אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 183740/06

החלטה בתיק בשא 183740/06

תאריך פרסום : 30/12/2007 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
183740-06,32314-06
20/09/2007
בפני השופט:
הרשם עודד מאור

- נגד -
התובע:
ד"ר סירומחוף רחמים
עו"ד שטיין חן
הנתבע:
רונית דגלי אומות בע"מ
עו"ד אבירם עופר
החלטה

המבקש, ד"ר רחמים סירומחוף, הגיש בקשה לביטול פסק דין שניתן במעמד צד אחד.

עניינה של התביעה הוא בגין הפרת הסכם שנכרת בין המשיבה, רונית דגלי אומות בע"מ, לבין המבקש, ותביעה כספית בסכום של 461,160 ש"ח לתשלום הסכומים אותם היה על המבקש לשלם על פי ההסכם.

אין מחלוקת בין הצדדים שכתב התביעה נמסר למבקש ביום 5.9.06, אולם משלא הוגש כתב הגנה במועד, הוגשה בקשה למתן פסק דין בהעדרו, וביום 7.11.06 ניתן פסק דין בתובענה שהוגשה.

המבקש הגיש בקשה לביטול פסק דין, היא הבקשה נשוא החלטה זו וציין שעקב טעות אומללה בתום לב, לא הגיש כתב הגנה. המבקש טוען שסבר - לפי תומו - שכתב התביעה אינו אלא אך התראה מטעמה של המבקשת, שבעקבותיה שאם תוגש תביעה, הרי שתשלח אליו הזמנה מבית המשפט בה ינקב מועד לדיון ורק אז יידרש לנקוט צעד שהוא.

המבקש אף העלה בבקשה את הגנתו מפני התביעה.

התקיים דיון במסגרתו נחקר המבקש על תצהירו והצדדים סיכמו טענותיהם בכתב.

בטרם אגש לגופה של בקשה אציין במאמר מוסגר שהגשת סיכומי הצדדים התעכבה מסיבה שאינה רלוונטית ועניינית, ואולי היה בה כדי לסייע בשלב מאוחר יותר, אולם לטעמי לו בחר המבקש להציע למשיבה הצעה שהיא, יכול היה לעשות זאת במהלך המועד להגשת הסיכומים ולא לערב את בית המשפט בעניין שיכול ואינו אלא במסגרת משא ומתן, ושאינו במסגרת ההליך הפורמלי, ולו השיבה את פניו ריקם היה מגיש את סיכומיו במועד.

מכל מקום, אינני מקבל את דרישת המשיבה לדחות את הבקשה לביטול פסק דין על הסף מטעם זה, ונראה שדי בדברים אלו.

לעיצומה של בקשה;

ניתן לבטל פסק דין שניתן במעמד צד אחד בשתי עילות : ביטול מתוך חובת הצדק וביטול מכוח שיקול-דעתו של בית המשפט. מקום בו נתן בית המשפט פסק דין בהיעדר הגנה כשהתובענה לא הומצאה כדין לידי המבקש, קמה לו עילת ביטול מתוך חובת הצדק ex debito justitiae. הפגם שנפל בהליך, בשל מתן ההחלטה במעמד צד אחד, מהווה עילה מספקת לביטול ההחלטה ובית המשפט אינו שוקל אם ההחלטה שניתנה הינה נכונה, לגופו של עניין. פסק דין כזה פגום ומשום כך אין לקיימו, תהא אשר תהא הגנת הנתבע לגופו של עניין, שכן בידי כל אדם קנויה הזכות שלא יינתן נגדו פסק דין, אפילו פסקדין נכון וצודק, אלא בדרך משפטית תקינה (ראה לעניין זה אורי גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי (מהדורה תשיעית, 2007) עמ' 354; ובר"ע (ת"א) 2411/02 בנק לאומי לישראל בע"מ נגד מיכאלי (פורסם באתר משפטי)).

לעומת זאת, מקום שבית המשפט מתבקש לבטל פסק דין שניתן במעמד צד אחד, כשהמבקש זומן לדין ולא נפל פגם בהמצאה, דבר הביטול נתון לשיקול-דעתו של בית המשפט. בבואו להפעיל את שיקול-דעתו, יבדוק בית המשפט האם יש בפי המבקש טעם להצדקת אי הגשת כתב ההגנה, והאם הביטול עשוי להצמיח לו תועלת, היינו האם יש בפי המבקש עילה הגנה בפני התובענה (ראה ע"א 5000/92 בן-ציון נ' גורני, פ"ד מח(1) 830, 835-836).

ההתייחסות להליך ביטול פסק דיןשניתן במעמד צד אחד נעשית על רקע ההכרה הבסיסית בקיומה של זכות גישה חוקתית לערכאות המשפט, זכות המשקפת הכרה בזכותו של הפרט לקיים דיון אמיתי, מלא והוגן בבית המשפט (ראה לעניין זה גם רע"א 8292/00 יוספי נ' לוינסון (לא פורסם).

משהומצא כתב התביעה כדין, עניינו בביטול בשיקול דעת בית המשפט. משכך, על מנת שיבוטל פסק הדין על המבקש להראות מהי הסיבה אשר גרמה למחדל שבעטיו ניתן פסק הדין ומה הם סיכויי הצלחתו, אם יבוטל פסק הדין, כאשר  עפ"י ההלכה הפסוקה יש לייחס משקל רב יותר לסיכויי ההצלחה של הנתבע.ב

באשר לסיבת המחדל, נקבע בע"א 32/83, בר"ע 301/81  אפל נ' קפח,  פ"ד לז (3) 431, 439-440 כי אם מדובר בצירוף נסיבות אומלל, מתוך אי-הבנה או בהיסח הדעת, או אף בשל רשלנות מסוימת מצד המבקש או בא-כוחו, ויחד עם זאת מסתבר, כי יש למבקש הגנה סבירה לגופו של עניין, כי אז יטה בית המשפט לקבל את הבקשה ולאפשר את ליבון הנקודות, השנויות במחלוקת. לעומת זאת, אם יתברר שהמבקש לא הופיע למשפט תוך גילוי זלזול מופגן כלפי בית המשפט וללא כל סיבה סבירה, הרי שיש להניח, שבית המשפט ייעתר לו, רק אם ישוכנע, שאחרת ייגרם עיוות דין בולט.

המבקש אמנם טען בבקשתו שיש לבטל את פסק הדין מחובת הצדק, אולם במסגרת סיכומיו לא חזר על טענה זו, ונראה שזנח אותה.

אין מחלוקת שכתב התביעה נמסר לידיו. המבקש טען שלא הגיש את כתב ההגנה "עקב טעות תמימה ואומללה אשר נבעה מחוסר הבנה ותו לא...". המבקש אף מדגיש בבקשתו ש"ברי, כי לו היה יודע או אף היה מתעורר ספק בליבו כי עליו להגיש כתב הגנה מטעמו, הרי שהיה עושה כן במועד שנקבע לכך, ולחלילה לא מחמת זלזול לא היתה הגנה מצד המבקש".

המבקש מפנה את חוסר הידיעה לכך "שמעולם לא היה צד להליך משפטי וסדרי הדין זרים לו" וכי הוא תושב חוזר שחזר לארץ משהות ממושכת בארצות הברית לפני כארבע שנים בלבד.

מבלי להיכנס לשאלה האם זהו ההליך המשפטי הראשון בו מעורב המבקש (לאור הצהרתו בסעיף 3 לתצהירו שמעולם לא היה צד להליך משפטי ותשובתו לעניין זה במסגרת החקירה הנגדית), או האם ידע המבקש ממנהל המשיבה שעליו להגיש כתב הגנה (ראה תשובותיו במסגרת החקירה הנגדית בעניין  זה), הרי לכתב התביעה אותו קיבל המבקש צורפה הזמנה לדין  בה נדרש להגיש כתב הגנה תוך שלושים ימים לאחר המצאת ההזמנה (ראה תקנה 19 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984) - כך שגם פלוני שאינו בקיא ברזי סדרי הדין ואין דרכו להתנהל במבוכים המשפטיים, יכול על נקלה להבין כי עליו להגיש את הגנתו לבית המשפט במועד הנקוב בהזמנה.

משלא נפל פגם בהחלטה אותה מבקשים לבטל, יש לשקול אם ראוי לבטל את פסק הדין מטעמי צדק.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ