אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בקשה לפתיחת תיקי מדגמים

בקשה לפתיחת תיקי מדגמים

תאריך פרסום : 22/08/2010 | גרסת הדפסה
תיק רשם הפטנטים
רשם הפטנטים וסימני מסחר
45611
31/12/2009
בפני השופט:
יערה שושני כספי

- נגד -
התובע:
ציפי דבש בע"מ
עו"ד יפעת בן אבי-בראון
הנתבע:
רשם הפטנטים
החלטה

 

 1. ביום 4.3.08 הוגשו בקשות לרישום מדגמים שמספרם 45611, 45610, 45609, 45608, 45607. ביום 4.8.08 שלחה הבוחנת למבקשת דו"ח השגות לבקשות הנ"ל, עפ"י המען שנמסר במועד הגשת הבקשות היינו, רח' העמל 43 אשדוד 75071. המבקשת לא השיבה לדו"ח זה. ביום 4.8.09 נשלחה למבקשת הודעה לפני סגירת התיקים מחוסר מעש. אף להודעה זו לא השיבה המבקשת. לפני משורת הדין, המתינה הבוחנת שלושה חודשים נוספים, היינו עד ליום 12.11.09 ורק אז נסגרו תיקי הבקשות ועל כך נשלחו הודעות למבקשת. יודגש כי כל ההודעות והמכתבים נשלחו למען הנ"ל. לא זו בלבד, אלא שהמדובר בחמישה תיקי בקשות, משמע נשלחו למבקשת בכל פעם, חמישה מכתבים בעלי תוכן זהה, כל אחד מהם מתייחס לאחד מחמשת תיקי הבקשות.
 1. כשנה ושמונה חודשים לאחר שהוגשו הבקשות למדגמים הנ"ל, ורק ביום 17.11.0009 נתקבל מהמבקשת מכתב תשובה (מטעם עו"ד בראון אשר הציגה עצמה לראשונה כב"כ המבקשת לעניין שבפני). במכתב זה נטען כי המבקשת יוצגה בעבר ע"י עו"ד י. מזרחי לעניין הטיפול בבקשות לרישום המדגמים הנ"ל. לטענת עו"ד בראון, הופתעה המבקשת לדעת כי הוזנח הטיפול בבקשות הנ"ל ולפיכך נסגרו התיקים הרלוונטיים. במכתבה זה, ביקשה עו"ד בראון לשוב ולפתוח את חמשת תיקי הבקשות הנ"ל.
 1. ביום למחרת, 18.11.09, חזרה ופנתה עו"ד בראון למחלקת מדגמים במכתב נוסף ובו נטען, שוב, למחדליה של עו"ד י. מזרחי. כמו כן, הוסיפה עו"ד בראון כי לאחרונה גילתה מרשתה כי חברה אחרת העתיקה את דגמי מוצריה ובאופן ספציפי את המוצר בגינו הוגשה בקשה למדגם מס' 45608. עוד הודיעה עו"ד בראון כי הוגשה תובענה כנגד החברה וכי ניתן צו מניעה זמני נגדה.
 1. מאחר ולא הוגש כל יפוי כח בתיק המסמיך את עו"ד בראון להתנהל מול מחלקת המדגמים מטעם המבקשת בענייני התיקים הנ"ל, נשלח מכתב התשובה מטעם מנהל מחלקת מדגמים אל המבקשת עצמה בכתובת שצוינה לעיל. במכתב זה פורטה השתלשלות העניינים בתיק, לרבות הימנעותה של המבקשת מלהשיב למכתבי הבוחנת במשך זמן כה רב. עוד ציין מנהל המחלקה כי לא נמצא בתיק ייפוי כח אשר יעיד כי אכן הטיפול בבקשות הנ"ל מסור היה לעו"ד כלשהו, וכי על פי הנתונים שבידיו אין מקום לפתוח מחדש את תיקי הבקשות.
 1.  ביום 30.12.09 עתרה המבקשת באמצעות עו"ד בראון, לפתיחת תיקי הבקשות. בבקשה נטען שוב למחדליה של עו"ד מזרחי לטפל בתיקי הבקשות. עוד הודגש כי המבקשת שוחחה מספר פעמים עם עו"ד מזרחי באשר לטיפול בבקשות. כמו כן, צוין כי צו המניעה הזמני כנגד החברה הנתבעת ע"י המבקשת הוארך בשלושה חודשים עד ליום 6.12.09. לאור הנסיבות החריגות, נתבקשה פתיחתם מחדש של תיקי הבקשה.

דיון והכרעה

 1. כבר עתה יודגש הדגש היטב כי אך במקרים חריגים במיוחד ייעתר הרשם לפתיחת תיקי מדגמים שנסגרו, וזאת רק אם נסגרו בשל מחדל מחלקת המדגמים או מי מעובדי רשות הפטנטים. יש אם כן לבחון בעטיה של איזו סיבה נסגרו תיקי הבקשה שבפני.
 1. תקנה 31 לתקנות המדגמים קובעת כדלקמן:

(1)               "אם לא הושלמה בקשה לרישום מדגם במשך שנים עשר חודש מתאריך הבקשה באשמת המבקש, יתן הרשם הודעה בכתב למבקש על אי השלמה זו, ואם היה המבקש סוכן, תישלח ההודעה אליו.  

(2)               אם לאחר ארבעה עשר יום מן היום שבו נשלחה אותה הודעה לא הושלמה אותה בקשה, דינה של הבקשה כדין בקשה שהסתלקו הימנה, חוץ אם ביקש המבקש בטופס מדגמים מס' 7 ליתן לו ארכה של לא יותר משלושה חדשים כדי שיוכל להשלים בה את הבקשה לרישום."

 1.  לפי תקנה 31(1) היה על המבקשת להשלים את הטיפול כעבור 12 חודשים מיום 4.3.08, אך כשלה לעשות כן. אף לשיטת בית הלל - היינו עפ"י חוזר רשם מ.ג. 10 מיום 29.6.99 והודעת הבהרה מיום 1.4.2009 הקובעים כי מניין 12 החודשים יחל רק מיום משלוח דו"ח השגה ראשון - היה על המבקשת להשלים את הטיפול בבקשות המדגם עד ליום 4.8.09 אך לא עשתה כן. למעשה, עד ליום 17.11.09, לא השיבה המבקשת לכל מכתב שנשלח אליה מטעם מחלקת מדגמים. ניתן לקבוע אם כן כי לא הושלם הטיפול בבקשות המדגמים בפרק הזמן אשר הוקצב בתקנה 31(1). אף לאחר שנשלחה למבקשת הודעת תזכורת לפני סגירת התיקים, המבקשת אף לא ביקשה ארכה להשלמת הטיפול בבקשות, כקבוע בתקנה 31(2) לתקנות המדגמים. משום כך בדין סגרה מחלקת מדגמים את תיקי המבקשת.
 1. מעיון מדוקדק בתיק עולה כי הבקשות הוגשו ע"י המבקשת עצמה ובשום שלב לא היה מעורב עו"ד לשם טיפול בבקשות. על טופס הבקשה לא מופיע שם עו"ד, ואף לא הוגש ייפוי כח בתיק אשר בודאי היה נדרש ע"י הבוחנת, לו הייתה הבקשה מוגשת באמצעות עו"ד. לבקשה שבפני לא צורפה כל ראיה ממנה ניתן יהא ללמוד כי אכן הפקידה המבקשת את מלאכת הטיפול בבקשות המדגמים הנ"ל בידי ב"כ זה או אחר. מן החומר שהוגש אף לא נמצא תימוכין לשיחות שהתנהלו לכאורה בין המבקשת לבין עו"ד מזרחי באשר לסטאטוס הטיפול בבקשות. הריני לדחות אם כן את טענת המבקשת באשר לטענה כי הטיפול בבקשות המדגמים נכשל בשל מחדל ב"כ המבקשת. נמצא אם כן, כי בצדק סירב מנהל מחלקת המדגמים לפתוח מחדש את תיקי המבקשת.    
 1. טענת המבקשת כאילו לא ידעה כי לא הוסדר רישום המדגמים הנ"ל אינה מקובלת עלי. כל מכתבי מחלקת המדגמים נשלחו לכתובת אשר מסרה המבקשת ביום הגשת הבקשה, ואשר לא הוחזרו לשולח. כתובת זו נמצאה עדכנית גם היום (שכן שני מכתביה האחרונים של הלשכה, הגיעו ליעדם). אף אם הייתה מוסרת המבקשת את הטיפול ברישום המדגמים לאדם אחר מטעמה, שומה עליה היה לעקוב מקרוב באשר לטיפול בהן ולא להמתין בחיבוק ידיים שנה ושמונה חודשים עד אשר הובאו לידיעתה היקפי פעולותיהן המסחריות של מי ממתחרותיה.  
 1. לאור מחדלה של המבקשת לפעול להשלמת רישום מדגמיה במועדים שנקבעו בחוק, נוכח העדר תשתית ראייתית כלשהי המסבירה כדבעי את התנהלותה זו של המבקשת הריני לדחות את הבקשה לפתיחת תיקי הבקשות הנ"ל.

יערה שושני כספי

פוסקת בקניין רוחני

ניתן בירושלים ביום        י"ד טבת תש"ע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ