אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3528/07

החלטה בתיק בשא 3528/07

תאריך פרסום : 30/07/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי חיפה
3528-07
30/04/2007
בפני השופט:
דיאנה סלע

- נגד -
התובע:
1. ג'מאל סלימאן חלאילה ת.ז. 2027863
2. ג'מיל סלימאן חלאילה ת.ז. 2027864
3. כמאל סלימאן חלאילה ת.ז. 2027866
4. אחמד סלימאן חלאילה ת.ז. 2027867

הנתבע:
מ.ע.צ - החברה הלאומית לדרכים בישראל בע"מ
החלטה

1.         בפני בקשה שהגישו התובעים (להלן: המבקשים) לפטור מאגרה, על פי תקנה 3(א) לתקנות בית המשפט (אגרות), תשמ"ח- 1987 (להלן: התקנות).

המבקשים הגישו תביעה לפיצויים לפי סעיף 3 לפקודת הדרכים ומסילות הברזל (הגנה ופיתוח), 1943 (להלן: פקודת הדרכים), וטוענים כי עסקינן בהליך שרואים את שוויו כבלתי ניתן להערכה בכסף. המבקשים סומכים טעוניהם על האמור בע"א (ת"א- יפו) 3040/03 וע"א (ת"א- יפו) 1134/03,  מוחמד מחמוד סאלח דאוד ואח' נגד שר הבטחון ואח' , תק- מח 2004(1), 7089). 

2.         המשיבות מתנגדות לבקשה בטענה כי בית המשפט הדן בתביעה, העביר את התובענה מהליך של המרצת פתיחה לדיון בפסים רגילים, והנחה את המבקשים להגיש כתב תביעה מתוקן אשר ידון בסדר דין רגיל. המבקשים העמידו תביעתם על סך של 329,707 ש"ח, והואיל ומדובר בתביעה כספית רגילה, על התובעים לשלם אגרה כקבוע בתקנה 8 לתקנות.

עוד טוענות המשיבות כי בקשת המבקשים לפטור מאגרה אינה עומדת בדרישת התקנות ובתנאים שנקבעו על ידי הפסיקה שנארגה על פיהן, ולא הניחו תשתית ראייתית כלשהיא לתמיכה בבקשתם לפטור מאגרה.

דיון

3.         הטעם לחיוב באגרות ותכליתן נקבע בבג"ץ 6490/04 צביח נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית , פ"ד נט(3), 742, 749). עם זאת ראה המחוקק לקבוע אגרות מופחתות לסוגים שונים של עניינים, אשר צויינו בתקנות במפורש.

תקנה 3 לתקנות קובעת כדלקמן:

"3. הליכים שרואים את שוויים כבלתי ניתנים לביטוי בכסף

(א) הליך שהסעד המבוקש בו הוא צו הצהרתי, צו לא תעשה, צו עשה, צו אכיפה, ... קביעת גובה הפיצויים או תשלומי האיזון בשל רכוש שהופקע או שנפגע שלא בדרך הפקעה לצרכי ציבור או לטובת הציבור לפי כל דין, ... יראו אותם כהליך ששווי הסעד המבוקש בו אינו ניתן לביטוי בכסף".

ברע"א 3899/04 מדינת ישראל נ' שמואל אבן זוהר ואח' , תק-על 2006(2), 836 (להלן: פרשת אבן זוהר) נבחנו לשון התקנה ותכליתה ונפסק כדלקמן:

"תקנה 3(א) לתקנות האגרות מונה מספר תנאים לתחולתה. האחד, "הליך שהסעד המבוקש הוא קביעת גובה הפיצויים או תשלומי האיזון"; השני, "בשל רכוש"; השלישי, "שהופקע או שנפגע שלא בדרך הפקעה"; הרביעי, "לצורכי ציבור או לטובת הציבור"; החמישי, "לפי כל דין". תכלית התקנה להקל על מי שקניינו נפגע למען הכלל בפנייתו לערכאות לבירור תביעת הפיצויים בשל הפגיעה. על פי לשון התקנה, ולפי תכליתה, אין היא דורשת כי הזכות לפיצויים עצמה תעוגן בדין ותהא נתונה. כן אין כל מקום לצמצם את תחולת התקנה על מקרקעין ולשלול את תחולתה על רכוש אחר. זו פרשנות תקנה 3(א) לתקנות האגרות על פי תכליתה." (שם, בעמ' 847).

תכליתה של התקנה היא להקל על מי שרכושו הופקע לצורכי ציבור או לטובת הציבור בפנייתו לערכאות ובתביעת זכויותיו שנפגעו, מתוך תחושת הצדק של מתקין התקנות כי מי שרכושו הוקנה לטובת הכלל, יש ליתן לו יומו בביהמ"ש מבלי להכביד עליו באגרה גבוהה.

" 23. תכליתה הספציפית של תקנה 3(א) לתקנות האגרות היא להקל על מי שהופקע או נפגע רכושו, לצורכי ציבור או לטובת הציבור, לפי דין, בפנייתו לערכאות בתביעת פיצויים. הרעיון הוא כי רכוש הפרט נפגע למען הכלל ורצוי להקל על הפרט בפנייתו לערכאות בתביעת פיצויים. ההקלה מתבטאת בתשלום אגרה מופחתת ולא לפי גובה הפיצויים הנתבעים. זו תכליתה של התקנה (השוו: החלטת הרשמת אפעל גבאי מיום 18.9.94 בע"א 2227/93 הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, חיפה נ' שאול פיכמן (לא פורסם); רע"א 9075/05 עזבון המנוחה לילי לוין ז"ל נ' עירית הרצליה ואח' (טרם פורסם)). להגשמת תכלית זו, אין מקום לצמצם את תחולת התקנה על תביעות פיצויים מקום שהזכות לפיצויים נתונה ואיננה שנויה במחלוקת. תקנה 3(א) ביקשה להקל ולפתוח את שערי בית המשפט למי שהופקע או נפגע רכושו לטובת הכלל. היא ביקשה לפתוח את שערי בית המשפט, ואחרי שאלה נפתחים, בית המשפט ידון לגופו של עניין הן בזכות לפיצויים והן בגובה הפיצויים. לא מצאתי עיגון מספיק בתכלית התקנה לצמצום שמבקשת המדינה להכניס בפרשנות ובתחולת התקנה. אכן, תכלית התקנה לא מצדיקה את צמצום תחולתה למקרים של זכות פיצויים נתונה ולא שנויה במחלוקת. התקנה מתחשבת במי שנפגע קניינו למען הכלל ופותחת לו את שערי בית המשפט, ולעניין זה, אין נפקא מינה, לטעמי, בין מי שזכותו לפיצויים מעוגנת בדין עצמו ונתונה בבירור ובין מי שזכותו לפיצויים מעוגנת במקור משפטי אחר ויש צורך לבסס אותה". (שם, עמ' 843).

4.         מן הכלל אל הפרט.

המשיבות טוענות כי משהגישו המבקשים תביעתם בסדר דין רגיל, בנקבם בסכום הפיצויים הנדרש, יש לחייבם באגרה הנדרשת בתביעות כספיות רגילות, תוך התעלמות מעילת התביעה, שמקורה ברכוש שהופקע או שנפגע שלא בדרך של הפקעה לצרכי ציבור או לטובתו, לפי כל דין.

דין טענתם זו להדחות.

המבקשים תבעו פיצויים עקב הפקעה מכח פקודת הדרכים. משבחר מחוקק המשנה לקבוע במפורש כי הסעד של " קביעת גובה הפיצויים או תשלומי האיזון בשל רכוש שהופקע או שנפגע שלא בדרך הפקעה לצרכי ציבור או לטובת הציבור לפי כל דין" יראה כסעד ששוויו אינו ניתן לביטוי בכסף , ותשולם עבורו אגרה מינימאלית, יש לראות תקנה זו כהוראה ספציפית העוסקת בתביעת פיצויים בגין רכוש שנלקח לצרכי ציבור, ואינה מוגבלת לתביעות שהוגשו בהמרצות פתיחה או ללא קביעת סכום הפיצוי הנדרש. 

5.         לפיכך, ולאור כל המקובץ, אין מקום לחייב את המבקשים בתשלום אגרה על פי הסכום הנתבע, והם יחוייבו באגרה מופחתת כמפורט לעיל. מששילמו המבקשים אגרה בתביעה המקורית לפי תקנה 3(א) לתקנות, הם פטורים מתשלום אגרה לפי תקנה 8 לתקנות.

בנסיבות הענין, אין צו להוצאות.

המזכירות תשלח עותק מהחלטה זו לב"כ הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ