אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 1924/05

החלטה בתיק בשא 1924/05

תאריך פרסום : 18/10/2007 | גרסת הדפסה
בש"א
בית המשפט המחוזי נצרת
1924-05
09/06/2005
בפני השופט:
דינה מויאל

- נגד -
התובע:
1. בטאח בורהאן אחמד
2. בטאח גהאד אחמד
3. בטאח נור אלדין אחמד

הנתבע:
סעיד חוסני
החלטה

כללי-

1.       בפני בקשה מתוקנת לפטור המבקשים מהפקדת ערבון שנקבע ביום 31.3.05 בסך 10,000 ש"ח, לחלופין להמרתו.

2.       המבקשים מערערים על פסק דינו של בית משפט השלום בנצרת אשר ניתן ביום 24.2.05 בת.א. 1618/04.

3.       בקשה זו הוגשה לאחר שהבקשה לביטול ערבון שהוגשה ע"י המבקשים נדחתה ביום 3.5.05 מאחר וההליך שהתבקש ע"י המבקשים לא היה ראוי.

טענות המבקשים

4.       לטענת המבקשים, סיכוייהם לזכות בערעור הינם טובים.

5.       המבקשים טוענים כי מצבם הכלכלי קשה. מבקש מס' 1 הינו אב למשפחה בת 7 נפשות, כאשר בנו הבכור בן 17 שנים והצעיר בן 3.5 שנים. המבקש טוען כי הינו עצמאי ואשתו עקרת בית ואין באפשרותו להפקיד את הסכום שהוטל עליו דבר המונע ממנו לממש את יומו בביהמ"ש. מבקש מס' 2 טוען כי הינו ספר במקצועו ומלבד הכנסה של 5,000 ש"ח, אין לו כל הכנסה אחרת. המבקש טוען כי מצבו הכלכלי קשה ואין ביכולתו לעמוד בתשלום של הערבון. המבקש מס' 3 טוען כי הינו מובטל ואב ל-5 ילדים כאשר בנו בכורו בן 16 שנים והצעיר בן 7 שנים. המבקש מס' 3 טוען כי אשתו עקרת בית וכל פרנסת המשפחה נופלת על כתפיו.  לטענת המבקש מס' 3, הכנסתו היחידה הינה קצבה מהמל"ל בסך של 2,150 ש"ח. המבקש מס' 3 טוען כי לפני מספר שנים נקלע לקשיים כלכליים בעטיים נאלץ להגיש בקשה להכריז עליו כמוגבל באמצעים ועל כן אין באפשרותו לגייס את סכום הערבון דבר אשר יגרום לו לאובדן זכותו לקבל יומו בביהמ"ש.

6.       לטענת המבקשים, החלטת בית משפט קמא גם אם ניתנה עפ"י ס' 79א לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], תשמ"ד-1984, חייבת להיות מנומקת כדי שהמבקשים יוכלו לממש את זכויותיהם כנגד שאר השותפים וכן לאפשר הגשת תביעת שיפוי כנגד המשיב.

תגובת המשיב

7.       המשיב טוען כי המבקשים לא המציאו כל אסמכתאות שיש בהן כדי לתמוך בטענה להעדר יכולת כלכלית לרבות תדפיסי חשבונות בנקים. המבקשים לא פרטו דבר ביחס לרכושם והכנסותיהם. המשיב טוען כי המבקשים לא הראו כי עשו מאמץ כלשהו לגייס כספים ממקורות אחרים.

8.       המשיב טוען כי המבקש מס' 1 צרף לבקשתו 3 תלושי שכר מהם עולה כי הינו עובד במפעל גל-על בע"מ והכנסתו עולה על 6,000 ש"ח לחודש . המשיב טוען כי המבקש מס' 1 ציין בתצהירו כי הינו עובד כספר, מכאן יוצא כי המבקש מס' 1 עובד הן במפעל והן כספר באופן עצמאי, דבר המגדיל את הכנסתו החודשית. המשיב טוען כי המבקש מס' 1 העלים מתצהירו כי בבעלותו שני רכבים. נקודות אלה יוצרות סימני שאלה ביחס לאמינות תצהירו של המבקש מס' 1. ביחס למבקש מס' 2. המשיב טוען כי המבקש מס' 2 העלים את עובדת היותו הבעלים של מיניבוס. המשיב טוען כי המבקש מס' 2 צרף לבקשתו אישור ביחס להכנסתו לשנת 2004 ולא צרף כל אישור ביחס להכנסתו בשנת 2005. המשיב טוען כי המבקש מס' 3 צרף לבקשתו אישור מהמל"ל בגין הכנסה מהבטחת הכנסה העומד ע"ס של 2,240 ש"ח. המשיב טוען כי המבקש מס' 3 עוסק בצביעה באופן עצמאי, ואינו מדווח על כך.

9.       המשיב טוען כי על המבקש לפטור אותו מהפקדת ערבון להוכיח שאין ביכולתו לשלם הערבון וכי סיכוייו לזכות בערעור גבוהים. המשיב טוען כי המבקשים לא הוכיחו מצב כלכלי קשה. המשיב באשר לסיכויי הערעור של המבקשים, כי התערבות ערכאת הערעור בפסק דין שניתן עפ"י ס' 79א לחוק בתי המשפט מצומצמת ביותר ויתערב רק במקרים חריגים, מה שלא מצדיק התערבות במקרה דנן.

דיון

10.   רף הדרישות המוטל על המבקש פטור מהפקדת ערבון, גבוה מזה המוטל על המבקש פטור מאגרה. בעוד שתשלום האגרה מאפשר למערער את פתיחתן של דלתות ערכאת הערעור, הפקדת הערבון נועדה להבטחת המשיבים שמא יצאו נפסדים בשל אי יכולתם לגבות את ההוצאות והיה ואלו יפסקו לטובתם. ראה בש"א 329/90 אברך נ' גרוגר ואח' ,פ"ד מד(2) ,386; ע"א 6517/00 בניטה ואח' נ' עמותת שערי ציון -דיור לקהל החרדי ואח' , תק-על 2000  (3), 2574.

"על מי שמבקש לחרוג מכלל זה (בין על ידי הפטרתו מחובת הפקדת עירבון ובין על ידי המרת חיובו בהפקדת ערבות בנקאית בחיוב בהפקדת ערבות צד ג' - שמימושה אינו ודאי ומעצם טבעו הוא טעון נקיטת הליכים נוספים) מוטל הנטל להראות כי סיכוייו לזכות בערעור גבוהים (וממילא הסיכויים, כי יחויב בהוצאות המשיב נמוכים) וכי מצבו הכלכלי אינו מאפשר לו את הפקדת העירבון הנדרש". ראה בש"א 329/90 אברך נ' גרוגר , פ"ד מד (2)383.

הוכחת המצב הכלכלי

11.   מעיון בבקשה עולה כי המבקשים לא עמדו בנטל. המבקש מס' 1 צרף לבקשתו אישור מיועץ המס על כך שהכנסתו החודשית בשנת 2004 עמדה ע"ס של 3,100 ש"ח, ואולם לא צרף לבקשתו אישור ביחס להכנסתו לשנת 2005. המבקש טוען כי לו 5 ילדים מתחת לגיל 18 ואולם לא מציין בבקשתו כי מקבל קצבת ילדים מהמל"ל. המבקש מס' 2 מציין בבקשתו כי הינו ספר ואולם מצרף לבקשתו תלושי שכר מהם עולה כי הינו עובד במפעל גל-על בע"מ. מהבקשה עולה לכאורה שהמבקש מס' 2 עובד במפעל וכן כספר, דבר שאמור להגדיל את הכנסתו החודשית שעפ"י תלושי השכר עומדת ע"ס של 6,000 ש"ח לערך. המבקש מס' 3 מציין בבקשתו שהינו מתקיים מקצבת הבטחת הכנסה ואולם לא מציין כי מקבל קצבת ילדים מהמל"ל בגין 5 ילדיו, קצבה שיש בה כדי להגדיל את הכנסת המשפחה. המבקשים לא צרפו לבקשתם דפי חשבון, אישורים ביחס לתוכניות חסכון ומסגרת אשראי מהם ניתן ללמוד על מצבם הכלכלי. המבקשים לא הוכיחו ניסיונות גיוס כספים מהבנק או מקרוביהם.

12.   נוכח האמור לעיל, אין לראות בבקשת של המבקשים כעומדת בדרישות הפסיקה. המבקשים לא הרימו את התשתית הראייתית המספקת להוכחת חוסר היכולת הכלכלית.

13.   המבקשים לא הציעו בבקשתם כל ערובה להבטחת הוצאותיו של המשיב.

14.   ערכאת הערעור אינה נוטה להתערב בפסקי דין שניתנו על דרך הפשרה, גם אם אינם מנומקים, ואין לומר שסיכויי הערעור איתנים במידה המצדיקה מתן פטור מהפקדת ערבון.

15.   נוכח האמור לעיל, הבקשה למתן פטור מהפקדת ערבון או המרתה נדחית.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ