אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 3185/04

גזר דין בתיק פ 3185/04

תאריך פרסום : 04/10/2006 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי חיפה
3185-04
24/07/2005
בפני השופט:
רון סוקול

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד גב' אפשטיין
הנתבע:
1. גור אריה בן הראל ת"ז 303339412 (נדון)
2. שלמה בן שטרית ת"ז 205568519

עו"ד קורונל
גזר דין

1.         הנאשם מס' 2 (להלן: "הנאשם") הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום המתוקן (סומן ב') שכללו עבירות של החזקת סם שלא לשימוש עצמי, עבירה לפי סעיף 7(א)(ג רישא) לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש), תשל"ג-1973; ונסיון לעסקה אחרת בסם, עבירה לפי סעיף 13 ביחד עם סעיף 19א' לפקודת הסמים המסוכנים (נוסח חדש), תשל"ג-1973 וביחד עם סעיף 25 לחוק העונשין, תשל"ז-1977.

2.         על פי כתב האישום בו הודה הנאשם עולה כי בחודש אוקטובר 2004 קשרו שלמה פרץ (להלן: "פרץ") ושלמה גלעדי (להלן: "גלעדי") קשר לייבא לישראל סם מסוכן. במסגרת הקשר יצאו השניים לוינה שבאוסטריה ומשם להולנד לעיר אמסטרדם. באסטרדם העביר פרץ לידי גלעדי 43,427 כדורים המכילים סם מסוכן מסוג M.D.M.Aו-20,000 ריבועי נייר המכילים סם מסוכן מסוג L.S.D(להלן: "הסם"). את הסם ארזו בתוך מזוודה. בהתאם לאותו קשר עזב גלעדי את אמסטרדם, חזר לוינה ושם עלה על טיסה לישראל כשבידו המזוודה ובה הסם. על פי הסיכום בין פרץ לגלעדי היה פרץ אמור ליצור קשר עם גלעדי ולתאם איתו את העברת הסם לנציג מטעמו.

            ביום 17.11.04 נחת גלעדי בשדה תעופה בן גוריון ונעצר על ידי משטרת ישראל. בחיפוש שנערך בכליו נמצאה המזוודה ובה הסם המסוכן. לאחר מעצרו החליט גלעדי לשתף פעולה עם המשטרה בתפיסתם של יתר המעורבים.

3.         במועד מאוחר יותר התבצעו מספר שיחות תיאום בין גלעדי לפרץ שבסופם נקבע כי גלעדי יביא את המזוודה עם הסם במונית לכביש המוביל לכניסה המרכזית למושב גורן. על פי אותו סיכום הגיע גלעדי לתחנת האוטובוס שבכניסה לישוב כשהוא נוסע במונית ובידו המזוודה עם הסם. למקום הגיע הנאשם וגלעדי הוציא את המזוודה וניגש לכיוונו אל הנאשם. הנאשם ניגש אל המזוודה, על מנת לקחת את הסם, ואז הגיחו לעבור כוחות המשטרה שעקבו אחרי גלעדי ועצרו אותו. הנאשם לא ידע את כמויות הסם המדוייקות המצויות במזוודה.

4.         הסדר הטיעון במסגרתו הודה הנאשם בעבירות המיוחסות לו הושג במהלך שמיעת הראיות ולאחר שהושגו הסדרי טיעון עם גלעדי, אשר נשפט בהליך נפרד, ועם מר הראל גור אריה אשר על פי הנטען היה גם הוא מעורב בתיאום המפגש בין גלעדי לבין פרץ בנוגע ליבוא הסם.

5.         על פי ההסדר הוסכם כי כתב האישום יתוקן בנוסח כפי שפורט לעיל. כן הוסכם כי המאשימה תעתור לעונש שאינו על 3 שנות מאסר בפועל וכן לעונש מותנה ואילו הנאשם יוכל לעתור לכל עונש ללא כל מגבלה. עוד הוסכם כי יופעל עונש מאסר על תנאי שתלוי ועומד כנגד הנאשם בגין הרשעתו בתיק פלילי 5146/03 (שלום עכו) שבו נגזר עליו עונש מאסר מותנה לתקופה של 10 חודשים. מוסכם בזה כי העונש של 3 שנים מאסר בפועל שיוטל על הנאשם יכלול גם את עונש המאסר המותנה שיופעל.

6.         על פי אותו הסדר התבקש גם תסקיר של קצין המבחן בעניינו של הנאשם. על פי תסקיר קצין המבחן עולה כי הנאשם הינו בן 46, רווק וגר עם אביו. הנאשם חולה במחלת פוליו וכתוצאה מכך הינו נכה ומשותק באופן חלקי בפלג גופו הימני. אמו של הנאשם נפטרה לפני כ-20 שנה וכיום האב חולה, בעלת נכות קשה באוזניו ובעיניו והנאשם סועד את אביו. במהלך חייו למד הנאשם בבית ספר מקצועי וסיים 10 שנות לימוד אך בשל מצב בריאותו לא גוייס לצה"ל, במשך שנים עבד בעבודות מזדמנות. במשך שנים רבות נהג הנאשם לעשן סמים, לדבריו סמים קלים, אך לקצין המבחן מסר כי הפסיק את השימוש וכעת אינו משתמש יותר. בפני קצין המבחן ביטא הנאשם דאגה רבה לאביו ודאגה מהמשך החזקתו במאסר. עם זאת קצין המבחן ציין כי בשים לב לחומרת העבירה ולעובדה שלא ניתן היה לוודא האם הנאשם אכן הפסיק להשתמש בסמים, הוא נמנע מכל המלצה בעניינו.

7.         באת כח המאשימה ביקשה שבית המשפט יטיל על הנאשם עונש מאסר בפועל בהתאם לרף העליון עליו הוסכם, דהיינו 3 שנות מאסר וכן מאסר מותנה. באת כח המאשימה הדגישה כי לנאשם הרשעות קודמות בעבירות סמים. מגליון ההרשעות הקודמות שסומן ד' עולה כי לנאשם 6 הרשעות קודמות ובהן עבירות איומים, עבירות רכוש, עבירות מרמה והחזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית ושלא לצריכה עצמית. עוד טענה באת כח המאשימה כי חלקו של הנאשם בשרשרת יבוא הסם, מחו"ל ועד לצרכנים בישראל, היה מרכזי. כן היא מציינת שלעובדה כי הנאשם לא ידע את כמויות הסם המדוייקות במזוודה אין ליתן חשיבות רבה שכן הנאשם ידע כי מדובר בסם מסוכן וידע שלא מדובר בכמות קטנה אלא במזוודה מלאה בסמים. המאשימה הפנתה לגזר הדין שניתן בעניינו של גלעדי (ת.פ. 3186/04) ולפיו הוטל עליו עונש מאסר בפועל של 4.5 שנים וזאת על אף המלצת קצין המבחן בעניינו ועל אף שגלעדי שיתף פעולה עם הגורמים החוקרים. המאשימה ביקשה שלא ללמוד מהסדר הטיעון בעניינו של גור אריה שכן חלקו של גור אריה היה קטן ועל פי הסדר הטיעון איתו, הוא  הורשע אך ורק בעבירה של אי מניעת פשע. יצויין שעל גור אריה הוטל עונש מאסר בפועל של 4 חודשים אשר ירוצה בעבודות שירות.

8.         בא כח הנאשם סבור כי חלקו של הנאשם בביצוע עבירות היה קטן משל גור אריה הראל. לטענתו הנאשם נוצל, אולי בשל מצבו הרפואי, וכל שעשה היה לגשת ולקחת את המזוודה שאפילו את תוכנה המדוייק לא ידע. בא כח הנאשם הדגיש כי אין מקום לעשות השוואה בין הנאשם לבין גלעדי הואיל וגלעדי היה פעיל ביבוא, נסע לחו"ל כדי להביא את הסמים ונטל חלק מרכזי באיזון הקשר ליבוא הסמים.

            בא כח הנאשם הוסיף ומבקש כי בית המשפט יביא בחשבון את מצבו הרפואי של הנאשם, את מצוקתו כפי שפורטה בתסקיר קצין המבחן וכן מבקש הוא שבית המשפט יביא בחשבון שהנאשם הודה בכתב האישום המתוקן בשלב שבו היה ברור כי למאשימה יש קושי ראייתי להוכיח את העבירות שיוחסו לו בכתב האישום המקורי. לפיכך מבקש בא כח הנאשם כי בית המשפט יסתפק בהפעלת עונש מאסר של עד 10 חודשים, שהוא עונש המאסר שהוטל עליו בת.פ. 5146/03, וכי העונשים יופעלו בחופף באופן מלא.

9.         הנאשם עצמו ביקש את רחמי בית המשפט והדגיש כי את כל העבירות שביצע בעבר הוא ביצע בשל מצבו הנפשי והרפואי. לדבריו, כל עברו בתחום הסמים נוגע לשימוש עצמי בלבד.

            הנאשם גם זימן לעדות עד אופי, מאיר בר-ששת, המכיר את הנאשם בתפקידו כעובד מחלקת הרווחה במועצה האזורית. העד סיפר כי הוא מכיר את הנאשם כבר מספר שנים על רקע בעיותיו הכלכליות והאישיות וכי מחלקת הרווחה פועלת בשיתוף עם הנאשם על מנת לגבש תוכנית מסודרת לשיקום. לדבריו, הוא התרשם ביכולתו וברצונו של הנאשם לפתוח בהליך של שיקום ולכן ביקש שבית המשפט ישים דגש על שיקומו של הנאשם ולא על שיקולי הענישה האחרים.

            לבית המשפט גם הוצגו מכתבו של השר לאיכות הסביבה, שלום שמחון, המכיר את הנאשם מגיל צעיר. על פי מכתבו הנאשם מוכר לו כאדם טוב לב אשר תמיד ניסה להתגבר על מגבולתיו הפיזיות. עוד צורף מכתבו של ועד המושב "אבן מנחם", בו מתגורר הנאשם ביחד עם אביו וגם מזכירות הועד מדגישה את העובדה שהנאשם סועד את אביו, מסייע לו ונכונות הועד לעזור לנאשם ככל שידרש כדי לשלבו חזרה בחיים נורמטיביים.

10.        כבר נאמר רבות על החומרה הרבה שיש בנגע הסמים ופגיעתו הרעה בחברה. על בתי המשפט מוטלת המשימה להילחם בנגע זה וללחום את מלחמת החברה בעוסקים בסמים. בית המשפט הדגיש את התוצאות ההרסניות שיש בסמים לשלומה של החברה, לבריאותה ולבטחונה(ראה ע"פ 332/87 אורי בר-און נ' מדינת ישראל, פ"ד מב(1) 382) . בע"פ 2649/00 בועז ישראל נ' מדינת ישראל, דינים עליון, ס 183, מציין בית המשפט העליון:

            "החברה בישראל שמה לה למטרה להדביר את נגע הסמים ולבתי המשפט תפקיד ראשון במעלה להבטיח שיעד זה יושג, ולא יהווה משאלת לב בלבד".

            אלו הם רק חלק משיקולי הענישה שכן כבר נפסק כי גזירת דינו של נאשם הינה עניין לשיקול דעת הנעשה על הרקע הכללי תוך מתן דגש לנסיבותיו האישיות של כל נאשם ונאשם הבא בפני בית המשפט (ראה ע"פ 212/79, פלוני נ' מדינת ישראל, פ"ד לד(2), 421).

11.        כאמור שני הצדדים התייחסו לגזרי הדין שהוטלו על גלעדי ועל גור אריה וכל אחד ניסה להצביע על ההשוואה הנדרשת בין חלקו של הנאשם לחלקו של כל אחד מהאחרים וכל אחד מסיק מהשוואה זו מסקנות אחרות.

            אזכיר כי כלל "אחידות הענישה" אינו מחייב ענישה זהה לנאשמים שונים שכן עסקינן בענישה אינדווידואלית המביאה בחשבון את מכלול נסיבותיו של כל נאשם ונאשם (ראה דנ"פ 10906/03, אילון צברי נ' מדינת ישראל, דינים עליון סו', 448). כידוע מהכלל של אחידות הענישה מתחייב גם עקרון "מדרג הענישה" דהיינו הבחנה בין הנאשמים השונים על פי חלקם בביצוע העבירות ועל  פי נסיבות אישיות רלבנטיות ( ע"פ 3229/02 מדינת ישראל נ. פלוני, דינים עליון סז' 75). ברי כי מי שחלקו בביצוע העבירות היה רב יותר, כגון מי שיזם את ביצוע העבירות, ולעניינו מי שיזם את יבוא הסם, ייענש בחומרה רבה יותר  מזה שרק נטל חלק בשרשת המבצעים (ראה לאחרונה ע"פ 11011/04 , אשראף נ. מדינת ישראל- טרם פורסם).

            בית המשפט יביא בחשבון את חלקו של כל נאשם בביצוע העבירות, את עברו של כל נאשם, את מצבו האישי, את הרקע לביצוע המעשים על ידו וכדומה, וישקלל את השיקולים השונים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ