אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ב.א. קובטי חברה לבניין ושיפוצים בע"מ נ' נוה

ב.א. קובטי חברה לבניין ושיפוצים בע"מ נ' נוה

תאריך פרסום : 24/12/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
10354-02-11
16/12/2013
בפני השופט:
נסרין עדוי

- נגד -
התובע:
ב.א. קובטי חברה לבניין ושיפוצים בע"מ
הנתבע:
רונן נוה
פסק-דין

פסק דין

לפניי תביעתה של חברת ב.א קובטי חברה לבניין ושיפוצים בע"מ (להלן: "החברה") כנגד רונן נוה (להלן: "רונן"), לקבלת יתרת תמורת העבודות שבוצעו על ידי החברה בביתו של רונן, מזמין העבודה מהחברה. וכן, תביעתו של רונן כנגד החברה לקבלת פיצויים בגין הליקויים בעבודה אשר בוצעה על ידי החברה.

ביום 26.8.10 נחתם בין החברה (באמצעות מנהלה והמוסמך לחתום בשמה, אסד קובטי) לבין רונן זכרון דברים, לפיו החברה התחייבה לבצע בביתו של רונן עבודות לפי תוכנית שצורפה לזכרון הדברים ולפי הרשימה המופיעה בזכרון הדברים (ראו: סעיפים 1 עד 12 לזכרון הדברים – נספחים א' ו- ב' למוצג ת/1).

בזכרון הדברים נקבע, כי סכום תמורת העבודה הינו: " סה"כ עלות העבודה הנ"ל = 104,300. הסכום במילים = מאה וארבעה אלף שלוש מאות ₪ לא כולל".

באשר לתנאי התשלום נקבע בזכרון הדברים, כי: התשלום הראשון בסך 20,000 ₪ ישולם ביום חתימת ההסכם, ביציקת ריצפת ביטון ממ"ד + מדרגות ורצפות ישולם סך של 15,000 ₪, בגמר יציקת קירות ממ"ד + בניית חדר שינה + בניה בדירה ישולם סך של 20,000 ₪, בגמר עבודות ריצוף ותיקוני טיח אחרי החשמלאי ושפכטל ישולם סך של 20,000 ₪, בגמר עבודות אינסטלציה לפני הרכבת הכלים הסניטרים ישולם סך של 20,000 ₪, ובמסירת העבודה כולל הפינוי תשלום היתרה בסך 9,300 ₪.

מחלוקת ראשונה אשר הייתה נטושה בין הצדדים, עניינה תוספת המע"מ על הסכום הנקוב בזכרון הדברים. אלא, שלאחר שמיעת העדים מטעם הצדדים, ובטרם שמיעתו של העד שמעון, שהיה אמור להעיד מטעמו של רונן, הצדדים הודיעו על הסכמתם לצמצום המחלוקות הנטושות ביניהם לשלוש שאלות בלבד: הראשונה, האם התובעת קיבלה את מלוא הסכום של 104,300 ₪ או שמא קיבלה אך ורק את הסך של 70,000 ₪. השנייה, הליקויים בעבודות שבוצעו על ידי התובעת. השלישית, נושא העבודות הנוספות (ראו: עמ' 28 לפרוטוקול, ש' 1-5).

גובה הסכום אשר שולם על ידי רונן לחברה מתוך סכום התמורה הנ"ל?

קובטי העיד, כי רונן שילם על חשבון העבודות סך של 70,000 ₪ בלבד. כבר אקדים ואציין, כי עדותו של קובטי בהקשר זה יצרה עלי רושם אמין ומהימן ביותר. קובטי הציג את הקבלות שהוציאן בגין הסכומים ששולמו לו על ידי רונן, ולפיהן מדובר בסכומים בסך של 70,000 ₪. טענותיו של רונן כנגד הבנתו וידיעתו של קובטי בכל הנוגע לניהול ספריו, אינן סותרות, מניה וביה, את טענת קבוטי בכל הנוגע לגובה הסכומים ששולמו לתובעת על ידי רונן. ודוק: רונן טען, כי קובטי קיבל כספים במזומן ונמנע מלדווח עליהם. טענה זו, הועלתה בעלמא. לא זו אף זו: טענתו של רונן, לפיה קובטי הוציא לו קבלות אך ורק על 70,000 ₪ על מנת להתחמק מתשלומי המס והמע"מ (ראו: עמ' 25 לפרוטוקול ש' 23-24), אינה מתיישבת עם העובדה כי התובעת חתומה על הסכם בכתב, לפיו תמורת העבודה הינה 104,300 ₪.

זאת ועוד, רונן ביקש להסתמך על תדפיס חשבון הבנק שלו, המלמד על משיכת מזומנים בסך של 90,000 ₪ בתקופת השיפוצים בביתו, ולטענתו, סכומים אלה נמסרו לקובטי, בנוסף לסכומי מזומנים נוספים שנמסרו לו בשלבים שונים.

ראשית כל, עינינו הרואות כי הסכומים שנמשכו מחשבונו של רונן בבנק, הינם בסך של 90,000 ₪ בלבד. שנית, טענתו של רונן, כי הסכומים שנמשכו מהבנק נמשכו לצורך התשלום לקובטי נסתרה במהלך חקירתו הנגדית של רונן, אשר הודה כי לא היה משלם לתובעת את מלוא הסכומים שהיה מושך מהבנק (ראו: עמ' 26 ש' 20-23). שלישית, רונן לא הצליח להביא ולו בדל ראיה אחת להוכחת טענתו כי שילם לקובטי סכומים נוספים במזומנים מעבר לסכומים שנמשכו מחשבונו מהבנק. רונן לא ידע למסור פרטים אודות אותם סכומים, גובהם, מתי נמסרו לקובטי ובאילו נסיבות נמסרו לו.

בנסיבות, שוכנעתי כי לא עלה בידי רונן להוכיח כי שילם לתובעת סכום העולה על 70,000 ₪. על כן, עליו לשלם לתובעת את יתרת סכום התמורה המוסכמת, וזאת בסך של 34,300 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כדין ממועד סיום העבודה ועד היום. אך, מסכום זה, יש לקזז את הסך של 900 ₪ בגין עבודות מריחת השפכטל בקירות הסלון, אשר מוסכם על הצדדים כי עבודה זו נכללה ברשימת העבודות שיש לבצען על פי זכרון הדברים, כשבפועל עבודה זו לא בוצעה (ראו: סעיפים 1.3 ו- 1.4 בחוות דעתו של המהנדס יוסי לזר, אשר מונה מטעם בית המשפט).

הליקויים בעבודות שבוצעו על ידי התובעת

להוכחת טענותיהם בהקשר זה, הצדדים הגישו חוות דעת הנדסיות מטעמם, וכן מונה מומחה מטעם בית המשפט, המהנדס יוסי לזר.

הצדדים לא חקרו את המומחים מטעמם, וכן לא חקרו את המומחה מטעם בית המשפט. לא זו אף זו: הצדדים לא העלו כל נימוק ענייני כנגד קביעותיו של המומחה מטעם בית המשפט, והנני מאמצת את מרבית קביעותיו.

המומחה מטעם בית המשפט, מצא כי עלות תיקוני הליקויים בעבודות אשר בוצעו על ידי התובעת הינה בסך של 8,900 ₪ (סכום זה כולל עלויות פיקוח וכולל מע"מ כדין).

חרף העובדה, כי המומחה מטעם התובעת לא חלק על קיומם של ליקויים נוספים, בעלות של 3,750 ₪ מעבר לליקויים שנקבעו על ידי המומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, הרי שליקויים נוספים אלה נשללו על ידי המומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, וזאת משלא הוצגה לעיוני תוכנית אדריכלית המראה, כי התובעת נדרשה לבצע את אותן עבודות בצורה השונה ממה שבוצע על ידה בפועל.

לטעמי, היה על הקבלן, בהיותו איש מקצוע, להסב את תשומת לבו של רונן באשר לצורך בקבלת התוכניות הנדרשות. משלא עשה כן, יש להשית עליו אחריות בשיעור 75% בגין הליקויים שמקורם באי קבלת תוכנית אדריכלית, כאשר אשמו התורם של רונן בהקשר זה, עומד על 25%.

על כן, סך עלויות תיקון הליקויים עומד על 11,713 ₪ (75% מהסך של 3,750 ₪ + 8,900 ₪).

סכום זה יש לקזזו מהסכומים המגיעים לתובעת.

העבודות הנוספות ועלותן

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ