אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דוד נ' המוסד לביטוח לאומי

דוד נ' המוסד לביטוח לאומי

תאריך פרסום : 24/03/2014 | גרסת הדפסה
ב"ל
בית דין אזורי לעבודה נצרת
33864-02-13
18/03/2014
בפני השופט:
מירון שוורץ

- נגד -
התובע:
ציונה דוד
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

1.לפני בקשה נוספת מטעם הנתבע להפניית שאלות הבהרה לד"ר צבי לנדאו אשר מונה כמומחה מטעם בית הדין ואשר קבע בחוות דעתו, אודות קיומו של קשר סיבתי שבין מחלת ה- Q FEVER לבין מחלת האנגיופטיה ויתר לחץ דם. הבקשה הוגשה לאחר החלטה מיום 19.12.13 אשר אפשרה לנתבע לנסח מחדש שאלות מסוימות וכן לצרף מאמר ו/או תיעוד רפואי עליו מסתמך, על מנת שתתאפשר תגובה לבקשה (להלן: "ההחלטה בבקשה הראשונה").

2.לאחר עיון בבקשה ובתגובת התובעת, אשר מתנגדת להעברת השאלות מהטעמים המנויים בתגובתה, אני מורה כדלקמן:

א.באשר לשאלה מס' 1: היתר של בית הדין ינתן כאשר השאלה הינה רלוונטית, מטרתה להבהיר או להשלים את חוות הדעת, ובין השאר, אין היא מהשאלות הבאות לבחון את מומחיות המומחה ואת המקורות המדעיים למסקנותיו.

בשאלה זו, למעשה מבוקש מהמומחה להסביר כיצד הינו מסתמך על מאמר מס' 4 ברשימת המאמרים שבחוות הדעת בקובעו כי קיים קשר בין ירידה בפקטור 13 ולמעשה לאנגיופטיה ובין מחלת ה- Q FEVER, בעוד שהמחלה אינה מופיעה ברשימת הגורמים לאנגיופטיה בטבלה שבמאמר. התובעת מתנגדת להעברת השאלה, בעיקר בהתבסס על הטענה כי התשובה על כך מצויה כבר בהסברי המומחה בחוות הדעת. התובעת טוענת כי יש לקרוא את מסקנות המומחה על בסיס המאמרים כמקשה אחת. התובעת מפנה אל קטעים מתוך מאמר מס' 4 ומראה כיצד ביחד עם מסקנות המומחה על בסיס מאמרים אחרים, נלמד הקשר האמור.

לאחר בחינת טענות הצדדים ובעיקר על בסיס האמור בחוות הדעת, אני סבור כי מסקנתו של המומחה מנומקת דיה ועל כן העברת השאלה אינה נדרשת. המומחה מציין בחוות הדעת, כי צורה קלינית המופיעה בTMA (Thrombotic Microangiopathy, שהינה יצירת קרישי דם במצבים של מיקרואנגיופטיה), הינה תופעה הנקראית HUS - (Hemolytic Uremic Syndrome), אשר מופיעה בזיהומים שונים ובמקרים נדירים גם בחולים עם Q FEVER. מכאן למד המומחה על הקשר מחלת ה- Q FEVER ובין מיקרואנגיופטיה. כן מציין המומחה כי TMA מופיעה גם במצבים שבו חסר פקטור או קיימת הפרעה בפקטור הנקרא ADMPTS 13 שכן פקטור זה תפקידו למנוע יצירה של "צברים של טרומבוציטים" אשר עשויים לסתום את הקפילרים המוצרים בשל מצב של מיקרואנגיופטיה. עוד מציין המומחה, כי מצב של חוסר בפקטור ADMPTS 13 תואר במצבים של תסמונת HUS (אשר הקשר בינה ובין מחלת ה- Q FEVER תואר כאמור קודם לכן בחוות הדעת) וכי יתכן כי חוסר בפקטור זה הינו אחד הגורמים החשובים להופעת תסמונת HUS. כן מציין המומחה בחוות הדעת כי "מצב זה תואר במצבי ספסיס שנגרמו גם על ידי חיידקים אחרים".

בהמשך לאמור עד כה, מציין המומחה את מאמר מס' 4 "הקושר" לדבריו בין ירידה בפקטור ADMPTS 13 ובין מחלת ה Q FEVER. לבסוף כותב המומחה כי "עובדות אלו יכולות להסביר ולהראות כי הקשר בין Q FEVER והנזק הנוירולגי שנגרם לחולה מקורו בהיווצרות מצב של מיקרואנגיופטיה חסימתית (טרומבוטית) במוחה של החולה".

על בסיס האמור לעיל, העובדה כי מחלת ה- Q FEVER אינה מופיעה כשלעצמה ברשימת הגורמים למיקרואנגיופטיה במאמר מס' 4 אין בה, כדי להצדיק פנייה אל המומחה בבקשה כי יסביר על בסיס מה במאמר הגיע למסקנה בדבר הקשר בין מחלה Q FEVER ובין הירידה בפקטור. המומחה אינו מציין בחוות הדעת כי המאמר קושר באופן ישיר דווקא בין מחלת ה Q FEVER ובין הירידה בפקטור ועל כן היעדרה מטבלת הגורמים במאמר אינה מעלה בהכרח סימני שאלה בגינם יש להפנות שאלה למומחה. על רקע כלל האמור בחוות הדעת ובהיעדר נימוק אחר מלבד המצוין בבקשה, יש לסמוך על מומחיות ד"ר לנדאו משהסתמך גם על מאמר זה במסקנתו ואיני סבור כי נדרשת הבהרה נוספת בנושא.

ב.באשר לשאלה מס' 2- המומחה נתן דעתו בחוות הדעת למועד הופעת התסמינים אצל התובעת וציין בחוות דעתו כי הופיעו תוך "זמן קצר". אין מקום לבקשת הבהרה אשר למעשה מערערת על מסקנת המומחה בעניין זה. ראו גם התייחסות לנושא בהחלטה קודמת באשר לשאלות 1 ו-2.

ג.באשר לשאלה שכותרתה "בהתייחס לשאלות 7-12"- יש מקום להעברת שאלת הבהרה למומחה בנושא. זאת, בהמשך לאמור בהחלטה בבקשה הראשונה לעניין זה. הקריטריונים שבשאלה מצוינים על ידי המומחה כמאפיינים את התופעה HUS. כיוון שהמומחה אינו דן רק בשאלה רפואית אקדמית אלא דן בשאלה בה נתבקש לחוות דעתו, ביחס לתובעת, יש מקום להפנות למומחה את השאלה הבאה:

בחוות דעתך הינך כותב כך: "צורה קלינית נוספת המופיעה ב- TMB היא הופעת דמומים בעור וברקמות השונות של הגוף מלווה עם המוליזה (הרס כדוריות דם אדומות) עם ירידה בהמוגלובין וירידה בטסיות הדם ועם נזק למח ולכליות כתוצאה מחסימות בעורקים הקטנים של הכליות. תופעה זו נקראית Hemolytic Uremic Syndrome (HUS)...".

הנך מתבקש להשיב האם נמצא בתיעוד הרפואי שהועבר לעיונך כי התובעת סובלת מתופעות אלו והאם יש באינדיקציה לקיומן של תופעות אלו אצל התובעת או בהיעדרן, בכלל נסיבות עניין, כדי ללמד על הקשר הסיבתי שבין Q FEVER ובין מחלת מיקרואנגיופטיה?

ד.באשר ליתר השאלות (שאלה מס' 1 ו- 2 תחת הכותרת "שאלת הבהרה נוספת"), הרי שבהחלטה בבקשה הראשונה ניתנה להן הדעת באופן מפורש והעברת השאלות בנוסח שונה אמנם, לא הותרה. המומחה השיב לשאלה כפי שהועברה אליו בהחלטת המינוי ואשר נוסחה בהסכמת הצדדים. מה שמבקש הנתבע מהמומחה כעת, הוא לשוב ולהדרש לעניין, תוך דיון בעצם ובמידת קיומה של מחלת המיקרואנגיופטיה אצל התובעת, חורגת מהסכמה זו. טענת הנתבע היום כי הנחת הצדדים היתה קיומם של שנויים מיקרואנגיופטיים בלבד, כאשר יש להבחין בין אבחנה זו ובין מחלת המיקרואנגיופטיה היתה צריכה לבוא לידי ביטוי בנוסח השאלה. כמו כן, וככל שלנתבע טענות לגבי מידת קיומה של מחלת האנגיופטיה בתובעת, הרי שמקומן בדיון בעתיד בשאלת הנכות.

לפיכך, גם שאלות הבהרה אלו לא יועברו אל המומחה.

3.לסיכום, המומחה ד"ר צבי לנדאו מתבקש להשיב על השאלה שבסעיף 2 ג' להחלטה זו.

4.המומחה מתבקש להשיב על שאלת ההבהרה מוקדם ככל שניתן, ובמידת האפשר תוך 21 יום מקבלת החלטה זאת.

5.יש להעביר למומחה החלטה זאת, וכן להעביר אליו את כל החומר ששימש בסיס לחוות הדעת.

6.לאחר קבלת התשובות לשאלת ההבהרה, היא תועבר לצדדים, והם יקבלו ארכה בת 15 יום להשלים סיכומיהם, שאם לא כן יחשבו כמסכימים למסקנה העולה מחוות הדעת ולמתן פסק דין בהתאם.

7.להמשך טיפולה של המזכירות.

ניתנה היום, ט"ז אדר ב (18 מרץ 2014) בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ