אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ארצי לעבודה: פס"ד בעניין ניכויי מס ממורה ברשת עמ"ל

ארצי לעבודה: פס"ד בעניין ניכויי מס ממורה ברשת עמ"ל

תאריך פרסום : 16/11/2010 | גרסת הדפסה
ע"ע
בית דין ארצי לעבודה
180-09
15/11/2010
בפני השופט:
1. הנשיא סטיב אדלר
2. סגנית הנשיא נילי ארד
3. שמואל צור


- נגד -
התובע:
1. הוועד הארצי למורי רשת עמל
2. הוועד המקומי למורי עמל-רמלה
3. אתי סיריוס

עו"ד אליאנה רובין-בלייר
הנתבע:
1. רחל אוסטר
2. רשת עמל 1 בע"מ

עו"ד יעל דולב
עו"ד איתמר נצר
עו"ד אבי ניסנקורן
עו"ד רוני וייסבלט
עו"ד ארנה לין
פסק-דין

הנשיא סטיב אדלר

     משך עשרות שנים, פעלו ועד ארצי וועד מקומי של רשת עמל בשיתוף פעולה קרוב והדוק עם הסתדרות המורים בישראל (להלן: הסתדרות המורים), עד כי נוצרה חזקה שבנוהג כי הוועדים הם אורגנים של הסתדרות המורים. בעקבות כך, נוכה משך שנים מס ועד ממשכורתה של מורה ברשת, גב' רחל אוסטר (להלן: גב' אוסטר). מקץ שנים, כאשר סכסוך אישי בין גב' אוסטר לבין גב' סיריוס (המערערת 3), יושבת ראש הוועד המקומי, התרחב לסכסוך בעניין הבחירות לוועד המקומי, פנתה גב' אוסטר לבית הדין האזורי, כדי לערער על מעמדם של הוועדים ובעקבות כך לקבל פסק דין הצהרתי שניכוי מס הוועד משכרה אינו כדין. גב' אוסטר טענה שהניכוי הוא בניגוד להוראות סעיף 25(א)(3) ל חוק הגנת השכר, תשי"ח-1958 (להלן: חוק הגנת השכר), שזו לשונו:

"(א) לא ינוכו משכר עבודה אלא סכומים אלה: .... (3) דמי חבר בארגון עובדים שהעובד חבר בו, שיש לנכותם מן השכר על פי הסכם קיבוצי או חוזה עבודה או שהעובד הסכים בכתב כי ינוכו, והתשלומים הרגילים לוועד העובדים במפעל".

    בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב (השופטת חנה בן-יוסף ונציג הציבור מר עודד הון; עב 6506/03, עב 3474/04), קיבל את התביעה ונתן סעד הצהרתי שניכוי מס החבר אינו כדין. מכאן הנושא המרכזי בערעור שלפנינו. במרכזו של הערעור נטועה, אם כן, סוגיה מורכבת ובעלת חשיבות, שעניינה נקודת הקשר בין משפט העבודה האישי המגן לבין משפט העבודה הקיבוצי  - בין הגנת השכר לבין ההסדרים הבאים לאפשר את פעולתם של ארגוני עובדים ואורגנים שלהם.

     בנוסף, נוגע הערעור לשאלת החובה להמציא לעובדת את פרוטוקול הבחירות של ועד העובדים. עניינו של חלק זה של הערעור הוא חובות שבין ארגון העובדים והאורגנים שלו לבין חבר הארגון. 

     להלן העובדות הצריכות לענייננו, חלקן כפי שנקבעו על ידי בית הדין האזורי, והאחרות שאובות ממסמכים שונים שהובאו בפני בית הדין.

הצדדים לסכסוך

[2]   רשת עמל 1 בע"מ (המשיבה 2; להלן: רשת עמל או הרשת) - מפעילה רשת של מכללות ובתי ספר למדעים, טכנולוגיות ואמנויות. הרשת נוסדה בשנת 1928 על ידי הסתדרות העובדים הכללית (להלן: ההסתדרות הכללית). במהלך השנים, ועם הצטרפות הסתדרות המורים להסתדרות הכללית, הפכה הסתדרות המורים לארגון היציג ולגורם שהיה אמון על הטיפול בזכויות המורים ברשת. הסתדרות המורים המשיכה להיות ארגון העובדים היציג ברשת גם לאחר 1997, עם פרישתה של הסתדרות המורים מההסתדרות הכללית. ביום 1.1.2007 התאגדה רשת עמל לחברה, וביום 24.9.2007 נחתם הסכם קיבוצי מיוחד בין הרשת לבין הסתדרות המורים.

     כיום, המורים ברשת עמל חברים באחד מארגוני העובדים בענף ההוראה: הסתדרות המורים או ארגון המורים בבתי הספר העל יסודיים (להלן: ארגון המורים). דמי חבר מועברים לארגון העובדים שהעובד חבר בו.

[3]   גב' אוסטר (המשיבה 1) - היא מורה מזה למעלה מ-35 שנה. בשנת 1984 התקבלה לעבודה כמורה, בשלב ראשון כממלאת מקום במשרה חלקית ולאחר מכן במשרה מלאה, בבית הספר עמל א' ברמלה (להלן: בית הספר או בית הספר עמל), שהוא מוסד לחינוך מקצועי.

[4]   גב' סיריוס (המערערת 3) - היא מורה בבית הספר עמל א' רמלה. גב' סיריוס היתה בתקופה הרלוונטית לתובענה חברה בוועד הארצי למורי רשת עמל (המערער 1; להלן גם: הוועד הארצי) ויו"ר הוועד המקומי למורי עמל-רמלה (המערער 2; להלן: הוועד המקומי). ביום הישמע הדיון בפנינו, היא שימשה כיו"ר הוועד הארצי.

הקשרים בפועל בין הוועד הארצי לבין הארגון היציג

ומעמדו של הוועד המקומי

[5]   לאורך השנים, התקיים קשר הדוק בין הוועד הארצי של מורי הרשת לבין הסתדרות המורים. מעדותו ומתצהירו של מר יגאל דורון, סגן מנהל משאבי אנוש ברשת עמל, עולה, כי ועד המורים הארצי עבד בשיתוף פעולה מלא עם הסתדרות המורים; כי עד שנת 2005 היה הוועד הארצי נוכח בהליכי שימוע לקראת פיטורי עובדים בהנהלת הרשת; וכי הרושם שהתקבל ברשת, היה שוועד המורים הארצי אינו אלא אורגן של הסתדרות המורים.   בנוסף, כללה מערכת קשרים זו את כיתובו של הוועד הארצי על תכתובות של הסתדרות המורים למעסיקה דאז, היא ההסתדרות הכללית, לממונה הראשי על יחסי עבודה ולגורמים נוספים.

     בנוסף למערכת קשרים זו, נמצא, כי הוועד הארצי אף העניק למורים מתנות, מעת לעת. 

     לטענת גב' סיריוס שלא נסתרה, בחירת הוועד הארצי נעשתה באופן רצוף מזה יותר מ- 70 שנה באופן זה: מורי רשת עמל בבתי הספר בוחרים לעצמם ועדים מקומיים. בוועדים המקומיים מכהנים בדרך כלל מורים חברי שני הארגונים, הסתדרות המורים וארגון המורים. הוועדים המקומיים מהווים את נציגי מועצת המורים של רשת עמל, לנציגי מועצת המורים יש זכות בחירה ומקרבם נבחר הוועד הארצי. בבחירות האחרונות שנערכו לוועד הארצי מוסד הליך הבחירה לוועד על ידי תקנון בחירות. אין תקנון נוסף, בעניינים אחרים, לוועד הארצי.

     אין חולק, כי מס הוועד בשיעור 0.4% שנוכה משכרה של גב' אוסטר התחלק בין הוועד הארצי (אליו הועברו 0.1%) לבין הוועד המקומי (אליו הועברו 0.3%). שיעורים אלה נוכו משכרם של המורים ברשת עד לשנת 2006, בה התגלע סכסוך בין הוועד הארצי לבין הסתדרות המורים.

[6]   בשנת 2006, חל נתק בין הסתדרות המורים לבין הוועד הארצי, שמצא את ביטויו, בין היתר, בסכסוך שהגיע לערכאות. סכסוך זה, אינו קשור לסכסוך שלפנינו ורשת עמל המשיכה לנכות את מס הוועד משכרה של גב' אוסטר עד לשנת 2006. ממועד זה ואילך, משנודע לרשת עמל כי הסתדרות המורים אינה מכירה עוד בוועד הארצי, הופסקו הניכויים משכר המורים והעברתם לוועדים.

מערכת היחסים העכורה שביסוד הסכסוך

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ