אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 178561/05

החלטה בתיק בשא 178561/05

תאריך פרסום : 17/11/2008 | גרסת הדפסה
בש"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
178561-05
30/11/2005
בפני השופט:
יחזקאל הראל

- נגד -
התובע:
מרדכי עטר
עו"ד עידו אמגור ואח'
הנתבע:
1. אל שף (שפע) בע"מ
2. הדר חברה לביטוח בע"מ
3. רשות שדות התעופה
4. אל על נתיבי אוויר לישראל בע"מ
5. קרנית קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים

עו"ד כהן את ולדמן
עו"ד אלבינצר ואח'
עו"ד מלמן ואח'
החלטה

1.         בפניי, בקשת התובע (להלן: "המבקש") לביטול מינויו של פרופ' טיאנו שמונה ביום 5.7.05, ע"י כב' השופט מאיר שנהב, כמומחה רפואי מטעם ביהמ"ש בתחום הפסיכיאטרי. המינוי נעשה נוכח הפער שבין חוות דעת הצדדים בתחום הפסיכיאטרי.

2.         לטענת ב"כ המבקש, ביום 7.7.05 הוא פנה באמצעות הפקסימיליה לב"כ המשיבות 3 ו - 4, ו"... ביקש לדעת האם מי מהם, או ממרשותיהם, קיבלו בעבר חוות דעת ו/או ייעוץ מפרופ' טיאנו. ב"כ הנתבעת 3 התבקש לפרט גם את זהות חברת הביטוח מכוחה הוא מייצג את נתבעת 3. הח"מ ציין במכתב, שהוא עצמו קיבל בעבר מס' חוות דעת מפרופ' טיאנו...יצוין שלאחרונה פנה הח"מ פעם נוספת לפרופ' טיאנו לקבלת חוו"ד מטעם חברת ביטוח, אותה הוא מייצג.

            ביום 12.7.05 התקבל במשרד הח"מ מכתב ב"כ נתבעות 2, 1 ו - 4, ממנו עולה שגם הוא וגם מרשתו (נתבעת 2) לא עבדו כיום ולא עבדו בעבר עם פרופ' טיאנו.

ביום 1.8.05 התקבל במשרד הח"מ מכתבו של ב"כ נתבעת 3, ממנו עולה, שהוא מייצג בתיק זה את אריה חברה לביטוח בע"מ (להלן: "אריה"), הוא עצמו לא עבד ולא עובד עם פרופ' טיאנו, אך הוא אינו יכול להשיב לשאלה בעניין קשריה של אריה עם פרופ' טיאנו...

            אריה הינה חלק מקבוצת כלל ביטוח (להלן: "כלל")...מאחר וב"כ נתבעת 3 לא יכול היה להשיב על שאלת הקשר בין אריה לפרופ' טיאנו, שלח הח"מ (בהסכמת ב"כ המשיבה 3 - ה.י.) מכתב לפרופ' טיאנו, ובו נשאל המומחה בעניין זה...".

3.         במכתבו מיום 18.9.05 השיב פרופ' טיאנו לב"כ המבקש כי "... לא היו (הדגשה במקור  - ה.י.) לי בעבר ואין לי גם כיום שום הסכם עם שום חברת ביטוח למתן חוו"ד. ייתכן ובעבר נתתי חוו"ד נגדית אשר הייתה מטעם חב' כלל".

4.         בעקבות מכתבו של פרופ' טיאנו חיפש ב"כ המבקש "... באופן שטחי ואקראי בתוכנת פסיקה, אם היו מקרים בעבר, בהם נתן פרופ' טיאנו חוו"ד מטעם אריה ו/או כלל. החיפוש השטחי העלה שני מקרים: ת.א. 77058/95...ת.א. 13205/96...בנסיבות אלו סבור הח"מ, שיש למנות מומחה, שאינו קשור בקשרי עבודה עם מי מהצדדים...".

5.         ב"כ המשיבות מתנגדים לבקשה. חרף הצהרת ב"כ המבקש באשר ליחסי עבודה שיש לו עם פרופ' טיאנו, הודיעו ב"כ המשיבות כי הם סומכים על יושרו ומקצועיותו של פרופ' טיאנו וכי יכול וטעמיו של המבקש הינם למינוי מומחה "נוח יותר".

            ב"כ בעלי הדין חלוקים כמו כן באשר לאמירות שנאמרו ע"י מי מב"כ בעלי הדין מהצדדים, כמו גם כב' השופט שנהב, טרם ההחלטה למינוי ומיד לאחריה - החלטה שנעשתה במעמד ב"כ בעלי הדין.

            לצורך הכרעתי בבקשה, איני נדרש למחלוקת זו, ועל כן לא מצאתי מקום לבררה.

6.         דין הבקשה להדחות מהנימוקים שיפורטו להלן.

7.         בע"א 1723/98 קלנדרוב מאיה נ' כלל חברה לביטוח בע"מ ואח' נדון ערעור המערערת על החלטת כב' השופטת דליה גנות שלא לפסול את עצמה. כב' הנשיא ברק נדרש לשאלה האם התקיימה "... בענייננו אותה נגיעה אישית או חפצית שיש בה כדי להביא לפסילתה של השופטת? תשובתי היא בחיוב. אמת, נגיעתה של השופטת להליך היא רחוקה. לא היא ולא בני משפחה נוגעים בהליך. תוצאתו לא תעשיר או תרושש מי מהם. עם זאת, איני מוצא מקום לקבוע, כי אין כל נגיעה בין השופטת להליך שבפניה. כעולה מהחלטת השופטת עצמה, מייצג בעלה את המשיבה במס' תיקים. אין אנו יודעים אם אכן מדובר ב"מאות תיקים", כטענת המערערת. אולם, ככל שניתן להבין מן ההחלטה אין מדובר בייצוג אקראי או חד פעמי. אמת, בעלה של השופטת הוא אחד מני עורכי דין רבים המייצגים את המשיבה והמשיבה אינה הלקוחה היחידה או הבלעדית שלו. עם זאת, אין חולק על העובדה, כי ייצוג המשיבה בתיקים לא מעטים מניב הכנסה לבעלה של השופטת, (ובעקיפין גם לשופטת עצמה). זאת ועוד: מעצם טבעה, המשיבה היא "מתדיין סדרתי" והיא מתייצבת באופן תדיר בערכאות. אי-לכך, ובהעדר ראיה לסתור, סביר להניח, כי התקשרויותיה עם עורכי דין נושאות אופי קבוע ורציף...איני מוצא מקום לפקפק בדבריה של השופטת לפיהם אין היא מייחסת כל משקל לזהות הצדדים שבפניה ואין היא מבחינה בין דיון בעניינה של חב' ביטוח אחת לדיון בעניינה של רעותה. עם זאת, בדומה להלכה הנוגעת לקיומה של דעה קדומה, תחושתו של השופט עצמו, אף שהיא בעלת משקל, אינה מכריעה את הכף...טענת פסלות נוגעת ללב ליבו של ההליך השיפוטי, לטוהר ההליך, לאובייקטיביות שלו וליושרת השופט: שופט הנחזה כמי שנגוע במשוא פנים או בניגוד עניינים עלול להכתים את כלל המערכת השיפוטית ולפגוע באמון הציבור ברשות השופטת...מטעם זה הנני סבור כי היה על השופטת לפסול עצמה מלישב בדיון בתיק זה, וכך אני מחליט...". (פורסם באתר ביהמ"ש העליון).

8.         מומחה רפואי המתמנה מטעם בימ"ש הינו זרועו הארוכה של ביהמ"ש, ויש להחיל עליו את הכללים שנקבעו ע"י כב' הנשיא ברק בע"א 1723/98 הנ"ל.

9.         מצאתי כי נסיבותיו של המקרה שבפנינו שונות מהנסיבות שנדונו בע"א 1723/98 הנ"ל.

פרופ' טיאנו מתמנה לא אחת כמומחה רפואי מטעם ביהמ"ש.

עצם העובדה שעלה בידי ב"כ המבקש לאתר שני פסקי דין שניתנו בתביעות שהוגשו לפני כ - 9 שנים כנגד הדר חברה לביטוח בע"מ - היא הנותנת כי פרופ' טיאנו אינו נוהג ליתן חוות דעת מטעמה, כפי שאף הצהיר.

10.       אמנם, ב"כ המבקש הצהיר כי לעיתים הינו נוהג לפנות לפרופ' טיאנו לקבלת חוות דעת מטעם חברת ביטוח אותה הוא מייצג - אולם משבאי כוח  המשיבות  סמכו את ידם על יושרו ומקצועיותו של פרופ' טיאנו - אין מקום לביטול מינויו.

            יתרה מכך, גם לשיטת ב"כ המבקש, לא היה די בכך על מנת להביא לביטול מינויו של פרופ' טיאנו, שאם לא כן, חזקה עליו כי היה פונה בבקשה לביהמ"ש עוד ביום 7.7.05 ולא שולח מכתב לחבריו על מנת לדעת באם גם מי מהם, או מי ממרשותיהם, נוהג לעבוד עם פרופ' טיאנו.

11.       לא מצאתי מקום להפנות שאלה לפרופ' טיאנו באם הוא סבור כי יתקשה שלא לנהוג "במשוא פנים ובניגוד עניינים", וזאת הן מהטעם כי נסיבותיו של מקרה זה שונות מהנסיבות שנדונו בע"א 1723/98 הנ"ל, והן מהטעם כי ב"כ המשיבות , כמו גם ביהמ"ש, סומכים את ידם על יושרו ומקצועיותו של פרופ' טיאנו.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ