אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> בקשה למתן רשות הצבעה בבחירות לנציגות המושב ולדחיית המועד שנקבע

בקשה למתן רשות הצבעה בבחירות לנציגות המושב ולדחיית המועד שנקבע

תאריך פרסום : 20/09/2007 | גרסת הדפסה
בר"ם
בית המשפט העליון
7881-07-א'
19/09/2007
בפני השופט:
מ' נאור

- נגד -
התובע:
1. יעקב פארג'
2. עזרא פארג'

עו"ד חוסאם סבית
הנתבע:
1. רשם אגודות השיתופיות - עו"ד אורי זליגמן
2. "שזור" - מושב עובדים להתיישבות חקלאית
3. שיתופית בע"מ
4. יצחק פרג'יאן
5. שלמה מיכאל
6. מועצה אזורית מרום הגליל
7. ועדת קלפי
8. חיים פרג'י
9. שושנה זרגרני
10. אבשלום פרג'י
11. משה תמיר
12. מרדכי קמרי

החלטה

1.        המבקשים, יעקב פארג' ועזרא פארג', אינם רשומים ברשימת חברי המושב "שזור" המאוגד כאגודה שיתופית (להלן - המושב) ועל כן נמנע מהם להצביע בבחירות הכלליות הצפויות להיערך במושב ביום 24.9.2007 לבחירת נציגות. במסגרת ההליכים המשפטיים הקודמים שהתנהלו בפני רשם האגודות השיתופיות (להלן - הרשם) ובפני בית המשפט המחוזי ביקשו המבקשים לעדכן את רשימת חברי המושב כך ששמם יכלל בה. בקשתם נדחתה, אך כתוצאה מן ההליכים המשפטיים בפרשה, עליהם אעמוד להלן, נדחו הבחירות במושב פעמיים והן קבועות עתה ליום 24.9.2007. כעת, כשבוע לפני מועד הבחירות המתוכנן, הגישו המבקשים בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי ועמה בקשה דחופה לסעד זמני לאסור על קיום הבחירות במושב עד להכרעה בבקשה.

2.        לאחר שעיינתי בבקשה החלטתי כי דינה להידחות. ממילא נדחית גם הבקשה לסעד זמני לאסור על קיום הבחירות. להלן טעמיי, ותחילה לתמצית השתלשלות העניינים העובדתית.

העובדות וההליכים

3.        ביום 12.1.2004 החליט עוזר הרשם למנות למושב ועד ממונה.  בעקבות המינוי מונה גם חוקר בעניין הרכבה, דרכי עבודתה ומצבה הכספי של האגודה השיתופית, על פי סעיף 43 לפקודת האגודות השיתופיות (להלן - הפקודה). ביום 20.4.2005 פרסם החוקר דו"ח מפורט במסגרתו קבע כי טוב עשה הרשם בהחלטתו על מינוי ועד ממונה, וכי עד שיקוימו בחירות יהיה הועד הממונה אחראי להנחיל במושב דפוסי ניהול תקינים.

4.        ביום 20.2.2007 החליט עוזר הרשם להאריך את כהונת הועד הממונה בשנה נוספת. ואולם, עקב הערות של מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר המועצה האזורית מרום הגליל שביקשן להרחיב את הועד הממונה, נקבע כי יצטרפו לוועד שניים נוספים לצד השלושה שכבר חברים בו. או-אז התפצלו חברי המושב לשתי קבוצות שוות בנות 33 חברים, ולהן שתי בקשות סותרות - האחת ביקשה לקיים בחירות והשניה ביקשה להאריך את כהונת הועד הממונה. זאת ועוד, ביום התכנסותו של הועד החדש בן חמשת החברים, ביקשו שני החברים החדשים להדיח את יו"ר הועד הממונה מתפקידו.

           בעקבות התפתחויות אלה החליט הרשם, ביום 15.5.2007, למנות ועד ממונה חדש בהרכב של יו"ר חיצוני ושלושה נציגים. אולם החלטה זו לא יושמה שעה ששתי קבוצות החברים לא הגיעו לעמק השווה לעניין מינוי הנציגים בוועד הממונה החדש. אי לכך החליט הרשם, ביום 10.6.2007, כי יש לקיים בחירות כלליות במושב. מועד הבחירות נקבע תחילה ליום 8.7.2007.

           שלושה ימים לפני מועד הבחירות ובעקבות פניה של חברים במושב, החליט הרשם לדחות את מועד הבחירות בכדי לאפשר את עדכון רשימת חברי המושב (להלן - הדחיה הראשונה).

5.        ביום 9.7.2007 קיים הרשם דיון בנוגע לבקשה לעדכון רשימת חברי המושב ובכלל זה בבקשת המבקשים שלפני. ביום 23.7.2007 החליט הרשם, בהחלטה מפורטת, לעדכן את רשימת חברי האגודה תוך שהוא מוסיף ומחסיר ממנה חברים. הרשם הורה בהחלטתו על קיום בחירות בתוך 21 יום. מועד הבחירות נקבע ליום 5.8.2007 (ראו הודעת יו"ר ועדת הקלפי מיום 25.7.2007).

החלטות רשם האגודות השיתופיות

6.        לאחר ההחלטה מיום 23.7.2007 של הרשם פנו המבקשים שלפני, אשר לא הופיעו ברשימת חברי המושב המעודכנת, בבקשה לרשם לדחות את מועד הבחירות בכדי לאפשר את הסדרת רישומם כחברים ברשימת חברי המושב. הרשם דחה את בקשותיהם.

           אשר למבקש 1, יעקב פארג', קבע הרשם (ביום 25.7.2007) כי עניינו נדון בהרחבה בהחלטה המפורטת מיום 23.7.2007 וכי הוא אינו עומד בדרישות המאפשרות את צירופו לרשימה:

"המבקש הופיע בדיון בפני ביום 9.2.07 וטען כי איננו חבר כמו כל 8 המשקים בהרחבה וכי מעולם לא התקבל לחברות, וטען כי אין ל-8 המשקים אמצעי ייצור שונים 'ולא רצו להכניס אותנו כחברים', בנסיבות אלו בודאי שאין בסמכותי לצרפו לפנקס החברים".

           אשר למבקש 2, עזרא פארג', קבע הרשם (ביום 29.7.2007) כי אין לדחות את מועד הבחירות רק בכדי לאפשר לו להסדיר את רישומו, שעה שנזכר רק ערב הבחירות לנסות ולהתקבל למושב כבן ממשיך:

"בהחלטתי היכרתי רק בבנים ממשיכים שהשלימו את ההליכים לקבלתם כחברים, בטרם ניתנה החלטתי. המבקש כלל לא החל בהליכי קליטתו כבן ממשיך. בבקשתו הוא מבקש לעכב הבחירות ל-60 ימים כדי להסדיר את נושא קבלתו כבן ממשיך... היה למבקש מספיק זמן לפעול במשך השנים לקבלתו כבן ממשיך, אין כל סיבה עניינית לדחות מועד בחירות, כדי לאפשר למבקש, שנזכר רק ערב הבחירות לנסות ולהתקבל כבן ממשיך. לפיכך הנני דוחה את הבקשה."

פסק הדין של בית המשפט לעניינים מינהליים

7.        על שתי החלטות אלה של הרשם ערערו המבקשים לבית המשפט המחוזי בשבתו כבית משפט לענינים מינהליים.

           יחד עם הערעור המינהלי הגישו המבקשים גם בקשה לצו זמני לדחות את מועד הבחירות. ביום 3.8.2007 קיבל בית המשפט המחוזי (כב' השופטת בן עמי) את הבקשה לצו זמני וקבע כי עד להחלטה אחרת יידחה מועד הבחירות (להלן - הדחיה השניה).

8.        במסגרת הערעור המינהלי טענו המבקשים כי בבחירות אלה כל קול יכריע, כיוון שהמושב לא עולה על כ-100 חברים ומתמודדות בו שתי קבוצות יריבות שקולות בכוחן. לפיכך לגישתם יש לאפשר לכל תושבי המושב בפועל, אף שאינם רשומים ברשימת חברי המושב, להצביע בבחירות לנציגות המושב. אם לא כן, לטענתם, תיפגע זכותם לבחור ולהיבחר.

9.        בית המשפט המחוזי (כב' סגנית הנשיאה י' צור) דחה ביום 3.9.2007 את הערעור בקבעה כי החלטות הרשם הן ראויות וכי ההחלטה לערוך בחירות מוצדקת והכרחית. בית המשפט דחה אף את טענת המבקשים לפיה נפגעה זכותם לבחור ולהיבחר:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ