אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> החלטה בתיק א 1958/04

החלטה בתיק א 1958/04

תאריך פרסום : 17/07/2007 | גרסת הדפסה
בש"א, א
בית המשפט המחוזי תל אביב-יפו
1958-04,1935-06
03/10/2006
בפני השופט:
הרשם דוד גלדשטין

- נגד -
התובע:
בנק דיסקונט לישראל
עו"ד וינשטוק גדעון
הנתבע:
מלול דוד
עו"ד פני-גיל אליעזר
החלטה

בקשה לסילוק על הסף של התובענה שהוגשה כנגד המבקש, על סך של -.12,000,000 ש"ח מחמת התיישנות, שיהוי, מניעות ושימוש לרעה בהליכי משפט, כל זאת לפי תקנות 100 -101 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984 (להלן: "תקנות סדר הדין האזרחי").

1.         המשיב הינו תושב חוץ נושא דרכון גרמני, אשר ניהל חשבון פקדונות מט"ח בסניף בת ים של המבקש, והפקיד בו פיקדונות במארקים גרמניים ודולרים אמריקאים בין השנים 1990 - 1997. אחיו של המשיב ניהל אף הוא חשבונות באותו הסניף, ובין היתר במסגרת עסקים משותפים בינו לבין המשיב היה מיופה כוחו של המשיב מכוח שלושה יפוי כוח כלליים שנחתמו על ידי המשיב בשנים 86', 90' ו - 94'.

האח פעל בחשבון המשיב, באמצעות יפויי הכוח שניתנו לו, תוך שהבנק ערך פגישה מיוחדת להחתמתו של המשיב על מסמכי שיעבוד, ייפוי כוח חדשים ועל אישור לפיו הוא מאשר במפורש את העיקולים שנעשו ויעשו בעתיד בחשבונות הפיקדון על ידי האח לטובת החברות שבשליטתו.

במהלך 95' ו - 96' המציא המשיב למבקש מספר ערבויות בנקאיות מבנקים בשוויץ בסכום מצטבר של 6 מיליון דולר, תוך שצוין לגביהם במפורש, שהם נועדו להבטחת חובות האח לבנק. בחודש מאי 96' בעת שהאובליגו בחשבונות קבוצת האח עלה על סכום כספי הפיקדון, הודיע המשיב על ביטול ייפויי הכוח ומיד בסמוך הודיע האח כי הוא אינו יכול לעמוד בתנאי פירעון האשראים ודרש בכתב כי לשם הקטנת הנזק יקזז המבקש את הפיקדון ויחלט את הערבויות הבנקאיות. עיקר הפיקדון קוזז בחודש אוקטובר 96' והיתרה כחודש לאחר מכן.

מאחר ונותרה יתרת חוב משמעותית בחשבונות האח, הגיש המבקש שתי תביעות בסדר דין מקוצר האחת כנגד האח כחייב עיקרי והשנייה כנגד החברה שבבעלותו. בקשות הרשות להתגונן נדחו והצדדים חתמו במאי 99' על הסכם פשרה לפיו ויתרו הנתבעים על כל טענה כנגד המבקש בעניין חשבונותיהם. המשיב מנגד ביטל עיקולים שהוטלו על החברה, שנכון למועד הסכם הפשרה הייתה בשליטת המשיב, שהיה מעורב במשא ומתן לקראת הסכם הפשרה, לאחר שהמשיב נטל על עצמו במסגרת הסכם היפרדות שחתם עם אחיו, את כל חובותיו של האח למבקש, ויתר על כל תביעות ו/או טענות לגבי אחיו בכל הקשור לשיעבוד הפקדון בפרט, ואף התחייב לשלם לאח, בתנאים מסוימים סך של -.1,850,000$.

טענות הצדדים

2.         המבקש עותר לסילוק התובענה על הסף:

א.         טענת התיישנות התביעה

המבקש טוען כי עילת התביעה עניינה בשעבוד כספים שנעשה עוד בשנת 91' - 92' וכי הנזק הנטען הוא בקיזוז כספים שנעשה מכוח אותו שיעבוד בחודש אוקטובר 96', על כן המועד המאוחר ביותר לצורך בדיקת מירוץ ההתיישנות הוא מועד זה. היות והתובענה הוגשה רק בחודש יולי 2004, הרי שחלף המועד ויש להורות כי התובענה התיישנה.

ב.         שיהוי ומניעות

יש בהתנהגותו של המשיב שישב בחיבוק ידיים במשך כ - 8 שנים, לאחר שלגרסתו נודע לו כי נגזלו ממנו כביכול, מיליוני שקלים, כדי להוות עילה לסילוק התובענה. בכתב התביעה לא מסביר המשיב מדוע לא התעניין בפקדונותיו, ולא דרש לקבל מאחיו דין וחשבון על המצב בחשבון הבנק; הסבר בכתב התביעה מדוע ניתנו יפויי כוח כללים מבלי שפיקחו עליהם, ואין כל הסבר לשיהוי הרב שבהגשת התובענה כמו גם הסבר מדוע מאז הגשת התובענה לא עשה המשיב דבר לקידומה של התובענה.

ג.          שימוש לרעה בהליכי משפט

המבקש טוען כי המשיב נוקט בהתנהגות הנגועה בשימוש לרעה בהליכי משפט, תוך הסתרת עובדות ומסמכים מהותיים, העלאת טענות עובדתיות סותרות, "יצירת" מסמכים העולה כדי זיוף. עוד טוען המבקש לגבי ניסיונות שעשה המשיב כדי להאריך את תקופת ההתיישנות שלא בתום לב. נטען כי בכתב התביעה הוסתרה מערכת היחסים האמיתית שבין המשיב לאחיו. טוען המבקש כי ממסמכים שונים שהוסתרו על ידי התובע מצטיירת תמונה שונה מזו שהוצגה, תוך שבולט במיוחד עניין ההסכם שנחתם בין האחים לאחר שהמבקש קיזז במלואו את הפיקדון.

3.         המשיב טוען כנגד המבקש כי העניק לאח הלוואות ואשראי ללא הגבלה, עד כדי צבירת חובות כמעט בשווי הפקדונות, תוך שהמבקש מחלט מחשבונו הפרטי של המשיב כמעט את כל הכספים. כמו כן נטען כי לא הוצגו כל המסמכים שמכוחם פעל המבקש לכאורה בהיתר וכדין.

המשיב טוען כי אחיו ניהל חשבונות נפרדים בסניף המבקש, והמבקש לא יידע את המשיב עצמו לגבי פעולות חשבונאיות שביצע האח בחשבונותיו. המשיב טוען כי המבקש פעל ללא ידיעתו והסכמתו ושיעבד פקדונות שלו עבור הלוואות שניתנו לאחיו, תוך שהמבקש מסתמך על יפוי כוח שניתן מס' שנים קודם לכן. המבקש עשה שימשו בייפוי הכוח מבלי שנבחנה מחדש הסכמתו של המשיב.

עוד טוען המשיב כי במסגרת אחד מביקוריו בישראל, בחודש אפריל 94', הגיע לבית המלון בו שהה, נציג המבקש והחתימו על מסמכים שונים. כעבור מס' שנים התברר למשיב כי המבקש שיעבד את פקדונותיו האישיים לטובת פירעון חובותיו של מיופה הוכח. מסמכים אלו עליהם חתם לא נמסרו לו מעולם.

באשר לטענת ההתיישנות, טוען המשיב כי רק בחודש יולי 97' קיבל לידיו מאת המבקש במסמך מסודר את פירוט כל הכספים בפקדונות מט"ח הפרטיים שלו, אשר קוזזו לטובת חובות אחיו. (נספח יא' לתצהיר המבקש). מכאן, שמירוץ ההתיישנות החל רק משנודע למשיב במועד זה על הסכומים המדויקים שקוזזו מחשבונו. המשיב טוען כי החל מחודש יולי 96' הוא ניהל התכתבות, בין היתר עם גורמים אצל המבקש באשר לקבלת מידע אודות הנעשה בחשבונו, שכן כל המסמכים נשלחו לביתו של האח, מיופה הכוח. לטענת המשיב מדובר במקרה של "התיישנות שלא מדעת" בהתאם לסעיף 8 לחוק ההתיישנות, תשי"ח - 1958 (להלן: "חוק ההתיישנות").

באשר לטענה כי המשיב מסתיר עובדות מבית המשפט, נטען כי ההסכם המדובר הוא הסכם שנכפה על המשיב ונולד כתוצאה מלחץ, כפיה ועושק של אחי המשיב, וכי הרחבה בעניין זה תעשה במהלך שמיעת הראיות. המשיב מציין כי במסגרת יחסיו עם האח, הוגשו מספר תובענות לבתי משפט שונים, הוגשה תלונה למשטרת ישראל, ניתן נגדו פסק דין ואף נפתח תיק הוצל"פ כנגדו. לטענת המשיב יש במסמכים אלה כדי להוכיח שאין כל קנוניה בין האחים.

דיון

4.         הדין החל על הקשה לסילוק על הסף קבוע בתקנות 100 - 101 לתקנות סדר הדין האזרחי שזו לשונן:

"100. המחיקה על הסף [105]

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ