אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלהואשלה נ' סמיר ואח'

אלהואשלה נ' סמיר ואח'

תאריך פרסום : 23/06/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום באר שבע
19753-11-12
19/06/2014
בפני השופט:
אורנה סנדלר-איתן

- נגד -
התובע:
אבראהים אלהואשלה
הנתבע:
1. חמאד סמיר
2. סקוריטס סוכנות לביטוח בע"מ

פסק-דין

פסק דין

לפניי תביעה לפיצוי בגין נזקים שנטען כי נגרמו לרכבו של התובע, ציוד הנדסה מסוג שופל, מפגיעת משאית בה נהג הנתבע מס' 1 ואשר בוטחה על ידי הנתבעת מס' 2.

על פי כתב התביעה, בכל הזמנים הרלבנטיים לתיק דנא היה התובע הבעלים והנהג של ציוד הנדסי מס' רישוי 60574-08 (טרקטור שופל) שנת ייצור 2006, ואילו הנתבע 1 היה הנהג/המחזיק/הבעלים של משאית מס' רישוי 81-253-14. הנתבעת מס' 2 ביטחה את המשאית בביטוח אחריות צד ג'.

על פי הנטען בכתב התביעה, ביום 14/2/12, עת עמד השופל בצד הדרך, הרכב הפוגע - המשאית - נסע לאחור, פגע בשופל בצדו האחורי וגרם לו נזקים כמפורט בחוות דעת השמאי שצורפה לכתב התביעה.

במכתב הפנייה לנתבעת מס' 2 מטעם המבטח של רכב השופל (נספח נ/3 שצורף לכתב התביעה) נאמר כי רכב המשאית הרשום על שם סמיח חאמד פגע ברכב השופל.

לעומת זאת, במכתב התשובה של הנתבעת 2 (חלק מנספח נ/3 שצורף לכתב התביעה) נאמר כי שם המבוטח המתייחס לרכב המשאית הוא חמד מוחמד, וכי "מבדיקת נסיבות המקרה עולה כי רכב מבוטחכם לא ניזוק ממשאית מבוטחינו אלא מגוף אחר ו/או רכב אחר. האמור מתבסס על חקירה שערכנו ובדיקת שמאי מטעמנו אשר קבע מפורשות כי לא יתכן שמשאית מבוטחינו פגעה ברכב מבוטחכם וזאת לאור מיקום הנזקים אשר אינם תואמים לגובה משאית מבוטחינו" (הדגשה במקור).

הנתבע מס' 1 הגיש כתב הגנה, אם כי באיחור. לעניין נסיבות האירוע נטען במסגרת כתב ההגנה על ידי הנתבע מס' 1 כי "רכב התובע הוחנה באופן רשלני ובמקום שהיה מיועד לפריקת סחורה, ומכאן יש להטיל על התובע ו/או מי שהחנה את רכבו מטעמו רשלנות תורמת משמעותית". הנתבע מס' 1 לא טרח להתייצב לדיונים ואף לא הוגשו ראיות מטעמו.

בכתב ההגנה של הנתבעת מס' 2 נטען, בין היתר, כי הנהג בשופל השייך לתובע לא ידע לתאר בפני חוקר הנתבעת את פרטי המשאית 'הפוגעת' ,לרבות סוג המשאית, מספר הרישוי וזהות הנהג. כן נטען כי גרסת התובע נשללה הן בממצאי החקירה שערכה הנתבעת והן בקביעת השמאי מטעמה, אשר שלל היתכנות נזקי התובע כתוצאה מנסיעת המשאית לאחור. לטענת הנתבעת, קיים "חשד מהותי" כי המשאית הנטענת לא הייתה מעורבת כלל באירוע תאונתי כלשהו עם השופל של התובע.

הנתבעת מס' 2 הגישה אף היא חוות דעת שמאי מטעמה. כמו כן, בתום פרשת התביעה הוגש תצהיר חוקר.

בתצהיר שצורף לכתב התביעה הצהיר התובע (בסעיף 4): "[ש]התאונה ארעה עת עמד רכבי, שהייתי נוהג בו, בצד הדרך, רכב שנהג בו סמיח חאמד ... נסע לאחור ופגע ברכבי מאחורה וגרם לו לנזקים כמפורט בחוות הדעת מטעמי".

במלים אחרות, בתצהיר לא נזכר כלל עניין כיוונה של משאית כלשהי שנסעה לאחור. כמו כן, נאמר בו שהתובע נהג בשופל במועד התאונה.

במסמך ההודעה על מקרה הביטוח (נספח נ/6 שצורף לכתב התביעה), פורטה גרסה דומה: בסעיף "פרטי התאונה" מסר התובע: "עמדתי עם השופל בצד הדרך משאית צד ג' שנסעה ברוורס ופגעה בשופל מאחורה וגרמה לו נזקים. כלים עובדים בגבול מצריים". לשאלה "מי אשם בתאונה? נמק מדוע" נרשמה במסמך זה התשובה הבאה: "צד ג', נסע ברוורס ללא מכוון והשגחה".

ביום 8.4.14 נחקר התובע אודות גרסתו. מחקירה זו עלתה גרסה שונה להתרחשות האירוע הנטען. כך, לדברי התובע, במועד האירוע הייתה במקום סופת חול, והוא עצמו כיוון את נהג המשאית שנהג ברוורס ופגע בשופל (עמ' 3 ש' 17 - 18, וכן עמ' 4 ש' 6 - 7, עמ' 11 ש' 4 - 5). עוד העיד התובע כי רק במועד הדיון הסתבר לו ששמו האמתי של נהג המשאית הוא סמיח חמד, ולא אדהם (עמ' 5 ש' 8 - 9, עמ' 6 ש' 20 - 21). לשאלה הכיצד כיוון התובע את המשאית כך שפגעה בשופל השיב התובע "יש שם בור שצריך למלא. הכביש הולך ישר כל הזמן ולפעמים יש וואדי שצריך למלא. אני כיוונתי אותו לתהום לשפוך את החומר" (עמ' 6 ש' 31- 32).

מסתבר, כי לחוקר הנתבעת מס' 2 מסר התובע גרסה שלישית, שהוקלטה ותומללה (ראו מוצג נ/1, נ/1א): "ביום האירוע סמוך לשעת התאונה אני הייתי בעצירה, הכלי היה בעצירה כבוי ואני הייתי מחוץ לכלי. אני הייתי מכוון רכב אחר שיסע לאחור... ואז הגיעה משאית אחרת נסעה לאחור ופגעה בכלי שלי...".

החוקר, אבו רגב עזיז, נחקר אודות תצהירו, אליו צורף תמליל החקירה של התובע. במהלך החקירה לא עלה בידי התובע לשלול כי אכן מסר לחוקר את הגרסה האמורה (עמ' 21 - 22 לפרוטוקול מיום 9.6.14).

הנה כי כן, גרסאות רבות לו לתובע בשאלה כיצד אירעה התאונה: האם הוא עצמו ישב בשופל במועד התאונה, או שמא עמד מחוצה לה? האם התובע כיוון את המשאית הפוגעת במהלך נסיעתה לאחור עד להתרחשות התאונה, או שמא היא נסעה לאחור "ללא מכוון והשגחה"? ואולי דווקא, במועד התרחשות התאונה כיוון התובע משאית אחרת שנסעה אף היא לאחור??

לטעמי, די בסתירות רבות אלה בגרסת התובע בנוגע לאופן התרחשות התאונה על מנת לדחות את תביעתו. אף על פי כן אמשיך ואבחן את יתר הראיות שהובאו בפניי.

כאמור, לכתב התביעה צורפה חוות דעת שמאי, מר אלי טולדנו. ביום 8.4.14 נחקר מר טולדנו, ואישר כי בדק את השופל אך כחודש ימים לאחר האירוע (עמ' 11 ש' 27). לדבריו, סוג הפגיעות שנצפו בשופל מתאימות לפגיעה מהמשאית (עמ' 13 ש' 24 - 27).

לשאלה בעניין השפעה אפשרית של הפרשי הגבהים בין הרכב הפוגע לרכב הנפגע על הפגיעות הנטענות בשופל העיד כי "מבחינת הגובה 10 או 5 ס"מ למעלה או למטה זה לא מהותי כי הכלי היה במצב של עבודה. אם המשאית בעליה יכול להיות הפרש של 5 או 10 ס"מ ואפילו יותר, כי אם המשאית בבור, או בעליה, זה משנה את הגובה" (עמ' 14 ש' 4 - 6).

מר טולדנו הודה שהוא עצמו לא צילם את התמונות שצורפו לכתב התביעה (עמ' 13 ש' 21). יצויין כי התובע עצמו אישר בחקירתו הנגדית שהתמונות שצורפו על ידו אינן משקפות את מצב הרכבים סמוך לאחר התאונה, אלא הן צולמו מזוויות שונות לאחר שהועמדו בצורות שונות (עמ' 4 לפרוטוקול 8.4.14 ש' 30 - 32, עמ' 5 ש' 1 - 2).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ