אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 2046/08

החלטה בתיק בשא 2046/08

תאריך פרסום : 20/05/2009 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי באר שבע
2046-08
14/02/2008
בפני השופט:
אריאל ואגו

- נגד -
התובע:
ברמלי מדלן
עו"ד נ. שבת
הנתבע:
אנדרה טייב
עו"ד ע. מליץ
החלטה

זוהי בקשה מטעם המבקשת, שהיא המשיבה בהליך העיקרי, לדחות על הסף את המרצת הפתיחה שהגיש המשיב כנגדה, וזאת מתוך טענת התיישנות.

המרצת הפתיחה, נשוא ההליך העיקרי, מכוונת לגרום לכך שהמבקשת תשתף פעולה, ותחתום על מסמכים שונים, הדרושים להעברת זכויותיה, הרשומות כיום, בדירה מסויימת בירוחם, על שמו של המשיב, או לחלופין להורות על מינוי ב"כ המשיב כמוסמך לחתום בשמה.

הצדדים התדיינו ביניהם בביהמ"ש המחוזי בבאר-שבע, לפני שנים רבות, בעטיה של תביעה שהגישה המבקשת נגד המשיב בעילה של הפרת הבטחת נישואין, והליך זה התנהל זמן לא רב לאחר ששני בני הזוג דאז רכשו במשותף את אותה דירה בירוחם מחברת "עמידר", אלא שהזכויות בנכס לא נרשמו בלשכת רישום המקרקעין.

בין הצדדים הושג הסכם פשרה, שקיבל תוקף פסק דין (ת.א. 443/69), ביום 8.11.71, ובגידרו ויתרה המבקשת על חלקה בדירה, לטובת המשיב, וויתרה על כל טענות ודרישות ביחס לזכויות בדירה זו, כאשר ברקע, כך נראה, עמד הסדר כספי כלשהו שבגידרו היה על המשיב, מצידו, לשלם לה סכום שלא ננקב בהסכם שהוגש לאישור ביהמ"ש.

בפועל - לא פעלו הצדדים להעברת הזכויות כפי שעוגן בפסק-הדין, ומשהמשיב נעור לעשות כן, וכהגדרתו "לעת זיקנה", וכאשר לטענתו אשתו דהיום חפצה להרשם יחד עימו כבעלת הדירה, ואז גילה כי הנכס עדיין מופיע ברישומים כמצוי בבעלות חלקית של המבקשת.

פנייתו לבימ"ש זה, בהמרצת הפתיחה דנן, נעשתה לאחר שבקשותיו כי המבקשת תחתום על המסמכים הצריכים להעברה לא נענתה בחיוב, וזאת מטעם לא ברור, כאשר המעט שניתן להבין, ואף זה רק מתוך האמור בבקשת הדחיה על הסף, הינו שהמבקשת אינה מסכימה לטענת המשיב כי קיים בשעתו כלפיה את כל החיובים הכספיים שהוסכמו ברקע הסכם הפשרה הנ"ל.

הטענה שבפי המבקשת בבקשה שלפני הינה כי פסה"ד מ-1971 התיישן כתום 25 שנה לנתינתו, וזאת מכח הוראת סעיף 21 לחוק ההתיישנות תשי"ח-1958, לפי שכלשון החוק באותן 25 שנים לא עשה המשיב "פעולה כלשהי כדי לבצעו", ולחלופין כי העילה האובליגטורית, קרי התחייבות המבקשת להעביר זכויותיה למשיב אף היא התיישנה לפני שנים רבות.

מצאתי לדחות טענה מקדמית זו, אף כי לא לחלוטין מנימוקי ב"כ המשיב בתגובתו לבקשת הסילוק על הסף, ובמידה מסויימת ראוי להודות שהחלטה זו נשענת בעיקרה על שיקולי צדק והגינות, מעבר לפן הפורמלי שבו ניתן לעגן את דחיית הבקשה.

מהפן הפורמלי - ניתן לומר כי בהסכם הפשרה עצמו, אשר כונה "כתב ויתור והסכם", התכוונו הצדדים, בסעיף 7, להתנות על תקופת ההתיישנות, לפחות בפן ההסכמי שביניהם, בלי להיכנס לשאלה אם ניתן בהסכם לשנות את הוראת ההתיישנות ביחס לקיום פסק-דין של ביהמ"ש, וזאת כאשר קבעו כי "מדלנה (המבקשת) מייפה בזאת את כוחו של אנדריי (המשיב) להעביר כל זכויותיה על שמו או לפקודתו במועד שייראה לו".

לפי שכך הוסכם, וכאשר לכאורה עולה שהמועד בו החליט המשיב לעשות שימוש בזכותו לרשום על שמו את חלקה של מדלן בדירה היה כאשר פנה אליה פורמלית לעשות כן, בשנת 2007, ניתן, אף כי בדוחק, לאמץ את טענתו כי מרוץ ההתיישנות צריך להימנות רק ממועד זה, שהרי הוסכם במפורש שהוא, על-פי שיקול דעתו, רשאי להחליט אימתי פן זה של מימוש הפשרה יבוא לידי ביצוע.

הטעם העיקרי  לדחיית הבקשה, אינו זה הפורמלי, אלא זה שעניינו שיקולי צדק ויושר, והרצון ליישם דוקטרינות של תום לב ודרך מקובלת בביצוע הסכמים, ובכלל זה כאלה שקיבלו תוקף של פסק-דין.

הסדר הפשרה, שביהמ"ש נתן לו תוקף, כולל ויתור גמור של המבקשת על חלקה בדירה, לטובת המשיב "באופן מוחלט סופי ובלתי חוזר", כאשר היא מצהירה שאין ולא יהיו לה בעתיד טענות או דרישות כלשהן כלפי המשיב בקשר לדירה והיא אף כאמור מייפה את כוחו להעביר את זכויותיה על שמו או לפקודתו במועד שיראה לו.

הצדדים קבעו, אמנם, כי אין בכך לפגוע בזכויותיה של המבקשת לפי פשרה כספית שהושגה בין הצדדים, ושתוכנה אינו בפנינו, אך אין התניה בין הדברים והויתור על חלקה בדירה הוא מלא, בלתי מסוייג וסופי.

למעשה - כל שמתבקש בהליך הנוכחי הוא ליצור מנגנון טכני יישומי שיאפשר החתמת המבקשת על הטפסים והמיסמוך הנדרשים להעברת הזכויות, דבר שלכאורה אמנם צריך היה להיעשות לפני שנים רבות, אך קשה להלום, בשלב מקדמי זה, שבו עדיין טענות המבקשת במלואן אינן בפני, שאם אמנם היו בפיה כל אותן עשרות שנים טענות וטרוניות כספיות כלפי בן זוגה לשעבר, שהיא, מצידה לא עשתה דבר וחצי דבר לתבוע את המגיע לה, ושיירה בידיו את החזקה המלאה בנכס ללא סייג וללא דרישה כלשהי.

קבלת טענת ההתיישנות כפי שהיא, תוצאתה עלולה להיות קשה ובלתי צודקת, וליצור מצב שבו אמנם אולי התרשל המשיב באי עשייה לאורך השנים לרישום הזכויות על שמו, אך "עונשו" עלול להיות בכך שמחצית הזכויות בדירה שלכאורה ועל פני הדברים שייכים לו במלואם, לא יוכלו להירשם על שמו אי פעם, והבעלות במחצית הדירה תיוותר בידי מי שלכאורה לפחות ויתרה עליהם לטובתו והעבירה אליו אותן בשלמות.

לעיתים, אמנם, אין מנוס מתוצאות לא נוחות כאלה כאשר "חרב ההתיישנות" נופלת, והחוק אינו מאפשר לביהמ"ש, כפי שנפסק לא אחת, להגמיש ולשנות את מניין ימי ההתיישנות כרצונו ולפי שיקול דעתו ובמובן זה "הדין נוקב את ההר", אולם, במקרה המתאים, כמו זה שלפני, כאשר נמצא ולו בדוחק מה, עיגון בהסכם ובפסק-הדין עצמו להדוף את טענת ההתיישנות, ראוי לעשות שימוש בכך ולהיתלות באילן זה כדי להביא לבירור העניין לגופו ולעובדותיו, ולבל יווצר מצב קשה ובלתי הפיך עבור מי מהצדדים, טרם שהטענות לובנו לעומקן.

משום כך טענת הסך נדחית, ויהא על המבקשת להגיש תשובתה לגוף העתירה, ולשטוח טענותיה לליבת הדברים, ככל שיש בידה טענות כאלה, ובמועדים שנקבעו.

ייטיבו הצדדים לעשות אם יבואו בדברים וימצאו דרך ליישב את הסוגיה ישירות ביניהם ובלא צורך בהתדיינות נוספת.

המזכירות תמציא העתקים לב"כ הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ