אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלחדד ואח' נ' שושנה ואח'

אלחדד ואח' נ' שושנה ואח'

תאריך פרסום : 25/05/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
7560-04
24/05/2010
בפני השופט:
רנר שירלי

- נגד -
התובע:
1. שמעון אלחדד
2. יצחק אלחדד
3. משה אלחדד
4. תמר איטח
5. אסתר זאבי

הנתבע:
1. שלמה שושנה
2. אמיר שושנה

פסק-דין

פסק דין

1. התובעים הם בעלי זכויות בדירה המצויה מתחת לדירת הנתבע 1. בספטמבר 2003 החל הנתבע 1 באמצעות הנתבע 2 בביצוע עבודות בניה והרחבה של דירתו ואף בביצוע תוספת בניה על גב חלקה המערבי של דירת התובעים. ללא היתר בניה נהרסו הקירות והתקרה ואז הוצא כנגד הנתבע 1 צו שיפוטי האוסר עליו לבנות מחדש את הקירות והתקרה שנהרסו על ידו. כתוצאה מכך מאוקטובר 2003 נותרה למעשה דירת התובעים חשופה ופרוצה לגשם. הדירה הוצפה מים והפכה בלתי ראויה למגורי אדם בהיותה ספוגת מים, בשל סכנת התחשמלות וסכנה ליציבות המבנה. על פי כתב התביעה בינואר 2004 נאלצו התובע 1 והתובע 3 לעזוב את הדירה בשל סכנת התחשמלות חמורה. עוד נטען בכתב התביעה כי הנתבעים התחייבו במספר הזדמנויות להשתתף במחצית עלות הבניה של תוספת הבניה בחלק המערבי שבנה התובע 1 בשנת 1997 על פי היתר. הנתבעים גם התקינו צנרת ביוב על גבי הקיר החיצוני של דירת התובעים באופן הפוגע בצורת הבית – פעולה המהווה שימוש בלתי סביר ברכוש המשותף. בכתב התביעה תובעים התובעים את עלות ביצוע התיקונים, ירידת ערך הדירה, נזק למיטלטלין שהיו בדירה, הפסד דמי שכירות, הוצאות פנוי לצורך תיקונים, הוצאות ניקיון לאחר ביצוע תיקונים, השתתפות בעלויות בנית התשתיות, החזר הוצאות, עוגמת נפש, ביצוע החיזוקים הנדרשים לדירת התובעים והסרת צנרת הביוב.

בכתב ההגנה נטען כי התובע 1 נטש את דירתו בתחילת שנת 2003 לאחר פטירת אשתו ואילו התובע 3 רכש דירה אחרת ובמהלך השיפוצים עבר לגור בדירת אביו, התובע 1. עם סיום השיפוצים נותרה הדירה ריקה בשנית. על פי כתב ההגנה התובעים שהרחיבו קודם את דירתם הגביהו בחלק התוספת את התקרה הגבהה שיצרה בעיות תכנוניות קשות עבור הנתבעים. על הנתבעים אכן היה לשלם לתובעים חלקם ביסודות שביצעו לתוספת הבניה ואף היו נכונים לעשות כן אלא שהסכום הנתבע הוא מופרז. עוד נטען בכתב ההגנה כי כבר בעת שהוצא צו הפסקת עבודות ניתנה רשות לנתבע להמשיך בעבודות הבניה עד לקבלת ההיתר בפועל שכן ממילא יתקבל תוך זמן קצר אשור לשנויים. הנתבעים פנו לדיירי הבניין לקבל הסכמתם תוך שהבהירו שגם אם לא יתנו את הסכמתם יינתן ההיתר רק מאוחר יותר ובינתיים עלולים להתרחש נזקים. מדובר היה אך בהגבהת התקרה הישנה. התובעים התנגדו ומאוחר יותר ניתן ההיתר ונדחו כל ההתנגדויות. על פי כתב ההגנה הנתבעים ביצעו עם תום הבניה תיקונים ליתר השכנים שטענו לנזקים אך התובעים לא אפשרו זאת. עוד נטען בכתב ההגנה כי הנתבע שכר את המהנדס של התובעים שביצע את תוספת הבניה שלהם וזה קבע כי אין כל בעיית יציבות, חוות הדעת בדבר ירידת הערך מופרכת, והדירה סבלה כבר קודם מעובש, טחב ורטיבות. הנזק למיטלטלין מוכחש והועלה לראשונה חודשים לאחר סיום הבניה. על פי כתב ההגנה התובע כאמור עזב את הדירה עוד בטרם החלה הבניה. לבסוף נטען בכתב ההגנה כי לתובעים שהשתלטו על החצר אין מה להלין על השימוש בקיר המשותף, והנתבע מוכן גם היום לבצע את התיקונים הנדרשים בדירת התובעים.

2. בכתב התביעה שכנגד נטען כי הנתבעים שכנגד השתלטו על חצר הבית המשותף, סגרו אותה בשער כניסה עם מנעול תוך שהם מונעים שימוש מהדיירים האחרים. מתבקש צו להורות לנתבעים שכנגד לסלק את השער שבנו והמנעול ולהחזיר את המצב לקדמותו. עוד נטען בכתב התביעה שכנגד שמשום שהנתבעים שכנגד בשלב ההרחבה הגביהו את התקרה נוצרו שני מפלסים בדירת התובעים שכנגד ובחלק אף גובה לא תקני. כתוצאה מכך ובמקום לחייב את הנתבעים שכנגד להרוס את שבנו, נאלצו התובעים שכנגד ליישר את הרצפה ולהרוס את תקרת ביתם על מנת להגביהה. התובעים שכנגד תובעים את העלות כתוצאה מכך, הפסד הזמן, השימוש ועוגמת הנפש, בקיזוז חלקם ביסודות. על פי כתב התביעה שכנגד במהלך הבניה עקב איומי הנתבעים שכנגד עזב את התובע שכנגד קבלן שעבד עימו והוא נאלץ לקחת קבלן חילופי. התובעים שכנגד תובעים את העלות הכרוכה בהחלפת הקבלנים, ועוגמת נפש.

בכתב ההגנה לכתב התביעה שכנגד נטען כי הנתבעים שכנגד מעולם לא השתלטו על שטח החצר ואינם מונעים מאף אחד מדיירי הבית את השימוש בחצר. עוד נטען כי עוד בטרם ביצוע ההרחבה בדירת התובעים כנגד הייתה הרצפה מוגבהת באופן שגובה הקירות היה נמוך יחסית. בכתב ההגנה מוכחשת כל טענה בנוגע להחלפת הקבלן הקושרת את הנתבעים שכנגד להחלפה.

3. בהסכמת הצדדים מונה המהנדס ושמאי המקרקעין אייל שנהב כמומחה מטעם בית המשפט. המומחה התבקש במסגרת חוות דעתו לבדוק מהם התיקונים אותם יש לבצע בדירת התובעים ומה שווים, האם נגרמה ירידת ערך לדירת התובעים כתוצאה מהנזילות שאירעו במהלך הבניה ומה שוויה והאם נגרמו נזקים למיטלטלי התובעים כתוצאה מהבניה ומה גובהם. אשר לדירת התובע שכנגד התבקש המומחה לחוות דעתו בשאלה מה גובה הנזק שנגרם לתובע שכנגד כתוצאה מהגבהת גובה התקרה בתוספת שביצעו הנתבעים שכנגד בדירתם ושאילצה את התובע שכנגד לפרק את החלק הישן וליצוק מחדש בגובה החדש שהוכתב על ידי בניית הנתבעים שכנגד על מנת להשוות את המפלסים בדירת התובע שכנגד.

לאחר שהוגשה חוות הדעת הגיעו ב"כ הצדדים לכלל הסכמה להסמיך את בית המשפט להכריע בתיק על פי סעיף 79א לחוק בתי המשפט, התשמ"ד-1984 על יסוד כל החומר המצוי בתיק בית המשפט ובתוספת סיכומים. הסיכומים הוגשו.

4. הסמכת בית המשפט להכריע על פי סעיף 79א לחוק בתי המשפט פירושה נכונות של כל צד לוותר על זכויותיו הפורמאליות הנטענות ונכונות לחלוק עם הצד השני את תוצאת הסכסוך על דרך של פשרה.

לאחר שעיינתי בכל החומר המצוי בתיק בית המשפט לרבות ההבנות וההסכמות אליהם הגיעו הצדדים על פי הודעתם מיום 9.4.06 ושקלתי את טענות הצדדים בסיכומיהם ככל הנוגע לשאלת האחריות והנזקים והראיות לכך, ומאחר ואני סבורה כי הסכום בו יש לחייב את הנתבעים זהה לסכום בו יש לחייב את הנתבעים שכנגד, 45,000 ₪, איני רואה מקום לחיוב צד כלשהוא בתשלום כלשהוא למשנהו. התביעה לסעד של סילוק יד נדחית, בשים לב לכך שהדירה נשוא התביעה נמכרה בינתיים, והרוכש לא צורף כצד להליך הנוכחי.

אין צו להוצאות.

ניתן היום, י"א סיון תש"ע, 24 מאי 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ