אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אתרי חסון חברה לבניין בע"מ נ' לירן ואח'

אתרי חסון חברה לבניין בע"מ נ' לירן ואח'

תאריך פרסום : 17/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
2223-04
10/03/2013
בפני השופט:
ענת ברון

- נגד -
התובע:
י. פריזט – ש. חסון בע"מ
הנתבע:
1. גינת לירן
2. שמואל לירן

פסק-דין

פסק דין

מבוא

1.נתבעת מס' 1 היא בעלת זכויות במקרקעין שייעודם חקלאי המצויים באזור הוד השרון. בשנת 2002 ביקשו הנתבעים להתקשר בעסקת קומבינציה עם התובעת, היא חברה קבלנית שנוסף על שירותי בנייה מטפלת בשינוי ייעוד מקרקעין ובהליכים הדרושים לצורך זה. עניינה של עסקת הקומבינציה שבה ביקשו הצדדים להתקשר, היה תחילה בשינוי ייעוד המקרקעין מקרקע חקלאית לקרקע לבנייה למגורים – ולאחר מכן בבניית פרויקט מגורים בשטחם. לטענת התובעת, המשא ומתן לקראת כריתתו של הסכם קומבינציה בין הצדדים הבשיל לכדי חוזה מחייב, אלא שהנתבעים נהגו בחוסר תום לב בסירובם לחתום על טיוטה סופית ומוסכמת של הסכם קומבינציה – ומשכך, לטענתה של התובעת, קמה זכותה לפיצוי. התובעת אינה מבקשת כי ייפסקו לה פיצויי הסתמכות (פיצוי בגין ההוצאות הריאליות שהוציאה במהלך ניהול המשא ומתן), והיא עותרת לפיצויי קיום (פיצוי בגין מניעת רווח מהעסקה שלא נתממשה).

העובדות הצריכות לעניין

2.התובעת, י.פריזט-ש.חסון בע"מ, ח.פ. 51-236677-4 (להלן גם: "פריזט"), היא חברה קבלנית שמתמחה בבניית פרויקטים, כאשר ייחודה בכך שלצד שירותי הבנייה עוסקת פריזט בטיפול בשינוי ייעוד המקרקעין.

נתבעת מס' 1, גינת לירן (להלן גם: "גינת"), היא בעלת זכויות במקרקעין הידועים כגוש 6442 חלקה 238 בהוד השרון (לעיל ולהלן: "המקרקעין"); שטחם של המקרקעין כ-9 דונם.

נתבע מס' 2, ד"ר שמואל לירן (להלן גם: "שמואל"), הוא בעלה של גינת, והוא ניהל בשמה ומטעמה את המשא ומתן נושא התובענה (לעיל ולהלן מכונים גינת ושמואל יחדיו: "הנתבעים").

3.בסמוך לחודש דצמבר 2001 פנו הנתבעים לעו"ד יורם גולדברג (להלן: "עו"ד גולדברג"), שעימו היתה להם היכרות קודמת, על מנת לקבל ייעוץ משפטי בדבר מימוש זכויות הבעלות של הנתבעת במקרקעין. ביום 7/12/01 הגיעו הנתבעים לביתו של עו"ד גולדברג ושוחחו עימו על אפשרויות שונות העומדות בפניהם למימוש המקרקעין.

במהלך פגישה זו נשקלו מספר חלופות, ובין השאר האפשרות של התקשרות בעסקת קומבינציה עם קבלן שתחילה יטפל בשינוי ייעוד המקרקעין מקרקע חקלאית לקרקע לבנייה, ולאחר מכן יבצע בנייה של פרויקט מגורים במקרקעין המופשרים. באותה פגישה הציע עו"ד גולדברג את שלמה חסון (לעיל ולהלן: "שלומי"), מנהלה ואחד משני הבעלים של פריזט, כקבלן שמתמחה במתן שירותים "משולבים" מסוג זה.

בעקבות השיחה עם עו"ד גולדברג וזמן קצר לאחריה, ביום 14/12/01 התקיימה פגישה במשרדי פריזט שבה השתתפו הנתבעים, עו"ד גולדברג, שלומי ורואה חשבון שהוא קרוב משפחתם של הנתבעים. באותה פגישה נדונה האפשרות ששלומי יטפל בהליכי שינוי ייעוד המקרקעין, ולאחר מכן יבנה בשטחם של המקרקעין המופשרים פרויקט של יחידות דיור. בהמשך לפגישה ערך עו"ד גולדברג זכרון דברים, והעבירו ביום 20/12/01 בפקס לשמואל ולשלומי (להלן: "זכרון הדברים"; העתקו צורף כנספח ג לתצהיר שלומי).

בין היתר נאמר בזכרון הדברים שפריזט נוטלת על עצמה ועל חשבונה לפעול לשינוי ייעוד המקרקעין (סעיפים 8-1) ולאחר מכן לבנות בשטחם פרויקט מגורים – וכי גינת תעביר לפריזט 61% מהמקרקעין, ובתמורה פריזט תבנה ותמסור לגינת 39% מהדירות שייבנו כאשר בידי פריזט יוותרו יתרת הדירות. עוד נאמר בזכרון הדברים כי ביחס לתקופה שעד למועד קבלת היתר בנייה, כל המיסים - ובכלל זה מס רכוש, מס שבח, מס מכירה, האגרות וההיטלים – יחולו על גינת (סעיפים 25-24).

4.לאחר פגישה זו בחרו הנתבעים שלא להעסיק את עו"ד גולדברג לצורך ליווי העסקה בינם לבין שלומי, ופנו לעורך דין בנימין דדוש (להלן: "עו"ד דדוש").

ביום 15/2/02 נפגשו הנתבעים ובניהם אמיר לירן וגיא לירן (להלן: "אמיר" ו"גיא") עם שלומי במשרדו של עו"ד דדוש. לאחר הפגישה ובהתאם להסכמות שהושגו במהלכה ערך עו"ד דדוש טיוטה של הסכם קומבינציה בין גינת לבין אתרי חסון חברה לבניין בע"מ (להלן: "אתרי חסון"), שהיא חברה קבלנית נוספת ששלומי הוא אחד ממנהליה ובעל מניות בה (להלן: "הטיוטה הראשונה"; נספח 3 לתצהיר שמואל). לפי טיוטה זו עלתה יתרת השטח הבנוי שתקבל גינת מ-39% ל-40% [סעיף 8(ב)]. עוד נאמר בטיוטה, בין השאר, כי כל המיסים, האגרות, ההיטלים ותשלומי החובה האחרים החלים על המקרקעין עד למועד מתן תוקף לתב"ע יחולו על גינת [סעיף 14(א)]; ושגם מס שבח מקרקעין בגין העסקה יחול על גינת [סעיף 14(ה)].

בסעיף 15(ב) לטיוטה הראשונה נקבע כדלקמן:

"מוסכם כי לשם מימון התשלומים החלים על הבעלים (גינת – ע.ב.) בגין העסקה נשוא הסכם זה יקבל הבעלים מהבנק או מבנק אחר אם ובחר בכך הבעלים, הלוואות בסך של עד 500,000$ (חמש מאות אלף דולר ארה"ב) בתנאי ריבית סבירה שלא תעלה על הריבית שתשולם ע"י הקבלן (אתרי חסון – ע.ב.) לבנק בגין אשראי שיקבל הקבלן מהבנק, ולשם קבלת ההלוואות כאמור לעיל יהא על הבעלים למשכן לטובת הבנק את החלקה (להלן: "ההלוואות")...

הסכום של כ-500,000$ נקבע עפ"י הערכה בלבד. באם התשלומים החלים על הבעלים לפי הסכם זה יעלו על הסכום של כ-500,000$ הנ"ל יגדיל הבנק את סכום ההלוואות מבלי לדרוש מהבעלים כל דרישות נוספות שהן" (ההדגשות שלי – ע.ב.).

יצוין כי "הבנק" כהגדרתו בטיוטה הראשונה הינו "בנק מטעמו של הקבלן" [סעיף 15(א) לטיוטה הראשונה]; וכך שעה שאתרי חסון קיבלה על עצמה לפעול אל מול בנק מטעמה על מנת לאפשר לנתבעים לקבל את המימון, ככל שיידרש, וזאת כנגד משכון המקרקעין בלבד.

ביום 4/3/02 העביר שלומי לנתבעים את הערותיו לטיוטה זו (נספח 4 לתצהיר שמואל). שמואל עיין בהערות שלומי והתייחס לכך בטבלת הערות שערך (צורפה כנספח ט לתצהיר שלומי). בחלוף כשלושה שבועות ובעקבות הערות הצדדים לטיוטה הראשונה, ביום 26/3/02 נערכה טיוטה שנייה של הסכם הקומבינציה (להלן: "הטיוטה השנייה"; נספח 6 לתצהיר שמואל). יצוין כי הטיוטה השנייה נושאת על-גבי כל עמוד שבה את ההערה "טיוטה לצורך מו"מ בלבד". בהמשך לאמור בטיוטה הראשונה, נקבע בסעיף 9(ב) לטיוטה השנייה כי גינת תקבל 40% מהשטח הבנוי; וכי מקום שתאושר בנייה של קוטג'ים, תהיה גינת זכאית לקבל 43% מהשטח הבנוי (ראו גם: נספח ט לטיוטה השנייה). סעיף 12(א) לטיוטה השנייה מתייחס לאיכות הבנייה וקובע כי "בכל מקום ו/או לגבי כל פריט שבו לא קיים תקן ישראלי, יבנה הקבלן עפ"י התקן הגרמני או האמריקאי". סעיף 16(ב) לטיוטה השנייה חוזר, בשינויים מינוריים, על התחייבות אתרי חסון – היא, כאמור, החברה הקבלנית הנוספת שבבעלות שלומי – להסדיר את נושא הענקת הלוואה לגינת, בתנאים משופרים, עד לסכום של 500,000$ תחת משכוּן של המקרקעין לטובת הבנק נותן האשראי; וככל שיהיה צורך באשראי גדול יותר, מעבר ל-500,000$ – בלא שגינת תצטרך להעמיד ערבויות נוספות להבטחת החזר ההלוואה.

5.ביום 1/4/02, בחלוף כחודש ממועד עריכת הטיוטה השנייה, נתקיימה פגישה נוספת בין שמואל ובנו אמיר מצד אחד לבין שלומי מצד שני; הפגישה נערכה במשרדו של עו"ד דדוש ובנוכחותו. בעקבות הפגישה נוסחה טיוטה שלישית להסכם הקומבינציה בין הצדדים (להלן: "הטיוטה השלישית"; נספח 9 לתצהיר שמואל).

טיוטה זו, כקודמתה, נושאת על-גבי כל עמודיה את ההערה "טיוטה לצורך מו"מ בלבד". גם כאן, כבטיוטה השנייה, צוין בסעיף 12(א) כי מקום שבו לא קיים תקן ישראלי, תבוצע הבנייה לפי התקן הגרמני או האמריקאי. סעיף 15(א) לטיוטה השלישית חוזר, בעיקרו, על התחייבות גינת לשאת בתשלום המיסים, האגרות, ההיטלים וכל תשלומי החובה האחרים החלים על המקרקעין – ואולם, שונה המועד האחרון לאחריות גינת לשאת בתשלומים אלה, מיום מתן תוקף לתב"ע ל"מועד מסירת החזקה לקבלן (פריזט – ע.ב.) במתן היתר הבניה". סעיף 15(ה) לטיוטה השלישית קובע כי מס שבח מקרקעין בגין עסקת הקומבינציה יחול על גינת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ