אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 957/05

גזר דין בתיק פ 957/05

תאריך פרסום : 21/08/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי ירושלים
957-05
09/10/2005
בפני השופט:
אהרן פרקש

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד שלומית בן יצחק מפרקליטות מחוז ירושלים
הנתבע:
עראפת עטייה
עו"ד אוסאמה סעדי
גזר דין

כתב האישום וההרשעה

1.         ביום 4.7.05 הורשע הנאשם, על פי הודאתו, בביצוע העבירות הבאות:

א.         התגייסות - עבירה לפי סעיף 7א'(ב) לחוק יישום ההסכם בדבר רצועת עזה ואיזור יריחו (הגבלת פעילות), התשנ"ה-1994 (להלן: "חוק היישום").

ב.         גיוס - שלוש עבירות לפי סעיף 7א'(א) לחוק היישום.

ג.          סחר בנשק - עבירה לפי סעיף 144(ב2) סיפא לחוק העונשין, התשל"ז-1977

2.         להודאת הנאשם קדם הסדר טיעון בין הצדדים, בדבר תיקון כתב האישום ולהלן עובדות כתב האישום המתוקן, המתארות את נסיבות ביצוע העבירות:

על פי האישום הראשון - בחודש אפריל 2005 או בסמוך לו התגייס הנאשם למודיעין הכללי של הרשות הפלסטינאית ונתבקש על ידי מפעילו לאסוף מידע ביחס לפעילות ארגון "ג'מעייה אוחוד" שפעל בעיסאוויה, ועשה כן. כמו כן, לבקשת מפעילו, גייס הנאשם שלושה סוכנים מתושבי עיסאוויה, כדי שיעבדו עימו עבור המודיעין הכללי הפלסטיני.

על פי האישום השני - בחודש אוגוסט 2004 או בסמוך לכך, פנה אדם המוכר לנאשם כסוחר בנשק לא חוקי וביקש מהנאשם שישיג לו כדורי אקדח. הנאשם השיג מגיסו מעל 15 כדורים והעבירם לסוחר הנשק. כמו כן, באמצע שנת 2004 פנה סוחר הנשק לנאשם וביקש ממנו להשיג לו כדורים לרובע סער מסוג M-16 או קלצ'ניקוב. הנאשם פנה לאדם בשם פיראס וביקש ממנו להשיג לו את התחמושת. כעבור מספר ימים, מסר פיראס לנאשם שקית בד ובה מחסנית M-16, מעל 50 כדורי רובה ובקבוק פלסטיק ובו אבק שריפה לח. הנאשם, אשר חשד כי הבקבוק מכיל חומר נפץ עבור מטעני חבלה, החביא את שקית הבד בבור שחפר בחצר ביתו ומאוחר יותר העבירה לגיסו וביקש ממנו להחביאה, על מנת שזה יחביאה. בד בבד מסר הנאשם לסוחר הנשק כ-50 כדורים שהוציא משקית הבד, תמורתם קיבל 100 ש"ח.

לעניין העונש, הוסכם בין הצדדים, כי המאשימה תבקש להשית על הנאשם עונש של 24 חודשי מאסר בפועל וכן מאסר על תנאי ואילו הסניגור יהיה חופשי בטיעוניו.

תסקיר שירות המבחן

3.         לבקשת הנאשם הגיש שירות המבחן תסקיר בעניינו. מתסקיר שירות המבחן עולה, כי הנאשם יליד הארץ, בן 30, רווק, תושב ירושלים ממוצא ערבי-מוסלמי. הנאשם הצטיין בלימודיו, סיים 12 שנות לימוד בירושלים, והשלים תעודת בגרות ירדנית. לאחר סיום לימודיו למד רפואה באוקראינה. עם הסמכתו כרופא חזר בשנת 2001 לארץ והחל ללמוד לקראת בחינות ההסמכה בארץ. לאחר שנכשל פעמיים בבחינות, החל לעבוד כאח סיעודי וכן כרופא בשטחי יהודה ושומרון, זאת לאחר שאחותו חלתה בסרטן והוא נדרש לסייע בטיפול בה. לאחרונה החל הנאשם בהליכי הגירה לארה"ב מתוך כוונה לעסוק שם ברפואה.

            לפני קצין המבחן הודה הנאשם בביצוע העבירות המיוחסות לו והסביר, כי בעת ביצוען לא הבין את החומרה המיוחסת לכך על ידי המדינה, מאחר שהרשות הפלשתינאית היא זו שפנתה אליו וגייסה אותו לפעילות שלא כנגד מדינת ישראל. הנאשם שלל מניעים לאומניים למעשיו.

הנאשם הותיר רושם חיובי על קצינת המבחן, אשר התרשמה כי הוא נעים הליכות, מתפקד באורח תקין ומנסה לבנות את עתידו כרופא, ובגין מעצרו ועונש המאסר הצפוי לו שילם ועשוי לשלם מחיר אישי כבד.

תמצית טיעוני ב"כ הצדדים

4.         ב"כ המאשימה, עו"ד בן יצחק, ביקשה כי בית המשפט יכבד את הסדר הטיעון על הצד הגבוה שלו, ויטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל של 24 חודשים וכן עונש מותנה. בטיעוניה הדגישה, כי המאשימה רואה את העבירות בהן הורשע הנאשם כעבירות ביטחון חמורות. הדבר בא לידי ביטוי בכך שהנאשם לא רק חטא בעצמו בכך שגויס לארגון מודיעין זר לצורך איסוף מידע, אלא אף החטיא אחרים וגייס שלושה נוספים לארגון (אישום ראשון); ובכך שמכר לאחר כדורים של רובה סער והחזיק ברשותו אמצעי לחימה נוספים, לרבות אבקת שריפה, אשר יכולה לשמש להכנת מטעני חבלה (אישום שני). למרבה המזל, כך טענה, הנאשם נעצר ואמצעי הלחימה נתפסו בטרם הגיעו לגורמים, אשר היו עושים בהם שימוש חבלני. עוד נטען, כי למרות שהנאשם הינו אדם מן היישוב, רופא במקצועו, הוא היה מוכן לקחת חלק בעבירות ביטחון מתוך מניע אידיאולוגי שעוצמתו גרמה לנאשם לסכן את עתידו. כל אלה, מצביעים על מסוכנותו של הנאשם המחייבת, לטענת ב"כ המאשימה, ענישה מחמירה, שתיצור הרתעה משמעותית, הן הרתעה אישית כלפי הנאשם והן הרתעה כללית. בעניין זה הדגישה ב"כ המאשימה כי הפסיקה הדנה בעבירות נשק קבעה, כי נסיבות אישיות נדחות מפני שיקולי הרתעה.

לעניין רמת הענישה, הגישה ב"כ המאשימה שני פסקי דין: ת"פ (ב"ש) 8145/04 מדינת ישראל נ' אלבחירי פואד , תק-מח 2005(1) 2961, בו גזר בית המשפט המחוזי על הנאשם שהורשע בעבירות נשק 32 חודשי מאסר בפועל בנוסף לעונש מותנה. לנאשם שם היה עבר פלילי ניכר, בניגוד לנאשם בענייננו, ולפיכך עתרה ב"כ המאשימה לעונש מופחת; ת.פ. (שלום י-ם) 4002/03 מדינת ישראל נ' עבד אלחלים שלודי ואח' , (לא פורסם, ניתן ביום 14.7.05), שם נגזרו על נאשם, שהורשע בעבירה אחת של התגייסות בלבד, חמישה חודשי מאסר בפועל בנוסף לעונש מותנה. בענייננו, הורשע הנאשם בנוסף, בעבירות התגייסות וסחר בנשק ובשל כך ביקשה ב"כ המאשימה להחמיר בעונשו.

5.         ב"כ הנאשם, עו"ד סעדי, ניסה למזער ככל הניתן מחומרת העבירה וטען, כי אין המדובר בפרשת ריגול חמורה אלא בהתגייסות וגיוס על רקע אזרחי ולא על רקע פעילות ביטחונית נגד מדינת ישראל. זאת לומד ב"כ הנאשם מהעובדה שהנאשם התבקש לאסוף מידע ביחס לפעילות ארגון "ג'מעיית אוחוד", עבור הרשות הפלסטינאית, ולא התבקש לאסוף מידע עבור ארגון טרור, וכן מהעובדה שבתחמושת שהיתה ברשות הנאשם, לרבות אבקת השריפה, לא נעשה כל שימוש במשך חודשים רבים, היא לא נמכרה ולא נמסרה לאף גורם עוין, ההיפך הוא הנכון - הנאשם החביא את אבקת השריפה בשל החשש שניתן יהיה לעשות בה שימוש למטעני חבלה.

ב"כ הנאשם התמקד בנוסף בנסיבותיו האישיות של הנאשם. לטענתו, בתקופה הרלבנטית אחותו של הנאשם חלתה בסרטן, הנאשם נכשל פעמיים בבחינות לרפואה, ויתכן שעשה את שעשה מתוך לחץ שהיה נתון בו. עוד נטען, כי הנאשם הביע חרטה עמוקה על מעשיו, עוד בחקירתו במשטרה והודה במעשיו בבית המשפט ולפני שירות המבחן.

ב"כ הנאשם הפנה לפסק דינו של כב' השופט ח. עמר בבית המשפט המחוזי בבאר שבע - ת.פ. (ב"ש) 8174/03 מדינת ישראל נ' אבו עג'ג' יוסף (לא פורסם), בו הורשע הנאשם בסחר ב-50 כדורים ושתי מחסניות שנמכרו לתושב הרשות הפלסטינאית ובית המשפט גזר עליו עונש של שישה חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות בלבד. לטענתו, אף שדובר היה במקרה חמור מהמקרה שלפנינו, בין היתר בשל העובדה שהתחמושת נמכרה לתושב הרשות הפלסטינאית,  הגבילה עצמה התביעה במסגרת הסדר הטיעון לשישה חודשי מאסר בלבד ובית המשפט הורה כי עונש זה ירוצה בעבודות שירות. כאן, כך נטען, מטרתם של הכדורים היה לצורך ירי בחתונה, ולאור נסיבותיו האישיות של הנאשם והחרטה שהביע, ביקש ב"כ הנאשם, כי בית המשפט יסתפק בעונש מאסר של שנה בלבד.

6.         בדיון בבית המשפט הביע הנאשם חרטה על מעשיו וביקש את רחמיו של בית המשפט הן לאור שהותו בכלא מיום מעצרו במשך כחמישה חודשים, והן בשל כך שמעשיו פגעו בעתידו. גם לפני שירות המבחן הודה הנאשם במעשיו והביע חרטה על מעורבותו בהם. עם זאת הסביר, כי בעת ביצוען של העבירות לא הבין את החומרה המיוחסת להן בידי המדינה, מאחר והרשות הפלסטינאית היא זו שפנתה אליו וגייסה אותו לפעילות שלא כנגד מדינת ישראל. עוד ציין, כי לעניין עבירת התחמושת - אף שהבין את חומרתה במישור הבטיחותי, לא עשה זאת ממניעים לאומניים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ