אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 2634/05

החלטה בתיק בשא 2634/05

תאריך פרסום : 13/11/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי נצרת
2634-05
20/10/2005
בפני השופט:
האשם ח'טיב

- נגד -
התובע:
זייד יוסף בלעוס
הנתבע:
1. ריאד חאמד
2. חאפז חאמד
3. אדיב חאמד
4. לביב חאמד
5. פריד חאמד
6. יסמין חאמד
7. דור אנרגיה בע"מ

החלטה

1.         הבקשה  דידן הינה בקשתו של הנתבע - התובע שכנגד, בהליך העיקרי (להלן: "המבקש") לעיכוב ביצועו של פסק הדין החלקי שניתן בתיק העיקרי ביום 15/5/05 (להלן: "פסה"ד) וזאת עד להכרעה בערעור שהמבקש הגיש על פס"ד לבית המשפט העליון (ע"א 8054/05).

2.         עם הבאת הבקשה בפני, ביום 1/9/05, הוריתי כי על המשיבים להשיב עליה בכתב תוך 10 ימים.

ביום 15/9/05 נעתרתי לבקשת ב"כ המשיבים, לה הסכים ב"כ המבקש, והארכתי את המועד להגשת תשובה לבקשה עד ליום 30/9/05. חרף זאת, לא הגישו המשיבים את תשובתם לבקשה במועד אלא שבו והגישו ביום 6/10/05 בקשה מוסכמת להארכת המועד להגשת תשובה עד 11/10/05.

מאחר ובקשה זו הובאה בפני רק ביום 11/10/05, לא החלטתי בה והוריתי לברר אם בפועל הוגשה תשובה, משנוכחתי לדעת כי גם במועד ההארכה הנוסף שנתבקש ע"י ב"כ המשיבים לא הוגשה תשובה לבקשה, החלטתי להכריע בבקשה לגופה ללא תשובה מטעם המשיבים.

רקע

3.         המשיבים הגישו כנגד המבקש תביעה לעריכת חשבונות בקשר עם העסק המשותף של הצדדים שהינו תחנת תדלוק ומסעדה,ולחיוב המבקש בסכומים שיתברר כי הם זכאים להם,בתום עריכת החשבונות.

המבקש הגיש כנגד המשיבים תביעה שכנגד(להלן: התביעה שכנגד) לפירוק שותפות ולחיוב המשיבים(הנתבעים שכנגד) בתשלום סך של 525,384 ש"ח.

4.         בדיון שהתקיים ביום 14/4/05, הגיעו הצדדים לידי הסדר דיוני אשר נרשם מפי ב"כ הצדדים (הצדדים עצמם נכחו באולם בית המשפט) בפרוטוקול הדיון עמ' 31-32, ובהחלטה מאותו יום, אישרתי את ההסדר הדיוני ונתתי לו תוקף משפטי.

5.         ביום 21/4/05 הגיש ב"כ בקשה (בש"א 1761/05) "לתיקון פרוטוקול" כך שההסכמה הדיונית תסמיך את בית המשפט "לקבוע מהו המחיר שעל הצד הקונה לשלם לצד המוכר כאשר לגבי זהות הצד המוכר ציין המבקש שהוא מעוניין לקנות את חלקם של הנתבעים בנכס".

בהחלטה מיום 9/5/05 דחיתי את הבקשה וזאת מהנימוקים שפורטו שם.

6.         ע"ס ההסדר הדיוני הנ"ל, ניתן ביום 16/6/05 פס"ד בנושא פירוק השותפות שבין הצדדים, שהיה אחד משני נושאי התביעה שכנגד. 

בהתאם לפסה"ד הוריתי על פירוק השותפות שבין הצדדים,באופן שהמשיבים (הנתבעים שכנגד) ירכשו את חלקו של המבקש בנכסי השותפות -תחנת התדלוק והמסעדה- לרבות הקרקע עליה בנויה תחנת התדלוק והמסעדה,כאשר התמורה, שעליהם לשלם למבקש בגין תחנת התדלוק הינה 50% מהסך של 617,500 $ דולר,דהיינו-308,750 $ ו- 50% משווי המסעדה כפי שהוערכה ע"י השמאי ,דהיינו 87,500 $ ובסה"כ 396,250 $ ,בשקלים ע"פ השער היציג של הדולר שיהיה ביום התשלום. עוד נקבע בפסק הדין כי, במידה והמשיבים (הנתבעים שכנגד) לא יפקידו את הסכום הנ"ל תוך 30 יום ,תעבור ,כמוסכם על הצדדים,הזכות לרכישה ,למבקש,אשר יהיה זכאי לרכוש את חלקם של המשיבים בתחנת התדלוק והמסעדה,במחיר הנ"ל פחות 5% ויהיה עליו להפקיד סכום זה בקופת ביהמ"ש תוך 30 יום.אולם,אם גם המבקש לא יעשה כן תחזור הזכות לרכישת נכסי השותפות למשיבים ,אשר יהיו זכאים לרכוש את חלקו של המבקש בהנחה נוספת של 5% וכך חוזר חלילה,עד שהצד שיהיה זכאי לרכוש את חלקו של הצד האחר ע"פ המנגנון הנ"ל,יעמוד בתנאי ויפקיד את מלוא התמורה תוך 30 יום.

7.         בין הצדדים נתגלעה מחלוקת,לאחר מתן פסה"ד, בשאלה אם המשיבים מילאו את חלקם על פי פסה"ד. מחלוקת זו הובאה בפני ביהמ"ש (ע"י ב"כ המבקש) אשר קבע בהחלטה מיום 3/8/05 כי אמנם הסכום שהופקד בביהמ"ש אינו כולל מע"מ,אך המשיבים כן מילאו אחר פסה"ד מאחר ואת המע"מ אין להפקיד בשלב זה,והם יצטרכו לשלם אותו למבקש כשישוחרר הסכום (במלואו או בחלקו) למבקש וזה יוציא חשבונית מס כחוק.

8.         בבקשה לעיכוב ביצוע פסה"ד טוען המבקש כי, אם יבוצע פסה"ד ,קרי,חלקו של המבקש בשותפות יעבור למשיבים,לא ניתן יהיה להשיב את המצב לקדמותו או למצער,יקשה מאד, על השבת המצב לקדמותו אם יתקבל הערעור. שכן,אם יבוצע פסה"ד ,חלקו של המבקש בשותפות ,לרבות הקרקע, יעבור למשיבים,ויהיה זה בלתי אפשרי להשיב את הגלגל לאחור במקרה והוא יזכה בערעורו.

מדובר בהעברת עסק (תחנת דלק ומסעדה) למשיבים ואם יוותרו לבדם בעסק,יוכלו לעשות בו ככל העולה על רוחם לרבות ריקונו מנכסים,ניהול לא תקין ועוד. לפיכך, עלול המבקש להישאר עם עסק ריק מתוכן,במידה ויתקבל ערעורו ויתבצע מכר הפוך.

9.         עוד טוען המבקש,כי מדובר גם על מכר כפוי של מקרקעין ואם יבוצע מכר זה יהיה בלתי אפשרי,או קשה מאד להשיב את המצב לקדמותו,שכן תהיה למשיבים אפשרות למכור את הזכויות שרכשו ע"פ פסה"ד לצדדים שלישיים.

מצד שני,למשיבים לא ייגרם כל נזק או ייגרם נזק מזערי אם יעוכב ביצוע פסה"ד. הצדדים מסוכסכים לפחות מסוף 2002,ולמרות זאת המשיכה השותפות להתקיים גם אם לא במצב אידיאלי.לפיכך ,הנזק שייגרם למשיבים,אם בכלל,מעיכוב הביצוע של פסה"ד עד להכרעה בערעור הינו מזערי ושולי ביותר לעומת הנזק העצום שייגרם למבקש אם לא יעוכב הביצוע.

10.       באשר לסיכויי הערעור,טוען המבקש כי הם טובים מאד,וכי ישנה סבירות גבוהה כי הערעור יתקבל.

10.1     בערעורו טען המערער (המבקש בבקשה דידן) כי היתה טעות בהגדרת הפלוגתא שהצדדים לכאורה הסמיכו את ביהמ"ש להכריע בה ובהיקף הנכסים שלגביהם ניתן פסה"ד. לטענתו,מעולם לא ניתנה הסמכה לגבי המסעדה . וגם לא ניתנה הסמכה להורות על "מכר כפוי של זכויות במקרקעין".

10.2     עוד טען המבקש, כי התוצאה של פסה"ד הינה מוטעית, וביהמ"ש לא נתן משקל ראוי לתרומתו הגדולה של המבקש להקמת התחנה לעומת תרומתם של   המשיבים,שהצטמצמה בהעמדת קרקע חקלאית אשר המבקש הוא זה שדאג לשינוי יעודה ולקבלת אישורים והיתרים להקמת התחנה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ