אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3250/07

החלטה בתיק בשא 3250/07

תאריך פרסום : 21/10/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
3250-07,3567-07
09/01/2008
בפני השופט:
הרשמת ש. פומרנץ

- נגד -
התובע:
גנאיים קוסאי
עו"ד עבד אבו ואסל
הנתבע:
מועצת הזיתים
עו"ד זכריה
החלטה

התובעת הינה תאגיד אשר הוקם בהתאם לצו מועצת הפירות (יצור ושיווק) (הקמת מועצת הזיתים), תשל"ו - 1976. הנתבע הינו בעל בית בד לייצור שמן זית ומוגדר כ"תעשיין" בהתאם לכללי מועצת הזיתים (ייצור ושיווק) (היטלים) תש"ם - 1980 (להלן: הכללים). בהתאם לכללים אלה, מחוייב הנתבע לשלם לתובעת היטלים בהתאם לדין.

עפ"י כתב - התביעה שלחה התובעת לנתבע דרישות לתשלום ההיטלים בהתאם לשומות שנקבעו לו ע"י הרשות לפיקוח חקלאי / וועדת השומה / וועדת ההשגה. הנתבע לא הגיש השגה על שומת ההיטלים לועדת ההשגה. בסעיף 6 לכתב - התביעה מפורט חובו של הנתבע לתובעת בגין היטלים בהתאם לדין, לפי 20 ש"ח לטון זיתים (קרן), לשנים 2004 - 1998. סכום התביעה עומד ע"ס 88,625.98 ש"ח נכון ליום הגשתה - 18.10.06.

בתצהיר התומך בבקשתו למתן רשות להתגונן טוען המבקש כי ברשותו בית בד בבקעה אל גרביה, וכי אינו עוסק בשיווק או בסחר בזיתים או בשמן. לדבריו הוא מקבל מחקלאים יבול מסיק הזיתים שלהם, ותמורת תשלום הוא גורס את הזיתים בבית הבד; הם מקבלים את שמן הזיתים המיוצר מיבולם, והוא מקבל שכר עבור הגריסה. לטענתו, אינו חייב לשלם למועצת הזיתים כל תשלום שכן לא קיבל כל דרישה לתשלום היטלים, ולא נתבקש לנהל ספרים כלשהם בקשר לכמויות הזיתים שהוא צורך בבית הבד.

לדבריו קביעות המשיבה מתבססות על הערכה שגוייה.

ב"כ המבקש טוען בסיכומיו כי אין להגדיר את המבקש כ"תעשיין", ויש לפרש הגדרה זו עפ"י תכליתם של הכללים, שהיא לחייב את מגדלי הזיתים בתשלום היטל למועצת הזיתים. המבקש, לטענתו, אינו יכול להיכלל בקטיגוריה זו שכן הוא אינו משלם למגדל דבר, אלא מקבל ממנו שכר בגין גריסת הזיתים. 

המבקש טוען כי לא ניתן לקבוע שומה מבלי שתהיה אפשרות להשיג עליה. ולבסוף, המבקש חוייב בגין כמות הזיתים שהוערך כי גרס בבית הבד, ולא בגין השמן. לטענתו יש לערוך בירור לגבי הכמות שטופלה בפועל, ועל כן יש להעביר את התביעה לפסים רגילים.

ב"כ המשיבה טוענת בתגובתה לבקשת הרשות להגן כי תצהירו של המבקש רצוף טענות שאינן נכונות. כך למשל נדרש המבקש למלא דפי יומן מטעם מועצת הזיתים, והוא אף מילא דפים אלה והגיש אותם למועצה. (נספח א' לתגובה). כמו כן נשלחו למבקש מכתבי התראה בדואר רשום וניתנה לו האפשרות להופיע בפני ועדת ההשגה, אך הוא בחר שלא לעשות כן, ולפיכך יש לראותו כמי שויתר על זכות הטיעון בפני המועצה. (העתק דרישות תשלום שנשלחו למבקש - נספחים ב' 1 - ב' 2 לתגובה).

במסגרת ביקורת שערכה הרשות לפיקוח חקלאי בבית הבד של המבקש בשנת 2004 הצהיר המבקש כי הוא אינו ממלא יומן וכי בכוונתו לנהל יומן, ומכאן שידע על החובה לעשות זאת, והיה מודע לכך שהוא מפר את החובה, כאשר התוצאה היא אי תשלום היטלים הקבועים בחיקוק. (העתק דף מתוך דו"ח רשות הפיקוח החקלאי מיום 27.10.04 - נספח ג' לתגובה).

בחקירתו הנגדית הוצג למבקש יומן קבלת זיתים (נספח א' לתגובת ב"כ המשיבה), והוא זיהה את היומן כיומנו, ואישר שמילא בכתב ידו את הנתונים ביומן, וחתם עליו. לטענתו לא הבין שהיומן מתייחס לתשלום היטלים בהיותו אדם פשוט שלמד רק שש כיתות. המבקש נשאל אם בספטמבר 2004 ביקר אצלו פקח של רשות הפיקוח החקלאי והחתים אותו על אזהרה שעליו לנהל יומן קבלת זיתים ופקודות משלוח. המבקש אישר דברים אלה, וציין כי חתם על טופס הרשות לפיקוח חקלאי (נספח ג' לתגובה).

טענותיו של המבקש הופרכו רובן ככולן. הודע לו על חובתו למלא דפי יומן מטעם המשיבה, והוא בחר להתעלם מהתראות המשיבה שנשלחו לו - לפני נקיטת הליכים משפטיים.

ב"כ המשיבה בסיכומיה כי כללי מועצת הזיתים חוקקו ע"י המועצה בהתאם להסמכה מפורשת בחקיקה ראשית (בעבר - חוק מועצת הפירות, וכיום חוק מועצת הצמחים), ומשמדובר בדבר חקיקה, הרי ש"אי - ידיעת החוק אינה פוטרת".

סעיף 4 לכללים קובע מיהם החייבים בתשלום היטל: "מגדל ,משווק, תעשיין ויצואן", ובסעיף ההגדרות (סעיף 1 לכללים) מוגדר - "תעשיין" - כ"אדם שעיסקו או חלק מעיסקו הוא ייצור מוצרי זיתים ושמן, לרבות בעל בית בד לייצור שמן". לא יכול להיות ספק שהמבקש כבעל בית בד נכלל במסגרת החייבים עפ"י ההיטל.

סעיף 6 לכללים מטיל חובה על כל החייבים בתשלום ההיטל לנהל יומן יומי של שיווק זיתים ושמן ביומן שקבעה לכך המועצה, "יסכמו מדי יום ביומו את הפדיון משיווק הזיתים ושמן באותו יום וימציאו העתק מדף היומן למועצה לפי דרישתה". סעיף 4 קובע חובת תשלום היטל ולפיו על כל החייבים לשלם ישירות למועצה את ההיטל שנקבע על ידה. אין בחיקוק חובה על המועצה לשלוח דרישת תשלום, אלא החובה היא על החייב לשלם את ההיטל כפי שנקבע.

ב"כ המשיבה מביאה כדוגמא חיקוקים רלבנטיים הנוגעים להטלים כגון כללי המועצה לענף הלול (ייצור ושיווק) (הטלת היטלים על תוצרת הלול), התש"ס - 2000, וכן תקנות הפיקוח על פרי הדר (היטלים) התשנ"ח - 1998, שגם בהם נקבע כי האחריות מוטלת על המגדלים לערוך רישום מתאים על פיו ניתן יהיה לדווח למועצה ולשלם את ההיטל המתאים. גם בכללים אלה לא הוטלה חובת משלוח דרישת תשלום, והיא אינה נדרשת לשם גיבוש החיוב.

בכל אחד מהחיקוקים האחרים מכונה התשלום הנדרש כ - "היטל" בניגוד לארנונה שהינה "מס".

אשר לטענת המבקש לעניין גובה ההיטל. צודקת ב"כ המשיבה כי המבקש לא פירט מה גובה ההיטל לשיטתו, ובהעדר תחשיב חשבונאי בענין חישוב ההיטל, הרי שטענתו כי שיעורו אינו חוקי, היא טענה סתמית וחסרת ביסוס.

המבקש אישר בחקירתו הנגדית כי הוא מילא בכתב ידו את יומן קבלת הזיתים לבית הבד (נספח א' לתגובה המשיבה). על היומן מצויין כי הוא נערך בהתאם לכללי מועצת הזיתים, ומצוטט בו הסעיף הקובע את חובת מילויו - סעיף 6.

סוף דבר: אין למבקש הגנה כנגד התביעה, ודין בקשתו להידחות.

התובעת זכאית ליטול פס"ד עפ"י העתירה שבכתב - התביעה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ