אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אייל אליהו נ' הורנשטיין אורי

אייל אליהו נ' הורנשטיין אורי

תאריך פרסום : 25/04/2010 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
46163-08
22/04/2010
בפני השופט:
מיכאל תמיר

- נגד -
התובע:
אייל אליהו ע"י ב"כ עו"ד איתמר כ"ץ
הנתבע:
1. הורנשטיין אורי
2. עו"ד ע"י ב"כ עו"ד דן שפט

החלטה

החלטה זו ניתנת בהמשך להודעה/בקשה שהגיש ב"כ הנתבע לפני דיוני קדם המשפט שהתנהלו בתיק, ולטענות הצדדים שהועלו במהלך הדיונים. בית המשפט מתנצל על העיכוב במתן ההחלטה הנובע בין היתר מכך שהח"מ היה בשבתון, ולאחר מכן נוצר בלשכתו עומס עבודה רב. כמו-כן היה קושי באיתור חלק מהמסמכים אשר הוגשו לתיק לצורך מתן החלטה.

על-פי כתב התביעה, בין התובע לבין אדם בשם מר אלי שומרוני נחתם הסכם לרכישת מניות אשר נוסח על-ידי הנתבע עבור שני הצדדים, ובעקבות התרשלותו של הנתבע בעת עריכת ההסכם, ובעיקר העדר מצגים על מצב החברה שמניותיה נרכשו, בוטל ההסכם במסגרת הליך בוררות שהתנהל בין הצדדים, ובכך נגרם נזק לתובע.

ב"כ הנתבע טען כי יש למחוק את סעיפים 8-10 לכתב התביעה על רקע תוכנו של סעיף 20 לפסק הבוררות (נספח ב' לכתב התביעה). כמו-כן נטען כי יש לשנות את תוכנו של סעיף 13 לכתב התביעה לנוסח שלהלן: "בעקבות, הרכישה, משנפסק כי התובע הציג מצג שווא בפני שומרוני...". בסעיפים 8-10 לכתב התביעה נטען כי פסק הבוררות ביטל את הסכם רכישת המניות בשל היעדר מצגים בהסכם. לטענת ב"כ הנתבע מדובר בטענה לא נכונה על פניה שכן לפי סעיף 20 לפסק הבוררות ההסכם בוטל עקב מצג שווא שהוצג בפני מר שומרוני. ואולם, עיון בפסק הבוררות בכללותו מעלה שאמנם נקבע כי היה מצג שווא, אך זאת לא על סמך מסירת מידע מוטעה או שקרי אלא על סמך אי קיום החובה לפרט בצורה מפורשת ומדויקת מידע הנוגע לחברה הנרכשת. לפיכך, סעיפים 8-10 לכתב התביעה אינם סותרים את הקביעה בפסק הבוררות. משכך, בשלב זה אינני רואה מקום להורות על תיקון סעיפים אלה אולם הצדדים יהיו רשאים להעלות בהמשך ההליך טענות לגבי משמעותן ונפקותן של הקביעות בפסק הבוררות.

טענה נוספת של ב"כ הנתבע היא כי התובע מנוע מניעות שיפוטית מלהעלות את הנטען בסעיף 3 לכתב התביעה שלפיו נכרת בין התובע לבין מר שומרוני הסכם לרכישת מניות שהעתקו צורף לכתב התביעה – הסכם מיום 9/2/2004. לדידו של ב"כ הנתבע, התובע טען בהליך הבוררות כי ההסכם נכרת בעל-פה עוד בדצמבר 2003 והועלה על הכתב בפברואר 2004, ועל-כן הוא מנוע מלטעון אחרת בהליך דנן. יצוין כי אין בכתב התביעה טענה מפורשת לפיה ההסכם נכרת לראשונה בפברואר 2004, אלא רק צורף לכתב התביעה ההסכם בכתב מתאריך זה, כאשר גם לדידו של ב"כ הנתבע לא היה בין הצדדים הסכם כתוב לפני כן. יחד עם זאת, היה על התובע להציג בפני בית המשפט גרסה ברורה לגבי האופן והמועד שבו נכרת ההסכם לרכישת המניות והוא לא עשה כן. אשר על כן, על התובע לתקן את כתב התביעה כך שיפרט בצורה ברורה ומלאה את גרסתו העובדתית בעניין זה. באם לאחר הגשת כתב התביעה המתוקן יסבור ב"כ הנתבע כי גרסתו של התובע אינה מתיישבת עם הגרסה שהציג בהליך הבוררות – יוכל להעלות טענותיו בעניין זה בכתב ההגנה המתוקן.

טענה נוספת של ב"כ הנתבע היא כי התובע חסום מעצם תוכנם של סעיפים 20-23 לפסק הבוררות מלתבוע בתביעה זו. בסעיפים הרלוונטיים לפסק הבוררות נקבע כי יש לבטל את הסכם הרכישה עקב מצג שווא בפני מר שומרוני. ואולם כאמור, מפסק הבוררות עולה כי מצג השווא בא לידי ביטוי בכך שהתובע לא גילה כל המידע הנדרש למר שומרוני. לטענת התובע, הנתבע ייצג גם אותו בעסקה והיה על הנתבע לדאוג לכך שיהיו בהסכם הכתוב מצגים לגבי מצבה הכספי של החברה, נכסיה והתחייבויותיה. עוד טען התובע כי אילו היו בהסכם מצגים כנדרש, אזי היה שומרוני מנוע מלטעון לעניין המצגים שניתנו או לחילופין כלל לא היה מתקשר בעסקה. ב"כ התובע הבהיר במהלך הדיון כי לשיטתו, אף אם מר שומרוני היה בוחר שלא להתקשר בעסקה בעקבות המצגים בהסכם, היה בכך כדי להקטין את הנזק שנגרם למרשו התובע הואיל ובמועד זה עדיין היה ערך למניות החברה. טענה זו אינה מופיעה במפורש בכתב התביעה ואף אין בפני בית המשפט פירוט של הנזקים אשר היו נמנעים לכאורה מהתובע אילו ההסכם היה מבוטל עוד בפברואר 2004. לפיכך, על התובע לתקן את כתב התביעה בהתאם ולהציג פירוט לגבי טענתו הנ"ל.

לבסוף טען ב"כ הנתבע כי בהעדר טענה בכתב התביעה לפיה התובע הציג מצגים בפני מר שומרוני אשר לא הוזכרו בהסכם – אין לתובע כל עילת תביעה. דא עקא, טענתו של התובע היא כי אף אם לא הציג את כל המידע הנדרש בפני מר שומרוני בעצמו ומיוזמתו, היה על הנתבע לבצע בדיקות בנוגע למצבה של החברה ולפרט בהסכם מצגים בהתאם. על טענה זו להתברר בהמשך ההליך.

יודגש כי בהעדר בקשה מפורטת ומנומקת בכתב למחיקה או דחייה של התביעה על הסף, להבדיל מבקשה לחיוב התובע לתקן את כתב התביעה, כאשר לעניין זה אין די בפנייה מיום 25/11/2009, אינני מתייחס לכך ואף לא לסיכויי התביעה על רקע הנטען כי ההסכם בין התובע לבין מר שומרוני נכרת בפועל עוד בדצמבר 2003 ללא מעורבותו של הנתבע ועל רקע הקביעות השונות בפסק הבוררות, ובפרט הקביעה כי התובע הציג בפני מר שומרוני מצג שווא.

לאור האמור לעיל, הנני מחייב את התובע להגיש תוך 30 יום מהיום כתב תביעה מתוקן שבו יפורט האופן והמועד שבו נכרת הסכם הרכישה ותוכן ההסכמות בין הצדדים, לרבות ההסכמות בעל-פה, וכן יוצג פירוט בנודע לנזק שהיה נמנע מהתובע לטענתו לו ההסכם היה מבוטל בפברואר 2004. הנתבע יהיה רשאי להגיש כתב הגנה מתוקן 30 יום מיום קבלת כתב התביעה המתוקן. התובע יהיה רשאי להגיש כתב תשובה תוך 15 יום מיום קבלת כתב ההגנה המתוקן.

לאחר הגשת כתבי הטענות המתוקנים תינתן החלטה נוספת לעניין הוצאות.

הנני קובע את התיק לקדם משפט ליום 6/9/10 לשעה 8:30.

המזכירות מתבקשת להעביר העתק של ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, ז' אייר תש"ע, 22 אפריל 2010, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ