אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> אבו עואד נ' פרחאת

אבו עואד נ' פרחאת

תאריך פרסום : 12/02/2014 | גרסת הדפסה
תא"מ
בית משפט השלום צפת
9085-07-11
06/02/2014
בפני השופט:
דניאל קירס

- נגד -
התובע:
סלמאן אבו עואד
הנתבע:
מוהיב נזיה פרחאת
פסק-דין

פסק דין

1.הנתבע ניהל תיק הוצאה לפועל נגד התובע (תיק 0701665045 בלשכת ההוצאה לפועל בקרית-שמונה). ביום 19.9.2007 הצדדים כרתו הסדר פשרה כדלקמן:

"לסילוק סופי ומלא של התיק... הוסכם לשלם את הסך של 18,000 ₪ וזאת בשמונה עשרה תשלומים שווים ורצופים על סך 1000 ₪ לחודש בשמה של אבו עו... נדא וזאת החל מיום 15/11/07 עד 15/4/09.

במידה וכל השקים נפרעו הנני מתחייב לסגור תיק ההוצל"פ. עם קבלת הצ'קים יבוטלו כל ההליכים שעומדים נגד החייב.

(החוב נכון להיום עומד על סך 20,000 ₪)".

התובע מסר לנתבע את 18 השקים שעליהם הוסכם. רק 8 מהם נפרעו. לאחר ששני שיקים נוספים לא כובדו, בחודש מאי 2010 ביקש הנתבע להפעיל עיקולים נגד התובע במסגרת תיק ההוצאה לפועל. במסגרת זו נרשם עיקול על משכורתו של התובע. לטענת התובע, היה על הנתבע לבקש, לפני הפעלת העיקול, את הקטנת החוב בתיק ההוצאה לפועל עקב פרעון השיקים על סך 8,000 ₪, אך הנתבע לא עשה כן. לטענת התובע, הנתבע ביקש את העיקול ביום 20.5.2010, וביקש את הקטנת החוב רק ביום 23.5.2010, שלושה ימים לאחר מכן. כתוצאה מכך, העיקול שהפעיל הנתבע על משכורתו של התובע נרשם על מלוא החוב הרשום בתיק ההוצאה לפועל (26,708.60 ₪, להלן: הסכום ללא הקטנה), במקום סכום נמוך יותר ב-8,000 ₪ (להלן: הסכום המוקטן(. למרות שהתובע פנה אל הנתבע החל מחודש יוני 2010 בבקשות להקטין את החוב, הנתבע לא עשה כן, ואף ביקש לממש את העיקול על מלוא הסכום ללא הקטנה. טענת התובע בתביעה זו היא שרישום העיקול על הסכום ללא הקטנה, ולא על הסכום המוקטן, גרם לו נזק. עוד טוען התובע כי הנתבע פעל בכוונת מתכוון על מנת לגרום לו נזק שכזה. לטענת התובע, הנזקים הנגרמים לו כללו: עיכוב כניסת כספים לחשבונו; ביטול מסגרת אשראי על סך 40,000 ₪ והעמדה לפרעון מיידי של הלוואה מן הבנק בסך של כ-30,000 ₪, אשר הובילו להגבלת חשבונו של התובע; וסך של 4,000 ₪ שכר טרחה לעורך דין אשר טיפל עבור התובע בענין הקטנת החוב בתיק ההוצאה לפועל. סכום התביעה הוגבל לסך של 50,000 ₪.

2.לטענת הנתבע, לאור נוסח הסכם הפשרה, לא חלה עליו כל חובה להקטין את החוב בתיק ההוצאה לפועל: על-פי נוסח ההסכם, התחייבותו היחידה של הנתבע בענין זה היתה כי אם ייפרעו כל השיקים, הוא יסגור את תיק ההוצאה לפועל. לטענת הנתבע, למרות שלא היה מחויב לעשות כן, הוא אכן ביקש את הקטנת החוב בתיק ההוצאה לפועל. בניגוד לטענת התובע, לפיה הנתבע ביקש את עיקול משכורתו ביום 20.5.2010, לטענת הנתבע הוא ביקש את הקטנת החוב ואת עיקול המשכורת באותו היום – יום 23.5.2010 – וזאת, תוך שבא כוחו ביקש מפורשות מפקידת ההוצאה לפועל להקטין את החוב תחילה, ורק לאחר מכן להפעיל את העיקול על המשכורת. הנתבע טען כי במהלך דיון ההוכחות יוצג המסמך המקורי המוכיח כי עיקול המשכורת התבקש לא ביום 20.5.2007 כטענת התובע אלא ביום 23.5.2014, באותו היום שבו ביקש את הקטנת החוב.

דיון

אקדים מסקנה לניתוח: התובע אמנם הוכיח כי הנתבע התרשל כלפיו; אך הוא לא הרים את הנטל להוכיח את רוב רובו של הנזק הנטען.

ההגנה החוזית

3.כאמור, הנתבע טוען כי הוסכם בהסכם הפשרה כי הפעולה היחידה שתיעשה בקשר לתיק ההוצאה לפועל היא סגירתו, וזאת רק לאחר פרעון סכום הפשרה במלואו. אם זו היתה ההסכמה החוזית בין הצדדים, התובע אינו יכול לתבוע את הנתבע בנזיקין על כך שפעל לפי החוזה. את טענת הנתבע – יש לדחות. בהסכם הפשרה לא נקבע מפורשות דבר לגבי דיווח או אי דיווח על הקטנת חוב מצד הנתבע, ואת נוסח הסכם הפשרה יש לבחון על רקע הדין. בתקנה 6 לתקנות ההוצאה לפועל (תיקון), התשנ"ה-1995 (ק"ת 530, 531) הוספה, לתקנה 17א לתקנות ההוצאה לפועל, התש"ם-1979, הוראה כדלקמן: "זוכה ידווח ללשכת ההוצאה לפועל על כל תקבול שקיבל על חשבון החוב, שלא באמצעותה; דיווח כאמור יימסר ללשכה תוך שבעה ימים מקבלת התקבול". ב-רת"ק (י-ם) 11694-08-12 אפרתי נ' אבוטבול (27.9.2012), נדון פסק דין בו חויב זוכה בהוצאה לפועל בגין גרימת עוגמת נפש עקב הפעלת הליכי הוצאה לפועל למרות שנכרת בין הצדדים הסדר פשרה. הזוכה הגיש בקשת רשות ערעור בה טען, בין היתר, כי הסכם הפשרה בין הצדדים שם לא חייב אותו ליזום עיכוב הליכים. בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי -

"גם הטענה כי הסכם הפשרה לא מטיל על המבקש חובה לעכב את הליכי ההוצאה פועל אינה מועילה למבקש. בהתאם לסעיף 17א(א) לתקנות ההוצאה לפועל, התש"ם-1979, על הזוכה לדווח לתיק ההוצאה לפועל על כל תקבול שקיבל על חשבון החוב שלא באמצעות לשכת ההוצאה לפועל, וזאת בתוך 7 ימים מיום קבלתו. מכאן, שחובת המבקש לדווח אודות הסדר הפשרה ואודות התשלום שנעשה על-פיו נעוצה בהוראות תקנות ההוצאה לפועל ולא במערכת ההסכמית שבין הצדדים" (שם, פס' 7; ראו גם רצ"פ (ת"א) 1298/08 הרמן נ' בנק מזרחי המאוחד בע"מ (10.2.2010); בר"ע (חי') 854/05 השחר העולה תעשיות ממתקים בע"מ נ' אלוסים (1994) בע"מ, פס' 13 (9.11.2005)).

יוער, כי לאחר ההתרחשויות מושא תביעה זו הוספו גם בחקיקה הראשית הוראות בענין דיווח על תקבולים. מדובר בהוספת סעיפים 19א ו-19ב לחוק ההוצאה לפועל, התשכ"ז-1967. סעיפים אלה, אשר אינם חלים על ענייננו, קובעים:

עדכון על קבלת תקבולים

הסדר עם החייב

19א. (א) זוכה ידווח ללשכת ההוצאה לפועל על כל תקבול שקיבל על חשבון החוב שלא באמצעות הלשכה, בתוך שבעה ימים מיום קבלת התקבול.

(ב) על אף האמור בסעיף קטן (א) זוכה שהודיע ללשכת ההוצאה לפועל על הסדר בינו ובין החייב כאמור בסעיף19 ב, רשאי לדווח על כל התקבולים שקיבל על חשבון החוב שלא באמצעות הלשכה, בציון סכום התקבול ותאריך קבלתו, אחת לשלושה חודשים; ואולם פרע החייב את מלוא החוב, ידווח הזוכה על פירעון מלוא החוב בתוך שבעה ימים מהפירעון כאמור ויגיש בקשה לסגירת התיק.

(ג) רשם ההוצאה לפועל רשאי להטיל הוצאות על זוכה שלא דיווח ללשכה כאמור בסעיף קטן (א) או (ב) בתוך המועד האמור באותו סעיף קטן, לאחר שניתנה לזוכה הזדמנות לטעון את טענותיו לעניין זה; סכום ההוצאות האמור יקוזז מחשבון החוב בתיק ההוצאה לפועל; הגיש הזוכה בקשת רשות ערעור על החלטה זו וערעורו התקבל, יזוכה חשבון החוב בתיק בסכום ההוצאות שקוזז.

19ב. (א) זוכה שהגיע להסדר עם החייב בדבר קבלת תקבולים על חשבון החוב שלא באמצעות הלשכה (בסעיף זה – הסדר), יודיע על כך ללשכת ההוצאה לפועל וההליכים בתיק שבהסדר יעוכבו כל עוד לא הודיע הזוכה כי החייב הפר את ההסדר.

(ב) תיק, למעט תיק מזונות, שהזוכה הודיע שהוא בהסדר, לא ייזקפו כספים לחשבון החוב, לפי סעיף 76 או במסגרת צו איחוד לפי פרק ז'3, כל עוד לא הודיע הזוכה כי החייב הפר את ההסדר.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ