אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 31397/07

החלטה בתיק בשא 31397/07

תאריך פרסום : 19/11/2007 | גרסת הדפסה
בש"א, עת"מ
בית המשפט המחוזי תל אביב
31397-07,1943-07
26/08/2007
בפני השופט:
ענת ברון

- נגד -
התובע:
גלינה בר בע"מ
הנתבע:
1. עיריית תל אביב- יפו
2. ראש עיריית תל אביב- יפו רון חולדאי

החלטה

פתח דבר

1.         לפניי בקשה למתן צו ביניים שתכליתו למנוע מהמשיבים 1 ו- 2, עיריית תל אביב-יפו וראש העירייה מר רון חולדאי (להלן: " המשיבה", " המשיב", וביחד- " המשיבים"), לאסור על המבקשת, גלינה בר בע"מ (להלן: " המבקשת"), להשמיע מוזיקה בשטח הפתוח בנמל תל אביב שבו היא מפעילה בר-מסעדה ולפנות אותה משטח זה (להלן: " הבקשה").

רקע עובדתי

2.         בשלהי שנת 2004 החלה המבקשת להפעיל בר-מסעדה בשם "גלינה-בר" (להלן: " בית העסק") בחלק ממבנה מספר 19 בנמל תל אביב בשטח של כ- 200 מ"ר (להלן: " השטח המקורה") וכן בשטח פתוח של כ- 465 מ"ר שצמוד לשטח המקורה (להלן: " השטח הפתוח").

            ביום 2/8/05 הוגש נגדה ונגד הבעלים בה כתב אישום בגין פעילות ללא רישיון עסק - והם הורשעו בעבירה שיוחסה להם על פי הודאתם (רפ 007979/05). בגזר הדין מיום 1/12/05 הורה בית המשפט לעניינים מקומיים (כבוד השופט א' ספיר) על הפסקת העיסוק בבית העסק, אך הוסיף וקבע כי צו הסגירה ייכנס לתוקפו רק ביום 1/12/06 ובמידה שלא יתקבל קודם לכן רישיון או היתר זמני להפעלתו.

            ביום 21/12/06 ניתן למבקשת היתר זמני לניהול בית העסק עד ליום 10/3/07, אך היתר זה לא הוארך ואף לא ניתן לה רישיון עסק קבוע - משום שלטענת המשיבה המבקשת יצרה מפגעי רעש חמורים במקום. משכך, ומשהוסיפה המבקשת להפעיל את בית העסק חרף היכנסו לתוקף של צו הסגירה, ביום 17/7/07 הוגש נגדה ונגד הבעלים בה כתב אישום בגין ביזיון בית משפט - אשר עדיין תלוי ועומד בבית המשפט לעניינים מקומיים (ת.פ. 02070007029).

            ביום 15/7/07, בעקבות מפגעי הרעש שהתגלו בביקורת שערכה הרשות לאיכות הסביבה בבית העסק בסמוך לפני כן, הוציא המשיב צו הפסקה מינהלי לפעילותו של בית העסק (הצו צורף כנספח 12 לתצהיר שניתן בתמיכה לבקשה). התנגדותה של המבקשת לצו זה נדונה בפני בית המשפט לעניינים מקומיים (כבוד השופטת י' רוטנברג) אשר קבע, בהסכמת המשיב, כי צו ההפסקה יצומצם באופן שיחול על השמעת מוזיקה בשטח הפתוח בלבד (ב 650502/07). ביום 7/8/07 ערערה המבקשת על החלטה זו לבית המשפט המחוזי וכן עתרה לעיכוב ביצועה עד לדיון בערעור - הבקשה לעיכוב ביצוע נדחתה על ידי בית המשפט (כבוד השופט ג' קרא) ביום 16/8/07 (בש 092911/07), והחלטה בערעור טרם ניתנה.

            ביום 10/8/07 עתרה המבקשת לבית משפט לעניינים מינהליים - שיאסור על המשיבים למנוע ממנה להשמיע מוזיקה בשטח הפתוח ולפנותה משטח זה, וכן שיורה למשיבה ליתן לה רישיון עסק. בד בבד עם הגשת העתירה הגישה המבקשת את הבקשה דנן.

טענות הצדדים

3.         המבקשת טוענת כי החלטות המשיבה - לפנותה מן השטח הפתוח, לאסור השמעת מוזיקה בשטח זה ולסרב לבקשתה לקבל רישיון עסק - הן החלטות שרירותיות, בלתי סבירות, נגועות בשיקולים זרים ואף מפלות אותה ביחס לבתי עסק אחרים. לטענתה של המבקשת, בתי עסק רבים בנמל תל אביב נוהגים להשמיע מוזיקה בשטחים פתוחים שבחזקתם - והמשיבה אינה מתנגדת לכך. המבקשת, לעומת זאת, זוכה ליחס מתנכל מצד המשיבה, בבחינת "מסע נקם" אישי נגדה שכולל הוצאת צו הפסקה מינהלי לבית העסק שהיא מפעילה, רישום קנסות כספיים רבים בגין חריגה משעות הפעילות המותרות, התנגדות נחרצת להשמעת מוזיקה בשטח הפתוח ואף ניסיונות חוזרים ונשנים לפנותה ממנו בכוח. סנקציות כדוגמת אלה, מדגישה המבקשת, אינה מנת חלקם של העסקים הסמוכים לה בנמל תל אביב בעוד שאין כל בסיס לאבחנה בינה לבינם - שכן גם מרביתם מתנהלים ללא רישיון עסק.

            המשיבים טוענים מצידם כי המבקשת מפעילה את בית העסק ללא רישיון ובניגוד לצו שיפוטי: השטח הפתוח בו היא עושה שימוש הוא שטח ציבורי שמהווה חלק מהטיילת בנמל ועל כן הצבת ריהוט וציוד שונה שם היא מנוגדת לחוק; בית העסק פועל בשעות הלילה אף על פי שאין בידי המבקשת היתר לכך, והיא מעולם אף לא ביקשה מן המשיבה היתר כאמור; המבקשת משמיעה מוזיקה רועשת מחוץ לשטח המקורה, בניגוד לחוק למניעת מפגעים, התשכ"א- 1961 וגורמת למיטרדים סביבתיים חמורים.

דיון

4.         שומה על בית משפט, בבואו להכריע בבקשה למתן צו ביניים, לשקול הן את סיכויי העתירה והן  את "מאזן הנוחות" של הצדדים [בר"מ 2870/06 שאול עבדו נ' הועדה המקומית לתכנון ובניה תל אביב, תק-על 2006(2) 462, 466 (2006)].

עתירתה של המבקשת נגד המשיבים נסמכת, רובה ככולה, על טענות בדבר אי-שוויון ושרירותיות באכיפת החוקים העירוניים השונים, כאשר לטענתה המשיבה מאפשרת לבתי עסק אחרים בנמל תל אביב לפעול בניגוד לחוק בעוד שביחס למבקשת המשיבה נוקטת יד קשה ופועלת לאכיפתו. ויודגש: המבקשת אינה טוענת כי היא מחזיקה בשטח הפתוח כדין - אלא שלטענתה גם בתי עסק אחרים מחזיקים כמותה בחלקים מן הטיילת שבנמל והמשיבה אינה פועלת לפינויים; היא אינה טוענת כי אינה משמיעה מוזיקה רועשת בשעות הלילה בשטח הפתוח - אלא כי גם בתי עסק סמוכים לה עושים כן ואין מטילים עליהם קנסות כספיים  או צווי הפסקה מינהליים בגין פעילות זאת; והיא אף לא מתכחשת לכך שהיא מפעילה את בית העסק ללא רישיון - אלא שלטענתה המשיבה היא שמסכלת במזיד ומטעמים פסולים את הוצאתו.

אלא מאי? מתשובת המשיבים עולה כי על פניהן טענותיה של המבקשת חסרות כל יסוד, ואפרט.

בחודש יוני 2007 ערך מנהל אגף רישוי עסקים במשיבה סיור לילי בנמל תל אביב, ואת ממצאיו תיאר במכתב לגורמי האכיפה במשיבה:

"המקום הופך מאזור בילוי תרבותי לג'ונגל של מוסיקה בעוצמות גבוהות ולא חוקיות התופעה מדבקת, שכן עקרון ה'עדר' המוכר לנו פועל יותר ויותר. עסקים יצטרפו להתנהלות זאת של מוסיקה וריקודים בחוץ בשעות הלילה הקטנות."

משכך, המנהל המליץ לגורמים אלה לנקוט צעדי אכיפה חמורים ובלא דיחוי ביחס לבתי העסק כאמור, כדלקמן:

"1. יש לפעול באמצעי אכיפה מידיים לעצירת תהליך ההפקרות בחוף ובנמל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ