אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 21681/07

החלטה בתיק בשא 21681/07

תאריך פרסום : 15/02/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, ה"פ
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
21681-07,23516-07,1588-08,548-07
28/02/2008
בפני השופט:
ענת ברון

- נגד -
התובע:
1. אבי צורן
2. יוכי צורן

הנתבע:
באר טוביה אגודה שיתופית להתיישבות חקלאית שיתופית בע"מ
החלטה

הבקשות והרקע להגשתן

1.         ביום 14/9/04 הגישו שנים עשר חברים באגודה השיתופית להתיישבות חקלאית שיתופית בע"מ באר טוביה, שהיא המשיבה בבקשות נושא הדיון דכאן (להלן: " האגודה"), עתירה לבית המשפט המחוזי שיצהיר כי החלטה שהתקבלה באסיפה הכללית של האגודה ביום 24/6/03 בטלה (ה"פ 1231/04; להלן: " תובענת החברים"). עניינה של החלטת האסיפה הכללית היה בהסדרת האופן שבו יחולקו לחברי האגודה מניות תנובה שבהן היא החזיקה בנאמנות עבור החברים בה - כאשר העיקרון הוא שבעלים של משק שסיפק לאגודה חלב ששווק לתנובה בשנים מסויימות כאלה ואחרות ובמשך מספר רב יותר של שנים יהיה זכאי לנתח גדול יותר במניות תנובה (להלן: " החלטת האסיפה הכללית"). העותרים בתובענת החברים סברו כי עקרון השוויון והבעלות המשותפת שביסוד מהותה וקיומה של האגודה מחייב כי מניות תנובה יחולקו באופן שווה לכל "יחידת משק" של החברים בה.

יובהר כי האגודה ערכה רישום של כמות המניות לה זכאי כל אחד מן החברים בהתאם להחלטת האסיפה הכללית, אך במועד הגשת הבקשות דנן טרם חולקו המניות בפועל לחברים.

            ביום 6/3/07, תוך כדי הדיון בתובענת החברים, התקבלה בתנובה החלטה לפתוח בתהליך הפרטה ולמכור חלק ניכר ממניותיה לחברת ההשקעות "אייפקס" - ועל כן כל האגודות השיתופיות אשר ברשותן מניות של תנובה נדרשו להודיע לה בהקדם על כמות המניות שאותן מעוניינים חבריהן למכור במסגרת הפרטתה. משכך, האגודה הודיעה לכל החברים בה כי עליהם למסור לה עד ליום 29/3/07 מהי כמות המניות שברצונם למכור מתוך סך כל המניות שלהן הם זכאים על פי החלטת האסיפה הכללית. בנסיבות אלה הגישו המבקשים בתובענת החברים בקשה לצו מניעה זמני שיורה לאגודה להימנע מלחלק לכל החברים בה זכויות במניות תנובה או תקבולי מימושן (בש"א 7373/07).

לאחר שהוריתי ביום 28/3/07 על מתן צו ארעי כמבוקש, קבעתי כדלקמן בהחלטה מיום 29/11/07 שניתנה בבקשה לצו המניעה הזמני:

"האגודה תחלק לכל משק מתוך 94 משקי הבית שבאגודה את המניות או תמורתן כפי שנקבע בהחלטת האסיפה הכללית, אך לא יותר מאשר תמורה המתייחסת ל-1/94 מהמניות. יתרת המניות או תמורתן יוחזקו בנאמנות בידי האגודה עד להכרעה בתובענה. באופן זה אף אחד מהחברים לא יקבל בשלב זה יותר מניות מאשר יהא זכאי להם בסופו של דיון, כך שלא יהא בחלוקת ביניים זו כדי לפגוע באפשרות ליישם כל פסק דין שיינתן בתובענה, כאשר זו תוכרע."

2.         בין לבין, בין הגשת הבקשה לצו מניעה זמני בתובענת החברים לבין מתן החלטתי בה, הגישו  בני הזוג אבי ויוכי צורן, המבקשים בבקשות דנן (יחדיו הם יכונו להלן: " צורן"), עתירה לבית המשפט המחוזי שיצהיר כי גם הם זכאים להשתתף בחלוקת מניות תנובה או תמורתן, אף שאינם רשומים כחברים באגודה; וזאת מאחר שלגרסתם הם זכאים להירשם כחברים באגודה, ולחלופין הם זכאים לשווי מניות אלה מכוח סעיף 31 לפקודת האגודות השיתופיות (ה"פ 548/07; להלן: " תובענת צורן"). ביום 8/11/07 הגישו גם צורן בקשה לצו מניעה זמני שיורה לאגודה להימנע מחלוקת מניות תנובה או תקבולי המימוש של מניות אלה לכל חברי האגודה (בש"א 21681/07; להלן: " הבקשה הראשונה"), בדומה לבקשה שהוגשה בתובענת החברים. ביום 12/11/07 הוריתי על מתן צו ארעי כמבוקש בבקשה הראשונה, וקבעתי כי האגודה תשיב בכתב לבקשה ולצורן זכות תשובה לתגובה, בתוך המועדים כקבוע בתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד - 1984.

ואולם כפי שכבר צוין, בהחלטתי מיום 29/11/07 שניתנה במסגרת תובענת החברים התרתי לאגודה לחלק את מניות תנובה או את תמורתן לחברי האגודה, תוך שסייגתי וקבעתי כי החלוקה ל- 94 משקי הבית שבאגודה תתבצע אמנם על פי החלטת האסיפה הכללית - אך לכל משק לא יחולק בשלב זה יותר מאשר 1/94 מסך כל המניות או תמורתן שמוחזקות על ידי האגודה. בנסיבות אלה הגישו צורן בקשה נוספת ביום 5/12/07, שבה הם עתרו לצו מניעה זמני שיורה לאגודה להימנע מלחלק לכל משק יותר מאשר 1/95 מסך כל המניות או תמורתן - על מנת להבטיח גם את מקומם שלהם בחלוקת המניות, ככל שיימצאו זכאים לכך בתום הדיון בתובענה שהגישו (בש"א 23516/07; להלן: " הבקשה השנייה"). משלא ראיתי מקום ליתן את הסעד המבוקש במעמד צד אחד, קבעתי בהחלטה מיום 6/12/07 כי האגודה תשיב בכתב לבקשה בתוך 8 ימים ולצורן זכות תשובה לתגובה בתוך 4 ימים לאחר מכן.

ביום 8/1/08 הגישו צורן בקשה שלישית, שבה התבקש בית המשפט להבהיר אם לאור החלטתי מיום 29/11/07 בבקשה לצו מניעה זמני בתובענת החברים המורה על חלוקת המניות או תמורתן, צו המניעה הארעי שניתן בתובענת צורן ביום 12/11/07 אשר מורה לאגודה שלא לבצע חלוקה של המניות או תמורתן עדיין עומד בתוקפו (בש"א 1588/08; להלן: " הבקשה השלישית"). משסברתי כי אכן יש מקום להבהרה, קבעתי בהחלטה מיום 9/1/08 את הדברים הבאים:

"כל עוד לא ניתנה החלטה אחרת, החלטתי שניתנה ביום 12/11/07 בתיק בש"א 21681/07 (הבקשה הראשונה- ע.ב.) בעינה עומדת; ולנוכח צו המניעה הזמני שניתן ביום 29/11/07 בה"פ 1231/04 (תובענת החברים - ע.ב.), המשמעות היא שבשלב זה אין לחלק יותר מאשר תמורה המתייחסת ל- 1/95 מהמניות לכל משק." (ההדגשה אינה במקור- ע.ב.).

בתגובתה לבקשה השלישית שניתנה ביום 24/1/08, הבהירה האגודה כי טרם שהומצאה לה החלטת בית המשפט מיום 9/1/08 היא חילקה זה מכבר את המניות או את תמורתן באופן שנקבע בהחלטה בצו הזמני בתובענת החברים, קרי בהתאם להחלטת האסיפה הכללית אך לא יותר מ- 1/94 מהמניות או מתמורתן לכל משק.

משנתקבלו תשובות ותגובות לתשובות בכל שלוש הבקשות, אדון בהן במאוחד.

העובדות הצריכות לעניין

3.         המקרקעין שבתחום האגודה מוחכרים על ידי מינהל מקרקעי ישראל לחברי האגודה לשימושים שונים: "נחלות חקלאיות" - שמשמשות את בעליהן לחקלאות, "משקי עזר" - שהשטח החקלאי שבהם קטן מזה של הנחלות החקלאיות ועל כן העיסוק המרכזי של בעליהם על פי רוב אינו בחקלאות, ו"בתים מקצועיים" - שבעליהם כלל אינם עוסקים בחקלאות.

סבו וסבתו של אבי צורן, יהודה ואמי לונברגר (להלן: " מר לונברגר", " גב' לונברגר" ו- " הזוג לונברגר", לפי העניין), רכשו בשנות ה- 40 של המאה הקודמת זכויות חכירה במשק עזר הידוע כחלקה 48 גוש 325 שבתחום שטחה של האגודה (להלן: " משק העזר") - שם הם התגוררו, ועד לשנת 1967 גם הפעילו רפת. עם קבלת זכויות החכירה במשק העזר הזוג לונברגר התקבלו גם כחברים באגודה, ולטענתם של צורן מכוח חברותם של הזוג לונברגר באגודה הם שילמו לה מיסי ועד והשתתפו בתשלום חובותיה, ככל שנדרשו.

            בשנת 1993 נפטר מר לונברגר, ואת זכויותיו במשק העזר ירשה רעייתו גב' לונברגר. באותה תקופה צורן עברו להתגורר בבית המגורים שבמשק העזר, ואולם לא קיימו עוד פעילות חקלאית כלשהי בשטחו. בשנת 1999, באישורה של האגודה, העבירה גב' לונברגר מחצית מזכויותיה במשק העזר לאבי צורן (הבקשה להעברת הזכויות ואישורה של האגודה על גביה, צורפה כנספח ג לתצהיר שניתן כתמיכה בבקשה הראשונה).

            בשנת 2003 נפטרה גם גב' לונברגר, ואת זכויותיה במשק העזר ירש על פי צוואתה אבי צורן (צו קיום צוואה מיום 14/4/04 צורף כנספח ד לתצהיר שניתן כתמיכה בבקשה הראשונה).

4.         ביום 28/6/04 הגישו צורן בקשה בכתב להתקבל כחברים באגודה (הבקשה צורפה כנספח ו לתצהיר שניתן כתמיכה בבקשה הראשונה). סעיף 3 לחלק ב בתקנון האגודה מסדיר את תהליך קבלת חברים חדשים לשורותיה:

"א. בהתאם להוראות סעיף 3, בחלק ו' להלן תוגש הבקשה לאסיפת ועד ההנהלה והועד יוכל להחליט ברוב דעות החברים הנוכחים באסיפה לקבל את המבקש או לדחותו מבלי לתת כל סיבה לכך.

ב. החלטת ועד ההנהלה לקבל חבר לא תהיה מוחלטת אלא אם כן נתאשרה על ידי האסיפה הכללית ברוב של שני שלישים מן החברים הנוכחים באסיפה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ