אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אניס קבלנות בנין ופיתוח בע"מ. נ' עיריית אום אל פאחם

אניס קבלנות בנין ופיתוח בע"מ. נ' עיריית אום אל פאחם

תאריך פרסום : 06/01/2014 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי חיפה
3558-12-13
25/12/2013
בפני השופט:
דר' מנחם רניאל

- נגד -
התובע:
אניס קבלנות בנין ופיתוח בע"מ.
הנתבע:
עיריית אום אל פאחם
פסק-דין

פסק דין

1.בתום הדיון בעתירה, ביום 24.12.13, הודעתי על דחיית העתירה. אלה נימוקי לדחיית העתירה, ופסיקת הוצאות משפט.

2.ביום 13.10.13 פרסמה המשיבה מכרזים מספר 50/2013 ו- 51/2013. העותרת רכשה את מסמכי המכרזים והגישה במועד הצעות במכרזים אלה, שהמועד האחרון להגשת הצעות בהם היה 19.11.13 שעה 18.00. לטענתה, רק ביום 24.11.13 נודע לה, שבאותו יום פירסמה המשיבה שהיא נותנת אורכה להגשת הצעות למכרזים עד 31.12.13 שעה 18.00. לטענתה, מועד הגשת ההצעות הוארך לאחר המועד האחרון להגשת ההצעות, ללא זכות לכך על פי הדין, וזו פעולה פסולה. עוד טענה, שדי באי ידוע המבקשת על הארכת המועד, הן בשעה שרכשה את מסמכי המכרזים והן במועד הגשת ההצעות, כדי להצביע על התנהלות לקויה מצד המשיבה. העותרת טוענת כי המשיבה הקלה את התנאים ושינתה את תנאי המכרז המקוריים על מנת להגדיל את סיכוייהם של משתתפים אחרים לזכות במכרז למרות שלא עמדו בתנאי המכרז. בעתירתה כתבה העותרת, שאין לה מידע על אחרים שרכשו את מסמכי המכרזים לפני חלוף המועד המקורי, אך מתן הארכה מצביע על כוונה מוסתרת של המשיבה לאור העובדה הפשוטה, שהעותרת הגישה הצעתה "והארכה ניתנה בטרם המשיבה פתחה את המכרז". הארכת המועד מיום 19.11.13 ל- 31.12.13 מעלה חשד לפגיעה בשוויון, במיוחד בשים לב לכך שנודע על ההחלטה על הארכה רק ביום 24.11.13. על כן, ביקשה העותרת להורות שהאורכה שניתנה להגשת הצעות במכרזים אלה הינה פסולה ובטלה, רק הצעות שהוגשו בהתאם להוראות המקוריות יפתחו וליתן צו המורה למשיבה לפתוח את תיבת ההצעות וככל שהעותרת היא מציעה יחידה ומתאימה לתנאי המכרזים, להכריז עליה כזוכה במכרזים.

3.על פי תשובת המשיבה, ביום 18.11.13, שמו לב מהנדס העיר ומנהל הפרוייקטים נשוא המכרזים, שעדיין לא נבחרה במשיבה ועדת מכרזים, ועל כן ההצעות שיוגשו ישארו בתיבה ואין מי שיפתח אותה לפי הדין. על כן פנו לראש העיר והוא הורה על הארכת המועד האחרון להגשת הצעות לתאריך 31.12.13. עוד לפני המועד האחרון, הודיעו על כך לנציגי העותרת, ראני ואחמד מחאמיד, כל אחד לחוד, כמו גם לרוכש השני של מסמכי המכרז, מר אברהים ג'בארין. כך גם הודע לנציג העותרת בעת הגשת הצעתו, ביום 19.11.13 סמוך לשעה 18.00. בהתאם לכך, הודיע מר ג'בארין למשיבה שביום 18.11.13 היו בידיו שתי ערבויות בנקאיות לשני המכרזים, אותם החזיר לבנק עם קבלת הודעה על הארכה. המשיבה טענה שהעותרת העלימה מבית המשפט את ידיעתה מראש על הארכת מועד ההגשה ואת אי התנגדותה לכך. כמו כן טענה המשיבה שיש בטענות העותרת, אם תתקבלנה, פגיעה במר ג'בארין, ועל כן יש לצרפו כמשיב לעתירה, כמצוות התקנות. עוד נטען, כי דחיית המועד היתה כדין, מאחר שנעשתה לפני המועד להגשת הצעות, והיא כשרה גם אם בוצעה עד פתיחת תיבת המכרזים. כמו כן טענה המשיבה, שבנסיבות שבהן הצעת העותרת היא הצעת יחיד, לפי תקנות העיריות (מכרזים) אין לקבלה אלא מנימוקים שירשמו, ואין נימוקים כאלה.

4.אציין, כי למרות עיונו בתגובת המשיבה, אף בהנחה שרק ממנה נודע לו על קיומו של רוכש נוסף של מסמכי המכרז, לא ביקש ב"כ העותרת לצרף את מר אברהים ג'בארין כמשיב לעתירה, בתור מי שעלול להפגע מקבלת העתירה, בניגוד לתקנה 6 לתקנות בית המשפט לענינים מינהליים (סדרי דין) תשס"א – 2000. כעולה מהתגובה, רכש מר ג'בארין את מסמכי המכרז ביום 18.11.13, ואפשר שאלמלא נדחה מועד ההגשה היה מגיש במועד את הצעתו, שעבורה הכין ערבויות בנקאיות ביום 18.11.13, כפי שפירט וצירף במכתבו שצורף לתגובת המשיבה. אפשר שדי היה בכך כדי למחוק את העתירה. שאלתי את ב"כ העותרת בתחילת הדיון, אם הוא מבקש לצרף משיבים נוספים, והוא השיב בשלילה. אי צירוף משיב החסר לא הפריע לב"כ העותרת לשוב ולטעון טענות כלפי המשיב החסר, אשר אותן מנעתי שוב ושוב. לאור תוצאות העתירה, הנדחית, לא נפגעה זכותו של המשיב שלא צורף.

5.לפני קביעת המסקנות המשפטיות, יש לקבוע את העובדות. המצהיר מטעם העותרת, מר ראני מחאמיד, עמד על גירסתו, שלפני 24.11.13 לא ידע כלל על הארכת המועד להגשת ההצעות. הוא אמנם אישר שאביו אחמד הוא נציג נוסף של העותרת, אבל לא הסביר מדוע אביו, שנטען שקיבל הודעה נפרדת על הארכת המועד לפני המועד האחרון, לא הצהיר ולא העיד ולא הכחיש גירסה זו. מנגד, העיד מר חאלד אבו פרוה, מנהל הפרוייקטים אצל המשיבה שהוא עצמו הודיע למר ראני מחאמיד על הארכת המועד ביום 18.11.13, וביום 19.11.13 בבוקר קיבל אחמד מחאמיד הודעה על כך ממהנדס העיר, שהסביר לו את הסיבה, עקב אי בחירת ועדת מכרזים. כמו כן, העיד שבעת הגשת ההצעות נאמר למר ראני מחאמיד שהמועד הוארך, אך משעמד על הגשת הצעתו, קיבלו את הצעתו. מר ראני מחאמיד העיד שלא נאמר לו דבר בעת הגשת ההצעה.

6.איני מאמין לעדותו של מר ראני מחאמיד, ומנגד אני מאמין לעדותו של מר חאלד אבו פרוה. מלבד התרשמותי מהמחוות הגופניות של מר ראני מחאמיד בעת מתן עדותו, הרי עדותו שלא נאמר דבר בעת הגשת ההצעות אינה מתיישבת עם הרישום שנרשם לו, שקבלת המעטפות נעשית לפי אישור היועץ המשפטי. איני מאמין גם שמר ראני מחאמיד, שראה את המזכיר הולך לדבר עם היועץ המשפטי, לא התעניין מה נאמר, ולמה עושים לו בעיות בקבלת ההצעה. מנגד, עדותו של מר אבו פרוה היתה סדורה ואמינה, כולל כאשר העיד שדיבר עם מר ראני מחאמיד ביום 18.11.13 והודיע לו על דחיית המועד. היא נסמכה גם על מזכר פנימי שרשם הכולל את השתלשלות המגעים עם העותרת ועם מר ג'בארין, שנרשם ביום 19.11.13. כאמור, איש לא סתר את הגירסה שמר אחמד מאחמיד קיבל בשם העותרת הודעה על הדחייה בבוקר יום 19.11.13.

7.על כן, אני מאמץ את גירסת מר אבו פרוה מטעם המשיבה, המקובלת עלי כאמינה, ודוחה את הגירסה העובדתית של מר ראני מחאמיד. העובדות הן איפוא, בין היתר, שהמשיבה קיבלה החלטה על דחיית המועד עוד ביום 18.11.13, והודע לעותרת דבר ההחלטה גם ביום 18.11.13, יום לפני המועד האחרון, וגם ביום 19.11.13 בבוקר המועד האחרון, שהיה בשעה 18.00, ומכל מקום לפני המועד האחרון להגשת ההצעות, ולפני שהגישה העותרת את הצעתה.

8.אני דוחה את טענת העותרת, שמועד הגשת ההצעות נדחה רק לאחר המועד האחרון שנקבע להגשת ההצעות. בדברי העותרת נשמעה טענה שראש העיר לא החליט, משום שלא הופיעה חתימתו. אם ראש העיר כלל לא החליט, כלומר, אין החלטה כלל, לא מובן על מה מוגשת העתירה. מכל מקום, אם הודע לעותרת על כך שראש העיר החליט על אורכה, לא נפגעו זכויותיה כתוצאה מאותה החלטה. זו גם התוצאה של טענת העותרת, שאין להחלטה תוקף כל עוד לא פורסמה ברבים. אף אם היה צריך לפרסמה ברבים כתנאי לתוקפה, כלפי העותרת, יש להחלטה תוקף עוד לפני שפורסמה ברבים, מייד לאחר שהודיעו לה ישירות על ההחלטה.

9.אציין, כי למרות טענת העותרת שבוודאי יש ועדת מכרזים, הרי מסתבר שמאז הבחירות לרשויות המקומיות ב- 22.10.13, כוננה מועצת עיריה חדשה, 21 יום לאחר מכן, אבל הועדות הקודמות שהיו בתוקף חדלו מפעולתן עם תום כהונתה של המועצה הקודמת, ויש לבחור חדשות, שחלקן לא נבחרו עדיין, ובהן ועדת המכרזים. מצער הדבר, שהמועצה עדיין לא בחרה בוועדות הדרושות לפעולתה, ובין היתר לטיפול במכרז שפורסם 9 ימים לפני הבחירות, אבל יש לקוות שעד 31.12.13, או 14 יום לאחר מכן, תבחר המעוצה ועדת מכרזים.

10.בנסיבות אלה, הארכת מועד המכרז נעשתה באופן שלא פגע בזכויות העותרת, ואין כל בסיס לטענה שהשינוי נעשה לצורך שיפור סיכויי אחרים לזכות במכרז. תתכבד העותרת, שעדיין לא חלף המועד האחרון להצעתה, ותגיש הצעה טובה ותזכה במכרז, ולא על ידי מניעת קבלת הצעות אחרות.

11.לענין פסיקת שכר טירחת עו"ד, נושא זה אינו מוסדר בתקנות סדרי הדין לבתי משפט לענינים מינהליים. לאחר ששמעתי את דעתם של הצדדים בענין זה אני מחיל את תקנה 512 מתקנות סדר הדין האזרחי העוסקת בכך, וקובעת כי שכר הטרחה לא יפחת מהשכר המינימלי המומלץ על ידי לשכת עורכי הדין, בכפוף להתחשבות בדרך ניהול הדיון. לענין זה יש לזכור את העלאת הטענות כנגד מר ג'בארין שוב ושוב. מדובר במכרזים על עשרות מילוני ₪, ובהתחשב בתעריף הנ"ל, אני קובע את סכום ההוצאות שעל העותרת לשלם למשיבה עם דחיית עתירתה לסך 59,000 ש"ח.

ניתן היום, כ"ב טבת תשע"ד, 25 דצמבר 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ