אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 180961/07

החלטה בתיק בשא 180961/07

תאריך פרסום : 03/06/2008 | גרסת הדפסה
בש"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
180961-07
18/03/2008
בפני השופט:
שרון גלר-אהרוני

- נגד -
התובע:
1. טלר דיאנה
2. לוגצ'יוב יורי

עו"ד ידין גלעדי
הנתבע:
חדד דביר
עו"ד שמש שמואל
החלטה

לפני התנגדות לביצוע שיק ע"ס 17,000 ש"ח, ז.פ 2.2.07, אשר חולל מחמת היות חשבון הבנק של המבקשים לא פעיל. המבקשים הינם המושכים ובעלי החשבון ממנו נמשך השיק והמשיב מופיע כנפרע בשטר.

הצדדים הגיעו להסכמה דיונית בבקשה, על פיה ויתרו על קיום חקירות נגדיות למבקשים והגישו הדדית סיכומים בכתב לצורך מתן החלטה בהתנגדות.

המבקשים העלו שורת טענות משפטיות ועובדתיות כנגד החבות השטרית, לרבות טענות להתיישנות השטר, אי מילויו תוך זמן סביר, כשלון תמורה מלא, העדר הרשאה למילוי השטר, שימוש בשטר גנוב, העדר הוצאה, העדר מסירה, אי תקינות השטר, מרמה והונאה הקשורים בו, פגם חפצי והעדר מעמד של אוחז כשורה למשיב.

במישור העובדתי טוענים הם, כי המשיב, אשר שמו הושלם כנפרע בשטר, אינו מוכר להם ולא סיפק להם שירות או תמורה כלשהם.

לדבריהם, השיק נשוא ההליך הינו אחד משורה של שיקים לבטחון אותם מסרו, בשעתו, על החלק, לאדם בשם אהרון פרלמן ז"ל, אשר כלפיו, לטענתם, לא נותר להם עוד כל חוב והם צרפו אישור המנוח בענין.

לטענתם, השיקים ובינם השיק נשוא ההליך, נגנבו ממר פרלמן בשנת 2000 מדירתו והם אף צרפו את תלונת המנוח בענין למשטרת ישראל. בהקשר לשיקים שנגנבו התנהלו כנגדם הליכים נוספים.

המבקשים מעלים חשש, כי המשיב מעורב באופן כלשהו במעשים הפליליים הקשורים לגניבת השיקים.

בנסיבות אלה ונוכח טענותיהם הנ"ל מעלים המבקשים אף שורת טענות כנגד מילוי השטר, וזאת הן במישור העדר הרשאה, הן כנגד לוח הזמנים להשלמתו החורג מזמן סביר. בהקשר זה מייחסים המבקשים למשיב פעולות מרמה והונאה. כמו כן טוענים הם, כי אין מדובר באחיזה כשורה בשטר ע"י המשיב.

המשיב מכחיש את טענות ההגנה וטוען לאחיזה כשורה בשיק, כמפורט בסיכומיו. במסגרת טענותיו, הוא טוען לחולשת טענות ההגנה במישור העובדתי, הן נוכח העדר ראיות מספיקות לתמוך בהן והן נוכח העדר ידיעה ישירה מצד המבקשים אודות ארוע הגניבה, לכשעצמו, וכן אודות זהות השיקים שנגנבו והאם השיק נשוא ההליך הינו אחד מהם. ובכל מקרה, טוען המשיב למעמד של אוחז כשורה, אשר גובר על טענת הגניבה. 

לאחר עיון בסיכומי ב"כ הצדדים דומני, כי בטרם דיון לגופה של ההתנגדות, מן הראוי במקרה זה להזכיר לצדדים את מסגרת הדיון בשלב ההתנגדות - הוא שלב בקשת הרשות להתגונן מפני התביעה השטרית. כידוע, בשלב זה על ביהמ"ש לבדוק האם הוצגה לפניו, ברמת פירוט מספיקה, גרסת הגנה אפשרית מפני העילה השטרית. ביהמ"ש ניזון בשלב זה מגרסת המבקשים בלבד, באשר גרסת הצד שכנגד אינה מצויה כלל בפניו. בשלב זה, ולפי ההלכה הפסוקה, ביהמ"ש לא ישלול רשות להתגונן על סמך הערכתו את סיכויי ההגנה להתקבל ואף לא על סמך הערכתו את מהימנות גרסת ההגנה הנטענת, כל עוד זו לא קרסה כהגנת בדים בחקירה נגדית. כמו כן, ואף זאת לפי ההלכה הפסוקה, המבקשים אינם מחוייבים בשלב זה בהצגת מלוא ראיותיהם ועדויותיהם לתמיכה בגרסתם ודי בהצגת גרסת הגנה אפשרית מפיהם, ובלבד שתהא מפורטת דיה לגבי מרכיביה העיקריים, כדי להקנות למבקשים רשות להתגונן. ביהמ"ש אף לא רשאי להיכנס לסוגיות אחרות הקשורות לדיני ראיות, ובין היתר, ניתן בשלב זה להציג ראיות מפי השמועה, ובלבד שננקב מקור הידיעה. כן ניתן להעלות טענות בעל פיה כנגד מסמך בכתב ואף זאת נוכח הכלל הנ"ל.

ומן הכלל אל הפרט:

המשיב הינו צד רחוק בכל הנוגע לעסקת היסוד נשוא השיקים. זאת שכן, הצד הקרוב הינו מר פרלמן המנוח, לידיו מסרו המבקשים את השיק. בענין זה יאמר כבר עתה, כי העובדה ששמו של המשיב מופיע כשם הנפרע אינה הופכת אותו, בהכרח, לצד קרוב, כמובן, ועל פי ההלכה הפסוקה, הוא יכול לבסס מעמד של אוחז כשורה.

המבקשים טוענים, כי מדובר בשיק לבטחון, אשר במישור מערכת היחסים מול הצד הקרוב, מר פרלמן המנוח, לא קמה הזכות לפרעונו, נוכח העדר חוב למר פרלמן.

מעבר לכך, קיימת טענת גניבה ממר פרלמן והעדר אחיזה כשורה למשיב בשיק, נוכח הגניבה ושאר נסיבות הקשורות לשיק ולמראהו החיצוני. בהקשר זה יצויין, כי העובדה שהגניבה הנטענת איננה גניבה ישירה מהמבקשים אלא ממר פרלמן, אין בה, כשלעצמה, כדי לשלול הגנה בנקודה זו, שכן מדובר בטענה, אשר ככל שתוכח, יתכן ותקרין על שאלת האחיזה כשורה של המשיב בשיק.

כלומר, לפני טענת העדר חוב בין הצדדים הקרובים ובנוסף טענת גניבה ואי אחיזה כשורה מול הצד הרחוק. טענות אלה, ככל שיוכחו ויתקבלו בסופו של יום, יש בהן כדי להוות הגנה אפשרית מפני העילה השטרית, אף מול המשיב עצמו.

במצב דברים זה, יש לקיים הליך עיקרי על מנת לבחון האם טענת ההגנה מול הצד הקרוב תוכח ובמידה וכך הוא, האם עומדת למשיב עדיפות שטרית, מכוח אחיזה כשורה בשיק, הכרוכה בהוכחת מתן ערך בתום לב.

בהקשר זה יאמר, כי למשיב עומדת אמנם חזקה לכאורה בדבר אחיזה כשורה, אך מדובר בחזקה הניתנת לסתירה ויש לבררה בהליך עיקרי. זאת, בפרט נוכח טענת הגניבה הנטענת ע"י המבקשים, אך גם ללא טענה זו, והואיל וקיימת כפירה באחיזה כשורה והואיל ומדובר בשאלה בעלת מרכיבים עובדתיים, אותם יש לברר בהליך עיקרי.

בהקשר זה לא למותר להזכיר, כי הצדדים ויתרו על חקירות נגדיות וממילא, בשלב זה לא קרסה גרסת המבקשים, על מרכיביה השונים, כהגנת בדים, וזאת, הן לענין מצב הדברים מול הצד הקרוב (מר פרלמן המנוח), הן לענין טענת הגניבה והן לענין טענתם של המבקשים לאי אחיזה כשורה מצד המשיב.

אף את סימני השאלה המועלים על ידי ב"כ המשיב במסגרת סיכומיו, יש לברר במסגרת הליך עיקרי ובודאי שלא ניתן על סמך הצגת תמיהות כאלה ואחרות בגדר הסיכומים לבסס, בשלב זה, ממצא עובדתי כלשהו, כאשר גרסת המשיב טרם הוצגה לפני ביהמ"ש ואף גרסת המבקשים טרם הוצגה במלואה ועם מלוא ראיותיה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ