אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אסור החזקה שמוש וגלישה בתכנים פורנוגרפיי ם למורשע בבצוע עבירות מין חמורות באחיותיו -במסגרת צו פקוח עברייני מין

אסור החזקה שמוש וגלישה בתכנים פורנוגרפיי ם למורשע בבצוע עבירות מין חמורות באחיותיו -במסגרת צו פקוח עברייני מין

תאריך פרסום : 09/06/2013 | גרסת הדפסה
ת"פ
בית המשפט המחוזי חיפה
31024-02-13
06/06/2013
בפני השופט:
רון סוקול

- נגד -
התובע:
מדינת ישראל
עו"ד איטסקו גולד
הנתבע:
פלוני
עו"ד ויסאם עראף

בתיק זה ניתנה היום החלטה. הדיון התנהל בדלתיים סגורות. אין לפרסם כל פרט מזהה של המשיב ו/או של קורבנות מעשיו.

1.         בקשה להארכת תוקף צו פיקוח שניתן לגבי המשיב ביום 18/8/10 (תיק ...) ולהוסיף לתנאים שנקבעו תנאי נוסף הכולל הגבלה על איסור החזקה ושימוש בכל חומר בעל תוכן פורנוגרפי. הדיון מתמקד רק בדרישת המבקשת להוספת התנאי האמור.

רקע

2.         המשיב הועמד לדין והורשע במסגרת הסדר טיעון בביצוע עבירות מין חמורות בשתיים מאחיותיו (תיק פ"ח ...). ביום 4/7/05 נגזר דינו של המשיב והוטל עליו עונש מאסר של 6 שנים וכן מאסר מותנה של 18 חודשים.

3.         עם תום ריצוי עונש המאסר הגישה המבקשת בקשה למתן צו פיקוח ומעקב על המשיב בהתאם להוראות חוק ההגנה על הציבור מפני עברייני מין, התשס"ו-2006 (להלן: "חוק ההגנה"). ביום 18/8/10 הושגה הסכמה ולפיה ניתן צו כמבוקש לתקופה של 30 חודשים מיום שחרורו של המשיב ממאסר. התנאים שנקבעו בצו הפיקוח כוללים שיתוף פעולה עם קצין הפיקוח, איסור מגורים בבית בו נמצאות קטינות, איסור על התחברות ושהייה עם קטינות ללא נוכחות מבוגר נוסף וקבלת אישור קצין הפיקוח לגבי מקום עבודה. כמו כן, חויב המשיב להתייצב בתום תקופת הפיקוח להערכה  עדכנית של מסוכנותו.

4.         תקופת הפיקוח על פי צו הפיקוח האמור הסתיימה ביום 2/3/13. סמוך ולפני תום התקופה הוגשה הבקשה הנוכחית בגדרה ביקשה המבקשת להאריך את צו הפיקוח לתקופה נוספת של 30 חודשים. בבקשה עותרת המבקשת להותיר את התנאים שנקבעו בצו הפיקוח המקורי ולהוסיף עליהם תנאי נוסף; "איסור על החזקה ושימוש של כל חומר פורנוגרפי והגבלת השימוש באינטרנט מכל מכשיר המאפשר גלישות אינטרנט (מחשב סלולרי וכד') אלא לאחר שביצעה חסימה לאתרים פורנוגרפיים".

5.         המשיב אינו מתנגד להארכת צו הפיקוח ואינו מתנגד להארכת תוקף תנאי הפיקוח שנקבעו בצו המקורי. עם זאת מתנגד המשיב להוספת התנאי שעניינו איסור החזקה או שימוש בחומר בעל תוכן פורנוגרפי.

6.         המבקשת טוענת כי על פי הערכות המסוכנות, המקורית והעדכנית, עולה כי קיימת למשיב סטייה מסוג פדופיליה. לטענתה צפייה בחומר בעל תוכן פורנוגרפי עלולה  לעורר מינית את המשיב וליצור אצלו תפיסה מעוותת של קשרי יחסי מין. לפיכך סבורה המבקשת כי צפייה בחומר שכזה עלולה להגביר את מסוכנותו של המשיב ותגביר את החשש כי ישוב ויבצע עבירות מין.

            המבקשת סומכת עמדתה על הערכת המסוכנות מיום 30/1/13 והערכה עדכנית מיום 10/4/13.  כן מפנה המבקשת לחוות הדעת של המרכז הרפואי לבריאות הנפש מפברואר 2008 ולפיה חשיפה לתוכן פורנוגרפי עשויה להגביר מסוכנות בקרב עברייני מין.

7.         לעומתה טוען המשיב כי האיסור על צפייה והחזקה של חומר פורנוגרפי ייפגע בחירותו מעבר לנדרש. לטענתו אין בסיס לטענה שצפייה בתכנים פורנוגרפיים מגבירה מסוכנות. המשיב מפנה לחוות הדעת של גב' דנה קייזר מהסנגוריה הציבורית ולפיה הטענה שהצפייה בתכנים פורנוגרפיים מגבירה מסוכנות בקרב עברייני מין שנויה במחלוקת, ועל כן "לא ניתן לבסס הנחה חד משמעית באשר להשפעת שימוש וצריכת חומר פורנוגרפי על רמת הסיכון של עברייני מין".

הכרעה

8.         חוק ההגנה אשר נחקק רק לפני שנים ספורות הינו חריג בחקיקה הפלילית שכן הוא אינו חוק שנועד להעניש את מי שביצע עבירות אלא מסמיך את בית המשפט לקבוע מגבלות על חירותו של מי שהורשע בעבר בביצוע עבירות מין כדי למנוע הישנות מעשי העבירה. החוק צופה פני עתיד ומציב חסמים שנועדו להקטין את החשש מפני ביצוע עבירות חוזרות ונשנות על ידי עבריין מין שהורשע (ראו בש"פ 962/10 פלוני נ' מדינת ישראל (ניתן ביום 24/3/10); בש"פ 8763/12 פלוני נ' מדינת ישראל (ניתן ביום 23/12/2012).

            ייחודו של החוק נעוץ בכך שעל כלל העבריינים אשר השלימו את ריצוי עונשם, לא ניתן להטיל כל מגבלה וחירותם אינה מוגבלת, בעוד שעברייני מין שהורשעו עשויים להיות כפופים למגבלות שונות על חירותם.

            הטעם בדבר הינו ההנחה, ההכרה בדבר מועדותם של עברייני מין רבים ובשל החומרה הרבה המיוחסת לביצוע עבירות מין. עבירות מין מותירות צלקות קשות בגופם ובנפשם של הקורבנות. השילוב של החומרה הרבה והפגיעה הקשה בקורבנות הביאה את המחוקק הישראלי, כמו מחוקקים רבים בעולם, למסקנה כי יש ליתן כלים לציבור להתגונן מפני פגיעתם של עברייני המין, גם לאחר שסיימו לרצות את עונשם.

9.         הכלים שהעמיד המחוקק כדי למנוע ביצוע עבירות מין מצויים במספר חיקוקים כמו החוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים, התשס"א- 2001, חוק מגבלות על חזרתו של עבריין מין לסביבת נפגע העבירה, התשס"ה-2005 וחוק ההגנה.

10.        חוק ההגנה כלל במקורו שלושה נדבכים, הערכת מסוכנות, פיקוח ושיקום. פרק השיקום טרם הופעל ועל כן מתמקד החוק בהערכת מסוכנות ובפיקוח.

11.        החוק מסמיך את בית המשפט להטיל על עבריין מין שהורשע מגבלות שונות. הטלת המגבלות מותנית בכך שבפני בית המשפט תעמוד הערכת מסוכנות של העבריין (סעיף 6 לחוק). אמצעי הפיקוח והמעקב והמגבלות אותן רשאי בית המשפט להטיל על עבריין המין נקבעו בפרקים ג' ו-ד' לחוק. לענייננו חשוב להזכיר את הוראת סעיף 13 לחוק הקובעת כי לאחר שבית המשפט שוכנע,  על בסיס הערכת מסוכנות, כי יש להטיל צו פיקוח על עבריין מין, הוא רשאי לקבוע בצו תנאים שונים. סעיף 13(א) לחוק דן בתנאי חובה שייכללו בכל צו פיקוח ובהם חובת התייצבות והודעה, שיתוף פעולה עם קצין המבחן וקיום מפגשים עם קצין המבחן.

            סעיף 13(ב) מונה רשימה של תנאים ומגבלות אותם רשאי בית המשפט להטיל על עבריין מין, מדובר ברשימה של תנאים שהטלתם נתונה לשיקול דעת בית המשפט. בין אלו נקבעו שני תנאים הרלבנטיים לענייננו:

[...]

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ