אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אייל נ' ברנרד ואח'

אייל נ' ברנרד ואח'

תאריך פרסום : 14/04/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
16789-08
14/04/2011
בפני השופט:
עודד שחם

- נגד -
התובע:
אריאל אייל על ידי עו"ד מיכאל דבורין
הנתבע:
טימוטי מארק ברנרד
פסק-דין

פסק דין (נתבע 2)

בפניי תביעת לשון הרע.

1. התובע הוא איש יחסי ציבור. תביעתו סבה על פרסום שנעשה במקומון המכונה "חבל מודיעין שלנו" (להלן – העיתון). היא הופנתה כלפי מספר נתבעים, ובהם נתבע 2. על פי הטענה, נתבע 2 הוא הרוח החיה מאחורי הוצאתו של העיתון לאור, ומשמש עורך, כתב ושותף לפרסומו. בהחלטה מיום 29.11.10, הוריתי על מחיקת כתב ההגנה של נתבע 2, באין קיום של צו גילוי מסמכים. פסק דין שניתן בהמשך לכך, בו חוייב הנתבע במלוא סכום התביעה, 500,000 ₪, בוטל, משלא קויים בירור בשאלת הסעד לו זכאי התובע. בהמשך לכך, ולהחלטות נוספות, התובע הגיש תצהירים בעניין הסעד. בהמשך לכך, הוגשו טיעונים על ידי שני הצדדים. עתה, הגיעה העת להכריע בשאלת הסעד.

2. (א) נקודת המוצא לדיון מצויה בפרסום. הפרסום מופיע בגיליון מס' 2 של העיתון. הגיליון נושא תאריך מאי 2008. עולה מן הכתוב בו, ומשמו, כי הוא יוצא לאור ביישובים המצויים בחבל מודיעין. בעמוד הראשון של העיתון מופיעה הכותרת "מועצת חבל מודיעין: חגיגת משכורות עתק לחברים מקורבים וגן עדן לקבלנים". בהמשך אותו עמוד מופיעים מעין ראשי פרקים. באחד מהם נכתב "איך הפך יחצן הבחירות של סוסן [הכוונה לראש מועצת חבל מודיעין, מר שמעון סוסן – ע.ש.], אייל אריאל [התובע – ע.ש.], לקבלן מועצה בעלות של מליונים למשלם המסים?". בהקשר זה מופיעה הפנייה לתחקיר בעמוד 6.

(ב) בעמוד 6 לפרסום מופיעה כתבה, העוסקת בתובע. עניינה של התביעה בכתבה זו. כותרת הכתבה היא "כסף מזומן – לכיס היחצן". כותרת המשנה היא "איך הפך אייל אריאל מנהל הקמפיין האישי של שמשון סוסן בבחירות האחרונות לקבלן מועצה ליחצנות ודוברות המשלשל לכיסו בשנים האחרונות מיליוני שקלים מקופת המועצה – על חשבון משלם המיסים". בכתבה נטען כי התובע מוציא לאור באופן קבוע חוברות יקרות ומהודרות בשם המועצה, שלטי חוצות לרוב, וירחון כרומו חודשי מטעם המועצה על דפי כרומו מהודר. נטען, כי התובע היה מנהל מסע הבחירות שהוביל את מר סוסן לראשות המועצה. התובע מכונה בהקשר זה בסרקזם "הזוכה המאושר".

(ג) בכתבה נטען כי במסגרת תפקידו כקבלן המועצה ליחסי ציבור, מעביר התובע מדי חודש למועצה "חשבונית שמנה" אשר "משלם המיסים בחבל מודיעין דואג לפרוע אותה באופן קבוע כבר כמה שנים ברציפות". נטען כי התובע מקבל "צ'קים שמנים במיוחד". בהקשר זה נטען עוד, כי הדבר נעשה כדי "לממן בדיעבד את קמפיין הבחירות היקר שהביא את שמעון סוסן לשלטון". טענה אחרונה זו מופיעה גם בהבלטה במסגרת המשולבת בכתבה, תוך שנאמר כי התובע הפך "לקבלן של המועצה ליחצנות הגורף מיליונים כדי לממן בדיעבד את הקמפיין ...". בכתבה מועלית תהיה, לפיה לא ברור מי אישר ואיך הוסכם כי התובע יהפוך לקבלן של המועצה. אף טענה זו מופיעה פעם נוספת בתוך מסגרת מובלטת המשולבת בכתבה.

(ד) בכתבה נטען בהקשר זה כי עלויות המימון והאחזקה האמיתיות של קבלן היחצ"נות, הוא התובע, הן "אחד הסודות היותר כמוסים ושמורים" במועצה. לגופו של עניין זה נטען, כי אם מצרפים את עלותו הישירה של התובע כעובד מועצה בתפקיד דובר, ואת עלותם של שירותי דפוס, פרסום, הפקת חוברות, שלטים ועיתון המועצה, מתקבל סכום של יותר מ – 4 מליון ₪. טענה זו, המופיעה בכתבה, מופיעה בנוסף בהבלטה בתוך מסגרת.

(ה) בכתבה נאמר עוד, כי לתובע "אין צורך יותר לחפש לעצמו קמפיינים אצל מתמודדים אחרים. הממלכה שבנה לעצמו בתוך המועצה מפרנסת אותו וחבת חברת ההפקה שלו ביד רחבה והכול על חשבון משלם המיסים...". עוד נטען, כי לדברי חבר מועצה, הסכום שמשלמת המועצה בגין הפקת העיתון והבאתו לדפוס "הוא לפחות פי 3 עד פי 5 ממחירו הריאלי של עיתון מקביל מסוג זה היוצא לאור במקומות אחרים". נטען כי ראש המועצה מסרב מזה שנתיים להביא את נושא העלויות לישיבת מועצה ולדיון ציבורי, חרף דרישות לכך. צויין, כי "ככה זה כשהבחירות עומדות בפתח ומישהו שוב צריך לממן את מסע הבחירות החדש. הציבור, כך מתברר, ימשיך לשלם גם את הקמפיין הבא, ואייל אריאל ימשיך לחגוג את זרימת המזומנים מהמועצה אל כיסו הפרטי. לזה קוראים כסף מזומן ליחצן".

(ו) לשלמות התמונה אוסיף, כי בכתבה מופיעות גם שתי תמונות גדולות של התובע, אשר מתחת אחת מהן נכתב "קבלן המיליונים".

3. על רקע תיאור זה, אפנה לבחינת הטענות לגבי הסעדים להם זכאי התובע.

4. נזק ממוני. התובע טוען כי איבד בוודאות לקוח בשל הפרסום. הלקוח בו מדובר הוא חברה בשם א.ס.פ.י. העוסקת במיחזור והטמנה. לעניין זה צורף לתצהיר התובע תמליל הקלטה של שיחה של התובע עם בעלי החברה ומנכ"ל החברה, מר עזרא אלוני.

5. לטענת התובע, בעבר עבד כריטיינר עבור החברה האמורה, כאשר בתקופה אחת קיבל 10,000 ₪ בחודש, ובתקופה אחרת 5,000 ₪ בחודש (הסכומים ללא מע"מ). לטענתו, החברה עברה לשטח השיפוט של היישוב שוהם, והיתה זקוקה בהקשר זה לשירותי יחסי ציבור. התובע טוען כי במועדים הרלוונטיים לתיק זה היה במשא ומתן מתקדם עם החברה על מנת שזו תשכור את שירותיו, לכתחילה בשכר של 5,000 ₪ בחודש, ואם יהיה צורך, בהמשך בסכום גבוה יותר.

6. לטענת התובע, תוך ימים מן הפרסום המשמיץ נסוג מר אלוני מן הכוונה להתקשר עם התובע, ונתן לתובע להבין בעקיפין ובמישרין כי החברה מעוניינת בתדמית טובה ביישוב שוהם, הצמוד לחבל מודיעין. היותו של התובע מזוהה עם שחיתות בחבל מודיעין פוגע באינטרס זה של החברה בניהולו ובבעלותו. לדבריו, הקליט את השיחה עם מר אלוני שכן הלה לא היה מוכן למסור תצהיר עבורו. התובע טוען כי אלמלא הפרסום, היה מרוויח אצל החברה האמורה סך של 5,000 ₪ לחודש, למשך שנה לפחות.

7. (א) לאחר עיון בחומר שהוצג בפניי הגעתי למסקנה, כי לא אוכל לקבוע שהונחה לעניין זה תשתית מספקת להוכחת נזק ממוני כנטען. במועדים הרלוונטיים לתובע לא היתה התקשרות מחייבת עם חברת א.ס.פ.י. עצם קיומו של משא ומתן, ולו מתקדם כטענת התובע, אינו מלמד כי התקשרות כזו אכן היתה נכרתת. יש להעיר, בהקשר זה, כי לא הוצגו טיוטות כלשהן של הסכם בין הצדדים. ניתן, בנסיבות אלה, לפקפק בטענה כי הצדדים היו על סף התקשרות מחייבת.

(ב) זאת ועוד. הוכחת הסיבה לאי שיכלולו של הסכם בין הצדדים מחייבת, על פי טיבה, את עדותו של הצד אשר בחר שלא להתקשר, הוא מר אלוני. עדות כזו אין בפניי. גם לא נתבקש זימונו של מר אלוני לעדות, לאחר שלטענת התובע סירב למסור תצהיר. התמליל שצורף לעניין זה הוא ראייה לאמירת הדברים. עם זאת, באין עדות של מר אלוני בפניי, אין הוא ראייה קבילה לאמיתות תוכנם.

(ג) מעבר לנדרש אוסיף, כי מדברי התובע בתמליל עולה כי שיחתו עם מר אלוני בקשר לחידוש ההתקשרות בין הצדדים נעשתה כחודש לאחר הפרסום, בסוף מאי – תחילת יוני 2008. יוצא, כי לא היה מדובר במשא ומתן שהחל בטרם הפרסום, ואשר נכשל בגין הפרסום. מן התמליל גם לא עולה תמיכה בטענה כי היה מדובר במשא ומתן מתקדם, אשר היה על סף סיכום. לא עולה תמיכה בטענות התובע לעניין תעריף התקשרות ומשכה. זו אף זו, מדברי מר אלוני בתמליל עולה כי לא רק הכתבה, אלא גם בירורים שערך בעקבותיה, אשר לא הביאו להפרכת האמור בה, הביאוהו לכאורה למסקנה כי בשלב האמור אין מקום להתקשרות. כאמור, באין עדות של מר אלוני, לא אקבע ממצא לגופו של עניין זה.

(ד) נוכח כל האמור, לא אוכל לפסוק לתובע סכום כלשהו בגין עניין זה.

8. התובע טוען כי הפרסום נעשה בשנת בחירות ברשויות המקומיות, בתקופה בה נסגרות התקשרויות לניהול מערכות בחירות. בהקשר זה טוען התובע כי פניות לניהול מערכות בחירות נעשות 3 – 4 חודשים לפני הבחירות, המתקיימות בחודש נובמבר. לטענתו, ניהל מגעים לניהול מערכות בחירות במספר יישובים, בהם נקב. עוד טוען התובע כי בשנים קודמות ניהל בו זמנית 5 מערכות בחירות. לטענת התובע, לאחר הפרסום המשמיץ לא קיבל פניות נוספות, והמשאים ומתנים שניהל, לא הבשילו להתקשרויות. התובע טוען כי על פי ניסיון העבר, היה מרוויח סך של 60,000 – 100,000 ₪ לכל מסע בחירות. הוא מבקש כי ייפסק לו לעניין זה, על דרך האומדן, סך של 60,000 ₪.

9. (א) גם הנזק לעניין זה לא הוכח, ולו במידה המאפשרת לפסוק על דרך האומדן. אין בפניי תשתית ראייתית של ממש, המאפשרת ללמד מדוע לא עלו יפה משאים ומתנים שניהל התובע בהקשר זה, ככל שניהל, ומדוע לא נעשו פניות נוספות אליו, כמתואר על ידו. לא הוצגו מסמכים המתעדים משאים ומתנים כאמור.

(ב) זאת ועוד, מעבר להשערת התובע, אין כל ראייה הקושרת משאים ומתנים כלשהם, ותוצאותיהם, לפרסום נשוא התביעה. אדרבא, על פי טיבו מדובר בפרסום מקומי. קשה לייחס משקל רב לטענה, כי פרסום כזה היכה גלים מחוץ לתחומה של המועצה האזורית חבל מודיעין, והגיע לאזורי הארץ השונים. הדברים אמורים גם נוכח העובדה, שהמדובר בפרסום בלתי מוכר (המדובר בגיליון השני בלבד שלו), ובכתבה אשר אינה חתומה על ידי מאן דהוא. לא למותר לציין, כי מתצהיר התובע והתיעוד שצורף על ידו עולה כי זמן לא רב אחרי הפרסום ביצע קמפיין עבור תנועת מרצ, תמורת סכום נכבד. כל אלה מקשים על קבלת טענות התובע לנזק בראש זה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ