אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3489/06

החלטה בתיק בשא 3489/06

תאריך פרסום : 19/04/2007 | גרסת הדפסה
בש"א, ה"פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
3489-06,5385-06
02/11/2006
בפני השופט:
חנה בן-עמי

- נגד -
התובע:
מישל חלימי
עו"ד מור-מוסלי יובל
הנתבע:
1. תנועת העבודה הציונית העולמית
2. גב' בריזיט ביתן מזכ"ל תנועת העבודה הציונית העולמית.
3. מר יגאל צחור יו"ר תנועת העבודה הציונית העולמית.

החלטה

בקשה דחופה למתן צו מניעה נגד המשיבים, האוסר עליהם להביא בפני ועידת  תנועת העבודה הציונית העולמית (להלן: " תע"צ") הצעת החלטה הקוראת לקיום בחירות חוזרות לתפקיד מזכ"ל תע"צ.

להלן העובדות הצריכות לענין:

1.         תע"צ הינה עמותה, הפועלת מכוח תקנון המסדיר את התנהלות העמותה, ובין היתר את הליך הבחירות לתפקידים בה.

2.         ביום 18.6.06 התקיימו בחירות לתפקידים שונים במוסדות תע"צ. הבחירות קויימו מכוח "התקנון לבחירת התפקידים בתנועה הציונית ובמוסדות הלאומיים, יוני 2006" (להלן: תקנון הבחירות). המבקש והמשיבה 2 - גב' בריז'יט ביתן - התמודדו לתפקיד מזכ"ל תע"צ, בין רבים אחרים. לאחר ספירת הקולות, בין היתר בקלפיות של מצביעים שהגיעו מחו"ל, נבחרה המשיבה 2 לתפקיד, בהפרש של 7 קולות בינה לבין המבקש.

3.         ביום 21.6.06 הגיש המבקש עתירה למוסד לבירור עתירות של תע"צ,  בהסתמכו על הוראות סעיף 8.18 לתקנון הבחירות, הקובע: "על כל החלטה שניתנה לעניין התוצאות ע"י ועדת הבחירות, יהיה רשאי מועמד לערער בפני המוסד לבירור עתירות של תנועת העבודה הציונית, תוך 72 שעות מהחלטת ועדת הבחירות. המוסד לבירור עתירות ידון ויחליט בערעור, והחלטתו תהיה סופית ומחייבת, ובלתי ניתנת לערעור".

4.         ביום 22.6.06 פסק הבורר כי יש לפסול את תוצאות הבחירות על תפקיד המזכ"ל, ולקיים בחירות חדשות תוך פרק זמן שנקבע. (הפסק לא צורף לבקשה). במקביל הגישו עותרים נוספים - אף הם מתמודדים לתפקידים שונים במוסדות תע"צ - עתירות לביטול הבחירות. כ"כ הגישה המשיבה 2 בקשה לעיון חוזר בהחלטה המבטלת את הבחירות לתפקיד זה.

5.         למרות התנגדות המבקש נעתר הבורר לבקשת המשיבה 2, תוך שהדיון בבקשה אוחד עם הדיון בעתירות האחרות שהוגשו.

6.         עם סיום הליכי הבוררות (לרבות שמיעת עדים, הצגת ראיות והגשת סיכומים), ניתן ע"י הבורר, ביום 15.8.06, פסק דין סופי, בו נקבע כי נוכח אי סדרים שהתגלו באחת הקלפיות (קלפי מס' 2 - שעיקר מצביעיה היו נציגי חו"ל), תיפסל הקלפי דנן. עוד נקבע כי על תע"צ לערוך ספירה מחדש של הקולות בתוך 24 שעות מקבלת ההחלטה, ללא הכללת קלפי מס' 2, ובמידה ויהיה שינוי בתוצאות הבחירות, לפעול בהתאם לתוצאות החדשות לאלתר (עמ' 7 לפסק הבורר). עוד הורה הבורר כי מתמודד לתפקיד, שלא נבחר - יתפטר לאלתר מתפקידו.

7.         משפורסמו התוצאות החדשות על ידי ועדת הבחירות המרכזית, התברר, כי המבקש זכה בתפקיד ברוב של 81 קולות, כנגד 70 קולות שקיבלה המשיבה 2.

משפנה המבקש ליו"ר תע"צ, בבקשה להיכנס לתפקידו, השיב לו האחרון כי בעקבות פניות של בוחרים מחו"ל (שהצבעתם נפסלה), החליט לעכב את ביצוע פסק הבורר ולהעמידו לביקורת האסיפה הכללית, החלטה זו הוא ביסס על הוראות סעיף 8.4 לתקנון הכללי של תע"צ, לפיו "היו"ר רשאי לעכב החלטה של מוסד תנועתי כלשהו על ידי הבאתה לדיון במוסד עליון יותר, ובלבד שיתכנס בתוך 3 חודשים". אף המשיבה 2 סרבה להתפטר מתפקידה.

8.         משכך פנה המבקש לבורר בבקשה לאכוף את פסק הבוררות.

ביום 10.9.06 קבע הבורר כי יש לדחות את עמדת היו"ר, בציינו כי סעיף 8.4 אינו חל על החלטות הבורר בעתירות שעניינן הליכי הבחירות, אלא סעיף 8.18 לעיל, שאינו מאפשר עיכוב פסק הבורר.

דא עקא, על אף קביעה זו של הבורר סירבו המשיבים לפעול על פיה וביום 23.10.06 זימן יו"ר תע"צ את חברי הועידה העולמית של תע"צ לדיון שנקבע ליום 5.11.06, כאשר על סדר היום הצעה לקיום בחירות חוזרות בקלפי 2, שנפסלה.

9.         לטענת המבקש, משנמנעו המשיבים מלתקוף את החלטת הבורר בדרך של פנייה לביה"מ לביטול פסק בורר, אין הם יכולים לעשות כן באמצעות הצעה לקיום בחירות חוזרות, הן על פי דין והן לאור תקנון הבחירות של תע"צ.

בתגובת המשיבה 2 לבקשה נטען, כי הבקשה דנן מהווה עקיפה של מוסדות תע"צ, ואין לבימ"ש זה הכלים להכריע בסכסוך לאור אופייה האידיאולוגי-פוליטי של התנועה.

עוד נטען, כי לאור אופייה "המקומם" של החלטת הבורר לפסילת הקלפי, שכאמור שימשה להצבעת נציגי התנועה שהגיעו במיוחד לשם כך מחו"ל, וההדים הקשים שנגרמו בשל כך, החליט יו"ר תע"צ, מתוקף סמכותו לפי סעיף 8 לתקנון הכללי, לעכב את ביצוע ההחלטה; מה גם שבסעיף 18 לתקנון העוסק במוסד לבירור עתירות נקבע כי "בפעולותיו לא יהיה המוסד כפוף למרותו של שום מוסד ממוסדות התנועה פרט לועידה העולמית". משכך טוענת המשיבה 2, כי החלטת יו"ר תע"צ נעשתה כדין ובהתאם לתקנון המחייב את תע"צ וחבריה. עוד נטען, כי אף לאור חוקת מפלגת העבודה, ניתנת החלטת המוסד לבירור עתירות לערעור בפני מרכז המפלגה, אם נתבקש לכך על ידי גורמים מסוימים בתע"צ (ראה סע' 9 ב' לתקנון המפלגה, נספח ד' לתגובת המשיבה 2), ומשכך אין מקום לטענה לפיה החלטת הבורר הינה סופית ויכולה להיתקף רק בביה"מ.

זאת ועוד, לאור אופיו המחייב של התקנון (סע' 9 לחוק העמותות) והעובדה כי בסעיף 12 לתקנון הבחירות נקבעה שמירת דינים ("אין בהוראות תקנון זה כדי לגרוע מהסמכויות שהוקנו בתקנון תנועת העבודה הציונית למוסד לבירור עתירות ו/או כדי לגרוע מהוראות הקבועות בדין בכלל ובתקנון העבודה הציונית בפרט"), אין מקום לקבל את טענת המבקש בדבר עליונות תקנון הבחירות על התקנון הכללי.

בנוסף נטען, כי הבקשה הוגשה בשיהוי רב, שכן עוד ביום 17.8.06 ידע המבקש על הכוונה לכנס את האסיפה העולמית, וביטול האסיפה יגרום להפסדים רבים, בין היתר נוכח העובדה כי חברים רבים הגיעו במיוחד מחו"ל על מנת להשתתף בה.

ב"כ המשיבים 1 ו-3 לא הגישו תגובתם בכתב, אולם טענו בעל פה בדיון שנערך היום בפני, תוך שהם חוזרים, למעשה, על הטענות שהעלתה המשיבה 2.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ