אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אבראהים נ' הראל חברה לביטוח בע"מ

אבראהים נ' הראל חברה לביטוח בע"מ

תאריך פרסום : 05/08/2012 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
14621-08-11
16/07/2012
בפני השופט:
ערפאת טאהא

- נגד -
התובע:
חסן אבראהים
הנתבע:
הראל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

לפניי בקשה לפטור את המבקש-התובע מהגשת חוות דעת רפואית ולמינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט בטענה, כי מצבו הכלכלי אינו מאפשר לו לשלם את עלות הכנת חוות הדעת.

המבקש, יליד 1968, נפגע ביום 21.10.2009 מאירוע לבבי, שבעקבותיו אושפז במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים זיו בצפת. במהלך אשפוזו עבר התובע צנתור, והושתל לו תומך. בכתב תביעתו טען התובע, כי בעקבות האירוע הוא איבד את כושר עבודתו לחלוטין, ועל כן הגיש את התביעה דנן לתשלום תגמולי ביטוח בגין אי כושר עבודה בהתאם לפוליסת ביטוח חיים שרכש מאת הנתבעת.

בבקשתו טוען המבקש, כי מצבו הכלכלי קשה. הוא נשוי ואב ל-5 ילדים קטינים, ועובר לאירוע היה המפרנס היחיד של המשפחה. מאז האירוע התפרנס מקצבת נכות כללית בסך 3,500 שקיבל מהמוסד לביטוח לאומי עד ליום 31.12.2011. נטען עוד, כי אשתו של המבקש הינה עקרת בית, וכי הוא מנהל יחד איתה חשבון בנק משותף הנמצא ביתרת חובה. להוכחת טענה זו צירף המבקש דף המפרט את היתרות בחשבון. המבקש הוסיף כי הוא גר יחד עם בני משפחתו בבית הוריו, אין נכסים או רכבים שבבעלותו, למעט טרקטור מעוקל ששוויו מוערך ב-20,000 ₪. לטענתו, נוכח מצבו הקשה ונוכח חבותה המוחלטת של המשיבה לתשלום תגמולי ביטוח, חבות אשר מבוססת על חוזה ביטוח, מן הדין לפטור אותו מהגשת חוות דעת.

המשיבה מתנגדת לבקשה וטוענת, כי מדובר בתביעה שמעוררת שאלת חבות, וכי קיים ספק רב באשר לחבותה לפצות את התובע בפיצויים הנטענים על ידו. המשיבה טענה, כי לצורך מתן פטור מהגשת חוות דעת רפואית, על התובע מוטלת חובה להראות, במידה גבוהה של וודאות, כי נותרה אצלו נכות, אשר מצדיקה מתן פטור מהגשת חוות הדעת ומינוי מומחה מטעם בית המשפט. לטענתה, החומר הרפואי שצורף לבקשה אינו רלוונטי, רובו ככולו משנת 2009 סמוך למועד האירוע, ואין בו כדי להעיד במידה גבוהה של וודאות, כי נותרה לתובע נכות כלשהי. המשיבה הוסיפה, כי אין במסמכים שצירף המבקש לבקשתו כדי לתמוך בטענתו בדבר חיסרון כיס. לטענתה, מעיון בדו"ח יתרות חשבון הבנק של אשתו של המבקש, עולה כי לטובתה תוכנית חיסכון, כשלא ניתן כל הסבר מדוע המבקש לא יכול לפדות כספים אלו לצורך מימון חוות הדעת. המשיבה טענה עוד, כי המבקש שילם אגרת בית המשפט במלואה, ולא ניתן הסבר מדוע הוא לא יכול לממן באותה מידה שכ"ט מומחה.

דין הבקשה להידחות. בעל דין אשר מבקש לקבל פטור מהגשת חוות דעת, ובכך להעביר את הנטל הכספי הכרוך בהכנת חוות דעת על שכמו של הנתבע, מוטל "נטל כבד", והוא חייב להציג בפני בית המשפט תמונה מלאה ומפורטת באשר להכנסותיו ולנכסים שבבעלותו, ובין היתר לצרף דפי חשבון ותצהיר מפורט. ללא הצגת תשתית ראייתית מוצקה, אשר תומכת בטענותיו, לא יזכה אותו בעל דין לפטור המבוקש. ברע"א 1358/12 מרכז רפואי רבין נ' עז' המנוח שלמה אייזנבך ז"ל) שם נפסק כי:

"11. ... על תובע המבקש פטור מצירוף חוות דעת רפואית לכתב התביעה מוטל "נטל כבד" להראות שאין באפשרותו להגיש חוות דעת רפואית מטעמו, שכן פטור כזה עשוי לבוא על חשבון הצד שכנגד (ראו: עניין שבו). כן נקבע, כי בית המשפט ייעתר לבקשה כאמור רק בהתקיימן של "אותן נסיבות חריגות המצדיקות מתן פטור לבעל הדין מהצגת חוות דעת ובהתקיים, בנוסף לכך, הטעמים המיוחדים המצדיקים מינוי מומחה רפואי מטעם בית המשפט" (עניין תותיה בפסקה 7).לפיכך, במסגרת "הנטל הכבד" המונח על כתפי התובע, עליו להראות מהם טעמיו המיוחדים המצדיקים את מתן הפטור בעניינו ומינוי מומחה מטעם בית המשפט. טענות אלו אינן יכולות להיטען בעלמא, אלא עליהן להיות מגובות בראיות".

לענייננו, המבקש לא הוכיח מצב כלכלי קשה המצדיק מתן פטור מהגשת חוות דעת מטעמו. הוא צירף תצהיר לאקוני שאינו מפורט, ואין בו כדי להוות תשתית ראייתית מספקת התומכת בטענתו לעניין מצבו הכלכלי. המבקש לא צירף דפי חשבון בנק מחשבון הבנק שלו ושיש בהם כדי להעיד על התנועות בחשבון, הסכומים שמופקדים בו וההוצאות שלו ושל אשתו, והסתפק בצירוף דו"ח יתרות מחשבון בנק המתנהל על שם אשתו בלבד. טענת המבקש כי מדובר בחשבון משותף אינה עולה מדף היתרות שצורף ושבו נרשם, כי אשתו היא בעלת החשבון בעוד ששמו של המבקש אינו מופיע כשותף בחשבון.

יתרה מכך, לא ניתן ללמוד דבר מדף היתרות שכן לא צורפו דפי החשבון המפרטים את התנועות בחשבון העו"ש, את הסכומים המופקדים לאותו חשבון, את המשיכות, סכומן ומהותן. על כן, העובדה שבדף היתרות נרשם כי בתאריך הנפקתו (1.5.2012) היתרה בחשבון היא יתרה שלילית ועומדת על -4,991 ₪ אין בה כדי ללמד על מצב החשבון יום קודם לכן, אין בה כדי ללמד על מצב החשבון במועד הגשת התביעה, ואין בה כדי להצביע על העדר יכולת כלכלית.

זאת ועוד, מדף היתרות עולה, כי לטובת אשתו של המבקש תוכנית חסכון שנצבר בה סכום של 4,000 ₪. המבקש לא נתן הסבר כלשהו מדוע לא ניתן לפדות סכום זה לצורך מימון חוות דעת מטעמו.

לתצהירו צירף התובע רישיון טרקטור שנמצא בבעלותו וממנו עולה, כי הטרקטור מעוקל. בכך הוא מבקש לשכנע את בית המשפט, כי אין בעובדה שרשום על שמו טרקטור כדי להעיד על יכולתו לממן חוות דעת וזאת נוכח קיומו של עיקול כאמור.

אין בידי לקבל טענה זו. התובע נמנע מלפרט מה גובה החוב שבגינו הוטל העיקול, לטובת מי הוטל העיקול ומה מהות החוב שבגינו הוטל עיקול. יתרה מכך, התובע נמנע מלפרט מדוע רשום על שמו טרקטור אם אין בבעלותו נכסים ואם הוא אינו עובד ואינו עושה בו שימוש כלשהו. זאת ועוד, התובע נמנע מלהציג ראיה כלשהי לעניין שווי הטרקטור ומלבד הטענה הסתמית כי השווי שלו אינו עולה על 20,000 ₪ לא הובאה ראיה כלשהי בעניין.

עולה, אם כן, כי התובע לא הציג תשתית ראייתית מספקת התומכת בטענתו בדבר העדר יכולת כלכלית למימון חוות דעת רפואית מטעמו. משלא הוצגה תשתית ראייתית כאמור, דין הבקשה להידחות.

אשר על כן, הבקשה נידחת. התובע יגיש חוות דעת של מומחה תעסוקתי מטעמו תוך 60 יום מהיום. לא תוגש חוות דעת כאמור, אורה על מחיקת התביעה.

בנסיבות העניין, אינני עושה צו להוצאות.

ניתנה היום, כ"ו תמוז תשע"ב, 16 יולי 2012, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ