אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3753/04

החלטה בתיק בשא 3753/04

תאריך פרסום : 02/10/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
3753-04
25/01/2005
בפני השופט:
רחל ברקאי

- נגד -
התובע:
חזן שושנה
הנתבע:
1. כונס הנכסים הרשמי - הדרום
2. פיתגורס 1986 בע"מ

החלטה

1.      בפני מונחת בקשת החייבת כי יינתן לה הפטר מחובותיה במסגרת הליך פשיטת הרגל.

2.      ביום 07.02.00 ניתן צו כינוס כל נכסי החייבת לבקשתה וביום 03.09.00 הוכרזה היא כפושטת רגל. על החייבת הושת תשלום חודשי בסך של 200 ש"ח .

3.      החייבת הצהירה במסגרת בקשתה לצו כינוס על חובות בשיעור של 378,819 ש"ח ומספר נושיה- 10.

4.      החייבת סיפרה כי חובותיה נגרמו כתוצאה מחתימת ערבויות לטובת חברה בשם "טלדן הדפסות בע"מ". עסק זה נוהל על ידי בעלה לשעבר והחייבת נרשמה כבעלת מניות בהיקף של 99% מסך מניות החברה. כן נטען על ידה כי בעלה לשעבר השתמש בחשבון עסקי שהיה לעסק ויצר חובות על שמה. העסק היה פעיל בין השנים 1995-1997 עד לסגירתו עקב חובות. יצוין כי לא הועלתה טענה כי חובות החייבת נוצרו בחוסר תם לב או כי פגם אחר נפל באופן יצירתם.

5.      מתסקיר כונס הנכסים עולה כי בקופת פשיטת הרגל מצוי סכום של 10,500 ש"ח. סכום זה, לאחר ניכוי שכר טרחת כונס הנכסים,  יאפשר חלוקת דיבידנד לנושים בשיעור של 2% . יצוין כי לא הוכרו תביעות חוב בדין קדימה.  כונס הנכסים חיווה דעתו כי לאור העובדה שלחייבת אין נכסים הניתנים למימוש, לטובת קופת פשיטת הרגל, בהתחשב בגובה הכנסותיה וסכום התשלום החודשי אתו היא משלמת לקופת הנושים, לא תהיה עוד תועלת לנושים מהמשך ניהול הליכי פשיטת הרגל. לפיכך, מצא הוא לנכון להשאיר את ההחלטה בבקשה לשיקול דעת בית המשפט.

6.      החייבת מצדה לא הציעה להפקיד תשלום לטובת הקופה ובקשתה נסמכת על נסיבותיה האישיות התומכות בבקשתה לקבלת הפטר. לבקשת החייבת התקבלה התנגדות של הנושה פיתגורס (1986) בע"מ (תביעת חוב על סך של 13,817 ש"ח), אשר עמד על זכותו הקניינית וטען כי באם תפקיד החייבת לקופת פשיטת הרגל כספים בסך של 50% מכלל החובות יסיר התנגדותו.

7.      הליך פשיטת הרגל נועד לאזן בין שתי עמדות קוטביות מחד גיסא  עמדת החייב המבקש כי תינתן לו הזדמנות לפתוח דף חדש בחייו חרף חובותיו, מאידך גיסא,  עמדת הנושים, המבקשים כי זכותם החוקתית לקניין לא תיפגע לאור הליכי פשיטת הרגל. עמדות מנוגדות אלו הנן לב לבו של הליך ההפטר.

על מנת להכריע בין עמדות אלו נדרש בית המשפט להתחשב בנסיבותיו  האישיות של החייב, במידת תום הלב ושיתוף הפעולה של החייב עם כונס הנכסים הרשמי, בסכום החובות שצבר, ביכולת הכלכלית של החייב ופוטנציאל ההשתכרות שלו, באפשרות מימוש נכסי החייב והתועלת שתצמח לנושים מהמשך ניהול הליכי פשיטת הרגל.

על אף שמוסד ההפטר אינו מוכר כחלק ממערך זכויות האדם בחקיקת היסוד הישראלית הרי שנשמעו קולות הקוראים לפרשו כנגזר מהעקרונות החוקתיים של משפטנו ( ראו נ. תל-צור, "הפטר בפשיטת הרגל" , המכון למחקרי משפט וכלכלה, 1999, עמ' 177 ) .  פרשנות שכזו מלמדת על שוויון בין זכות הנושים ובין זכות החייב.

בתי המשפט נוהגים להכריע את הכף לפי כל מקרה ונסיבות העניין שבפניו, תוך  הדגשת מוסד ההפטר ומטרות הליך פשיטת הרגל, וזאת לאור התיקונים שבוצעו בפקודת פשיטת הרגל בשנת 1996 המדגישים את אינטרס החייב למחוק את חובותיו ולפתוח בדף חדש בחייו.

 (ראו פש"ר (מחוזי-י"ם) 24/92 המ' 982/96, הנרי אסרף נ. שמעון אורי ואח', דינים מחוזי, כו (7)659 , פש"ר( מחוזי-י"ם)  156/97 ניצנית ליאון נ. כונס הנכסים הרשמי, דינים-מחוזי, לב(2) 223, בש"א 3995/02 , פש"ר  (מחוזי- י"ם) 183/97 עו"ד פוריס שלום נ. כונס הנכסים הרשמי ואח', תק-מח 2003(2),3740 וכן ע"א 6416/01 דני בנבנישתי ואח' נ. כונס הנכסים (טרם פורסם)(מיום 04.05.03 )

על פי הרציונל הכלכלי, הבא גם הוא לידי ביטוי בהליכי פשיטת הרגל, יש לומר כי האוכלוסייה שנזקקת ביותר להליכי ההפטר הנה אוכלוסיית השכירים ואנשי עסקיים פרטיים אשר לא הטיבו להתמודד עם שוק האשראי והמציאות הכלכלית.

רציונל זה מזהה כשל באבחון הפיננסי בדבר הסיכונים בשוק החופשי, מצד אותה אוכלוסייה. פילוח של אוכלוסייה זו הוביל להבנה שיש לתת לחייבים אלו הגנה מפני הנושים, זאת תחת ההבנה שהנושים הנם "הצד החזק" במשוואה, עם יכולות כלכליות והערכה טובה יותר בסקטור הפעילות הרלוונטי.  המסקנה של ניתוח רציונל זה מוביל לתפיסה שיש לאפשר לחייבים שכשלו הזדמנות לפתוח "דף חדש" בחייהם (ראו נ. תל צור בספרו הנ"ל עמ' 116-117).

8.      בנסיבות דנן, לאחר שבחנתי את עמדות הצדדים הגעתי לכלל מסקנה  שיש לקבל את בקשת החייבת. לתשומת לבי לקחתי כנתון מרכזי את נסיבותיה האישיות של החייבת;  החייבת הנה אישה צעירה בת 40 שנה, גרושה ולה שני ילדים קטינים הסמוכים על שולחנה. החייבת אינה עובדת והיא מתקיימת מקצבאות המוסד לביטוח לאומי ותשלומי מזונות מצד בעלה לשעבר בסך כולל של 2,632 ש"ח לחודש.  החייבת ובני משפחתה מטופלים על ידי גופי הרווחה בעיר קריית גת. לחייבת אין נכסים הניתנים למימוש לטובת קופת פשיטת הרגל והיא מתגוררת בדירה שכורה אשר ממומנת עבורה על ידי משרד השיכון.  כמו כן, לקחתי בחשבון את התנהגות החייבת לאורך הליכי פשיטת הרגל.  החייבת שיתפה פעולה עם כונס הנכסים מאז יום מתן צו הכינוס הן בעמידה בתשלומים החודשיים והן בהגשות דו"חות הכנסה והוצאות.

הליכי פשיטת הרגל נמשכים מזה כמעט 5 שנים ובקופת פשיטת הרגל הצטבר סכום של 10,500 ש"ח בקופת הנושים, שהנו סכום זעום ביחס לחובות החייבת.

בחינת יכולת הפירעון העתידית של החייבת גם היא מלמדת כי לא סביר שכושרה הכלכלי של החייבת עתיד להשתפר בטווח הזמן הקרוב.  החייבת משלמת תשלום חודשי לטובת קופת פשיטת הרגל בסך של 215 ש"ח מאחר ואין לה יכולת כלכלית לשלם סכום גבוהה יותר.

ערה אני לעובדה כי קבלת בקשת ההפטר תפגע בנושים. יחד עם זאת, כאשר מתגבשת תמונת מצב המלמדת על חוסר תועלת מהמשך ניהול ההליכים ונמצא כי החייבת שיתפה פעולה עם כונס הנכסים הרשמי, באופן המלמד על מיצוי של הליכי פשיטת הרגל ניתן לומר כי מתקיימת עילה למתן  הפטר (ראו לווין וגרוניס, פשיטת רגל, הכשרה מקצועית  (2000), עמ' 191).

אשר כל כן אני מקבלת את בקשת החייבת.

בכפוף לסילוק כל חוב פיגורים לקופת פשיטת הרגל , באם קיים יינתן צו הפטר לחייבת מיתרת חובותיה, במסגרת הליכי פשיטת הרגל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ