אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> הורוביץ ואח' נ' עירית ירושלים ואח'

הורוביץ ואח' נ' עירית ירושלים ואח'

תאריך פרסום : 07/09/2010 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי ירושלים
40362-06-10
05/09/2010
בפני השופט:
יגאל מרזל

- נגד -
התובע:
1. ישעיה הורוביץ
2. מרדכי אמזלג
3. יצחק הרשקוביץ
4. אליעזר שטיינברגר
5. אהרן קרביץ
6. אליהו זלצברג
7. מיימון אלבז
8. אליהו אזרזר
9. שלמה ברינגר
10. יצחק זאב הקשר
11. עוזיאל בש
12. יהודה דויטש
13. ישראל אוסטרי
14. שלמה ברסקה

הנתבע:
1. עירית ירושלים
2. ניר ברקת
3. ראש עיריית ירושלים
4. מדינת ישראל
5. בית הספר ממ"ד חרד"ל "אהבת ישראל"
6. מרכז החינוך העצמאי בארץ ישראל

החלטה

1.בפסק הדין שניתן על ידי בית משפט זה ביום 26.7.2010 נדונה החלטת עיריית ירושלים להעביר את מבנה בית ספר בשכונת רמות א' בירושלים , לבית הספר "אהבת ישראל", שהוא מוסד חינוך רשמי, תוך שהעירייה דוחה את טענת בית הספר "תבונת יעקב" שהוא מוסד חינוך מוכר שאינו רשמי, לזכותו לקבל את המבנה; ותוך שבקשה חלופית של "תבונת יעקב", לעשות שימוש במבנה בשנת הלימודים תשע"א, אינה מוכרעת על ידי העירייה ואינה נדונה.

2.פסק הדין קבע כי אין עילה להתערב בהחלטת העירייה להעביר למבנה את בית הספר "אהבת ישראל" וכי ל"תבונת יעקב", בהיותו מוסד חינוך מוכר שאינו רשמי, אין זכות שכנגדה חובה, לקבל את המבנה. יחד עם זאת, צוין בפסק הדין, כי נוכח מהלכים שהיו בין הצדדים טרם הגשת העתירה ובעיקר מצגים שנעשו ולפיהם יתאפשר שימוש בשנת תשע"א במספר כיתות במבנה ל"תבונת יעקב", גם לאחר העברת "אהבת ישראל" אליו; כמו גם החובה ליתן משקל להיעדר מקום לימודים מוסדר לתלמידות "בנות יעקב" ותכיפות הזמנים שנוצרה - הרי שעל וועדת ההקצאות של העירייה לקיים דיון בעניין בקשת ההקצאה לשנת תשע"א שהיתה תלויה ועומדת לפניה ולקבל החלטה בנדון תוך זמן מוגבל. עוד צוין, כי עשרה חדרי כיתות יישארו פנויים במבנה, על מנת לאפשר מימוש ההקצאה אם יוחלט כאמור. בשל חשיבות העניין, תובא פסקת התוצאה בפסק הדין (פסקה 28) ככתבה וכלשונה:

"במצב דברים זה, ונוכח דחיפות הזמן ושנת הלימודים הקרבה ובאה, תוכל העירייה לקיים את ההחלטה להעביר את בית הספר "אהבת ישראל"(בנים) בכפוף לאמור להלן. אין בכך כדי לשחרר את העירייה מחובתה לדון בדחיפות ותוך שקילת כל השיקולים הנדרשים בבקשת "תבונת יעקב" להקצאת חדרי כיתות פנויים במבנה, שאין חולק כי יוותרו בו גם לאחר איכלוסו בכיתות "אהבת ישראל" (בנים), או לחלופין (או בנוסף) להצבת מבנים ניידים בחצר בית הספר – כאשר הברירה והתמהיל בין חדרי המבנה והכיתות הניידות תהא על פי שיקול הדעת המקצועי של העירייה וועדת ההקצאות, בשים לב לצרכים של "תבונת יעקב" ובשים לב לעמדת משרד החינוך שהובאה לפני לעניין המקור התקציבי וההסכמה להקצאה. ועדת ההקצאות תתכנס בנדון ותתקבל החלטה עד ליום 11.8.2010. מתוך חדרי הכיתות שבמבנה לא יאוישו עשרה חדרי כיתות, ולא יערכו בהם שינויים והם יוותרו פנוים כך שיוכלו לשמש את תלמידות "תבונת יעקב" אם יוחלט לאשר ההקצאה, וזאת בשים לב למצגים שיצרה העירייה וכוונתה המקורית שהובאה לפניי, להקצאה ל"תבונת יעקב". בכפוף לאמור לעיל, צו הביניים שהוצא מבוטל."

3.ביום 29.8.2010 הגישו העותרים בקשה דחופה לפי סעיף 6 לפקודת בזיון בית המשפט. זו הבקשה שלפני. בבקשה נטען כי המשיבים 1-2 (להלן המשיבים) אינם מקיימים את פסק הדין אלא "מפרים את הוראותיו באופן בוטה". בבקשה נטען, כי וועדת ההקצאות של העירייה אכן נתכנסה וקיבלה החלטה לפיה בית הספר "תבונת יעקב" יקבל שימוש ב – 4 כיתות במבנה עצמו ועוד 6 כיתות במבנים ניידים. אלא שהיתר בניה למנ"דים לא הוצא והעניין אף לא נדון במועצת העיר וכפועל יוצא מכך, למאות מתלמידות "תבונת יעקב", אין מקום ללמוד בו. טענה נוספת בבקשה היתה, כי חרף האמור בפסקה 28 לפסק הדין, נעשו עבודות בתוך הכיתות שנשמרו במבנה ל"תבונת יעקב", תוך פינוי ציוד של "תבונת יעקב". הסעד שנתבקש בבקשה היה להורות לאלתר על כך שיתאפשר ל"תבונת יעקב" לעשות שימוש ב – 10 חדרי הכיתות שבמבנה.

4.לאחר עיון בחומר שלפני ובתגובת המשיבים 1-2 לבקשה, מסקנתי היא כי דין הבקשה דנן, להדחות. הסעד האופרטיבי שבפסקה 28 לפסק הדין שלעיל, קבע כי על ועדת ההקצאות לקיים דיון בבקשה ולהחליט תוך פרק זמן שנקבע (והוארך לאחר מכן בהסכמת בעלי הדין). וועדת ההקצאות התכנסה. היא קיבלה החלטה. היא אף אישרה את ההקצאה. היא בחרה להקצות 4 כיתות במבנה עצמו ו – 6 כיתות במבנים ניידים, ויודגש כי בפסקה 28 שלעיל צוין כי "הברירה והתמהיל בין חדרי המבנה והכיתות הניידות תהא על פי שיקול הדעת המקצועי של העירייה וועדת ההקצאות". במובן זה, קויים פסק הדין. מעבר לכך, עשר חדרי הכיתות שהוחלט כי יוותרו פנויים בפסקה 28 הנזכרת, נועדו כך שיוכלו לשמש את תלמידות "תבונת יעקב" - "אם יוחלט לאשר ההקצאה". אלא שועדת ההקצאות לא החליטה להקצות 10 חדרי כיתות במבנה, אלא רק 4 כיתות. ממילא, טענות העותרים בעת הזו אינם למעשה כנגד אי קיום פסק הדין, אלא כנגד החלטת וועדת ההקצאות, התמהיל שנבחר, כמו גם אי יישומה כביכול על ידי העיריייה. עניין זה לא היה חלק מן העתירה שנתבררה, ולא היה חלק מפסק הדין וממילא אין מקום לנקוט בגינו הליך לפי פקודת בזיון בית המשפט – הליך הקשור בטבורו העיוני והמעשי לפסק הדין שניתן וגדרי המחלוקת בעתירה הקודמת. גם הטענה על נזקים שנגרמו לכיתות אין בה כדי לבסס את הבקשה. מן הבקשה לא ברור כלל אלו חדרים במבנה הוקצו ואלו לא; איזה חדרים שוריינו ואלו לא; והאם מדובר בארבע הכיתות שהוקצו או ששת הכיתות שלא הוקצו (במבנה עצמו).

5.משכך הם פני הדברים, דין הבקשה להידחות מבלי שאביע בטענות העותרת עמדה לגופן ומבלי צורך להכריע בטענות המשיבים, לפיהן העותרים עצמם או מי מטעמם הם שסיכלו ופועלים לסכל את החלטת וועדת ההקצאות בכל הקשור להצבת המבנים הניידים והוצאת היתר הבניה; כמו גם בטענה לפיה נפל פגם של חוסר ניקיון כפיים בהגשת הבקשה - מבלי פירוט מלוא ההליכים שאירעו מאז פסק הדין.

המזכירות תמציא ההחלטה לבעלי הדין באמצעות הפקסימיליה.

ניתנה היום, כ"ו אלול תש"ע, 05 ספטמבר 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ