אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלופי נ' תנעמי

אלופי נ' תנעמי

תאריך פרסום : 13/10/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
49009-05-11
02/10/2013
בפני השופט:
הדס עובדיה

- נגד -
התובע:
אילה אלופי
הנתבע:
משה תנעמי בעצמו
פסק-דין

פסק דין

התובעת עותרת למתן פסק דין הצהרתי לפיו ההסכם למכירת זכויותיה של גב' רילה אברט ז"ל (להלן: "המנוחה") בנכס הידוע כגוש 6018 חלקה 138 תת חלקה 5 הנמצא ברחוב דובנוב 1 בחולון (להלן: "הנכס" או "הדירה" או "המקרקעין") לנתבע ולרעייתו, שרה תנעמי ז"ל, הינו בטל, ולחילופין דינו ביטול. בנוסף מבקשת התובעת להורות על מחיקת רישומו של הנתבע בלשכת רישום המקרקעין כבעלי הנכס, ועל רישום התובעת כבעלת מחצית הנכס ועיזבון רילה אברט ז"ל כבעלים של המחצית השנייה. לחילופין, עותרת התובעת לתשלום שוויה של מחצית הדירה.

העובדות בתמצית

ביום 19.10.1994 הלכה לעולמה רילה אברט ז"ל. המנוחה היתה החוכרת לדורות הרשומה של מחצית הזכויות בנכס. המחצית השנייה היתה רשומה על-שם בעלה המנוח, שנפטר בשנת 1990. המנוחה ירשה את זכויות בעלה המנוח בדירה (נסח רישום של הנכס מיום 29.12.1993 צורף כנספח י' לתצהיר הנתבע, צו קיום צוואת המנוח אדולף אברט ז"ל צורף כנספח י"ב לתצהיר הנתבע).

המנוחה, שהיתה בפטירתה אלמנה חשוכת ילדים, הותירה שתי צוואות. בצוואה הראשונה, מיום 31.8.1993, הורישה את מחצית הדירה לתובעת, שהיא בת של בת דודתה של המנוחה, ואת המחצית השנייה של הדירה, לרבות תכולתה, הורישה לשכניה, בני הזוג משה ואילנה קשאני (נספח ה' לתצהיר התובעת). בצוואה השנייה, מיום 26.1.1994, הורתה המנוחה על ביטול הצוואה הראשונה והורישה את התמורה ממכירת הדירה וכן את תכולתה לאילנה קשאני (להלן: "קשאני"), למעט סך של 25,000 ₪ שהורישה לתובעת (נספח ו' לכתב התביעה). העברת תמורת הדירה לקשאני הותנתה בכך שקשאני תמשיך לטפל במנוחה ותשכן אותה בביתה לאחר שהמנוחה תפנה את הדירה עקב מכירתה. הנתבע, עו"ד במקצועו, הוא שערך את הצוואה השנייה.

ביום 26.1.1994 שבו נחתמה הצוואה השנייה בעריכת הנתבע, נחתם גם החוזה נשוא תובענה זו (להלן: "החוזה" או "הסכם המכר"). לפי הסכם המכר מכרה המנוחה את כל הזכויות בדירה לנתבע תמורת 66,000 דולר (נספח א' לתצהיר הנתבעת). כאמור לעיל, על-פי הצוואה שנחתמה באותו יום, תמורה זו הועברה בירושה, ברובה הגדול, לקשאני, ובפועל התמורה הועברה לקשאני עוד בימי חיי המנוחה.

בחודש נובמבר 1994, לאחר פטירת המנוחה, הגישה קשאני בקשה לקיום הצוואה השנייה ואילו התובעת הגישה בקשה לקיום הצוואה הראשונה והתנגדות לקיום הצוואה השנייה. בפסק הדין שניתן בהליך, ע"ז (ת"א) 7695/94 קשאני נ' אלופי (1.11.2004) (להלן: "תיק הצוואות"), הורתה השופטת סלומון צ'רניאק על ביטול הצוואה השנייה, מחמת השפעה בלתי הוגנת מצד קשאני על המנוחה. בתיק הצוואות נקבע שהמנוחה כלל לא ידעה שדירתה נמכרה. הנתבע כאן אמנם לא היה צד להליך, אך העיד על נסיבות עריכת הצוואה השנייה. נקבע כי עו"ד תנעמי חטא כלפי המנוחה, סייע לקשאני לנשל את המנוחה מהנכס הכלכלי היחיד שנותר בשליטתה והותיר רושם בלתי מהימן. בית המשפט הורה על קיום הצוואה הראשונה, אך מתח ביקורת גם על התנהלות גברת אילה אלופי, התובעת כאן, באמרו שמניעיה אינם נקיים מספקות.

בית המשפט בתיק הצוואות קבע מפורשות שאמנם הצוואה השנייה מבוטלת, אך קבע כי:

"אין להורות על ביטול הסכם המכר או להיענות לעתירות אחרות שהופיעו לראשונה בסיכומים. גם הן בגדר שינוי חזית אסור. אין מקום להכרעות כאלה בלי שעורך-דין תנעמי יהיה צד לדיון ועלולות הן לעמוד בסתירה או בניגוד להכרעות אחרות שיתכן וכבר ניתנו בהליכים אחרים (של מנהל העזבון כנגד עורך-דין תנעמי)... עניינו של פסק-דין זה הוא הצהרה על בטלות הצוואה השנייה וקיומה של הצוואה הראשונה (כפי שנראה להלן) זאת ותו לא."

בשנת 1996 הגיש המנהל הזמני של עזבון המנוחה שמונה על-ידי בית המשפט המחוזי בתל-אביב, עו"ד ארז בי-עזר, תובענה כנגד עו"ד תנעמי ורעייתו, שרה תנעמי ז"ל, בה עתר למתן פסק דין הצהרתי לפיו הסכם המכר נשוא תובענה זו בטל ובנוסף לפיצויים (להלן: "תביעת העזבון"). בכתב התביעה (נספח ב' לתצהיר הנתבע) נטען כי המנוחה חתמה על הסכם המכר בהשפעת קשאני ובעלה, וכי הנתבע, שערך את הסכם המכר בו הוא עצמו היה הקונה, היה קשור ככל הנראה לקשאני עוד לפני האירועים המתוארים. עוד נטען שהסכם המכר בטל מאחר שהמנוחה כלל לא ידעה על אילו מסמכים היא חותמת ולחילופין עקב היותה נתונה להשפעה בלתי הוגנת של קשאני, וכי הנתבע ידע זאת בשל היכרותו המוקדמת עם קשאני ובשל העובדה שהנתבע גם ערך את הצוואה השנייה, לפיה כספי מכירת הדירה הועברו עוד בחייה של המנוחה לקשאני. נטען כי הנתבע עשה יד אחת עם קשאני לנצל את המנוחה ומעשיו הפרו את החובה לנהוג בתום לב ובדרך מקובלת בניהול משא ומתן.

גברת אילה אלופי, התובעת כאן, לא היתה צד לתביעת העזבון, אך העידה במהלכה. בא-כוחה, עו"ד מוסל, ביקש להצטרף כתובע להליך והודיע שהוא מוכן להגיש בקשת הצטרפות תוך 30 יום (פרוטוקול הדיון מיום 1.6.1998, שסומן כמוצג ת/4). אלא שמהמשך הפרוטוקול עולה שעו"ד מוסל זנח את בקשתו, וממילא לא הגיש בקשת הצטרפות לתביעת העזבון.

בדיון שנערך בתביעת העזבון ביום 7.9.1999, כרתו הצדדים, המנהל הזמני של העזבון מחד ובני הזוג תנעמי מאידך, הסכם פשרה שניתן לו תוקף של פסק דין. מפאת חשיבותו, יובא הסכם הפשרה כלשונו:

"הצדדים מתכבדים להודיע לבית המשפט הנכבד כי הגיעו להסדר פשרה כדלקמן:

1. מבלי להודות באף טענה ו/או עובדה מוסכם כי הדירה הנמצאת ברחוב דובנוב 1 בחולון הידועה כחלקה 138/5 בגוש 6018 תמסר לנתבעים עד ליום 15/11/99 בכפוף לפינוי הדירה על ידי השוכר הקיים בה לפי הסכם שכירות בין השוכר לתובע וכנגד תשלום הסך בש"ח השווה ל-15,000 דולר ארה"ב (חמישה עשר אלף) לפי השער היציג של הדולר ארה"ב הידוע במועד התשלום בפועל כפי שפורסם על ידי בנק ישראל.

במעמד ביצוע התשלום הנ"ל ימסר לידי הנתבעים אישור עירית חולון לרשם המקרקעין למועד מסירת החזקה לנתבעים בפועל על תשלום המיסים.

2. תוך 15 ימים ממועד מסירת החזקה וקבלת הסכום האמור בסעיף 1 לעיל יוגשו בקשות לבית המשפט הנכבד להורות על ביטול כל הערה בדבר צו ניהול על ידי אפוטרופוס בתיק אפוטרופסות 3478/94 והערות בדבר צו ניהול על ידי התובע בתיק עזבונות 7695/94 ו/או כל הערה נוספת שנרשמה בתיק האפוטרופסות האמור ותיק העזבונות האמור.

3. בכפוף לביצוע התחייבות הנתבעים כאמור לעיל, ינקוט התובע בכל ההליכים הדרושים לצורך קבלת אישור בית משפט של עזבונות לחתום על כל המסמכים הדרושים לצורך העברת הזכויות בדירה הנ"ל ורישומן על שם הנתבעים.

מובהר בזאת כי רישום הזכויות בדירה הנ"ל על שם הנתבעים תעשה על ידם ועל חשבונם בלבד.

4. הנתבעים מוותרים בזאת על כל טענה ו/או דרישה ו/או תביעה כנגד התובע, מנהל העזבון, בקשר לדירה הנ"ל לרבות מועד מסירת החזקה על פי החוזה מ-26.1.94, מצב הדירה, דמי השכירות ששולמו ו/או ישולמו למנהל העזבון עד למועד המסירה שנקבע בסעיף 1 לעיל ו/או כל טענה אחרת בקשר לדירה, הכל בכפוף לאמור לעיל.

בכפוף לאמור לעיל אין ולא יהיו למנהל העזבון כל טענות ותביעות כנגד הנתבעים."

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ