אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דויטש ובניו (הדברה) בע"מ ואח' נ' אגרידרה זרעים וחקלאות בע"מ ואח'

דויטש ובניו (הדברה) בע"מ ואח' נ' אגרידרה זרעים וחקלאות בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 02/02/2014 | גרסת הדפסה
רע"א
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
7310-01-14
13/01/2014
בפני השופט:
ורדה פלאוט

- נגד -
התובע:
1. דויטש ובניו (הדברה) בע"מ
2. רמי דויטש

הנתבע:
1. אגרידרה זרעים וחקלאות בע"מ
2. מדינת ישראל - משרד הביטחון
3. מועצה אזורית ברנר

החלטה

1.לפני בקשת רשות ערעור על שתי החלטות בימ"ש קמא ביום 8.12.13 (כב' השופטת א' לושי עבודי) אשר ניתנו במהלך דיון קדם משפט, ואשר דחו את בקשות המבקשות לעיון במסמכי המשיבה 1 ולמתן תעודת עובד ציבור.

2.הבקשות הוגשו במסגרת תביעה שהגישה המשיבה 1 כנגד המבקשות ביום 29.7.12, בגין נזקים לגידולי כותנה שנגרמו לה כתוצאה מריסוס שערכו המבקשים.

במסגרת בקשה לעיון במסמכים התבקש ביהמ"ש ליתן צו לעיון בדו"חות הכספיים ובמסמכים הנוגעים לחלקה החקלאית בה גודלה הכותנה, לרבות: מסמכים הקשורים בחכירת החלקה, חשבוניות וקבלות הקשורות בהוצאות גידול הכותנה לשנים 2009 ואילך, הסכמי התקשרות עם ספקים שונים בקשר עם החלקה, מסמכים הנוגעים לשיווק ומכירת הכותנה ורכיביה משנת 2009, דוח"ות כספיים משנת 2009 ועוד סוגי מסמכים המפורטים בדרישה הקשורים לגידול הכותנה משנת 2009 ואילך.

בבקשה למתן תעודת עובד ציבור התבקש ביהמ"ש ליתן צו המופנה למועצה לייצור ושיווק כותנה, המחייבו להציג נתונים שונים על זן הכותנה אשר גודל על ידי המשיבה ונפגע לכאורה, וכן התבקש צו המופנה למשרד החקלאות - השירותים להגנת הצומח ולביקורת, להצגת האישור שניתן למשיבה 1 למכירת אותו זן כותנה.

שתי הבקשות נדונו על ידי בימ"ש קמא בדיון קדם משפט שקיים ביום 8.12.13.

4.לעניין הבקשה לקבלת תעודת עובד ציבור - בימ"ש קמא דחה את הבקשה בנימוק: "לא מצאתי כל ענין להיעתר לבקשה למתן צו לתעודת עובד ציבור, שעה שהתובעת מסכימה להמציא מטעמה מפרט כרטסת והנהלת חשבונות שבו יצויין כמה זרעים נמכרו מהזן הרלוונטי בשנת 2011 וכמה בשנים 2012 ומפרט כזה המוגש כבר עתה על ידי ב"כ התובעת בעת הדיון".

לטענת המבקשים, שאלת מהותו ותפוקתו של זן הכותנה אשר לכאורה נפגע הינה אחת מהסוגיות העיקריות בתביעה, ועל כן התבקשו תעודות הציבור למתן פרטים בנושא. מדובר במידע שהוא פתוח לעיני כל, ויש בו כדי להציג את התמונה המלאה. לכן לא ברור מדוע נדחתה הבקשה. התנגדותה של המשיבה 1 למתן הצו תמוה משום שקבל המידע אינו כרוך במאמת או עלות מצידה. הכרטסת שנדרשה המשיבה 1 להציג משקפת נתונים סובייקטיביים של המשיבה 1, כפי שהיא תבחר להציג, והתמונה לא תהיה שלמה.

לענין הבקשה לעיון במסמכים - ניתנה החלטה שלשונה: "איני מתירה מסירת מידע נוסף לשנת 2010".

המבקשים טוענים לעניין זה, כי לא ברור מה פירוש "מידע נוסף" כאשר הם לא קיבלו כל מידע מהמשיבה 1. בהודעת הבהרה שהוגשה על ידי המבקשים ביום 8.1.14 נטען על ידם כי לאחר מתן ההחלטה, בימ"ש קמא סקר את המסמכים שהתבקשו על ידם אחד לאחד, המשיבה 1 סירבה לכל מסמך וסירובה אושר על ידי בימ"ש קמא, גם אם לא נכתב כן בפרוטוקול.

5.לאחר שעיינתי בבקשה על נספחיה, הגעתי למסקנה כי די להידחות, וזאת אף ללא צורך בתגובת הצד שכנגד.

מדובר בהחלטות שעניינן המובהק הוא אופן ניהול הדיון, והלכה כי ערכאת הערעור לא תתערב בהחלטות מסוג זה, אלא במקרים חריגים בלבד, כאשר ההחלטה מנוגדת לדין או כאשר נגרם עיוות דין לאחד הצדדים. נקודת המוצא היא שלערכאה הדיונית שיקול דעת רחב לגבי דרך ניהול המחלוקת המונחת לפניו (ראו למשל רע"א 2365/12 וינברג נ' אברהם (9.5.12 וההלכות שהובאו שם).

בנסיבות המקרה שלפני, לא מצאתי מקום להתערב בהחלטות בימ"ש קמא, ולא מצאתי כי יש בהן כדי לפגוע במבקשות במידה המצדיקה את קבלת הבקשה.

6.בימ"ש קמא דחה את הבקשה למתן תעודת עובד ציבור לנוכח הסכמת המשיבה 1 להמציא מפרט כרטסת והנהלת חשבונות בו תפורט כמות הזרעים מהזן הרלוונטי שנמכרו בשנים 2011 ו-2012. המבקשים טוענים כי פירוט הנתונים בכרטסת יעשה על ידי המשיבה באופן סובייקטיבי, תוך השמטת נתונים שאינם תואמים את גרסתה, ועל כן, לטענתם, שגה בימ"ש קמא משלא העדיף מסירת נתונים אובייקטיביים על ידי עובדי ציבור.

מעבר לנימוק לעיל בדבר אי התערבות בהחלטות בעניין סדרי דין, אין בידי לקבל טענה זו, אשר בבסיסה ההנחה שהמשיבה 1 חסרת תום לב, ותציג תמונה שאינה שלמה ואינה נכונה, תוך השמטת פרטים רלוונטיים. המבקשים קיבלו את הכרטסת מהמשיבה 1 ובאפשרותם לחקור את העד הרךוונטי בעניין זה בשלב ההוכחות.

7.אשר לבקשה לעיון במסמכים לא ראיתי בפרוטוקול מיום 8.12.13 אשר צורף לבקשה החלטה קונקרטית בבקשה זו. המבקשים נדרשו להבהיר במפורש על איזו החלטה הם מבקשים רשות לערער. כאמור לעיל, בתגובתם מיום 8.1.14 התייחסו המבקשים להחלטת בימ"ש קמא בעמ' 9 לפרוטוקול, שלשונה "איני מתירה מסירת מידע נוסף לשנת 2010" כמתייחס לבקשה לעיון במסמכים, וכן טענו כי בקשתם נדחתה על ידי בימ"ש קמא מבלי שהדבר צויין במפורש בפרוטוקול.

דין טענות המבקשים לעניין זה להידחות.

החלטת בימ"ש קמא בעמ' 9 לפרוטוקול, באה בעקבות ומתייחסת להחלטה קודמת מעמ' 8, הנוגעת לבקשה לקבלת תעודת עובד ציבור. בהחלטה בעמ' 8 נקבע כי הבקשה נדחית בכפוף למסירת פרטים בכרטסת על ידי המשיבה 1 לעניין כמות הזרעים לשנים 2011-2012. מיד לאחר שניתנה ההחלטה ביקש ב"כ המבקשים אינפורמציה לעניין עיסוק המשיבה 1 בנוגע לזרעים מהזן הנדון לשנת 2010 ולאחר קבלת תשובת ב"כ המשיבה 1 ניתנה ההחלטה לפיה בימ"ש אינו מתיר קבלת פרטים לגבי זני הכותנה לשנת 2010.

חיזוק לכך שהחלטה זו עניינה הפרטים המבוקשים בבקשה לקבלת תעודת עובד ציבור, מצויה בהערת בימ"ש קמא לפרוטוקול, מיד לאחר מתן ההחלטה, כי כעת (היינו, לאחר מתן ההחלטה) יידונו הליכי העיון וגילוי מסמכים. אלא שבפועל, לא ניתנה כל החלטה בעניין ואיני יכולה להתייחס לטענה כי ניתנה החלטה אך היא לא נרשמה בפרוטוקול.

לנגד עיני החלטת בימ"ש קמא כפי המפורט בפרוטוקול הדיון, ותו לא. כל שנקבע לעניין זה, הוא תזכורת פנימית ליום 17.1.14 "לקבלת הודעת הצדדים כי כל המסמכים הועברו לשביעות רצונם. לאחר מכן יינתנו הוראות לצדדים" (עמ' 17 לפרוטוקול).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ