אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גזר דין בתיק פ 1022/04

גזר דין בתיק פ 1022/04

תאריך פרסום : 25/09/2007 | גרסת הדפסה
פ
בית המשפט המחוזי באר שבע
1022-04
14/01/2007
בפני השופט:
1. ר. יפה כץ - אב"ד
2. ו. מרוז
3. א.ואגו


- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד א. אלטמן
הנתבע:
אלג'בור תאופיק ת.ז. 037782117
עו"ד א. בר ציון
גזר דין

1.         כתב האישום המקורי שהוגש כנגד הנאשם ייחס לו ביצוע עבירות של רצח בכוונה תחילה וחבלה בנסיבות מחמירות. לאחר שמיעת 7 עדי תביעה, הגיעו הצדדים להסדר טיעון ביניהם, במהלכו תוקנו עובדות כתב האישום, סעיפי החיקוק שונו, והנאשם הודה בכתב האישום המתוקן והורשע בהתאם. לא היתה הסכמה לענין העונש.

            בהתאם לעובדות שבכתב האישום המתוקן, עולה כי בתאריך 18/9/04, ברהט, התרחשה קטטה המונית, בין פלגי משפחת אלג'בור המתגוררים במקום, במהלכה התגודדו אנשים על הכביש ועל המדרכה. הנאשם, אשר ראה מביתו את הקטטה, עלה על משאית וולבו שהיתה בשימושו, על אף שלא היה לו רשיון נהיגה, ונסע במהירות לעבר הקהל המתקוטט בכוונה להפחידם ולהבריח אותם מהמקום. בעת נסיעתו של הנאשם לכוון המתקוטטים, נורו מספר יריות לכיוון המשאית, ושלושה קליעים פגעו במשאית. קליע נוסף חדר לתא הנהג. אז, סטה הנאשם ועלה עם המשאית על המדרכה, במקום בו עמדו אנשים מהפלג היריב, וכתוצאה מכך פגעה המשאית בעשרה אנשים: 4 אנשים נהרגו ו-6 נחבלו.

            במעשיו גרם הנאשם למותם של: אחמד אלג'בור, יליד 1949; סאמירה אלג'בור, ילידת 1959; חמאדה (מנוה) סאלם אלג'בור, ילידת 1953 ו-סבאח אלג'בור, ילידת 1978.

            כן, גרם הנאשם במעשיו לחבלה באנשים הבאים: סאברי אחמד אלג'בור, יליד 1987, לו נגרמו שברים בצלעות וחבלה בראש; ג'אבר סאלם אלג'בור, יליד 1964, לו נגרמו שברים באגן, חבלות בראש ובחזה והוא נאלץ לעבור ניתוח; טהא אבולקיען, יליד 1978, לו נגרמו חבלה בפניו; חוכמה סאלם אבולקיען, ילידת 1956, לה נגרמו חבלות ביד וברגל; ראג'י סאלם אלג'בור, יליד 1972, לו נגרמו חבלות בכתף, בזרוע ובגב ועבר ניתוח להשתלת עור ו-עומרי אחמד אלג'בור, יליד 1982, לו נגרמו חבלות בכתף.

            הנאשם הודה, כי במעשיו גרם למותם של המנוחים הנ"ל וגרם לפציעתם של האחרים, לאחר שבחר להשתמש במשאית ככלי אשר יכריע את הכף בקטטה. כן, הודה הנאשם, כי נסע באופן פזיז ומסוכן לעבר המשתתפים בקטטה, כאשר היה מודע לכך, שמעשיו עשויים לגרום למותם וחבלתם של המשתתפים באותה קטטה.

            לפיכך, הורשע הנאשם בעבירה של הריגה - עבירה לפי סעיף 298 לחוק העונשין, תשל"ז - 1977 (להלן: "חוק העונשין") ועבירה של חבלה חמורה - עבירה לפי סעיף 333 לחוק הנ"ל.

2.         לבקשת הסניגורית המלומדה, עו"ד א. בר-ציון, נתבקש שירות המבחן להגיש תסקיר על הנאשם.

            מהתסקיר עולה, כי הנאשם רווק בן 23    . לאביו, הנשוי לשתי נשים, 19 ילדים, כאשר הנאשם הוא הרביעי לאמו מתוך 10 ילדיה. הנאשם סיים 8 שנות לימוד ולאחר מכן עבד בעסק המשפחתי להובלת ירקות. בטרם מעצרו, עמד הנאשם בפני נישואים והתגורר ברהט.

            הנאשם טופל על ידי שרות המבחן לנוער בשל עבירות שביצע בשנת 1997, אם כי יש לציין שעבירות אלה אינן מפורטות בגליון ההרשעות הקודמות שהוגש לביהמ"ש (ת/1 לענין העונש). כבר אז התרשם שרות המבחן, כי הנאשם בחור חיובי ואחראי, שגדל על נורמות וערכים חיוביים, וכי אינו מנהל את חייו על פי קודים עבריינים. כך התרשם שירות המבחן גם עתה. להערכתו הנאשם בעל כוחות תפקודיים תקינים ונראה, כי החליט לנצל את תקופת מאסרו ולהשתתף בקורסים רבים ככל האפשר על מנת לקדם את עצמו.

            חרף העובדה, כי הנאשם נתקל מידי פעם בהתנהגות בעייתית של בני משפחתו המורחבת, הוא טען בפני שרות המבחן, כי הוא נמנע מלהיות מעורב במצבים כאלה, והדגיש, שאלימות לא מאפיינת את דרכי חשיבתו והתנהגותו.

הנאשם טען בפני שרות המבחן, כי הרקע לארוע נשוא כתב האישום היה קונפליקט מתמשך בתוך משפחתו המורחבת, שהתנהל במשך חודשים לפני הארוע הנ"ל והיה אלים. הדבר בא לידי ביטוי בפציעות של בני משפחתו, ואף בארוע עצמו ירו אל עבר ביתו. הנאשם טען, כי איננו יודע מהו הרקע לקונפליקט האמור, והדגיש, כי עד הארוע נשוא כתב האישום לא היה מעורב בקונפליקט כלל.

שרות המבחן התרשם, כי הנאשם לוקח אחריות על ביצוע העבירה - על מעשיו ותוצאותיהם, ומביע אמפתיה לקורבנות הארוע. הנאשם גם הביע חרטה על מעשיו והדגיש, כי לא התכוון לפגוע בקרובי משפחתו, אותם אהב. הוא תאר מצב של בהלה ובלבול בהם היה שרוי, אם כי שרות המבחן התרשם, כי הוא מכיר באחריות למעשיו.

יש לציין, כי לאור הערת שרות המבחן בעניין אופן ראייתו של הנאשם את מעשיו עובר לביצוע העבירה ובמהלכה, נתבקשו הנאשם וסניגורו, בטרם הטיעונים לעונש, להביע עמדתם בעניין זה, והנאשם חזר והודה בפני ביהמ"ש בעובדות כתב האישום המתוקן כמות שהן.

שרות המבחן שוחח טלפונית גם עם אביו של הנאשם, אשר נאלץ לברוח עם נשותיו וילדיו לצפון הארץ על מנת להימלט מנקמת בני משפחתם של הקורבנות, ואף האב תאר את בנו באור חיובי.

לסיכום, שרות המבחן העריך, כי לנאשם כוחות תפקודיים חיוביים והתרשם, כי כיום הנאשם ער לדפוסי ההתנהגות הבעייתים שתרמו לביצוע העבירה ולחומרתה, שבאו לידי ביטוי לא רק במעשה עצמו אלא בניהול חייו לפני כן (כגון נהיגה ללא רשיון ומעורבתו בפלילים בגיל צעיר). שרות המבחן התרשם עוד, כי לנאשם פוטנציאל טיפולי ושיקומי והמליץ להתחשב בגילו הצעיר בעת גזירת עונשו. כן סבר שירות המבחן, כי יש מקום להמליץ בפני גורמי שב"ס לשלב את הנאשם במסלולים שיקומיים וטיפוליים במסגרת בית הכלא.

3.         לנאשם 3 הרשעות קודמות - הראשונה בגין עבירות של החזקת סמים לצריכה עצמית משנת 2003; לאחר מכן הורשע הנאשם בגין עבירת תגרה במקום ציבורי (עבירה משנת 2002); והעבירה האחרונה בגינה נדון הנאשם, אף היא בגין החזקת סמים מסוכנים לצריכה עצמית - עבירה משנת 2004.

4.         במסגרת ראיותיו לעונש, העיד התובע המלומד, עו"ד א. אלטמן, את ג'אבר אחמד אלג'בור, אשר שניים מההרוגים כתוצאה ממעשי הנאשם הם הוריו - אחמד אלג'בור ו-חמאדה (מנוה) אלג'בור. סמירה אלג'בור המנוחה, היתה דודתו של העד, אשתו השניה של אביו, והמנוחה הרביעית, סאבח אלג'בור, היתה אשת אחיו.

            העד הוסיף וציין, כי הנאשם אף הוא קרוב משפחה - הוא בן דודו.

            העד מסר בביהמ"ש, כי כיום המשפחה המורחבת, זו המצויה בצד הקורבנות, נשארה באחריותו, בהיותו האח הגדול. לאביו המנוח היו 18 ילדים מ-4 נשים שונות. שתיים מהן, שהיו יחדיו אמהות ל-17 ילדים, נקטלו כתוצאה ממעשי הנאשם. 8 מתוך ילדי אביו, שנשארו יתומים מאב ומאם, הם קטינים ונמצאים כעת באחריותו של העד, כאשר הגדול מבין השמונה כבן 18 והיתר קטנים יותר (הילד הקטן כבן 6).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ