה משועבדת למשיב. הוא גם אישר כי מסר לגבעתי שיק על סך 86,000 ש"ח   שאותו אמור היה גבעתי למסור לעו"ד לב על פי הוראתו של המבקש. עד לדיון, המבקש לא נתן הוראה להעביר את השיק לעו"ד לב. בגין הדירה לא הועברה למשיב כל תמורה.       

11.לא רק שהמבקש לא העביר כל תמורה עבור הדירה למשיב, למרות שיידע על השיעבוד, אלא שהוא אף לא סגר את תיקי ההוצל"פ נגד המשיבה בגין החוב על סך של 200,000 ש"ח . המבקש הסביר את אי סגירת תיקי ההוצל"פ בכך שעד היום הוא לא קיבל את הדירה (עמ' 3 לפרו').

12. לאחר פתיחת תיק ההוצל"פ על ידי המשיב בלשכת ההוצל"פ בכפר-סבא, רק ביום 28.2.05 דיווח המבקש על קניית הדירה לשלטונות המס.

13.  המשיב פתח את תיק ההוצל"פ למימוש השיעבוד על הנכס, בגין חובה של המשיבה בחשבון ההלוואה  שנטען כי מגיע לסכום של כ- 4,270,000 ש"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ