אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> גאנם נ' טאפש ואח'

גאנם נ' טאפש ואח'

תאריך פרסום : 24/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עכו
16008-05-10
16/12/2013
בפני השופט:
שושנה פיינסוד-כהן

- נגד -
התובע:
רוכן גאנם
הנתבע:
1. חמד טאפש
2. 3.סארי טפאש
3. 2.זיאד טאפשע"י ב"כ עוה"ד רמי מועדי

פסק-דין

פסק דין

1.עסקינן בתביעה לפיצוי נזקי גוף בגין אירוע תקיפה נטען מיום 30.6.09. לטענת התובע בדרכו לביתו בבית ג'ן עקבו אחריו הנתבעים, ובעת שנכנס לשער ביתו קיבל חבטה בראשו מאחור ובצוואר. בעודו נופל ארצה המשיכו הנתבעים בצוותא לתקוף אותו ולהכותו בכל חלקי גופו. לטענתו, מלבד חבלות שספג הושמעו כלפיו איומים ברצח. לשיטת התובע, התקיפה תוכננה ובוצעה כפעולת נקם בשל תלונות שהגיש כנגד הנתבע 1 בגין בניה לא חוקית, ואשר בעקבותיה נסגר עסקו של הנתבע 1 (להלן גם: "חאמד").

2.בעקבות אירועים אלו הגיש התובע תלונה במשטרה. משנסגר תיק החקירה מחמת העדר ראיות מספיקות (החלטה מיום 10.11.09) הגיש התובע ערר והתיק נפתח לבירור מחודש. הוראה על חידוש החקירה ניתנה ב 01/2013 אך עד כה טרם הסתמנו התפתחויות בחקירה. בפועל לא עלה בידי התובע להציג תיק החקירה לבית המשפט.

3.בכתב הגנתם הכחישו הנתבעים לחלוטין דבר התרחשותו של האירוע הנטען. כל שטענו הנו, כי בין הצדדים נטוש סכסוך לאור בניה לא חוקית של התובע ובגין הוצאת צו הריסה כלפיו. לגרסתם, התובע חשד כי חאמד התלונן עליו, וכצעד של נקמה התלונן על חאמד שבנה עסק שלא כדין. בנוסף הגיש תביעות נוספות וכן תלונות סרק למשטרה על מנת לגרום נזק לחאמד. עוד נטען, כי לתובע עבר פלילי וכי בעבר הוא אשר הורשע בעבירת תקיפה שלא כדין. גם ביחס לאירוע זה נטען כי לא היו דברים מעולם, וכי מדובר בעלילה פרי דמיונו של התובע.

4.לראשונה בתצהיריהם העלו הנתבעים טענות חדשות ביחס לאופן התרחשות אירוע התקיפה. הנתבעים טענו, כי התובע הוא שתקף למעשה את חאמד, לאחר שחסם את דרכו ובעת שיצא את שער מגרשו (הממוקם בסמוך לבית התובע), וכי אחיו שנכח במקום, הנתבע 2 (להלן גם: "זיאד") נחלץ לעזרתו. טענות אלו לא הועלו בשום שלב בכתב ההגנה, אך הנתבעים הצהירו עליהם ושבו על כך בעדותם. התובע טוען כי מדובר בגרסה שבדו הנתבעים במענה לתביעה.

גדר המחלוקת

5.גרסתם החדשה של הנתבעים, ובטרם נדון בה לגופה, מצמצמת את גדר המחלוקת אודות התרחשותו של מאורע אלים בין הצדדים במועד 30.6.2009 (על כך אין עוד מחלוקת) בסמוך לבית התובע. השאלות שנותרו לבירור הן מי תקף, מי הותקף ובאיזה אופן.

דיון

6.כבר בראשית הדיון יצוין, כי העובדה שגרסת הנתבעים הובאה לראשונה בתצהיריהם ולא בא זכרה בכתב ההגנה, גם בהתעלם משאלת הרחבת חזית אסורה, מעוררת שאלות בדבר מהימנות הגרסה. הדברים אמורים בפרט לנוכח עדותו של חאמד, כי "סיפרתי בדיוק לעו"ד את האמת" (עמ' 38, ש' 11-13 לפר' הדיון מיום 29.3.2012). המדובר בעובדות מהותיות וברי כי דיווח לעו"ד אודות תקיפה מצדו של התובע דווקא, ראויה הייתה למצוא את מקומה בכתב ההגנה ללא כל ספק. הנתבעים לא הציגו כל סיבה לאי העלאת טענות הגנה מהותיות אלו בכתב ההגנה ולכך השלכה במישור המהימנות. לכך נשוב בהמשך.

מסכת הראיות

7.התובע צירף לכתב הגנתו תעודת חדר מיון בביה"ח לגליל המערבי, נהריה- מיום 30.6.09 שעה 21:55 ומיום 1.7.2009 שעה 13:14 (לאחר הפניה ולאחר דיווח על החמרה במצבו: הקאות, סחרחורות) אישורי מחלה וכן דו"ח סיום טיפול פיזיותראפי. עוד צורפו אישור על הגשת תלונה בגין איומים ותקיפה וחבלה ממשית מיום 30.6.09 שעה 20.44; הודעה על החלטה שלא להוסיף ולחקור מחמת העדר ראיות (החלטה מיום 10.11.09); ערר על החלטה מיום 10.11.09 הנ"ל; החלטה מיום 4.1.10 לקבל את הערר ולהמשיך בפעולות חקירה; חוות דעת מומחה לכירורגיה אורטופדית. לתצהירו של התובע צורפו נוסף על אלה- פלט שיחות של חב' פלא' המעיד על כך שבוצעה שיחה ממכשירו למשטרת ישראל ביום 30.6.09 שעה 20:17; אישור מד"א על פינויו באמבולנס; העתק תמונות (מצולמות); תלוש משכורת; דו"ח רווח והפסד לשנת המס 2010. כמו כן הוגש תצהירה של אשתו אשר צירפה תלושי משכורת שלה. מטעם התובע העידו התובע ואשתו, כעדת ראיה שנכחה במקום. הנתבעים העידו אף הם.

8.לכתב הגנתם של הנתבעים וכן לתצהיריהם לא צורפו ראיות או מסמכים. הנתבעים הגישו חוות דעת נגדית מטעמם (בנוגע לנכותו של התובע בלבד). לראשונה במהלך עדותו, הציג חאמד אישור אשפוז מיום 30.6.2009 וכן אישורי מחלה (סומן נ/8). השאלה מדוע לא הוצגו אישורים אלו עובר להגשת כתב הגנה, ואף לא בשלב התצהירים לא הובררה, ויותר מכך נותרה השאלה מדוע אם אכן אושפז ונפצע חאמד בעקבות תקיפת התובע כטענתו, לא הגיש תלונה הדדית במשטרה או תביעה נזיקית בגין התקיפה הנטענת. לא כל שכן מדוע לא טען כל טענה שר כזו בכתב הגנתו.

9.ההסבר שסיפק חאמד בעדותו, כי "אני הזעקתי את המשטרה אבל לא הגשתי תלונה כי כיבדתי את המילה של האנשים שהבטיחו לעשות סולחה" (עמ' 41, ש' 20-21 לפר', הדגשה לא במקור), עומד בסתירה לטענה בתצהירו (סעיף 7 לתצהירו) כי לאור פניות של מכובדים ביטל את התלונה שהוגשה על ידו. למותר לציין, כי לא הוגשה כל ראיה להגשת תלונה בשלב זה או אחר, או כל ראיה להזעקת המשטרה על ידי חאמד בסמוך להתרחשות אירוע התקיפה על אף שהעיד "אני נשארתי באותו מקום ודיממתי ואז התקשרתי למשטרה" (עמ' 40, ש' 30-31 לפר', הדגשה לא במקור). מאידך, הציג התובע ראיה ליצירת קשר עם המשטרה עובר להתרחשות האירוע (נספח א' לתצהירו, פלט שיחות יוצאות ממכשיר הרשום על שמו בחב' פלאפון) ובהתאמה לעדותו (עמ' 18, ש' 19-20 לפר' הדיון מיום 15.3.2012). עוד יש לציין, כי בשום אופן לא הוכחה פניית מכובדים לחאמד על רקע התקיפה לכאורה (נ/7 אינו מהווה ראיה לכך, ובפרט משהעיד חאמד לגבי מסמך זה "אני לא זוכר אם זה לפני האירוע או לאחריו", עמ' 42 ש' 15-16 לפר').

10.מתעוררת שאלה נוכח העובדה כי שעה שתלויה ועומדת תלונת התובע כנגד חאמד במשטרה, יאות לבטל- באופן חד צדדי- תלונה שהגיש, או לא להגיש תביעה שכנגד, שעה שחשוף הוא לתביעתו הנזיקית של התובע באותה עילה ממש. הדברים אמורים בפרט, משאין חולק, כי חאמד הגיש תובענה שעניינה סילוק ידו של התובע מחלקתו בת.א 22373-06-09 בו בחודש בו בוצע אירוע התקיפה הנטען בהליך זה (ר' מס' ההליך). טענת חאמד כי ביקש לסיים את המחלוקות ביניהם בדרכי נעם (פסקה 68 לסיכומי הנתבעים), דווקא לאחר שהותקף לכאורה על ידי התובע, אינה מתיישבת על רקע זה.

11.זאת ועוד, גרסת הנתבעים ועדויותיהם בדבר תקיפה מצד התובע לא נתמכה בראיות. הראיה היחידה- אישור אשפוז של חאמד מבית חולים זיו (אשר תוכנו כלל לא בהיר) הוגשה רק בשלב העדויות וכנגדה הוצג אישור אשפוז של התובע וראיות להמשך טיפול פיזיותראפי ומעקב.

12.בזהירות יצוין, כי כל שאלת אשפוזו ומצבו הרפואי של חאמד בערב האירוע לא הובררה. חאמד אמנם הציג אישור מבית חולים זיו בדבר אשפוז בערב האירוע (אישור לא קריא). עוד העיד חאמד כי הזמין אמבולנס. אך משנשאל, "אם הזעקת אמבולנס לא התפנית עם האמבולנס?" השיב "כי יכולתי לעמוד על הרגליים ולא רציתי לעשות הצגות אז אח שלי לקח אותי לבית החולים" (עמ' 41, 29-32 לפר' הדיון מיום 29.3.2012). כך שלא הוברר לשם מה הזעיק אמבולנס, אם בכלל; ואם הזעיק מדוע לא התפנה באמבולנס.

13.גם לגופו של עניין, נפלו סתירות בעדויות הנתבעים- חאמד בתיאור אופן התקיפה על ידי התובע העיד, כי "הוא תקף אותי מאחור עם מכות על הגב ועל הראש.. כל זה קרה ליד השער. השער היה סגור וזה קרה בכביש מחוץ לשער" (עמ' 40, ש' 1-15 לפר' הדיון מיום 29.3.2012, הדגשה לא במקור). גם סארי העיד, כי התובע תקף את אביו מאחור (עמ' 49, ש' 26-29 לפר' מיום 15.4.2013 ). לעומתם העיד זיאד, כי "..ראיתי שהוא תופס את חאמד על העמוד ונותן לן מכות. הוא דחף אותו לעמוד, הפנים של חאמד היו לרוכן, הוא דחף אותו בחזה, אחד מול השני. אני ראיתי את רוכן דוחף את חאמד... תפסתי את רוכן מאחור והזזתי אותו" (עמ' 53, ש' 11-16 לפר' מיום 15.4.2012, הדגשה לא במקור). כך ובעוד שהעידו חאמד וסארי כי התובע תקף את חאמד מאחור, העיד זיאד, כי התקיפה בוצעה פנים מול פנים כשחאמד ורוכן ניצבים אחד מול השני. משנשאל זיאד "איך הוא תפס אותו? אתה מוכן להדגים" הדגים- ת. מראה יד אחת שמאלית על החזה ויד ימינית מונפת באגרוף (עמ' 54, ש' 10-11 לפר' הדיון מיום 15.4.2012) גרסה זו לא בא זכרה בעדותו של חאמד וגם לא בעדותו של סארי, הגם שהעיד זיאד משנשאל "מתי שאתה הגעת למקום האירוע וראית שחאמד מתקוטט או תופס את התובע או התובע תופס אותו, איפה היה סארי באותו רגע?" והשיב "הוא בא איתי" (עמ' 54, ש' 5-7 לפר' מיום 15.4.2012).

14.עוד נפלו סתירות ביחס לאופן הגעתו של סרי לזירת ההתרחשות: כך ובעוד שהעיד סרי, כי "... אני חיכיתי לדוד שלי, בגלל זה לא נסעתי איתו. אני באתי עם הדוד שלי ורציתי לחזור איתו.." (עמ' 49, ש' 21-22 לפר' הדיון מיום 15.4.2012 להלן: "פר' 3"), העיד זיאד דודו, כי "אנחנו עבדנו במגרש, אני אישית מהבוקר. אחי ובן אחי הצטרפו אחר הצהרים. לפני כן אני עבדתי לבד. אני הגעתי למקום לבד עם הטרקטורים. בן אחי סארי הגיע בג'יפ עם אבא שלו אחרי הצהריים, לא איתי" (עמ' 53, ש' 4-6 לפר' 3). עוד ומלבד סתירות אלו, תמוה בעיני כי סארי ידע להעיד לפרטי פרטים בדבר אופן התרחשות התקיפה אך במענה לשאלות רבות בנוגע לשהותו בזמן הגעת המשטרה או האמבולנס וכיו"ב, השיב "אני לא זוכר" (ר' למשל עמ' 50 לפר').

15.הללו מתווספים לעובדה, שלא ניתן להתעלם ממנה, כי כל הגרסה בדבר תקיפתו של חאמד על ידי התובע הועלתה לראשונה בתצהירים, ולא בא זכרה בכתב ההגנה. מדובר בגרסה שלא נתמכה בראיות למעט עדויות בעלי דין. הראיה היחידה בדבר פנייתו של חאמד לבית החולים באותו ערב הוגשה לראשונה בשלב העדויות, וממילא לכשעצמה אינה מלמדת על תקיפה מצד התובע דווקא. בהצטרף לסתירות שנפלו בעדויות הנתבעים ובפרט ביחס לאופן התרחשות התקיפה, נחה דעתי כי מדובר בגרסה שאינה מהימנה.

16.מאידך, גרסת התובע בכל הנוגע לתקיפתו על ידי הנתבעים נתמכה בעדותה של אשתו, עדת ראיה שנכחה במקום ההתרחשות לפחות בשלב בו הוכה בעלה (כך על פי עדות התובע ואשתו). אמנם אשת התובע לא נכחה בכל מהלך העניינים, שכן העידה כי פגשה בבעלה "בכביש הראשי איפה שעמד להיכנס לחצר על מנת להחנות את הטרקטור" (עמ' 26, ש' 4-7 לפר' מיום 15.3.12) וכי הזמן שחלף מרגע שנכנסה לביתה ועד לרגע שבו טוענת כי שמעה את הצרחות של בעלה הוא "עשר דקות, רבע שעה" (עמ' 27, ש' 19-21 לפר' מיום 15.3.2012). כן העידה, כי אחרי שראתה את הנתבעים תוקפים את בעלה עם הידיים "אני נכנסתי לבית שלי ולא ראיתי מה הוא עשה כי אני בכיתי וצעקתי ולא ידעתי מה אני עושה והשכנות הכניסו אותי לבית שלי..." (עמ' 28, ש' 14-17 לפר'). יחד עם זאת, העידה אשת התובע בדבר אופן התרחשות האירוע, כעדת ראיה שנכחה במקום;

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ