אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אלדור ואח' נ' זיידן ואח'

אלדור ואח' נ' זיידן ואח'

תאריך פרסום : 09/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום חיפה
50645-02-12
03/03/2014
בפני השופט:
יהושע רטנר

- נגד -
התובע:
1. ערן אלדור
2. מיה רויזמן-אלדור

הנתבע:
1. שמואל זיידן
2. דליה זיידן

פסק-דין

פסק דין

1. בפני בית המשפט תביעה לפינוי מקרקעין.

2.הנתבעים מחזיקים בדירה המצויה בקומה השלישית והעליונה של בנין, המצוי ברחוב ארלוזרוב 37 א' בחיפה, במקרקעין הידועים כגוש 10861 חלקה 356 (להלן: "המקרקעין" או "הבנין"). הדירה בה מחזיקים הנתבעים תקרא להלן "הדירה".

3. משך שנים רבות המקרקעין בבעלות אנשים רבים במושע. במהלך הזמן חלק מהבעלים עזב את הארץ, חלקם נפטרו, כאשר זכויותיהם עברו ליורשיהם. בפועל הבעלות במקרקעין התחלקה בין אנשים רבים.

4. חלק גדול מהבעלים כלל לא היו מודעים לכך, שהם בעלי זכויות במקרקעין. משך השנים הבעלים לא ביקרו ולא גילו ענין במקרקעין.

5. הבנין לא רשום כבית משותף. בפועל הבנין מחולק ליחידות משנה, כאשר רובן משמשות כדירות מגורים ויחידה אחת בקומת הקרקע משמשת חנות. הצדדים היו חלוקים בשאלה לכמה יחידות משנה הבנין מחולק בפועל. עם זאת אין מחלוקת כי יש בבנין לפחות 4 דירות מגורים וחנות אחת.

6. חלק מיחידות המשנה היו תפוסים משך השנים ע"י שוכרים שונים, חלקם דיירים מוגנים. מאחר ולא היה בעלים לבנין אשר היה ניתן ליצור איתו קשר, ואשר תיפקד "כבעל בית" בפועל, הדיירים המוגנים לא שילמו שכ"ד חודשי, שכן הם לא ידעו למי וכיצד לעשות זאת.

7. בדירה החזיקה גב' רחל פכטר כדיירת מוגנת (להלן: "פכטר"). ביום 22.6.83 נחתם בינה ובין בעלה מצד אחד כמוכרים, לבין הנתבע מצד שני כקונה, זכרון דברים על פיו הם מוכרים לנתבע את זכויותיהם בדירה כדיירים מוגנים בדמי מפתח תמורת 450,000 שקל. ביום 27.6.83 נחתם בין הצדדים הנ"ל הסכם בענין. בהסכם זה פכטר הצהירה כי איננה יודעת את זהותו, כתובתו, או כל פרט מזהה של בעל הבית, וכי מאז שרכשה את זכויותיה בדירה לא נוצר קשר כלשהו בין בעל הבית לבינה. מצד שני הנתבע הצהיר בחוזה כי האמור לעיל הובא לידיעתו, וכי הוא מבין את מלוא המשמעויות והסיכונים הכרוכים בכך והוא קונה את הזכויות בדירה במצב זה. כן הסכימו הצדדים, שהתמורה בסך 450,000 שקל כוללים גם את חלקו של בעל הבית בדמי המפתח, ופכטר מתחייבת לשלם לו את חלקו אם תתגלה זהותו.

8. מאז 1983 הנתבעים מחזיקים בדירה. מאחר ולא היתה ידועה להם זהות בעל הבנין, הם לא שילמו דמי שכירות חודשי.

9. ביום 3.1.12 התובעים רכשו כ-90% מהזכויות במקרקעין מרוב הבעלים ויורשיהם. לאחר הגשת התביעה זכויותיהם נרשמו בלשכת רישום מקרקעין ביום 4.8.13. יש לציין בהמשך התובעים הצליחו לרכוש כ-4% נוספים מזכויות הבעלות במקרקעין, אשר טרם נרשמו בלשכת רישום המקרקעין. לטענת התובעים הם פועלים לרכישת 6% הנותרים מהיורשים, לאחר שהצליחו לאתר אותם לאחרונה.

10. לאחר שהתובעים רכשו את זכויותיהם הם פעלו מול המחזיקים השונים של הדירות בבנין, הן לגבית שכ"ד המגיע להם כבעלים, והן לפינויים מהבנין, בהתאם לסדרים שהגיעו עימם.

11. לטענת התובעים הם מצאו את הדירה, אשר לכאורה מוחזקת ע"י הנתבעים נטושה, מנותקת ממים ולא ראויה למגורים. בירור העלה שהנתבעים העתיקו את מקום מגוריהם לדירה ברחוב קלר 18 בחיפה בשנת 1992 ומאז היא נטושה, או לפחות היא נטושה משנת 1998 ואילך. התובעים יצאו מתוך הנחה שהנתבעים החזיקו בזמנו בדירה כדיירים מוגנים, אלא היא ננטשה על ידם. מאחר והנתבעים סירבו למסור את החזקה בה לתובעים, הוגשה תביעה זו.

12. התביעה הוגשה מלכתחילה בשתי עילות פינוי. האחת, שהדירה ננטשה. השניה, שהנתבעים לא משלמים זמן רב דמי שכירות חודשית. לטענת התובעים הם זכאים לסעד של פינוי בשל כל אחת מהעילות האלה.

13. לאחר שהנתבעים הגישו כתב הגנה בו פרטו את מסכת ההסכמים עם פכטר, התובעים הגישו כתב תביעה מתוקן. לטענתם מתברר שהנתבעים כלל לא רכשו זכויות של דיירים מוגנים בדירה. זאת מאחר שלא ניתן אישור של בעל הדירה לחילופי דיירים מוגנים, לא נעשתה פרוצדורה המותוות לכך בחוק הגנת הדייר [נוסח משולב] תשל"ב-1972 (להלן: "החוק"), ולא ניתן לכך אישור של בית הדין לשכירות. לפיכך יש לראותם כמסיגי גבול בדירה. הם הוסיפו עילת תביעה נוספת והיא, הסגת גבול במקרקעין. לטענתם גם בשל עילה זו הם זכאים לסעד של פינוי.

14. הנתבעים מכחישים את התביעה.

15. לטענת הנתבעים הם רכשו בכסף מלא את הזכויות בדירה. לטענתם הם רכשו זכויות בעלות, ולחילופין זכויות של דיירות מוגנת. לפיכך יש לדחות את טענת התובעים שהם מסיגי גבול.

16. לטענת הנתבעים לא היה באפשרותם לשלם שכ"ד, שכן לא היה ידוע מי הבעלים. במשך 30 השנים בהם הם מחזיקים בדירה, עד להופעת התובעים בשנת 2012, מעולם לא קיבלו דרישה לתשלום שכ"ד או כל דרישה אחרת בקשר לדירה. לפיכך לטענתם אי תשלום שכ"ד אינו מהווה עילה לפינויים.

17.לטענת הנתבעים הם לא נטשו את הדירה והם המשיכו לעשות בה שימוש עד אשר הגיעו התובעים, המונעים מהם זאת. הנתבעים מודים שהם רכשו בשנת 1992 דירה ברחוב קלר 18 בחיפה. לטענתם מדובר בדירה קטנה של כ-60 מ"ר שלא הספיקה למגוריהם יחד עם ארבעת ילדיהם. לפיכך הנתבע עצמו המשיך לעשות שימוש בדירה, במקביל למגורי המשפחה ברחוב קלר. הנתבע מודה בכך שמשנת 1996 הדירה מנותקת ממים, לטענתו מאחר ונקלע לחובות. אלא שלטענתו הוא קיבל מים מהשכנים אשר הספיקו לו בזמן שעשה שימוש בדירה. הנתבעים מוסיפים וטוענים, שבשנת 2000 בנם נדרש לניתוח מח בבית חולים שניידר בפתח תקוה, הדבר אשר גזל את רוב זמנם, כאשר הם היו צמודים אליו תקופות ארוכות בבית החולים. מסיבה זו לא עשו שימוש בדירה בזמנים מסויימים, אולם מדובר בהפסקת שימוש זמנית שאיננה עולה כדי נטישה. כן טענו הנתבעים, שבתם מאושפזת במצב של תרדמת בבית חולים אלישע בחיפה מאז שנת 2008, וכי הדבר חייב אותם, ועוד מחייב אותם היום, לשהות זמנים ארוכים בבית החולים. גם מסיבה זו לא עשו שימוש בדירה בזמנים מסויימים, וגם ביחס לכך טענו שמדובר בהפסקה זמנית שאיננה עולה לכדי נטישה.

דיון

18. יערך דיון בעילות הפינוי אחת לאחת.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ