אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3730/07

החלטה בתיק בשא 3730/07

תאריך פרסום : 01/11/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
3730-07,1385-07
09/01/2008
בפני השופט:
הרשמת ש. פומרנץ

- נגד -
התובע:
אורן דני (הנתבע מס' 2)
עו"ד ותד
הנתבע:
א.כ.א. לפיתוח בע"מ
עו"ד קגן
החלטה

התובעת היא חברה בע"מ, בעלת הזכויות במקרקעין הנמצאים במפרץ חיפה, עליהם הוקם ע"י התובעת מרכז מסחרי "חוצות המפרץ".

בין התובעת לבין חב' שירלי - בעלי חיים בע"מ נחתם ביום 30.5.04 חוזה שכירות בלתי - מוגנת למשך שלוש שנים החל ממועד מסירת החזקה במושכר, דהיינו מיום 1.7.04 ועד ליום 30.6.07 ביחס לשטח של כ - 200 מ"ר בחוצות המפרץ. (חוזה - השכירות - נספח א' לכתב - התביעה).

בין התובעת לבין חב' שירלי נחתם גם הסכם ניהול (נספח ב' לכתב - התביעה). המושכר הושכר לחב' שירלי להפעלת עסק למכירת בעלי חיים, ציוד להחזקתם ומזון. חב' שירלי התחייבה לשלם לתובעת משך כל תקופת חוזה השכירות דמי שכירות, דמי ניהול, חשמל וכל התשלומים כנקוב בחוזה עד לסיום תקופת השכירות.

ביום 6.11.05 העבירה חב' שירלי את כל זכויותיה וחובותיה עפ"י הסכם השכירות לידי החב' - הנתבעת 1 אשר קיבלה על עצמה את מלוא התחייבויותיה וזכויותיה של חב' שירלי. (העתק ממסמך העברת הזכויות והחובות - נספח ג'). (העתק דו"ח רשם החב' של הנתבעת 1 - נספח ד').

הנתבע מס' 2 ערב כלפי התובעת לקיום מלא ומדוייק של התחייבויות הנתבעת 1 לפי חוזה השכירות וחוזה הניהול. (העתק מכתב הערבות בחתימת הנתבע 2 - נספח ה). במהלך שנת 2006 החלה נתבעת 1 לפגר בתשלומיה לתובעת ונותרה חייבת לה סכומים שונים. (העתק ממכתב התובעת לנתבעת 1 - נספח ו'). בחודש יולי 2006 נטשה הנתבעת 1 את המושכר באופן חד - צדדי ונותרה חייבת דמי שכירות, דמי ניהול, דמי פרסום, וחוב חשמל וכן חדלה לחלוטין לשלם לתובעת את כל התשלומים המגיעים ממנה. (העתק מפרוט ריבית הפיגורים - נספח ז').

עפ"י הוראות חוזה - השכירות התחייבה הנתבעת 1 לשלם לתובעת דמי שכירות חודשיים למשך כל תקופת השכירות, אך נותרה חייבת דמי שכירות החל מיום 1.7.06 ועד ליום 30.6.07 (תדפיס פירוט חוב דמי שכירות של הנתבעת 1 - נספח ח'). כמו כן נותרה חייבת דמי ניהול למשך כל תקופת השכירות. (תדפיס פירוט חוב דמי הניהול של הנתבעת 1 - נספח ט').

בנוסף נותרה הנתבעת 1 חייבת לתובעת דמי חשמל בגין שימוש בחשמל במושכר בחודש 6/06. (העתק חשבון חוב חשמל - נספח י').

משלא שולמו התשלומים הנ"ל, הוגשה התביעה.

כתב - התביעה עומד ע"ס 162,524 ש"ח נכון ליום הגשתו - 8.1.07.

החב' הנתבעת 1 לא הגישה בקשת רשות להתגונן, וביום 14.3.07 ניתן נגדה פס"ד במעמד צד אחד.

הנתבע 2 הגיש בקשת רשות להתגונן הנתמכת בתצהיר מטעמו ובו טען כי אינו בעל מניות ו/או מנהל בחב' הנתבעת 1 וכי כתב הערבות בטל ומבוטל לאור נסיבות חתימתו. לטענתו אמר לו מנהל המשיבה כי לא תהיה שום בעיה להעברת הזכויות עפ"י הסכם השכירות בהתאם לתנאים שנקבעו בהסכם, ובכך נתן לנתבעים אור ירוק להוציא לפועל הקמתה של חברה משותפת בין בתו שירלי לעדנה רייזמן, אשר תשכור את העסק מחב שירלי. העיסקה התבצעה והוקמה  החב' הנתבעת 1 בבעלות משותפות של שירלי ועדנה. נתבעת 1 רכשה את העסק והחלה לנהל את החנות. לאחר פניות רבות, נאות מנהל המשיבה להכין תיקון לחוזה השכירות אך התנה העברת הזכויות והמשך החוזה עם הנתבעת 1 בחתימתו של המבקש כערב אישית. המבקש טוען כי התנגד לכך, והבהיר שאינו בעל מניות או מנהל בנתבעת 1, ובסך הכל עזר בעסק לבתו שירלי שהיא בעלת מניות בנתבעת 1.

כאמור מנהל המשיבה דרש את ערבותו האישית של המבקש, ונוכח התנגדותו, גם הפעיל עליו לחץ כבד.

המבקש טוען כי בלית ברירה חתם תחת לחץ על כתב - הערבות בניגוד לרצונו. לטענתו לא היתה למשיבה זכות לדרוש את חתימתו, וכי תנאי זה לא היה קיים בהסכם המקורי, והמשיבה נתנה  עוד קודם לכן את הסכמתה בע"פ להעברת הזכויות לפני הקמת החב' המשותפת.

עוד טוען המבקש כי המשיבה הסכימה לקצר את תקופת השכירות עד למועד הפינוי בפועל.

מצב העסק הדרדר, וגב' עדנה מסרה למבקש כי קיבלה את הסכמת המשיבה לקיצור תקופת השכירות.

המבקש טוען כי אינו חייב דבר למשיבה. בחקירתו הנגדית הציג עצמו המבקש כמי שעזר לבתו שירלי כאשר היתה בהריון, וגם בהיותה בחופשת לידה. עם זאת בתדפיס רשם החב' - מש/1- מופיע המבקש כמנהל בחברה. המבקש טוען כי עבור החברה שבבעלות בתו היה חותם ברצון על כתב - ערבות, אך בחברה הנתבעת 1 היו 50% בעלי מניות זרים, ולא היתה כל סבה שיחתום לה ערבות, מה גם שבעלי החב' עצמה לא חתמו על ערבות עבורה. המבקש טוען כאמור כי חתימתו הושגה בכפייה, אך מודה כי לא כתב על כך מכתב למשיבה. המבקש זכר כי המושכר פונה בסביבות 8/06 שכן נתגלה סכסוך בין שירלי לבין עדנה. לדבריו עדנה קיבלה את הסכמתו של מנכ"ל חוצות המפרץ להקדמת הפינוי. עם זאת הודה המבקש כי עפ"י חוזה השכירות לא ניתן לסיימו לפני הזמן אלא בהסכמה בכתב של בעלי הקניון, והוא אישר כי אין ברשותו הסכמה בכתב.

נראה שטענתו של המבקש כי כתב הערבות עליו חתם בטל מאחר שנחתם על ידו בניגוד לרצונו ותחת לחץ - אינה יכולה לעמוד. הטענה נטענה בצורה כללית וסתמית מבלי שהמבקש יבהיר את נסיבות הלחץ, המועד בו הופעל וסוג הלחץ. 

המבקש הודיע למשיבה כי מתנהל מו"מ להקמת חב' משותפת שתרכוש את העסק הקיים ותבוא בנעליה לעניין הסכם השכירות. מאחר שהחב' המשותפת ביקשה להיכנס למקום, רשאית היתה המשיבה להתנות את העברת הזכויות בהעמדת בטחון - כתב ערבות. המבקש וחב' שירלי יכלו שלא להעביר את זכויותיהם וחובותיהם עפ"י חוזה השכירות לחב' המשותפת, או להבטיח למשיבה בטחונות אחרים לקיום הסכם השכירות. דרישת המשכיר לחתימה על ערבות כאשר מועברת זכות השכירות לחב' חדשה, היא לגיטימית, ואינה חורגת מגבול הסביר, מה גם שהמשיבה מתפרנסת מהשכרת נכסים. 

בהיותו בעל שליטה (בעל מניות ומנהל - תדפיס רשם החברות - מש/1) בחב' שירלי יכול היה המבקש להפקיד בטחונות אחרים, אך הוא הסכים לחתום על כתב - הערבות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ