אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 20591/05

החלטה בתיק בשא 20591/05

תאריך פרסום : 28/10/2009 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום חיפה
20591-05,14727-05
19/03/2007
בפני השופט:
הרשמת ש. פומרנץ

- נגד -
התובע:
פנחס אוחנה
עו"ד אשד אבנר
הנתבע:
בנק דיסקונט למשכנתאות בע"מ
עו"ד ברינט יוסף
החלטה

הבנק - התובע הגיש תביעה בסדר דין מקוצר נגד הנתבע לתשלום יתרת החוב הנקובה בספרי הבנק על סך 2,350,605 ש"ח נכון ליום הגשת התביעה - 4.9.05.

על פי כתב - התביעה שימש הנתבע כבעל מניות ומנהל של חב' א.ד.פ.א. פיתוח ובינוי בע"מ, (להלן: "החברה").

ביום 14.6.99 התקשרה החברה עם הבנק בהסכם לפיו העמיד לה הבנק הלוואה אפותיקאית בסכום של 350,000 דולר. (העתק מהסכם ההלוואה - נספח א' לכתב - התביעה). הנתבע חתם על ההסכם כערב להתחייבויות החברה לבנק ולכל סכום שהחברה חבה בו על פיו. להבטחת החזר ההלוואה שיעבדה החברה לטובת התובע בשיעבוד ספציפי את כל זכויותיה במקרקעין שונים בעיר צפת כמפורט במבוא להסכם ההלוואה. (להלן: "הנכס"). (עותק מסמכי שיעבוד מס' 11 אצל רשם החברות - נספח ב' לכתב - התביעה).

לאחר רישום הבטוחות, העביר התובע לחברה את כספי ההלוואה בסך 350,000 דולר. (עדות הנתבע בפני ראש הוצל"פ - נספח ג'). החברה לא שילמה את החזרי ההלוואה כסידרם, ועקב כך נקט הבנק בהליכי מימוש הנכס באמצעות לישכת הוצל"פ. על פי כתב - התביעה נמכרו מקצת הנכסים המשועבדים, אך מכירת שאר הנכסים לא התבצעה עקב העדר ביקוש, מיקומם הפיזי, וירידת ערך. לאחר הפחתת תמורת המכר, נותרה בספרי הבנק יתרת חוב נשוא כתב - התביעה. (דף חשבון המראה את היתרה - נספח ד').

בתצהיר התומך בבקשתו למתן רשות להתגונן מפרט המבקש את השתלשלות העניינים בפרשה, תוך שהוא מטיל על הבנק את האשמה להיווצרות החוב,וכופר בחבותו לשלמו.

על פי המבקש, התקשרה החברה שבבעלותו בהסכם עם הבעלים הרשומים של המקרקעין המצויים בשכונת נוף הכנרת, צפת: אדמונד לוי ושתי חברות שבבעלותו, שעל פיו קבלה החברה על עצמה לבצע עבור קבוצת אדמונד עבודות פיתוח במקרקעין שבבעלותה ובתמורה כספית. במהלך עבודות הפיתוח נקלעה קבוצת אדמונד לקשיים כספיים ובמקום לשלם לחברת א.ד.פ.א. את התמורה הכספית במלואה, קיבלה א.ד.פ.א. כחלק מהתשלום - מקרקעין, אך הבעלות בהם לא נרשמה על שם החברה ובנוסף נותרה קבוצת אדמונד חייבת לה כספים רבים בגין עבודות הפיתוח.

קבוצת אדמונד לוי קיבלה ליווי פיננסי מן המשיב בפיקוחו של מנהל המשיב.

המבקש טוען כי החברה ביצעה את כל עבודות הפיתוח בפרוייקט והשקיעה בו סך של כמליון וחצי דולר, איך לא קיבלה לא מהבנק ולא מקבוצת אדמונד לוי את כספי התמורה עבור עבודות אלו.

מנהל המשיב הבטיח לחברה כי תקבל תשלומים המגיעים לה, ובשל כך המשיכה החברה בעבודות הפיתוח.

לטענת המבקש לא מילאה קבוצת אדמונד דבר מהתחייבויותיה ולא השיבה לבנק כספים שקיבלה במסגרת הליווי הפיננסי. למרות זאת לא טרח הבנק לבקש את השבת הכספים שהעביר לידיה, ואף לא גילה לחברה שקבוצת אדמונד לא קיימה את התחייבויותיה.

במהלך העבודות ומשנתגלו בעיות בתשלום, נחתם בעידודו של מנהל המשיב הסכם נוסף המסדיר את שלבי ביצוע התשלום, אך החברה סירבה להמשיך בביצוע העבודה עד לאחר שיוסכם עם קבוצת אדמונד ועם הבנק המלווה על הבטחת התשלום.

המבקש טוען כי ההלוואה נשוא כתב - התביעה ניתנה לחברה על פי עצת מנהל המשיב, כדי שתוכל להשלים את ביצוע עבודות הפיתוח במקרקעין, מאחר שקבוצת אדמונד, בעלת המקרקעין, לא עמדה בהתחייבויותיה הכספיות כלפי החברה. לטענת המבקש קיבלה החברה את ההלוואה על סמך הסכם בו נקבע שהמקרקעין יועברו על שמה, וכך תוכל לממשם ולהחזיר את כספי ההלוואה.

למרות שהבנק קיבל לידיו כספים מחברת נפגל בע"מ, הוא לא זיכה את החברה בכספים אלו, שהיה בהם כדי לכסות אל ההלוואה. טענתו של המבקש היא שקבוצת אדמונד לא עמדה בתשלומים לחברה שבבעלותו; זו הפסיקה את עבודות הפיתוח, והמשיב, שחשש מאבדן השקעתו בשל תביעות מצד רוכשי הקרקע עקב הפרת הסכמים, ותביעה מטעם החברה בגין עיכוב שיווקו של הפרוייקט, נכנס לנעליו של מר אדמונד, והסכים לשלם לחברה כספים, שיינתנו בצורת הלוואה.

המבקש טוען אפוא כי לא מדובר בהלוואה, אלא בתשלום שהגיע לו בגין העבודות שבוצעו בפרוייקט - תשלום על חשבון כלל הכספים המגיעים לחברה ועד שיימכרו המגרשים ותמורתם תועבר אליה.

ולבסוף טוען המבקש כי הבנק לא רשם את החלקות שקיבלה א.ד.פ.א. על שמה ועקב כך נמנע ממנה למכור את הנכסים הללו לסילוק החוב לבנק.

ב"כ המשיב שולל מכל וכל את טענותיו של המבקש.

לטענתו, קבוצת אדמונד לא קיבלה ליווי בנקאי מן הבנק, ולא הוצג כל חוזה ליווי מעין זה; המבקש לא הציג כל אסמכתא לכך שקבוצת אדמונד נותרה חייבת לחברת א.ד.פ.א. כ - 1.5 מליון דולר בגין עבודות הפיתוח; כי מפסק בוררות שהוצג לביהמ"ש (מוצג מש/1) עולה כי קבוצת אדמונד נתבעה לשלם לחברת א.ד.פ.א. סך 156,000 דולר בלבד, וכי הבנק לא היה כלל צד להסכם הבוררות. 

ב"כ המשיב ממשיך וטוען כי הבנק לא שימש בנק מלווה במסגרת הפרויקט ולא נטל על עצמו שום התחייבות מההתחייבויות שנטלה על עצמה קבוצת אדמונד כלפי א.ד.פ.א. ב"כ המשיב מסתמך בין היתר על החלטת ראש ההוצל"פ מיום 19.10.04 בת. הוצל"פ 02-23537-04-4(מוצג מש/2), כי לחברת א.ד.פ.א. היו שתי מערכות יחסים. האחת - בין החברה לבין קבוצת אדמונד, והשניה - בין החברה לבין המשיב במסגרתה שיעבדה לטובת המשיב את המגרשים שקיבלה מאת קבוצת אדמונד תמורת הלוואה של 350,000 דולר. בהחלטה נקבע כי אין קשר בין מערכות היחסים שבין א.ד.פ.א. ליזם - אדמונד, ובין א.ד.פ.א. למשיב. עוד טוען ב"כ המשיב כי האחריות לרישום הזכויות לא חלה על הבנק, כי אם על קבוצת אדמונד, וכי ממילא העדר רישום אינו מונע מבעל הזכות למכור את הנכס שנמצא בבעלותו.

עיינתי בתשומת לב בטענות הצדדים, ובאתי לכלל מסקנה כי אף שאין המבקש יכול לגבות את מכלול טענותיו באסמכתאות מפורשות, הרי שלא ניתן בשלב זה לשלול מכל וכל את גירסתו, לפיה הסכם ההלוואה אינו משקף את המציאות, דהיינו שעקב משבר בפרוייקט, נכנס הבנק לנעלי קבוצת אדמונד והסכים לשלם לא.ד.פ.א. את הכספים המגיעים לה בגין עבודות הפיתוח, בצורת "הלוואה".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ