אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק בשא 177658/05

החלטה בתיק בשא 177658/05

תאריך פרסום : 03/01/2008 | גרסת הדפסה
בש"א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
177658-05,177630-05
31/05/2006
בפני השופט:
שוורץ אהוד

- נגד -
התובע:
1. עותמי הראל בבש"א 177658/05
2. משעולים חברה לבניין בע"מ בבש"א 177630/05

הנתבע:
אקרשטיין תעשיות בע"מ
החלטה

א)         כללי

אלו התנגדויות לביצוע שטר משוך ע"י המבקשת 2 ובערבות אוואל של המבקש 1. סכום השטר 102,925 ש"ח, וזמן פירעונו 28/2/05. סכום החוב בתיק ההוצל"פ כיום 150,988 ש"ח.

ב)         טענות הצדדים

1.         טענות המבקשים כי הזמינו מן המשיבה מוצרים - קופינג ישר, ברדיוס ואלמנט דקורטיבי בחזית הקיר (להלן: "המוצרים" ), שהמשיבה הייתה אמורה ליצר בהתאמה מיוחדת לפרויקט בניה של המבקשת. נטען שהמוצרים, שסופקו לבניין שנבנה, לא התאימו למידות הבניין, ולכן לקחה המשיבה את המוצרים חזרה אליה.

            עקב הכישלון באספקת המוצרים, נגרמו למבקשת 2 נזקים, כגון כורח לשנות את סוג ציפוי הבניין לפסיפס, דבר שגרם לעיכוב של 4 חודשים בהשלמת הבניין, וכן להוצאות נוספות בגין כורח להשאיר את הפיגום שהוקם סביב הבניין למשך 4 חודשים נוספים, ומעבר למתוכנן. נטען עוד שהצדדים הגיעו ב-29/6/05 לסיכום לפיו יוקטן סכום החיוב למוצרים שסופקו בפועל, ולא התאימו, ויעמוד על סך 71,385 ש"ח כולל מע"מ, נטען שהמשיבה הפרה את ההסכם ובטרם חלוף 60 הימים שנקבעו לתשלום הסכום המופחת והמוסכם, פתחה את תיק ההוצל"פ כאן על סכום גבוה בהרבה.

            המבקשת עותרת גם לסילוק נספחים א' ו-ב' מסיכומי המשיבה, שכן לא הוצגו כדין בעת הדיון בהתנגדות.

2.         המשיבה טוענת כי האדריכל מטעם המבקשת העביר אליה תוכניות לביצוע המוצרים, ולאחר אישורן ע"י המבקשים יוצרו המוצרים, ובדיוק עפ"י המידות המוזמנות ותוכניות האדריכל. נטען גם כי נשלחה דוגמא לאחר תחילת הייצור, ורק לאחר שניתן לה אישור, המשיבה המשיכה בייצור ההזמנה כולה, וכן שלאחר אספקת המוצרים לא התקבלה כל תלונה באשר לאי ההתאמה.

            לטענת המשיבה ומבדיקתה, המוצרים אכן לא התאימו לבניין המבקשת, שכן קבלן שלד הבניין כשל בעבודתו ומרפסות הבניין עליו אמורים היו המוצרים להיות מותקנים, נבנו באופן לקוי, ברדיוסים שגויים ובעיוותים גסים, אשר מנעו את אפשרות התקנת המוצרים.

            לטענת המשיבה כל מה שנעשה לאחר מכן, לרבות ניסיונותיה לעזור למציאת פתרון שיאפשר הרכבת המוצרים ע"י מי מטעמה, נעשה אך לפנים משורת הדין, כאשר היה ברור לכל כי הכשל הבסיסי הנו בביצוע לקוי של שלד הבניין, גם פינוי המוצרים ע"י המשיבה מאתר הבנייה נעשה עקב חוסר יכולת להרכיבם, ולא עקב פגם ביצורם ע"י המשיבה.

            המשיבה דוחה את טענת כישלון התמורה, שכן אין חולק שהמוצרים סופקו, את הקיזוז בגין נזקים ועיכובים בהשלמת החיפוי, בגין העלאתה בשלב מאוחר וכן נעדרת פירוט ממשי וסתמית. בעניין הסיכום שקדם לפתיחת התיק, המשיבה מאשרת שהסכימה לקבל סכום מופחת כנטען, אך זאת מתוך הכרה במצוקת המבקשים ותוך ויתור על הרווח, אך כנגד חתימה מיידית על ההסכמה ומסירה מיידית של שיק, דבר שלא נעשה בסמוך להצעתה ולפיכך עבר מן העולם. נטען גם שהמבקשים לא פעלו עפ"י תנאי האישור וההרשאה הבלתי חוזרים לצורך קבלת אשראי עליו חתמו, ולעניין דרך העלאת טענת אי התאמה, ומנגד סכום השטר מולא עפ"י אותה הרשאה ותנאיה.

ג)         דיון והכרעה

1.         המבקש 1 נחקר על תצהיר ההתנגדות שמסר בשם שני המבקשים, והצדדים הגישו סיכומים עפ"י החלטת ביהמ"ש. ראשית יש להורות על הוצאת נספח א' לסיכומי המשיבה, שכן לא הוצג בדיון ועורכו לא העיד בשלב זה. לגבי נספח ב' שהוא פרוטוקול דיון בתיק אחר, וקשור בהחלט לעניין נשוא הדיון כאן, איני רואה מקום להוצאתו. מדובר בפרוטוקול דיון, אומנם אחר, אך קשור לעניין נשוא דיוננו, ובכפוף לכך שיכול ולמבקשים הבהרות או תוספות לענייננו, בקשר למה שנאמר שם על ידם, ושלא נאמרו עקב השלב הדיוני - כאן, איני רואה מקום להוצאת אותו פרוטוקול.

2.         לטענות לגופן, אני מחליט להורות על דחיית ההתנגדות, שכן לא ראיתי שבפני הגנה לכאורית אפשרית כנגד התביעה.

            אני סבור שטענות המבקשים הנן כלליות וסתמיות, ואין בהן תשתית עובדתית לכאורית מספקת לצורך מתן הרשות וכנדרש בשלב דיוני זה.

            מדובר במחלוקת פשוטה ולא מורכבת לפיה המזמין (המבקשים), מאשר קבלת המוצרים המוזמנים לאתר הבניה, שבפועל לא הורכבו והוחזרו לספק (המשיבה), שתובע תמורתם.

            לא ראיתי מן ההתנגדויות שבפני, ולו לכאורה, שהמבקשים הצליחו לבסס ולו לכאורה, וכנדרש בשלב דיוני זה, את טענתם כי הכשל בחוסר היכולת להתקין את המוצרים שסופקו, בבניין שבנו, נעוץ באי התאמה/ פגם/ ליקוי כלשהו שבאחריות המשיבה.

            חוסר יכולת ההתקנה יכול לנבוע מכמה סיבות, ביניהן גם פגם בייצור כנטען, ואולם לצורך שכנוע, לפחות לכאורי, על המבקשים היה ליתן תשתית עובדתית יותר נרחבת ומפורטת, ומעבר לנטען בתצהירם, ומשלא קיימת אין מנוס מלקבוע שמדובר בטענות בדים.

            אין הכרח בשלב דיוני זה, לצרף חוות דעת מומחה בקשר לליקוי הנטען, אם כי הדבר רצוי, ואולם המבקשים לא השכילו לפרט ולשכנע, בעצמם, ולא מפי מומחה מטעמם, שהכשל הנטען נעוץ במשיבה. לא פורט כלל בהתנגדויות תהליך ההזמנה ואישורה, המידות שנדרשו מול מה שסופק בפועל, ולא התאים. מן החקירה הנגדית בעניין עלה, ולא נסתר שהמוצרים הוכנו עפ"י מפרט ותוכניות שמסרו המבקשים למשיבה באמצעות אדריכל מטעמם, ואישרו הביצוע.

במצב זה אין לטענתם העיקרית של המבקשים על מה לסמוך, ונדחית.

גם בשאר טענות המבקשים אין ממש. בעניין הסיכום יכול והיה מקום בטרם פתיחת התיק למצות סופית ביצועו ו/או סגירת חשבון של פיו, ואולם אין לקבל את הטענה שהצעת המשיבה עמדה בתוקף וללא קיבול ועד למועד התשלום שנקבע בה, ולא הוכח בפני, ולו לכאורה, שהמבקשים קיבלו את ההצעה בתוך מספר ימים לאחר העברתה, ו/או את אמצעי התשלום לצורך כיסויה.

בנסיבות אלו אין בהצעה האמורה, משום מניעות לפתיחת תיק ההוצל"פ במועד שנפתח.

ד)         סוף דבר

            נוכח כל האמור אני מחליט לדחות את ההתנגדויות שבפני.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ