אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 187894/04

החלטה בתיק בשא 187894/04

תאריך פרסום : 23/10/2008 | גרסת הדפסה
בש"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
187894-04
04/01/2005
בפני השופט:
תמיר מיכאל

- נגד -
התובע:
אלמלך יוסי
הנתבע:
שחף ליווי פיננסי בע"מ

החלטה זו ניתנת בהמשך לדיון אשר התקיים היום במעמד הצדדים במסגרת בקשת המבקש להאריך את המועד לצורך הגשת כתב התנגדות לביצוע שיק מס' 546487 ע"ס 5,000 ש"ח מיום 28/1/02 ושיק מס' 5464846 ע"ס 5,000 ש"ח מיום 30/1/02 אשר הוגשה על ידי המבקש כנגד המשיבה.

בתצהירו של המבקש אשר הוגש בתמיכה לבקשה להארכת המועד הוצהר כי המבקש קיבל את האזהרה לראשונה ביום 7/11/04 ועל כן ההתנגדות מוגשת במועד.

בתצהירו של המבקש אשר הוגש בתמיכה לכתב ההתנגדות לביצוע השטרות הוצהר כי השיקים נמסרו לנפרע "אורי שיווק דברי מאפה" וכי היתה מערכת יחסים חברית בינו ובין הנפרע כאשר הנפרע ביקש ממנו לעזור לו בכך שיתן לו שקים דחויים ע"ס 5,000 ש"ח כ"א, כדי שיוכל לשלם את חובו. עוד הוצהר כי הנפרע התחייב לשלם לנושה את החוב ולהשיב לו את השיקים, וכי בכל מקרה ידאג לכסות את השיקים לפני מועד פרעונם.

בנוסף לכך הוצהר כי הנפרע לא עמד בהתחייבויותיו, אולם הודיע לו כי הוא אמר לבעל החוב כי עליו להחזיר את השיקים ועל כן המבקש שכח מכל הענין כאשר המשיב לא נעתר לבקשת הנפרע הנ"ל ועל כן אין למשיב כל זכות בשיקים.

לבסוף נטען כי מאחר ולא נפתח תיק כנגד הנפרע ניתן להסיק כי  יש בינו לבין המשיב קשר לא כשר מאחר והמשיב ידע כי השיקים חסרי ערך, וכי הנפרע לא נתן כל תמורה בגינם.

המבקש נחקר במסגרת חקירה נגדית על תצהירו ובמהלכה העיד כי אין בידיו העתק של האזהרה אשר נטען על ידו כי הגיע לידיו ביום 7/11/04. המבקש הכחיש כי קיבל אזהרה נשוא אישור מסירה מיום 17/6/02, אולם אישר תשלום בסך של 1,175 ש"ח במסגרת פקודת מאסר ביום 12/4/03, תשלום אשר נעשה לדבריו על ידי אשתו וכאשר הוא כלל לא ידע כי מדובר בתיק הזה. בנוסף לכך המבקש העיד כי יש לו הרבה תיקי הוצאה לפועל, ועל כן לא ידע כי מדובר בתשלום במסגרת התיק הספציפי נשוא הבקשה.

ב"כ המבקש סיכם את טענותיו וטען כי המבקש הצהיר כי קיבל את האזהרה ביום 7/11/04 לראשונה, וכי בעת שבוצעה התשלום בגין פקודת המאסר לא ידע כי מדובר בתיק ההוצאה לפועל נשוא תיק זה. בהתייחס לאישור המסירה אשר קדם למועד הנ"ל נטען כי המבקש הכחיש קבלתו. לגופו של ענין נטען על ידי ב"כ המבקש כי אותו צד ג', הנפרע, שילם את מלוא התמורה בגין השיקים למשיב עוד טרם מועד פרעונם, וכי המשיב מעל באמון, והציג את השיקים למרות שקיבל תמורתם קודם לכן.

ב"כ המשיבה סיכם את טענותיו וטען כי בוצעה מסירה של האזהרה לידי המבקש עוד ביום 17/6/02 כאשר המבקש שילם 1,175 ש"ח במסגרת פקודת מאסר בתיק ההוצאה לפועל נשוא הבקשה ביום 12/4/04. על כן נטען לענין זה כי בשל הגשת הבקשה בכשלוש שנים איחור אין לקבל את הבקשה להארכת המועד. בנוסף לכך נטען לענין זה כי היה על המבקש לבדוק בתיק ההוצאה לפועל על סמך מה ננקטו הליכים בתיק וכן את הרישום לגבי מסירת האזהרות בתיק.

ב"כ המבקש השיב לדברי ב"כ המשיבה וטען כי לא היה מקום להניח כי בוצעה מסירה של האזהרה, ולכך השיב ב"כ המשיבה כי לא ניתן היה לנקוט בהליכי מאסר ללא מסירה "מלאה" של האזהרה.

דיון

משהוגש לתיק בית המשפט אישור מסירה מיום 17/6/02 ממנו עולה כי בוצעה מסירה של האזהרה לידי החייב עצמו, המבקש, מסירה אשר בוצעה על ידי פקיד מסירה מרשות הדואר, חזקה כי אכן בוצעה מסירה מלאה של האזהרה לידי המבקש באותו מועד, ועל כן היה על המבקש או מי מטעמו לבדוק זאת ברישומי תיק ההוצאה לפועל, ולטעון בתצהיר טענות אשר יכולות לסתור את החזקה הנ"ל, דבר אשר לא נעשה במקרה דנן.

בנוסף לכך, אין לקבל את טענת ב"כ המבקש אשר נטענה בסיכומיו לפיה הנפרע שילם למשיבה את חובו, ועל כן המשיבה ידעה כי היא מקבלת את השיקים שלא ניתנה תמורה בגינם למבקש, וכל זאת לפני מועד פרעונם של השיקים מבלי לבסס זאת או לפרט מעבר לכך.

המבקש הצהיר בתצהירו כי "לרוע המזל, הנפרע לא עמד בהתחייבויותו ולא החזיר לו את השיקים, ואף לא נתן לו את סכומם לפני מועד הפירעון. הנפרע הודיע לי כי אמר לבעל חובו כי עליו להחזיר את השיקים, ולצורך כך ביקש את השיקים בחזרה מבעל חובו. לפיכך שכחתי מכל העניין וחשבתי שהכל נסתדר."


אין התייחסות בתצהיר המבקש לזהותו של בעל החוב כאשר אפשר רק להניח כי מדובר במשיבה אם כי הדבר אינו ברור. בנוסף לכך לא מצויין בתצהיחרו של המבקש מתי פנה לנפרע, כאשר אפשר להבין מדברי המבקש הנ"ל כי הפנייה היתה לאחר מועד פרעונם של השיקים, אחרת לא היה מצהיר כי הנפרע לא מסר לבעל חובו את הכספים לפני מועד הפירעון. בנוסף לאמור לעיל אין לראות בטענת המבקש לפיה הנפרע אמר לו כי פנה לבעל החוב לצורך קבלת השיקים כדי להוות טענת הגנה כלשהי. המבקש מסר שיקים במודע ומבלי להגביל את סחרותם, וזאת על מנת לעשות טובה לנפרע מאחר וחב כספים "לבעל החוב".

משהוגשה בקשה להארכת מועד לצורך הגשת כתב התנגדות לביצוע שטר, יש לראות בכך כהודאה מטעם המבקש על כך שאכן איחר את המועד לצורך הגשת כתב התנגדות לביצוע השטר. כפי שנקבע לעיל היה על המבקש להתייחס לאזהרה מוקדמת אשר נמסרה לידיו כעולה מאישור המסירה משנת 2002. בנוסף לאמור לעיל, אין לקבל את טענת המבקש לפיה לא ידע בעת שאשתו שילמה כספים כי היא שילמה במסגרת פקודת מאסר בתיק ההוצאה לפועל נשוא תיק זה. מספר התיק הופיע על גבי פקודת המאסר ואין מקום לקבל טענה מחייב לפיה לנוכח ריבוי תיקי הוצאה לפועל לא שם לב לכך ששילם בתיק זה או אחר.

לאור האמור לעיל, כאשר אין בפני בית משפט זה טעם מיוחד לצורך הארכת המועד לביצוע השטר, וכאשר נעדרת למבקש טענת הגנה אשר די בה לצורך מתן רשות להתגונן, הנני דוחה את הבקשה, מורה בזאת על המשך הליכי הוצאה לפועל בתיק מס' 01-48293-02-5, וכן מחייב את המבקש לשלם למשיבה סך של 1,750 ש"ח + מע"מ ובצירוף הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד למועד התשלום בפועל.

המזכירות מתבקשת להעביר העתק מהחלטה זו לצדדים.

ניתנה היום כ"ג בטבת, תשס"ה (4 בינואר 2005) בהעדר הצדדים.

                                                                                                            ______________

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ