אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 2849/06

החלטה בתיק בשא 2849/06

תאריך פרסום : 07/09/2006 | גרסת הדפסה
בש"א, פש"ר
בית המשפט המחוזי חיפה
2849-06,263-04
28/05/2006
בפני השופט:
ב. גילאור- נשיאה

- נגד -
התובע:
עו"ד סולי ש. וואנו - מפרק נאמנות תזמורת סימפונית חיפה בע"מ (בפירוק)
הנתבע:
כונס הנכסים הרשמי - מחוז חיפה והצפון
עו"ד ארז אהרון
החלטה

זוהי בקשתו מיום 16.2.06 של מפרקה של נאמנות תזמורת סימפונית חיפה בע"מ (בפירוק) (להלן - המפרק והחברה, בהתאמה) לשחררו מתפקידו ולהורות על מחיקת החברה מפנקס רשם החברות וחיסולה.  על פי החלטתי מיום 20.2.06 נתבקשה תגובת כונס הנכסים הרשמי.  ביום 23.2.06 נתן בא-כח כונס הנכסים הרשמי (להלן - הכנ"ר) את תגובתו בה ציין כי אין מניעה להיענות לבקשה, כך ולא יסף.

החלטתי בבקשה דנן התעכבה משום שהתלבטתי האם יש מקום לבחון את הדרך בה בחרה עירית חיפה לנהל את המשבר אליו נקלעה בשנת 2004 התזמורת הסימפונית של חיפה, משבר שהביא בסופו של דבר לקריסת החברה,  וזאת על אף שהמפרק והכנ"ר לא התייחסו לענין זה.  אודה כי כבר בתחילתו של הליך הפירוק לא היתה דעתי נוחה מנכונותה של עירית חיפה לאפשר את כניסת החברה להליכי פירוק ורצונה בו בעת להעביר את הפעלת התזמורת לחברה שבשליטתה ונתתי לכך ביטוי בהחלטתי מיום 10.6.04.  חרף זאת, סברתי אז שהנסיבות מצדיקות מינוי מפרק זמני, ומאוחר יותר גם מתן צו לפירוקה של החברה לאור היות החברה חדלת פרעון. 

החברה התאגדה בשנת 1975 כחברה פרטית מוגבלת במניות לצורך הפעלתה של התזמורת הסימפונית בחיפה.  במהלך השנים הזרימה לה עירית חיפה כספים נכבדים שהבטיחו את פעילותה כתזמורת.  יתרת המימון הגיעה מתקציבים שהעביר משרד החינוך, התרבות והספורט וכן מהכנסות של החברה.  בשנים שקדמו להגשת בקשת הפירוק נקלעה החברה לגרעון תקציבי, וגם בשלב מסויים, קוצצה תמיכת העירייה בחברה ביותר ממחצית, מחמישה מיליון ש"ח לשני מיליון ש"ח.  על פי המפרק, החברה נוהלה בצורה ראויה על ידי הנהלתה הציבורית והמקצועית, ומה שהכריע אותה היו קיצוצי התקציב על ידי עירית חיפה ומשרד החינוך (ר' בש"א 10457/04 - דו"ח פעילות מס' 1 של המפרק מיום 24.6.04).

יצויין כי ממכתבה של העיריה מיום 10.1.04 ליו"ר ההנהלה של החברה (אשר העתקו הוגש במהלך הדיון ביום 10.6.04) עולה כי העיריה היתה מעורבת באופן התנהלות החברה, הצהירה על רצונה שהחברה תמשיך לפעול, ואף מינתה צוות שיגבש תכנית להבראתה.  בגין הקשיים הפיננסיים אליהם נקלעה, החליטה הנהלתה הציבורית של החברה כי יש לפרקה.  מאז נעשית הפעלת התזמורת  במסגרת תאגיד עירוני שבשליטת העיריה -  החברה לאמנות תרבות וספורט חיפה בע"מ (להלן - אתו"ס), מבלי שאתו"ס נושאת בחובות העבר של החברה, ותוך שעובדי החברה (בעיקר הסגל המינהלי, במובחן מהנגנים) אינם מועסקים על ידי אתו"ס.  

הבקשה לפירוקה של החברה הוגשה ביום 29.4.04 על ידי עובדיה המינהליים לאחר שלא קיבלו מהחברה את משכורתם במשך מספר חודשים.  לבקשת הפירוק הצטרפו אחר כך נגני התזמורת, נושים אחרים וכן הצטרפה אתו"ס שטענה כי הינה נושה של החברה.  בהתאם להחלטתי מונה עו"ד וואנו למפרק זמני של החברה.  אחר כך התמנה כמפרק קבוע.

כעולה מהדו"ח שהגיש המפרק במסגרת בקשתו דנן, הסתיים הליך פירוקה של החברה.  עם הפסקת פעילותה של החברה באפריל 2004, נותרה זו חייבת כלפי מנוייה לבצע ארבעה קונצרטים כחלק מעונת המנויים של שנת 2004.  משהביעה אתו"ס נכונות לבצען במקום החברה, השאיל לה המפרק בשלב הראשון את כלי הנגינה והתווים, וכך הוסר הסיכון לתביעות מצד מנויים של החברה בגין החזרת דמי מנוי.  המפרק הוציא מכתבי פיטורין לעובדי החברה, בדק את תביעות החוב שלהם (בגין שכר של שולם מאז פברואר 2004) והעביר תביעות חוב אלו למוסד לביטוח לאומי.  נכסיה העיקריים של החברה - רשימת מנויים לקונצרטים, כלי נגינה וספריית תווים-  נמכרו לאתו"ס על פי בקשת המפרק ובהסכמת הכנ"ר.  חובות החברה עמדו על 3.1 מיליון ש"ח (כאשר מעל לשני-שליש מסכום זה הינם חובות שכר והפרשות סוציאליות לעובדים).  קופת הפירוק, לאחר מימוש נכסי החברה, עמדה על סך של כ- 830,000 ש"ח.  לאחר תשלום הוצאות הפירוק, הועברה היתרה בסך 573,600 ש"ח למל"ל וזאת בהמשך לתביעת חוב שהגיש המל"ל למפרק בגין שכר עבודה ופיצויי פיטורין ששילם לעובדי החברה, ובשים לב לכך שלזכותו של המל"ל לקבלת כספים אלו יש דין קדימה ביחס לשאר נושי החברה.  לאחר תשלום זה למל"ל, לא נותרו בקופת הפירוק כספים.  כעת, כאמור, מבקש המפרק כי החברה תחוסל וכי הוא ישוחרר מתפקידו.

החברה לא היתה בבעלות העיריה.  גם החובות שצברה  היו חובותיה שלה, ולא חובות העיריה.  אין זה המקרה ה"קלאסי" של בעל חוב המנסה להתחמק מפרעון חובותיו על ידי העברת פעילות מתאגיד אחד לתאגיד אחר.  חרף זאת, יש לזכור כי מעורבותה של העיריה בפעילות החברה היתה רבה.  לעיריה היה אינטרס שפעילות החברה - היינו, קיומה של תזמורת סימפונית חיה ופעילה - יימשך.  העיריה היתה מודעת לאינטרס זה, ואכן העבירה כספי תמיכה משמעותיים לחברה.  יש להניח כי מעורבות העיריה בחברה, ובפרט המשאבים הכספיים שהעמידה לרשותה, הקנו לה יכולת משמעותית להשפיע על התנהלות החברה.  בשים לב לכך שאתו"ס הינה תאגיד עירוני בשליטת העיריה, ניתן לראות בפעולות השונות שנקטה אתו"ס להעברת הפעלת התזמורת מהחברה אליה כפעולותיה של עירית חיפה עצמה - כגון נכונותה של אתו"ס לממן ולהפעיל את התזמורת במתכונת דומה לזו שהופעלה על ידי החברה ובשם דומה, וכן רכישת רשימת המנויים, כלי הנגינה וציוד אחר של החברה מידי המפרק.

אף כי ייתכן שהעיריה ניסתה לפעול להבראת החברה - ואינני שוללת שהיו ניסיונות כאלה - לא נטען כך בפניי במהלך הליך הפירוק.    

יצויין כי בעוד החלטה זו ניתנת, תלוייה ועומדת בפני הרכב אחר של בית משפט זה בקשה למתן צו הקפאת הליכים לצורך גיבוש הסדר נושים (פש"ר 274/06), אשר הוגשה על ידי תיאטרון עירוני חיפה בע"מ, שהינו תאגיד עירוני בשליטת עירית חיפה, לאחר שנקלע לגרעון כספי. 

עתה, משהסתיימו הליכי הפירוק ולא נותרו עוד כספים לחלוקה לנושי החברה, ובשים לב לדו"ח שהגיש המפרק יחד עם הבקשה דנן, אין לי אלא לקבל את הבקשה. 

המפרק משוחרר מתפקידו.

בהתאם לסמכותי על פי סעיף 315 לפקודת החברות [נוסח חדש], התשמ"ג - 1983, ניתן בזאת צו לחיסולה החל מהיום של חברת נאמנות תזמורת סימפונית חיפה בע"מ, ח.פ. 510719503.  המפרק יודיע לרשם החברות על דבר חיסול החברה תוך 14 ימים. 

ניתנה היום א' בסיון, תשס"ו (28 במאי 2006) בהעדר. (ההחלטה נשלחה במנ"ת).

ב. גילאור, שופטת

נשיאה

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ