אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 3166/08

החלטה בתיק בשא 3166/08

תאריך פרסום : 07/06/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי חיפה
3166-08,454-05
05/10/2008
בפני השופט:
חני הורוביץ

- נגד -
התובע:
Vistarcil Enterprises SA
עו"ד רון גזית ואח'
הנתבע:
יונס אלקרא
עו"ד איבצן ואח'
החלטה

1.         בפני בקשה (בש"א 3166/08) מטעם התובעת להורות לנתבע להוסיף לענות על שאלות מתוך השאלון שהומצא לו ולגילוי מסמכים פרטני.

בעוד הבקשה ממתינה למתן החלטה, הגיש הנתבע בקשה דומה (בש"א 14506/08), במסגרתה עתר לחייב את התובעת להשיב לשאלון ולהמציא לעיונו רשימה של מסמכים. בקשה זו הועברה ביום 23.9.08 לתגובת התובעת ותובא בפניי למתן החלטה בתום המועדים. 

2.         ביום 13.11.07 ניתן צו גילוי מסמכים הדדי ומתן תשובות לשאלונים בתוך 60 יום.

טענות הצדדים

3.         התובעת טוענת כי הנתבע מתחמק ממתן תשובות לשאלות מסוימות בשאלון שלה, משיב באופן חלקי ולעיתים איננו מספק תשובה כלל, ע"י כך שהוא פוטר עצמו בטענה כי השאלה לא רלבנטית כביכול. לפיכך, עותרת התובעת לחייב את הנתבע:

"א. להשיב על שאלות 5.2.6, 5.4.1, 5.4.2, 5.4.3, 5.4.4, 5.4.5, 5.4.7, 5.7.8-5.7.13, 5.7.16, 5.9, 5.10 ו-5.11 אשר לגביהן ניתנה תשובה חלקית ומתחמקת או לא ניתנה תשובה כלל.

ב. להשיב על שאלות 5.2.7, 5.2.8, 5.2.9, 5.4.15 (לרבות תת סעיפיה), 5.5 (לרבות תת סעיפיה) אשר לגביהן קבע הנתבע, ללא כל ביסוס, כי הן אינן רלבנטיות.

ג. לגלות בתצהיר ערוך כדין את המסמכים הפרטניים, כמפורט בסעיף 4 לדרישת התובעת מיום 3.9.07".

4.         הנתבע סבור שהבקשה חסרת יסוד, טרדנית וקנטרנית ותכליתה "מסע דיג" פסול להשגת ראיות. הנתבע התייחס בהרחבה לכל אותן שאלות לגביהן נטען כי סיפק תשובה מתחמקת. כן נטען כי השאלות עליהן השיב שאינן רלבנטיות, אכן אינן נוגעות לתביעה.

אשר לגילוי המסמכים "הספציפי", מדובר בדרישה כוללנית וגורפת, להמציא לידי התובעת שורה ארוכה של מסמכים שאינם ברשות הנתבע ולמעשה אינם קיימים. עוד טען כי "גם אם המבקשת תחזור ותדרוש את מסמכי הרכישה של היצירות, לא יעלה בידי המשיב שאין מחלוקת כי לא רכש אותן לספק את המסמכים הנ"ל". גם על פי תקנה 113 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984 (להלן: "התקנות") ניתן לחייב בעל דין לגלות "מסמך מסוים או מסמכים מסוימים , להבדיל מסוג מסמכים" (ההדגשה במקור-ח.ה.).

5.         בתשובה לתגובה טענה התובעת בין השאר, כי לא יתכן שבחלוף שלוש שנים מהגשת התביעה, הנתבע עודנו מתחמק ולא מוסר פרטים לגבי שמות היצירות שהופקדו אצלו ו/או שהחזיק בהן כבטוחה, כפי שהוא טוען.

באשר לגילוי מסמכים, התובעת מבקשת לעיין במסמכים נוספים שהינם רלבנטיים לבירור התביעה ושהנתבע מסרב לגלותם. התובעת אינה יודעת אילו מסמכים בדיוק יש לנתבע ועל כן היא רשאית לבקש לעיין גם בסוגי מסמכים, ומפנה בהקשר זה לרע"א 2534/02 שמשון נ' בנק הפועלים בע"מ ואח', פ"ד נו(5) 193 (להלן: "פרשת שמשון").

דיון ומסקנות

6.         לאחר ששקלתי את עמדות הצדדים, הנני מורה לנתבע להוסיף ולהשיב  לשאלות הבאות משאלון התובעת, שהן רלבנטיות לבירור התובענה בהמשך:

א. שאלות 5.2.6-5.2.9 עניינן העברות הכספים שהתבצעו מהנתבע לאפרים גוטקינד. הנתבע מודה בתגובתו כי העביר "כספים בהיקף של מעל מיליון דולר במועדים שונים לצורך ניהולם על ידי גוטקינד..." במסגרת תיק ההשקעות שלו. הגם שהנתבע טוען כי מאחורי התובעת עומד גוטקינד עצמו, אין סיבה שלא יפרט כמה כספם הועברו על ידו לגוטקינד ובאיזו דרך הדבר נעשה. טענות אלו יש להן רלבנטיות לבחינת טענות ההגנה של הנתבע.

ב. שאלות 5.4.1, 5.4.15 עוסקות ביצירות האמנות שהופקדו בידי הנתבע. על הנתבע לפרט אילו יצירות הופקדו אצלו, למי מכר אותן ובאיזה סכומים. תשובתו כי מדובר בכל היצירות שהיו בבעלות גוטקינד שהועברו אליו, אינה מספקת.  

עם זאת, הנתבע הסביר במסגרת שאלות 5.4.2 ו-5.4.3 כי היצירות הופקדו אצלו כבטוחה להתחייבויות גוטקינד כלפיו בנוגע לניהול תיק ההשקעות שלו, בסכום שלא יפחת ממיליון ש"ח. גם תשובתו בשאלה 5.4.4 כי אין לו שמאות בדבר שווי היצירות, סבירה בהחלט ולכן אין מקום להורות לו להוסיף ולהשיב על שאלות אלו.

בנוסף אין מקום לחייב את הנתבע להוסיף על שאלות 5.4.5 ו-5.4.7 מעבר למה שענה,  שכן לדבריו לא היה לו רישום מדוייק לגבי מועדי הפקת היצירות בידיו.

ג. שאלה 5.5 על סעיפיה הקטנים דנה באפשרות שהיצירות בוטחו. הנתבע השיב על כך: "לא רלבנטי". על הנתבע להבהיר האם היצירות כולן או מקצתן, בוטחו, אם לאו. ככל שהיצירות בוטחו, על הנתבע להשיב גם לשאלות המשנה ולצרף את פוליסות הביטוח (שאלות 5.5.1-5.5.7).

ד. שאלה 5.7 על סעיפיה הקטנים מתייחסת לרשימת היצירות שצורפה כנספח ד'1 לכתב התביעה המתוקן. בשאלה זו התבקש הנתבע לפרט בין השאר, מתי נרכשו היצירות, על ידי מי, עבור מי וכו'. הנתבע השיב כי למעט מספר מצומצם יחסית של יצירות השייכות לו (פורטו) מדובר ביצירות של גוטקינד, שהופקדו אצלו כבטוחה. לפיכך, ברי כי אין מקום לחייב את הנתבע להציג קבלות ולפרט מה ידוע לו לגבי יצירות שנרכשו על ידי אדם אחר - גוטקינד. הנתבע אינו נדרש אפוא, להוסיף על שאלות 5.7.8-5.7.13 ו-5.7.16 מעבר למה שהשיב. 

ה. בשאלות 5.9, 5.10 ו-5.11 התבקש הנתבע למסור מידע רב הקשור ביצירות שזהותן אינה ברורה. שהרי בשאלה קודמת (5.8) התבקש הנתבע לפרט האם הקרן "סיגרס", ממנה רכשה התובעת לטענתה רשימה של יצירות אמנות, הפקידה בידיו יצירות נוספות לאחר הכנת רשימת היצירות (נספח ד'1). הנתבע השיב על כך בשלילה והוסיף, כי אין לו צל של מושג מהי סיגרס, ודאי שלא קיבל ממנה דבר וחצי דבר. לפיכך, ככל שהשאלות העוקבות 5.9-5.11 מתייחסות לאותן יצירות שהתובעת סבורה כי הנתבע קיבל או לא מסיגרס לאחר הכנת הרשימה, הרי שהוא השיב על כך ואין מקום לשאול זאת שוב. ואולם אם הכוונה ליצירות אחרות (במנותק משאלה 5.8), אזי צודק הנתבע כי "לא ברור לאילו יצירות הכוונה" וגם לכן אין מקום להורות לו להשיב עליהן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ