אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> דה קפה נ' ארקיע תעופה ואח'

דה קפה נ' ארקיע תעופה ואח'

תאריך פרסום : 16/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ראשון לציון
54085-01-13
09/06/2013
בפני השופט:
רנה הירש

- נגד -
התובע:
מיכאל דה קפה
הנתבע:
1. ארקיע אינטרנשיונל (1981) בע"מ
2. מונה טורס בע"מ

פסק-דין

פסק דין

רקע וצדדים

1.התובע ואשתו יצאו לירח דבש והזמינו נופש בכרתים, באמצעות הנתבעת 2. הנופש הכולל טיסה, העברה ולינה סופק באמצעות הנתבעת 1. במהלך הדיון הוסכם כי התביעה כנגד הנתבעת 1 תידחה ללא צו להוצאות, וכי פסק הדין יתייחס לנתבעת 2 בלבד.

2.התובע טען כי ביקש חופשה ברמה גבוה, חדר הקרוב לבריכה או לים ודרכי הגעה נוחות משדה התעופה למלון חזרה וזאת מאחר ואשתו היתה בהריון מתקדם.

לטענת התובע שהגיע למלון קיבל חדר מרוחק מהים, מרחק הליכה של כ- 10 דקות במעלה הדרך ולא קרוב למתחם הים והבריכה. עוד טען התובע כי מהמרפסת נשקף נוף של מגרש הגולף ולא של הים, החדר היה ישן פשוט ובסיסי ביותר והמסדרונות מצחינים. התובע הבהיר כי פנה לקבלה במלון ובקש לעבור לחדר קרוב לים ולבריכה, וכי נדרשה ממנו תוספת תשלום משמעותית לצורך החלפת החדרים, והחלפה זו לא בוצעה בסופו של דבר.

לטענת התובע, אורחת נוספת שהגיעה למלון התלוננה גם היא על חדר המלון ופנתה לנתבעת שתטפל בשינוי החדר והנתבעת דאגה לה ללינה במלון חלופי שהיה לשביעות רצונה.

3.לטענת הנתבעת 2 (להלן: "הסוכנות") היא שימשה כמתווכת בין התובע לבין הספק המקומי גרידא. הסוכנות הסכימה כי התובע ביקש מפקיד הקבלה של המלון להעבירם לחדר אחר הקרוב יותר לים או לבריכה ולהתחשב בכך שאשתו של התובע בהריון, אך לדידה, אין לה שליטה על חלוקת החדרים בבתי המלון והיא אינה אחראית על חלוקה זו. התובע ואשתו הזמינו "חדר דלקס" עם נוף לים וזהו החדר שקיבלו, אלא שהתובע לא הסתפק בחדר וביקש לעבור לסוויטה קרובה יותר לים או לבריכה. מדובר בחדרים יקרים יותר מהחדר שהזמין התובע, ועל כן העברה שכזו כרוכה בתשלום.

הסוכנות טענה כי ביצעה את ההזמנה כדבעי ולא היה פגם כלשהו בעצם ביצוע ההזמנה, משום שסופקה בסופו של יום חבילת הנופש לתובעים ועל כן היא מילאה חובתה כלפיהם. לגישתה, אין לה אחריות על תקלות מקומיות שהתרחשו, אם התרחשו, במלון.

4.במעמד הדיון, העידו הצדדים, התובע טען כי הסוכנות לא הציעה להחליף לתובעים חדר למעט חלופה של חדר ליד הבריכה בעלות של 350 יורו ללילה. עוד טען התובע כי "בחדר ליד הייתה רינה מצליח מחדשות ערוץ 2 שקיבלה שדרוג ללא תשלום, היא בחרה לא לקבל את השדרוג ולכן העבירו אותה למלון אחר כולל מונית ספיישל". התובע טען כי לא יכול היה להביא אותה להעיד. עוד טען כי הסוכנות לא הציעה לו חדרים טובים יותר בתוספת של 150 דולר לחבילה, וכי לא היה ניתן לעשות שימוש בשירותי "הטוק טוק" משום שהדבר היה כרוך בהמתנה ממושכת בשמש.

דיון והכרעה

5.לאחר ששקלתי את טענות הצדדים וראיותיהם יש בדעתי לקבל את התביעה בחלקה, הכל כפי שיפורט להלן.

6.למעשה, אין לתובע טענה כנגד התנהלות הנתבעת 1 אשר העבירה את ההזמנה שקיבלה מהנתבעת 2 לידי הספק המקומי. כפי שאישר התובע, טענותיו הן כנגד סוכנת הנסיעות והמלון עצמו. מאחר שהמלון לא נתבע יש לדון רק בטענות התובע כנגד הנתבעת 2.

7.כפי שנפסק לא פעם, סוכנות נסיעות אינה אחראית לכל תקלה במלון, וכאמור בפסה"ד בתיק בר"ע 3278/01 בר טוביה נ' רזואן נסיעות בע"מ, פ"מ תשס"א(1)625 [2002], בעמ' 628:

"תפקידה של סוכנות נסיעות אינו שונה מזה של מתווך וככזאת, בהשאלה מסעיף 8(א) לחוק המתווכים במקרקעין, התשנ"ו - 1996, היא חייבת לנהוג בנאמנות, בהגינות ובדרך מקובלת ולמסור ללקוחותיה כל מידע שיש בידה בעניין מהותי הנוגע לעסקה."

8.התובע, שקיבל את פרטי המלון מסוכנת הנסיעות, יכול היה לבדוק את המרחק שלו משדה התעופה ואת מיקום החדרים שהגדרתם נרשמה בהזמנה. לפיכך לא ניתן לקבוע כי התובע קיבל חדרים שאינם תואמים את ההזמנה שבצע ואשר עבורה שילם. עם זאת, נראה כי היתה תקלה במהלך תיאום הציפיות שבין התובע לסוכנת הנסיעות.

9.אינני מקבלת את התביעה כנגד הסוכנות, ככל שהיא נובעת מהטענות לעניין הנוף מחדר המלון או הריח במסדרונות. דברים אלו אינם בשליטת הסוכנת ואין בידה לצפות מראש קיומן של תקלות מסוג זה, אציין כי בתמונה ת/1 בה סימן התובע את מיקום החדר נראה עץ החוסם את האפשרות לראות את הים מחדרו של התובע והסוכנות אינה יכולה להיות אחראית למידת הגיזום שמבצע בית המלון. אשת התובע לא הגיעה על מנת להעיד על בעיית ריח כלשהי והתובע גם לא זימן את האורחת הנוספת שהזכיר בתביעתו ובעדותו כדי לתמוך בדברים אלו.

10.עם זאת, שונים הם פני הדברים בנוגע למיקומו של החדר שהוזמן עבור התובע, והאגף בו הוא נמצא. כפי שצויין לעיל, התובע טען שהבהיר לסוכנת הנסיעות את הקשיים והדרישות המיוחדות שהציב בשל היותה של אשתו בהריון מתקדם.

ניתן היה לצפות שהסוכנת תסביר לו באופן ברור ומפורט כי יהיה צורך בהליכה משמעותית כדי להגיע לבריכה או לים, כי ניתן יהיה להשתמש בשירות הסעה פנימי של המלון אלא ששירות זה אינו מיידי, וכי יש אגפים שונים במלון שבכל אחד מהם רמת חדרים שונה בקרבה אחרת לחוף הים.

מידע זה, לא נמסר לתובע, היה מאפשר לו לתובע להבין את החשיבות של בדיקת החדר שהוזמן עבורו ובמיוחד מיקום החדר ולשקול את התאמת פרטי ההזמנה לנסיבותיו ולהעדפותיו האישיות. הבהרות אלו היו מתחייבות בנסיבות העניין, והיה מקום לצפות את מסירת המידע הרלוונטי המלא על ידי הסוכנת במיוחד שהיא היתה מודעת לעובדת הריונה של התובעת שהזמינה עבורה ביטוח נסיעות לחו"ל. באם היה נעשה דבר זה, לא היה התובע מופתע בהגעתו למלון והיתה נמנעת האכזבה שהיתה מנת חלקו.

11.הסוכנות לא דאגה להתייצבות סוכנת הנסיעות שטפלה בתובע לצורך מתן עדותה לבית המשפט. בית המשפט העליון קבע את ההלכה לפיה "ככלל, אי העדת עד רלוונטי יוצרת הנחה לרעת הצד שאמור היה להזמינו" (ע"א 641/87, קלוגר נ. החברה הישראלית לטרקטורים וציוד בע"מ [1990], פ"ד מד(1) 239, 245), וכי "מעמידים בעל דין בחזקתו שלא ימנע מבית המשפט ראיה שהיא לטובתו, ואם נמנע מהבאת ראיה רלוונטית שהיא בהישג ידו ואין לכך הסבר סבירניתן להסיק, שאילו הובאה הראיה הייתה פועלת כנגדו" ע"א 55/89, קופל (נהיגה עצמית) בע"מ נ. טלקאר חברה בע"מ [1990] מ"ד (4)  595, 602.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ